Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Honda Civic vs Audi A3
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
MadMax
Ce parere aveti facand comparatie intre cele doua?
ncristi
Honda civic smile.gif

Motivul?...honda are intr-adevar motoare exceptionale pe benzina.
DORU
Votez Honda !!!

Motorul mai mare de 1.8 este demential, din ce-am citit. Cred ca as renunta la orice alta masina din aceeasi clasa pt noul Civic. Designul este extraordinar!
James Kilowatt
Si mie imi place Honda. Totusi, e a naibii de scumpa!
In plus, merita dieselul, e la acelasi pret cu benzinara... Nu prea am priceput de ce. Pe aici si dieselul si benzinara de 140CP ajung pe la 23.000TTI.
DORU
Dieselul de 140CP de la Honda este premiat la greu pt prestatiile sale si tehnologia folosita. Intr-adevar, e campionul clasei la motorina.
cosmin45741
a3 fara discutie, nu vorbim totusi de golf 5...
iulian, tu ce parere ai? :angel: biggrin.gif
Centaurus
Honda civic ca motorizari si fiabilitate, a3 ca design.
Nu merge o combinatie intre cele doua ? biggrin.gif
G e o r g e
honda civic atat pentru motorizari cat si pentru design . la interior este superb ...
f1anatic
One sexey car...Honda Civic. Nu as da cu piciorul unui A3...dar parca intre un FWD civic si un A3 FWD...aleg Civic cu cutie manuala clasica. Mai ales daca Civic e hibrida. In ciuda DSG-ului lui Iulian care imi da tremurici cind ma gindesc la el.
HalbaSus
2 masini extremely cool... Honda e intradevar cam scumpa... dar pe de alta parte nici A3-ul nu e tocmai ieftin... Nu ai precizat care A3. Sportsbackul are avantajul spatiului... dar din profil seamana cu un break (unul mai frumos ce-i drept)... Honda arata bine din toate unghiurile... dar parca mie imi place mai mult grila single frame de la audi (deh, sunt subiectiv blush.gif).

Nu ai precizat nici motorizarile, sau preturile in care vrei sa te incadrezi. Un A3 cum are Iulian (2.0 TFSI cu DSG) castiga in fata hondei... dar daca bugetul e mai redus atunci mai bine 1.8-ul de la honda. Eu zic sa faci un test drive cu ambele modele... Pe mine m-a cucerit interiorul sportsback-ului (de la pozitia in care stateam in scaunul sport, pana la detaliile bordului)... dar pe de alta parte si honda arata bine de tot si in interior si in exterior...

Parerea mea e ca nu ai cum sa gresesti oricare din masini le-ai alege. Poate ar fi mai bine sa dai cu banul biggrin.gif.
MadMax
QUOTE
Nu ai precizat nici motorizarile


Ok, vorbim de 1.8 Sport de 140 de cp la Honda si de 2.0 FSI de 150 cp la Audi
Arheopterix
Honda!!!!
Fara sa ma gandesc.
Maff
Clar Honda, are motorizare super misto si interiorul este super!
HalbaSus
Honda e alegerea mai inteleapta (motor mai bun, design mai f.u.turist, model mai nou, etc). Acum ramane sa vezi cum te simti in interior, fa un drive test.
Ovidiu67601
Binenteles ca Honda. Apropos daca te intereseaza un drive test cu noua honda civic diesel 2.2ctdi poti face la dealerul local honda din brasov.E singurul civic nou diesel inmatriculat in romania la momentul de fata.
MadMax
Salut

Tocmai ce am venit de la reprezentanta Audi din Constanta. Am vazut A3 -ul Sportback. Nice car....... Intrebandu-l pe dealer care ar fi un motiv sa imi aleg A3 in detrimentul Hondei Civic, raspunsul a fost : " in primul rand Audi, alturi de BMW si Mercedes, e clasa premium, iar Honda este mult sub ele" :scratchchin: ....Sa fie Honda atat de departe?? blink.gif ....Mie nu mi s-a parut. In schimb, ce am apreciat la cei de la Audi e ca s-au oferit chiar a doua zi sa faca test drive cu masina dorita de mine, pe cand cei de la Honda nu aveau...cel putin deocamdata.
Iulian HondaFan
grea alegere! blush.gif biggrin.gif

exceptie motorizarile 2.0TDI, 2.0TFSI si mai putin 3.2V6 ( care vine numai in forma Quattro cu Haldex) unde Honda nu are inca nimic similar ( abia la anul trebuie sa apara Civic type R cu acelasi motor de 2.0l si 200CP cu LSD=limited slip differential ) as prefera Civicul. interiorul este mai dragutz la A3 dar astea sunt gusturi personale.

un prieten roman de aici si-a luat de curand un Civic 1.8 automat hidramat sedan. am dat o tura cu el si pentru banii dati (18300$) finisajele, motorul sunt exceptionale. de asemenea e un mare progres fata de generatia precedenta la toate capitolele. putin mai slab izolat fonic decat A3-ul.

sunt curios cum e transmisia cu dublu ambreiaj de la Honda ( din pacate in USA nu e disponibila).

manevrabilitatea f. buna, par cu A3-ul la cat mi-am putut da eu seama fara sa fortez masina prietenului meu. in Europa insa Honda ales pt. spate o suspensie semindependenta in timp ce in USA au pastrat traditionala pt. Civic suspensie independenta double wishbone pe spate.

alegerea mea pentru A3 a fost dictata si de lipsa unor optionale pentru Civicurile americane, dar acestea sunt disponibile pe piata europeana.
DORU
Pt cei interesati de un drive-test cu noul Civic 1.8 l Sport (140CP, 174Nm), ii invit sa citeasca comparativul realizat de AMS, nr din martie 2006, alaturi de Seat Leon 2.0FSI 150CP si BMW 120 150CP. Sunt multe informatii despre Honda acolo si, sincer, desi la final iese pe locul 3, as cumpara masina asta macar pt 6 luni, sa simt un aspirat care lucreaza la turatie inalta cum zboara pe sosea. Va sugerez sa cititi si voi articolul!
MadMax
QUOTE
ii invit sa citeasca comparativul realizat de AMS, nr din martie 2006


Multumesc Doru pt sfat. Dar am observat chiar pe forumul lor ca cititori vechi ai revistei sunt dezamagiti de calitatea prezentarilor de acum pe care le fac cei de la AMS sau mai bine zis de subiectivismul lor. Oricum am sa il citesc.
HalbaSus
Stiu ca TDI-urile sunt niste mici tractorase... dar avand in vedere ca 2.0 TDI e mai IEFTIN decat 2.0 FSI, are aproximativ aceasi putere, un cuplu mult mai mare, si un consum semnificativ mai mic.. eu as opta pt 2.0 TDI... Daca se poate chiar pentru un 2.0 TDI cu cutie DSG...
DragosV
QUOTE(Iulian HondaFan)
abia la anul trebuie sa apara Civic type R cu acelasi motor de 2.0l si 200CP cu LSD=limited slip differential


Noul Type R va avea motor de 2.2 aspirat si 197 de cai.
Iulian HondaFan
sunt ambele variante mentionate, dar ultima notifcare oficiala de la Honda merge cu acelasi motor de 2.0l iVTEC 197CP@7800rpm si 188Nm@ 6100rpm al actualului Civic Si american si a CtR-ul european de pana mai acum 1-2luni.

oricum lansarea va fi la Geneva saptamana viitoare... Fukui ( Honda CEO) si Button vor fi prezenti la lansare.

sincer, cred ca Honda ar trebui sa introduca un motor de 220-240CP ( ex. cel de 2.2 de pe S2000) pt. a fi la nivel cu GTI si Astra OPC.
M77276
As alege Civic fara sa ma gindesc/...
MadMax
Ma orientez spre 1.8 Sport 18.650 euro cip dar nu ma grabesc. Din ce am inteles este o intreaga nebunie cu livrarile chiar si in Europa. Am vazut ca exista si varianta Executive dar e la 20.800 cip (e maximul la care pot ajunge).

Despre Audi A3 am auzit o gramada de lucruri bune dar designul clasic, indiferent cat de sexy e, nu se compara cu cel de la Honda .Stiu ca gusturile nu se discuta dar....suntem totusi in sec XXI !!! Raman insa deschis la argumente.
cosmin45741
aham...cum spui tu!
daca o masina din plastic si cu bordul pe mijloc reprezinta designul secolului 21, atunci ma intorc cu placere la modelele anilor 80-90...
din punctul meu de vedere nu-i nimic spectaculos in acest civic, nici macar pretul...are pretentii financiare cam mari pt. o conserva din plastic japoneza (am mai auzit eu pe la nu stiu care cum ca honda face parte din clasa premium, auzi... :bash: ) iar "marele" design nu poate sa incante decat pe cei ramasi cu imaginatia la filmele cu Batman
guerilla
din pacate in romania preturile la civic sunt din filme de groaza.
in europa de vest preturile sunt normale pentru clasa ei.
MadMax
Asa cum a am spus, gusturile depind de fiecare. Bordul pe mijloc nu ma deranjeaza, pe mine cel putin. Te-ai urcat in ea? Eu da, si nu m-a deranjat acest aspect. Despre plastice, mi s-au parut ok. M-am urcat si in A3 si am vazut diferenta dar nu m-a impresionat extraordinar. A3 e o masina faina dar parca prea cuminte, prea e in tonul celor de pana acum. E clasa premium, stiu, dar asta nu ma face sa fiu mai ...incantat biggrin.gif .
Cred ca si Honda are o traditie legata de fiabilitate.
Pretul e problema cea mai mare acum la noul Civic...dar...vom vedea pana la anul :cool:

@cosmin45741
daca tu vrei sa te intorci la modelele din 80-90 ca design...e problema ta, inseamna ceva, eu unul am alte idei...si legat de batman, probabil ca stii ca fara imaginatie nu ar mai fi progres. Ah, da si probabil ca si nemtii au vazut prea multe filme cu batman:

"noul model Civic pentru piata europeana a castigat al 51-lea premiu “red dot: best of the best” pentru cea mai mare calitate a designului.
Premiul de design „red dot” face parte din una dintre cele mai mari competitii din lume, organizate anual de Design Zentrum Nordrhein Westfalen, Germania
Noul Civic va fi expus in cadrul expozitiei din muzeul Design Zentrum Nordrhein Westfalen pentru mai mult de un an de zile"

Deci nu sunt singurul... :wave:
Iulian HondaFan
bordul nu e pe mijloc la Civic, bre oameni buni. e intr-adevar futurist dar e pe stanga. plasticele sunt intr-adevar peste medie ( mie la versiunea americana mi se pare mai ingrijit decat VW Jetta care a facut un mic pas inapoi; generatia precedenta interiorul era mai bine realizat la Golf/Jetta).

Cosmin este un germanofil cunoscut si intotadeauna se simte obligat sa faca remarci acide la adresa japonezelor...
f1anatic
QUOTE(Iulian HondaFan)
bordul nu e pe mijloc la Civic, bre oameni buni. e intr-adevar futurist dar e pe stanga.

Cosmin este un germanofil cunoscut si intotadeauna se simte obligat sa faca remarci acide la adresa japonezelor...


O fi confundat-o cu Prius...sau intr-adevar acolo e cu bordu' pe mijloc. Da acu' germanophil cu singe de Habsburg sa aiba prin vene... la treaba cu designu' din 80-90 cu bordu' normal...ii dau si eu dreptate !

Singurul motiv pt. care Prius se vinde mult mai bine ca Civic hibrid este ca are designu' futurist si ii atrage pe futu-ritzii aia de "environmentalisti" ! Ca in rest...minivanu' Nissan Quest cu motorul de 3.5 kile atit de meserias renumit prin Altima, Maxima, Infinity, etc...se vinde ciu-ciu ! Nu tot ce-i futurist are si "future" !
HalbaSus
Da... prius sucks... mai ales ca si-au luat toate vedetele (cameron diaz, di caprio, printul charles, etc...) eu sunt convins ca scoti consum mai bun si poluezi mai putin cu GPL... iar daca te intereseaza doar consumul mic si nu protectia ecaliptului argentinian atunci un diesel il face de rusine.

Revenind la topic:
Mie la civic imi place foarte mult exteriorul dar interiorul mi se pare prea asemanator unui pom de craciun, butonul ala de start rosu aprins... plus celelalte butoane care par de forme si marimi diferite... yeah they are cool... but... e cam mult...
A doua nemultumire e pretul (ma refer la pretul CIP, fara taxe) e obscen... pt o compacta non-premium e de-a dreptul revoltator... nu zic ca A3 nu are pret nejustificat... dar macar are imagine de marca mai buna, are valoare de revanzare ceva mai buna, si vorba ceia... te-ai obisnuit sa fii jefuit de germani biggrin.gif.
A treia nemultumire e faptul ca din cate am inteles nu primesti roata de rezerva (ci doar ceva "tyre repair kit") care sunt convins ca functioneaza foarte bine in alte tari... dar in romania cand ai "norocul" sa dai intr-o "mother of all holes" cum am dat eu acum vre-o 2 luni... atunci se lasa clar cu janta indoita si cauciuc distrus... nu mai ai ce face cu tyre repair kit-ul. Nu zic, si eu la a3 am primit o roata de bicicleta... dar macar cu rotita mea ma pot duce cu 80 la ora pana la prima vulcanizare, sau magazin de anvelope sau ceva...
MadMax
"bordul nu e pe mijloc la Civic, bre oameni buni." da, asa e, ma prinsese valul cu "batman" :boxing: biggrin.gif

Ehe, bordul ala de la Civic....dar fara suparare, am vazut ca in comunitatea posesorilor de masini exista o tendinta spre conservatorism (" o masina trebuie sa fie asa si asa, ce ii trebuie electronica....etc ). Dar ce discutam si cu unii prieteni ai mei....cred ca nu neaparat visam la Batman cat la Star Trek.
Drept e iarasi ca Audi A3 e din clasa premium, ca are valoare mai buna de revanzare, ca e de calitate dar oare te face sa visezi? Poate ca da, dar spre alte zone...
Cred ca intr-un fel pragmatismul care inclina spre A3 combinat cu visul care inclina spre Civic ma face inca sa stau in cumpana...
La banii de maxim 20.000 euro cip am de ales intre Honda 1.8 Sport 140 cp si Audi A3 SB Ambition 1.6 FSI 115 CP ...
James Kilowatt
18.000 cip?! Aici e 22000 cu toate taxele incluse! Si pretul e identic si pentru 1.8 benzina si pentru 2.2 diesel.
cosmin45741
"honda civic ma face sa visez" biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif nu vreau sa fiu rautacios, dar ma buseste rasul...
nu spun ca civicul e o masina proasta, dar la banii ei, ai naibii de multi pt. o japonisma, ai variante mult mai bune, incluzand golf GTI, focus ST samd. Nu mai vorbesc ca poti sa treci si la o clasa mai mare...Dar nea, astea nu te fac sa visezi biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

QUOTE
Cosmin este un germanofil cunoscut si intotadeauna se simte obligat sa faca remarci acide la adresa japonezelor...


iar Iulian e un "Honda-fan" care si-a cumparat A3. Sfaturile lui sunt foarte pertinente, atat timp cat nu i se aplica propriei persoane... blush.gif
cosmin45741
eu germanofil, mi-am luat o japoneza si tu un "Honda-fan" ti-ai luat o germana! life sucks, isn't it?! biggrin.gif

acum pe bune, ar trebui sa ne expui punctual motivele pt. care ti-ai luat a3-ul in defavoarea civicului...nu fasuri gen civicul nu are nu stiu ce optionale pe piata americana...civicul nu prea are optionale in general, pt ca asa-i treaba cu masinile non-premium...
MadMax
Cosmine, poate am eu mai multa imaginatie...dar ti-am explicat mai inainte ca se pare ca nu sunt singurul cu imaginatie (daca si nemtii au premiat Honda Civic :angel: ....).
Hehe, nu spun ca nu imi place Golf GTI dar depinde ce vrea fiecare de la o masina. Pt mine designul trebuie sa se imbine cu fiabilitatea. Stiu, stiu, si Golful GTI arata superb (chiar imi place) dar parerea mea ca Honda o intrece ca design. Nu imi doresc neaparat o motorizare superputernica (la soselele din Romania cu gropi si carute...) iar clasa mare mie personal nu imi place.
Sunt de acord la pret. Am spus ca oricum la anul ma voi hotari dar sunt interesat sa aud pareri.
Mihai64798
Am si eu o intrebare. Am vazut cateva Civicuri pe strada pe aici, designul o poate lasa cu gura cascata chiar si o alfa infumurata, insa nu inteleg ... de ce multi producatori se orienteaza spre bordul care are cadrane digitale??? Intai Citroen, acum Honda... nu stiu pe mine pur si simplu ma demoralizeaza complet. E o chestie subiectiva evident ... insa pare sa prinda la public. Se incadreaza oare in clasa cutie automata/manuala, fiind ceva nou ? Mie unu imi place sa vad cadranele analogice, sa vad unde sunt cu ea si cat mai poate ...
Iulian HondaFan
iar o luam cu de ce am luat A3 si nu Civic/Honda/Acura?

1) motorul 2.0TFSI este mai bun decat 2.0VTEC si 2.4VTEC de la Honda; dar as lua fara sa ma gandesc un 1.8VTEC fata de 1.6 sau chiar 2.0FSI. pe aceeasi linie 2.2CDTI este mai bun decat 1.9TDI si varianta 2.0TDI de 140CP. dar clar as alege un 2.0TDI 170CP fata de un diesel Honda.

2) Civic Si ( care are 2.0VTEC 197CP) este numai cu 2 usi si nu are ESP desi are in plus limited slip differential ceea ce la capitolul strict sportivitate ii da un plus. ESP este insa disponibil in Europa la Honda.

3) DSG; Honda nu ofera inca similarul i-Shift in USA. si am vrut o astfel de transmisie care are avantajele manualei si automatei combinate.

4) Civic nu este un produs premium aici ( nu poti lua piele, scaune incalzite, oglinda electrocromatica pe care A3 le oferea).

5) daca dealerul Acura era mai culant as fi luat o Acura TL 258CP 3.2l V6 manual, care era mai bine echipat decat A3-ul la numai 2000$ mai mult. si mai rapid si mai de prestigiu. mea culpa, ca nu am avut rabdare sa comand una. dealerul Audi ( de peste drum de cel Acura biggrin.gif ) a fost mai dragutz si m-a tratat mai bine.

6) pretul cu 2000 mai redus + dobanda promotionala de 2.9% pe an la A3 a avut si ea rolul de a ma impinge catre Audi. sunt sensibil la capitolul bani ca ii muncesc. blush.gif

7) si A3, A4 ( as fi luat si un A4 FWD daca era, da' aveau numai AWD; dar daca era sa vreau AWD as fi luat sigur un Legacy GT biggrin.gif ) si Civic Si, Acura TSX ( + Accord european 2.4l) si Acura TL sunt masini faine. nu mi-ar fi parut rau sa iau niciuna dintre ele. la momentul respectiv A3 a fost pachetul cel mai atractiv.

8) sunt fan Honda dar imediat sub sunt si fan VAG si Subaru. oricum marca in final nu prea conteaza. cel mai mult conteaza raportul performante-comfort/pret.

biggrin.gif
MadMax
QUOTE
de ce multi producatori se orienteaza spre bordul care are cadrane digitale?


Pentru ca timpul trece? Pentru ca incet incet apar generatiile care au crescut langa computere? E o forma de evolutie. Probabil ca peste ceva ani cadranele analogice vor deveni raritati.
Mihai64798
Crede-ma sunt la curent cu tot ceea ce inseamna ... tehnologie ... it ... calculatoare telefoane ... etc etc etc ... si sunt pasionat de asa ceva. Insa tot cred ca unei masini ii sta bine cu acele cadrane analogice ... e poate o impresie personala. biggrin.gif
MadMax
Daca tehnologiile sunt intr-o continua evolutie, de ce nu ar fi si la masini? Totusi sunt sigur ca vor exista si producatori care vor merge pe mana clasicului. Dar cum spuneai si tu, tendinta pietei este de a cere tot timpul altceva, nou.
Iar parerea mea este exact invers decat a ta biggrin.gif . Abia astept sa conduc o masina care sa nu mai aiba cadranele analogice ca si la masina bunicului. Tot o parere personala . biggrin.gif
Impulse
Votez Audi A3.
Designul de Saturn pe care il are noua Honda ma lasa rece. Spatele mai este cum mai este dar fata o consider un dezastru (ma refer la cea prezenta pe piata Americii de Nord).
Materialele folosite lasa de dorit ca de obicei.Noua este ok (pentru ca nu pot sa spun frumoasa) dar sa vezi ce faina e dupa ce zgarii putin plasticaraia.
Oricat s-ar stradui baietii tot nu au finetea lucrului german iar pentru un ochi pretentios asta iese in evidenta.
Si uite ca desi se lauda la fiabilitate tot nu beneficiaza de imagine ci doar de vechiul slogan: "e masina buna". Din punctul meu de vedere si Audi este o masina buna -poate nu la fel de fiabila desi asta depinde si de turcul care o are - asa ca putin imi pasa ca in loc sa merg de 2 ori la service ma duc de trei ori.

Fara nici cea mai mica retinere AUDI!
Mihai66305
Gusturile nu se discuta. Desi mi se pare ciudat cum sa te lase rece un design atat de diferit (in sensul bun) al noului Civic...
Iulian HondaFan
plasticaraia si materialele in noul Civic sunt, dupa mine, mai bune decat in Golf5 si Jetta. Nu as fi luat A3 daca interiorul nu ar fi fost mai evoluat decat la un Civic care e aproape jumate la pret aici. in plus este f. probabil ca materialele interioare sunt mai bune in Europa unde Civic este plasat mai upscale decat aici.

vanzarile Civic in USA si Canada sunt anul acesta in crestere semnificativa ramane cea mai bine vanduta masina non-camioneta din Canada si este acum numarul 2 in USA dupa omniprezenta Camry.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.