Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante pe 18 pentru Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
sorin63997
Are cineva roti pe 18 pe Mondeo sau Focus . Cum se comporta masina , e rigida rau? Eu am pe 17 si vreau sa imi iau pe 18. O merita oare? Am gasit sa vand jantele pe 17 cu cauciucuri Michelin Pilot Primacy(6000km) cu 950EUR, e bine la bani?
danmatyas
eu am pe 17 jantele si imi pare rau ca nu am pe 16, e prea rigida masina si cu jante pe 17 nu stiu daca o sa iti placa cu unele pe 18.Si in plus sunt mult mai scumpe cauciucurile.Eu zic ca e ok pretu pe care l-ai zis.
sorin63997
Am mers cu un prieten , tocmai si-a luat Golf Gti si are jante pe 18 si suspensia mai tare ca a mea si nu mi s-a parut ca ar fi prea rigida masina...
Treaba e ca arata sever cu rotile alea mari, iar eu am gasit un model de jante negre cu marginea cromata.... arata destul de gangsta'... si nu-mi vine sa-mi iau tot pe 17...
danmatyas
la drumurile noastre pline de gropi si jantele de 17 mi se pare mari, am dat intr-o groapa...mi s-a facut o umflatura in cauciuc...si au profil pe 50...cred ca cele de 18 toli sunt sunt pe 45.Ai grija la gropi daca iei astfel de jante!
G e o r g e
45 , 50 din ce latime , pentru ca e procent smile.gif
danmatyas
nu am inteles ce vrei sa zici, george.Ziceam de talonul cauciucului, banuioesc ca e de 45 la jante pe 18.
sorin63997
alea de pe Mondeo de 18 stock au 225/40 , eu vreau sa pun 225/45 , creste viteza cu 3,3%.
Acum am 205/50r17 si echivaleaza cu grosimea cauciucului 225/45r18 diferenta e data de marimea jantei (17->18) , la 100km/h reali o sa-mi arate 103,3km/h , ceea ce e putin zic eu.Ce ma ingrijoreaza e ca o sa se simta la demaraj...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.