Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Doresc sa cumpar un GOLF4 maxim 7000 euro. Din Germania?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
R67164
As dori sa INTRU si eu in lumea celor cu Golf4. Intrebarea mea este: De unde pot gasi un Golf4 bun cu maxim 6500 7000 de euro? din tara? din Germania? ce recomandati? Multumiri.
Flaviu48913
Ca sa-ti faci o parere, eu am adus pentru cineva un Golf IV din 2001, 90000 km, benzina, 1.400 cm3, aer conditionat, ESP, doua usi, cu 5600 euro pretul achitat in Germania + 150 euro acte, la care s-au mai adaugat 3500 RON TVA vama + cheltuieli inmatriculare.... asadar cheltuielile au ajuns pe la 7000 euro fara a lua in calcul drumul pana in Germania si inapoi.

Din tara nu ai cum sa cumperi ceva mai ieftin, fara s-a aiba semne de intrebare majore referitoare la numarul de km si vicii ascunse.
florin55503
7000 cu taxe sau fara taxe. daca fara taxe poti gasi si 1.9 TDI de 130 de cai de prin 2001. dar paerea mea e sa te uiti la unul de 110 cai e mai ieftin.

daca e fara taxe atunci la banii astia trebuie sa mai pui inca aprox 1500. nu recomand 1.4 poate doat 1.6, dar nici asta.
R67164
QUOTE(Flaviu48913)
Ca sa-ti faci o parere, eu am adus pentru cineva un Golf IV din 2001, 90000 km, benzina, 1.400 cm3, aer conditionat, ESP, doua usi, cu 5600 euro pretul achitat in Germania + 150 euro acte, la care s-au mai adaugat 3500 RON TVA vama + cheltuieli inmatriculare.... asadar cheltuielile au ajuns pe la 7000 euro fara a lua in calcul drumul pana in Germania si inapoi.

Din tara nu ai cum sa cumperi ceva mai ieftin, fara s-a aiba semne de intrebare majore referitoare la numarul de km si vicii ascunse.



pai si din strainatate nu pot aparea aceleasi probleme? de km ascunsi si vicii ascunse???? esti din Bucuresti?
R67164
QUOTE(florin55503)
7000 cu taxe sau fara taxe. daca fara taxe poti gasi si 1.9 TDI de 130 de cai de prin 2001. dar paerea mea e sa te uiti la unul de 110 cai e mai ieftin.

daca e fara taxe atunci la banii astia trebuie sa mai pui inca aprox 1500. nu recomand 1.4 poate doat 1.6, dar nici asta.


adica daca am 8500 - 9000 de euro merita saimi iau un GOLF4 de afara? sau sa ma orientez spre alte masini la care nu platesc ,,sigla,, - marca? smile.gif
Flaviu48913
Nu zic ca in Germania masina este ferita de vicii ascunse, dar sunt de parere ca acestea apar mai rar decat in Romania.

In Germania, datul inapoi al kilometrajului este considerat infractiune, iar conform unui studiu al ADAC (ACR-ul lor), totusi, fiecare a treia masina din Germania are kilometrajul masluit. Dar inca ceva, nu cred ca si acolo se practica injumatatirea numarului de km ai unei masini, si daca se masluieste ceva, se face mai cu bun simt.

Plus ca multe masini au carte de service, iar mai mult, acolo intotdeauna apare o eticheta undeva pe masina/motor cu data si numarul de km la care s-a facut revizia. Asadar sunt destul de multe indicii dupa care poti sa-ti dai seama daca o masina este ok din punctul de vedere al kilometrilor.

Cat despre alte vicii ascunse/defectiuni, acestea pot aparea dupa cum iti este norocul...

Eu sunt din Sibiu, iar de adus masini aduc doar ca "hobby".[/quote]
Lapadus68886
Eu am cautat asa ceva si iata ce am aflat de la cei care se ocupa direct: Sunt foarte greu de gasit la preturile pe care le vrei tu. Sunt retele de traficanti asa de mari incat ai slabe sanse sa gasesti ceva in timp scurt. mai ai o sansa daca cauti pe internet pe www.mobile.de sau pe www.autoscout24.de, dar si acolo sunt multe amunturi puse aiurea. Eu am sunat la cateva care mi s-au parut mai tentante si ori era numarul gresit, ori nu exista. Ba odata am dat de un roman shmecher catre vroia sa dea teapa credulilor. majoritatea Autohaus-urilor din germania care afiseaza preturi avantajoase, de ordinul a 5000-6000 de euro pentru un golf din 2001- -2002 sunt detinute de turci, rusi,lituanieni,sau alte natii din astea, care nu au corectitudinea nemtilor, dau sttia km peste cap de nu-ti vine sa crezi, li se rupe de legea germana! poti fi sigur in acest caz ca nu are km. reali. un golf diesel cu aprox. 100000 km are sigur peste 200000, crede-ma ca asa este. Am niste amici care sa ocupa cu adusul de masini de dincalo si isi mai dau drumul la limba la cate o bere. Ce auzi te ingrozesti. Cel mai bine este sa faci cum am facut eu: Sa ai o ruda sau pe cineva apropiat in germania, sa stai la el cateva zile, o saptamana sai sa cauti la autohaus sau in ziare si sa fi mai iute de mana decat traficantii. Este si o ghestie de noroc. nu intotdeauna se intampla cum ti-am spus eu, dar probabilitatea este mare. mai pune o mie de euro si poate o sa iti gasesti o masina buna cu km reali si fara vicii ascunse.Oricum, noroc la cautat masina!
florinm2all
am citit ce ati scris pe aici. Toti au dreptate in felul lor. Vreau sa-ti zic ca adusul de dincolo e intradevar destul de complicat. Eu m-am dus sa-mi iau un passat din germania. Am cautat vreo cateva zile si nu am gasit nici unul berlina. Pana la urma tot unul care se ocupa cu masini a gasit-o pt mine. Acolo cum apare cum se vine. Asta se intampla anul trecut in decembrie. Golfuri parca am vazut vreo 2 dar nici din astea nu prea sunt. Sfatul meu este sa-ti gasesti pe cineva de incredere care sa ti-o aduca de dincolo. Dupa ce o aduce sa pui calculatorul pe ea si s-o verifici. Exista service-uri care se ocupa cu asa ceva. Sa mai aiba bineinteles si cartea de service originala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.