Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis 1.5 4WD GS-rodaj
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Valeriu66138
Am avut multe masini pentru a spune ca pot conduce bine(carnet din 1987 fara ac. mari,ceva tamponari)dar masina noua (straina)nu am avut,pentru ai face rodajul pers.Am avut Dacia 1307,dar pers.cred ca nu se compara etapele.Sunt din Bucuresti si iau un Ignis 4x4. Ce trebuie sa fac?
Andrei Suzuki
Pai nu trebuie sa faci nimic special.Nu calca pedala de acceleratie la maxim,ai grija cu franele si incearca sa nu treci de ~3000rpm la drum intins.Cam asta e. Tu plecand la drum lung ar trebui sa verifici mai multe la ea...stiu eu,lumini,franele sa vezi daca tin cum trebuie,apa la stergatoare..nu stiu.Bat si eu campii. Oricum,ai grija cu ea pana va obijnuiti unul cu altu. Sa o stapanesti sanatos!
Valeriu66138
Multumesc,Andrei !!!! Oricum am citit aproape toate respunsurile tale la dif. intrebari,m-am cam lamurit,dar totusi o confirmare din partea Suzuki-stilor nu strica si apoi daca se spune si ceva nou de care nu aveam habar!!! Multumesc tie si celor care vor da raspunsuri si dupa aceste multumiri!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wave:
Florin50070
si sa nu te sperii ca in primele cateva mii de km motorul nu trage cat ar trebui, al meu a inceput sa-si dea cu adevarat drumul pe la 4000, pana acolo cred ca trebuie menajata, cum zicea si Andrei. Cand am venit de la tm, m-am enervat ca nu ma puteam bag intr-o depasire ca lumea ca nu tragea motorul. Acum e super, abia pot sa o tin in frau smile.gif)
guerilla
nu stiu in carte la suzuki ce se recomanda, dar eu iti spun sa nu mergi regulat la drum lung. incearca sa mai schimbi treptele de viteza si sa nu te plafonezi la 90 si sa adormi acolo smile.gif
la toyota se recomanda in carte sa se evite autostrada in primii kilometri tocmai din acest motiv.
Valeriu66138
Multumesc! N-am stiut,de acum STIU!!!!! Si oricum,nu cred ca pe drumurile noastre se poate merge cu viteza constana timp indelungat adica "dormind" bicycle.gif
Ionut-35
Ce sa va zic, pana m-am obisnuit cu ea am si facut 4-5000 Km scurt, deci nu pot spune ca am simtit vreo diferenta de putere a motorului. Oricum eu l-am protejat mai mult decat scrie la carte, cam pana la 5000 Km. Cam asta e in rest n-am avut batai de cap cu ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.