Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua la un buget in jur de 10.000 EURO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Laurentiu5
Salut,
Am in jur de 10.000 EURO si vreau sa-mi iau masina noua. Cum sa fie ? Utopica: buna, mare, multe dotari si ieftina.
Ma intereseaza un sedan cu ABS, airbag, AC. Ce ma sfatuiti sa-mi iau ?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-13 14:53 ]
Sorin13
Daca e vorba de pret final, cred ca doar Daewoo nubira se incadreaza cat de cat la cateoria "mare". Parca vazusem o oferta cu 10200 la un moment dat (nu o mai gesesc acum insa).
Claudiu4
Aceeasi intrebare am pus-o si eu pe forum acum vreo luna. Pina la urma m-am hotarit la un Renault Clio 1,4 l 75 CP, AC, ABS, 2 AIRBAG, oglinzi el. si incalzite, etc. L-am prins la pretul de 9259 Euro cu toate taxele. Am facut si un concediu la munte cu el pe zapada din ajunul Craciunului si pina acum n-am ce-i reprosa. Ce ma supara este ca cei de la Renault nu ma lasa sa pun alarme decit de la ei, f. scumpe si fara facilitati deosebite. Dar asta-i alta poveste. Una peste alta, sunt multumit de alegerea facuta.
Laurentiu_007
La 10000 de euro nu cred ca poti gasi ceva de dimensiuni prea mari.Eventual un Clio Symbol care are airbag-ul pt. pasager si ABS-ul optional.
dan23
Iti recomand cu caldura o daewoo Leganza cdx- aproape noua- cu toate optiunile posibile- si sincer merita! Am una din 1999, cdx, full, motor 16 v- e-tech, consum 8-9%, cat despre raport-pret-facilitati, nu exista comentarii. Si intretinerea este destul de mica. Noua este in jur de 20 000 EURO insa din lipsa de informatii, multi au senzatia ca sunt slabe. Nici vorba, sta oricand la balantza cu mercedes! Daca esti interesat, intra pe sectiunea Daewoo second hand si vezi anuntul si pozele.Pretul este f.bun iar masina merita mult mai mult!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-16 14:19 ]
G e o r g e
8-9% consum? motorul este de 2.0, nu? 8-9% consuma la drum intins inafara. in oras consuma 14-16%.
vivian
Mai imprumutate 3-4000 Euro si iati ceva frumos MAZDA 3 !!!
dan23
George, 15-16 % consuma Grand Cheroke cu motor de 4000, ce naiba, nu mai suntem pe vremea carburatoarelor, acum s-a inventat injectia asistata, motoare cu valve mai multe si sistemele ecotech! Daca ai dubii in privinta motoarelor de 2000 - 16 valve- ecotech, ori mai intrebi ori iti cumperi o masina de genul acesta, dar am uitat sa-ti spun, sunt scumpe!!!
Oricum, sa fie clar, un Cielo cu motor normal, consuma mult mai mult decat un Espero sau o Leganza cu motoare in 16 valve- e-tech! Si ca un amanunt, eu ma ocup de vanzari auto numai din gama Daewoo!!! Si sa luam numai un mic amanunt, exe. curea de distributie + intinzator, la Daewoo nu depaseste 2 mil cu tot cu manopera! Ia vezi la un Renault- sa luam un megane, clio, laguna- depaseste 15 milioane numai aceste consumabile!!!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-17 09:44 ]
Radu_
la consum, nu depinde doar de capacitatea motorului, sunt motoare facute sa consume, si sa mearga....
nu cred sa consume 14-16; un audi 100, motor 2300 injectie, consuma cam 9% la drum intins, si cam 12-14% in oras (am avut), deci nu cred ca ar consuma atata daewoo N.
G e o r g e
consum mediu leganza 2.0 : 9.2% .
consum grand cherokee:
4.0: 15.7%
4.7(220cp):16.2 %
4.7HO(258cp):16.5%

dc vb despre consumuri medii este ok ceea ce spui tu, dar eu vb de consumuri in bucuresti pt ca acolo merg in 90% din timp. o leganza de 2.0 in bucuresti consuma 14-16% la un mers normal . dc vrei vin eu fac un plin , facem cati km se poate prin bucuresti si vedem cat consuma. dc consuma sub 14% in bucuresti imi dai masina , ce spui?
Dragos4
Spunea cineva mai sus ca la Daewoo costa 2 milioane cureaua si nu stiu mai ce cu tot cu manopera, iar la un Renault model nou costa 15 fara manopera. De acord. Dar ce ma vad acum. daca vreau sa imi cumpar o masina noua, sa imi cumpar Daewoo? Pai cine isi mai ia acum CIelo sau Leganza, Cielo care a aparut prin 96 si Leganza de prin 97?? Adica daca iti cumperi o masina noua, mi se pare o prostie sa iti iei un model aparut acum 5-6 ani in urma. Iti iei Laguna 2 sau Megane ceva, care stii ca-s aparute acum un an sau stilul asta... nu cine stie cand. Iar despre Leganza, cam in perioada in care a aparut pe piata, tin minte ca am vazut la ProTv in cadrul emisiunii lor saptamanale despre masini ceva de genul "Da, aceasta este Leganza, limuzina de la Daewoo, am ramas cu totii uimiti de facilitatile si conforul sau, insa nimic nu poate justifica sau compensa consumul acesteia de 14.5 litri in oras".
G e o r g e
multumesc dragos. sunt perfect de acord cu tine.
vivian
ati uitat de bani... 10.000 Euro
G e o r g e
nu am uitat : clio symbol 1.4 75cp este vreo 9600 TTI.
Anubis
Apropo de Leganza, am una la firma cu aceleasi caracteristici + cutie automata. Consum mediu Bucuresti calculat 16 l/100 Km...si ca sa nu uit...in conditii sportive ~20l/100 Km.

Numai bine
In banii astia poti lua doar un Symbol FULL-OPTIONS,si-ti mai raman si bani sa pleci vreo doua saptamani la munte.Stiu eu un pont!
Nounou
Dar Clio Symbol e facut in Turcia si am auzit destule vorbe rele despre el
Despre ce pont e vorba?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-06 15:28 ]
Radu19
Clio SYMBOL, fara discutie; te alegi cu o masina buna ,spatioasa si rezistenta.
In ceea ce priveste costurile, sa fim seriosi, 15 mil. o curea+manopera?!!!!!
Poate daca schimbi si anvelopele cu jante cu tot.
G e o r g e
jantele sunt 4 mil o bucata deci 16 mil setul .

revizia la clio nu depaseste 4-5 milioane , MAXIM.

ce masina noua este mai spatioasa si mai fiabila la aceeasi bani?
Cristian19
vezi o hyundai elantra 2004, mult mai buna ca daewoo dupa mine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.