Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford fiesta 1.4 tdci
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
axy69221
Salut tuturor. Detin de curand un fod fiesta 1.4 tdci si sunt interesat de detalii despre consumabile cum ar fi ulei, filtre , placute , antigel; ce marci imi recomandati, unde se pot gasi mai ieftin.

Va multumesc anticipat.
Lucian55
nu te sfatuiesc sa pui vreo porcarie de ulei sau sa nu il schimbi la timp ca ai probleme . in rest toate bune si frumoase si pe oriumde te duci pretui e cam acelasi
florin29702
am laut de curand un fiesta 1,4 TdCi si am intrebat azi la un magazin de filtru de motorina, este 1,8 mil. In rest nu stiu preturi, m-ar interesa ce ulei e mai bun pt ea.
Lucian55
apropo , voua v-au dat cartea masinii ? mie nu
ce ulei trebuie sa pui ar trebui sa scrie acolo
axy69221
eu am cartea masinii in lb germana(masina este adusa din germania), nu prea am inteles nimic din ea, insa am facut rost de cea in lb romana trasa la xerox(vreo 120 de foi )
La ulei se recomanda 5w30 sau 5w40 iar vara 10w40 si banuiesc ca tb sa fie turbo diesel si facut de ford daca nu se poate orice ce ulei (eh nu chiar orice)ce respecta standard-ul descris mai sus
florin29702
in carte recomanda uleiul Ford Motorcraft, dar de unde sa luam asa ceva? Nu stiu ce marca de ulei voi pune, voi intreba la reprezentanta sa vad ce pun ei.
Lucian55
Ma refeream la Fiesta asta nou Facelift daca are cineva cartea
eu cel putin nu
nici macar in limba germana
axy69221
Ca ulei, am gasit mobil 5w30 FE se gaseste in selgros vreo 35 ron/l si corespunde normei ford wss-m2c913-b.
:brilsmurf:
axy69221
de curand mi s-a ars becul de pozitie fata , aveti idee unde gasesc, ca oricum tb sa dau tot farul jos si nu vreau sa stea mecanicul dupa mine pana gasec eu bec

---------------------------------------------------------------------------------
FF 1.4 tdci 2003

blush.gif
axy69221
Becul de pozitie 1.5 ron super ieftin se schimba super usor, se gaseste cam oriunde
Filtru motorina 90 ron produs de mahle(knecht marca)
Filtru aer mann 48.9 ron mann marca
filtru ulei knecht, marca 40 si ceva ron nu ma tin minte
placute frana 200 ron
pe asta le gasiti la promotor international daca va ajuta, adresa www.promotorinternational.ro
ulei mobil fe 5w30 34.5ron/l ==selgross
bafta tuturor si sper sa va fie de folos info de mai sus

arigato.gif
Lucian55
Apropo de fieste , daca vrei sa vedeti poze cu exemplarul meu este un topic facut in rubrica Totul despre masina mea
florin29702
foarte frumoasa, dar pacat ca nu e diesel. cat consuma in oras? sincer!
Lucian55
9 daca mergi normal si linistit pana in 2700 rpm
11 si daca te chinui scoti 12 la un mers sportiv adica a1a pana in 5-6000 rpm si asa mai departe , folosind doar 3 viteze din cele 5 smile.gif
dieselul cat consuma ?
acuma de exemplu am inceput sa ma .. oftic dupa ce am mers cu un taxi Fiesta motorina 1.4 tdci si trage .. poate ceva mai bine pana in 3000 rpm
claudiu73432
salut eu am un tdci de 1,4 - ala nou cu facelift
mi-au dat cartea in limba romana asa ca daca vrea cineva vreo informatie.....
consumul este de 4,2 in afara si 6 in oras, dar asta la turatii de peste 3000 in oras si viteze de peste 130 in afara (consumul cel mai mic stiu ca il are la 90-100 in a5-a)
Adelin Daniel47895
Pai mie 1.4 tdci imi consuma cam 5-6 in oras...6 cand schimb numai in 3500 biggrin.gif..... la drum intins 4 cu tot cu ac....si la 160kmh manca cam 6%..mai sus nu am urcat ca deja tipau pasagerii langa mine. Dap trage destul de bine dieselu...mai ales dak ii pui o evacuare sport.
claudiu73432
i-am dat si eu 162 pe autostrada soarelui -cam in 4ooo de ture/min, nu stiu daca mergea mai mult dar mi-a fost frica sa nu decolez si am lasat-o in pace biggrin.gif
Adelin Daniel47895
Mai are rost sa zic ca eu la 150 am luat mainile de pe volan sa verific nivelu trepidatiilor. Masina se mai ducea la viteza ...si nu schita nimik la stabilitate...bine eu am garda coborata cu arcuri sport si janta mai lata+distantiere.... si dupa un "raliu montan" pot spune ca pe viraje se tine mai bine decat passat 2003 pe janta de 225.....sti datorita unui chiptunning si unei evacuari sport eu am reusit sa-i dau aceeasi viteza la 3600rpm..... biggrin.gif...viteza maxima e undeva la 180kmh
champy
cum e distributia la ford fiesta 2005 TDCI 1,4?? pe curea sau pe lant? si la cati km se schimba??? multumesc anticipat
taxon
QUOTE (champy @ Oct 29 2013, 07:53 PM) *
cum e distributia la ford fiesta 2005 TDCI 1,4?? pe curea sau pe lant? si la cati km se schimba??? multumesc anticipat


Pe curea si, dupa manual, se schimba la 240.000 km sau la 10 ani, oricare dintre conditii survine prima.
Mecanicii de nemtoaice si rino au tras de mine sa o schimb la 90.000, altii mi-au zis ca ar fi prudent de schimbat "inainte de termen", pe la cel mult 200.000 km.

taxon
QUOTE (taxon @ Dec 4 2013, 10:17 AM) *
Pe curea si, dupa manual, se schimba la 240.000 km sau la 10 ani, oricare dintre conditii survine prima.
Mecanicii de nemtoaice si rino au tras de mine sa o schimb la 90.000, altii mi-au zis ca ar fi prudent de schimbat "inainte de termen", pe la cel mult 200.000 km.


Am schimbat distributia la cca 194.000 km, in opinia mecanicului "mai mergea"
Distributia noua e Contitech, fara probleme dupa cca 1000 km, in mintea mea ar trebui sa fie mersi 120.000 km (jumatate din durata de viata normata).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.