Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Camparatie Service-uri
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cristian69159
Salutare la toata lumea !!!

Am si eu o problema... vreau sa imi iau o masina de afara si pt a ma hotari vreau sa shtiu aproximativ ce costuri de intretinere sunt pe la noi...
Shtiu ca sunt service-uri autorizate care te rup la pretz si sunt si unele "mai neautorizate" care sunt mai accesibile dar nu neaparat mai bune...

Ma intereseaza daca shtie cineva aproximativ ceva diferentze de pretz la service-urile autorizate sau neautorizate pt diferite marci auto (pastrand aceeasi clasa).
De exemplu pt acelasi service cam cat ar costa o revizie pt Opel Astra Caravan/Ford Focus/Peugeot 307/VW golf 4/Renault Laguna sau sa zicem o schimbare de planetara la modelele respective....

In principiu ma intereseaza diferentzele de pretz la pise si manopera pentru marcile/modelele de mai sus.

Va multzumesc anticipat...
cristian67416
eu care am golf 4 iti pot spune ca cele mai ieftine piese ar fi cele de astra g ...golf si restul nu te-as sfatui nici sa le cumperi(nu te baga la masini frantuzesti-masini proaste si scumpa intretinerea) ..parerile oricum vor fi impartite in functie de fiecare ce masina are...dar eu in locul tau as merge pe golf 4 tdi(90 cai)(pe benzina in oras te rupe)
Cristian69159
nimeni altcineva nu indrazneshte...????
Macar cate un propietar pentru fiecare model.... sad.gif((
radu66490
cam tot asa gandeam si eu,astra cel mai ieftin si dupa aia golful
Cristian69159
Eu ma gandeam sa imi iau focus....chiar credetzi ca un golf 4 ar fi mai ieftin de intretzinut ??? sad.gif
sergiutruta
Nici focus-ul nu e foarte scump de intretinut.....da' e mai scump ca astra. Cred ca intretinerea este comparabila ca la Golf 4. Doar ca Golf-ul is pastreaza cel mai bine pretul. Daca iei Golf-ul la un pret bun, intr-un an de zile s-ar putea sa-l dai la acelasi pret. Sincer, nu stiu ce e cu romanii astia si cu golf-urile. Prea s-a dezvoltat mitu asta. Eu as merge pe Focus diesel sau pe Astra in cazul in care vrei intretinere foarte ieftina.
Luka
Laguna II:
- exista 3 tipuri de revizie, si anume : normala (15.000 km, 45.000 km), intermediara (30.000 km) si majora (60.000 km)

Revizie normala la 45 000 km (motor benzina) - 4.200.000 in mai 2005, la Meridian Vest (a inclus si o verificare suspensii)
Lapadus68886
Hai sa va zic si eu ce cred despre masinile asteA!
Eu am un golf IV din 2001 pe benzina 1,6i, 105 cp ,cumparat in august 2005.
Am facut in noiembrie 2005 revizia de 100000km ,si am schimbat curele,filtre,bujii,ulei,intinzatoare si role la transmisie si distributie.Totul a costat 1300 RON . manopera a fost doar 200 RON. Asa ca vedeti si voi ca preturi au piesele de Golf. Am un vecin care are un Astra diesel , si, la el se pare ca intretinerea este mai ieftina. Inainte am avut un OPel Vectra 1,6i din 1992. Nici nu se compara ca si costuri de intretinere. Era un pic mai scunp dacat Dacia, dar are puncte slabe tablaria si mai era si veche si daca o tii mult si pierde prea mult din valoare.Eu am tinut-o 5 ani si am dat-o cu cat am luat-o.Buna afacere,nu? ceea ce nu pot spune despre Golf. nu cred ca o mai pot da peste 5 ani cu 8000 de euro cat am dat pe el. Dar, este masina mai noua si are o gramada de briz-briz-uri placute. Cat despre consum ,intrade-var in oras te mananca. iarna asta a consumat cam 10l/suta KM. Opel Vectra a consumat cel mult 8, iar Astra Vecinului consuma cam 5-6 in oras. Per ansamblu, al calitaii si a confortului, nici nu poti compara OPel cu VW. asta poti vedea urcand in ele si dand o tura la un dealer de masini sau la prieteni. Daca vrei VW ia-ti neaparat diesel. Oricum sa ai bani pusi deoparte daca iti iei o masina second, pentru orice eventualitate. de la o varsta toate, indiferent de marca se mai si strica. De cele frantuzesti am ca masina de servici un Citroen Berlingo;nu mai stiu exact ce am schimbat la ea, dar ceea ce m-a ingrozit a fost pretul foarte mare comparativ cu cele Germane la pieele de schimb. Nu iti lua franceza. Eu ti-am dat niste exemple concrete, ti trage concluziile!
Luka
In calitate de posesor de masina frantuzeasca, ma revolt biggrin.gif

Urmeaza sa fac revizia de 60.000 km, cu schimbare distributie. Oferta pret Augsburg: 1600 RON (distributie, ulei, bujii, filtre ulei, aer si benzina). Motorul este de 2.0 benzina.

Deci, diferenta fata de motorul 1.6 de la Golf nu este asa mare din cate observ.

Concluzia....nu stiu smile.gif
razvan70795
Eu prost fiind nu am stiut ca in service-urile autorizate iti iei tzepe cat casa si m-am dus sa-mi fac revizia la IPSO la un Megane 2, sa nu facetzi asemenea prostie si voi, pe langa faptul ca mi-au cerut 4566.38 RON nici nu m-au pus in tema inainte sa faca interventia.....
Au zis ca este 3000 RON numai revizia majora de 60mii si ca au mai schimbat discurile pe fata si placutele (fata-spate)
Asa ca sfatul meu este: Orice ti-ai lua ai grija cu astia la service-urile mari ca te omoara cu zile.
Luka
QUOTE(razvan70795)
Eu prost fiind .


Ai zis-o singur biggrin.gif

La service-urile normale la cap (Ipso se exclude din start), ti se face o estimare, iar in timpul interventiei ti se spune ce probleme mai sunt si tu decizi daca le faci sau nu.
pretorian
Opelul este cea mai populara masina(straina) in Romania si ca atare e si cea mai ieftina de intretinut biggrin.gif
Cristian69159
Mi-am luat focus TDCI de 115 cai si sunt fff multzumit deocamdata.
Multzumesc la totzi pt sfaturi !!!
TINI
Ai facut cea mai buna alegere
Damian53219
din greseala am postat aici!
rog stergerea mesajului!
merci biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.