Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel astra caravan 2.0 DTI VS peugeot 307
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
beiu56941
Ma contraziceam acum cateva zice cu un prieten ca un pegeot 307 ar putea sa ma intreaca in conditii normale de drum al viteza sau demaraj. Eu cred ca peugeot este o masina mult sub nivelul firmei opel la toate capitolele dar as vrea sa aflu si parerile voastre.

multmuesc acniticipat.
ar120cp
Pai spune-ne si noua ce motor are 307-le.
florin55503
daca e 2.0 HJDI de 90 de cai sub nici o forma nu face opelul de 100 de cai. limitarea e cam asa 1-40km a2a-70 a treia 110 a patra 140. si trebuie spus ca pt a atinge vitezele astea trebuie sa tragi serios de masina. iar peste 130 e cam mort. opelul in a doua ajunge cam la 85-90 a treia 120 a patra 160. daca tragi de masina poate oleaca mai mult si viteza creste mult repedeiar a doua rupe asfalul si a treia la fel. la pejo doar a treia trage bine. opelul daca stii cum sa mergi te duci lansat pana la 160. cu pejoul pt a atinge viteza asta iti trebuie rabdare si seminte
Andrei59324
Categoric Astra!!!E mult mai fiabila si in plus e nemtoiaca:))).
Interesaza-te cat te costa intretinerea pt o astra si pt un 307....si o sa-ti dai seama.Poate 307 arat un pic mai bn...da doar un pic....dar nici nu se compara cu astra.Cade mai repede si t rupe la reparatii.
Eu am un vectra 2.0 Dti..Y20DTH aceeasi motorizare care o vrei u pe astra....si sunt f multumit d ea.Are dreptate c spune Florin mai sus.
vma
Nu discuta Y20DTH cu HDI-ul de 2 litrii... Este net superior. Si asta va spun din proprie experienta, am facut mai multe. Am un nou pariu acum cu un prieten si o sa va spun care e rezultatul. Y20DTH vs Ford Mondeo TDDI 2.0. Am incredere in Lola mea wink.gif
Johnny Bravo
Daca te intreci cu un 307 1.6HDI te face sigur. Daca te intreci cu unul de 2.0 HDI si 90 CP, ai sanse sa-l faci. Pe cel de 2.0 HDI 110 CP... nu stiu
Virgil47474
ma bag si eu pentru ca nu prea inteleg.... blink.gif

pai, motorul 2.0 hdi nu e mai puternic decat cel de 1.6 hdi ????

sau vorbesti de motorul de 1.6 hdi de 80 kw(108cp)???
Johnny Bravo
QUOTE(Virgil47474)
ma bag si eu pentru ca nu prea inteleg.... blink.gif

pai, motorul 2.0 hdi nu e mai puternic decat cel de 1.6 hdi ????

sau vorbesti de motorul de 1.6 hdi de 80 kw(108cp)???



Pe 307 exista vre-o 6 variante de diesel. 1.4HDI 68 CP; 1.6 HDI 90/107 CP; 2.0 HDI 90/110/136 CP

2.0 de 90 este un motor foarte prost. Din cate am inteles, nu este la fel ca cel de 110 ci sint foarte diferit. Motorul de 1.6 este suuuuper tare dupa parerea mea. 107 CP si vreo 240 NM cuplu.
florin55503
nici cel de 110 nu e stralucit. nu se compara cu cel de 110 de pe VW. chiar si fata de DTI-ul de 100 difrenta e mica dar se simte putin. am mers si cu un hdi de 100 pe un 406. nu se potriveste cu masa masinii. lenes.

de paft Hdi-urile ofera senzatia ca te duci lansatprobabil din pricina cuplului dar daca te uiti pe kilomeraj vezi ca viteza creste incet
rotar06
QUOTE(florin55503)
de paft Hdi-urile ofera senzatia ca te duci lansatprobabil din pricina cuplului dar daca te uiti pe kilomeraj vezi ca viteza creste incet

ai senzatia ca te duci lansat datorita cuplului dar de fapt nu te duci? poti sa explici? ma intereseaza acest subiect, legat de cuplu-cai putere-demaraj. poate chiar o comparatie intre diesel-otto. mersi.
vivi56283
salutare
va spun eu ca 1,6 hdi chiar si de 90 cp bate clar 2,0 dti 101cp de la opel, nemaivorbind de 1,6 hdi de 110cp.
eu am o vectra de 2,0 dti 101cp dar lucrez la peugeot (vezi parcul de second-vimex) si din pacate trebuie sa recunosc ca 1,6-le de la peugeot este net superior.
motorul de 2,0 hdi de 90 sau 110 cp este papacios si lenes.
daca aveti ocazia, faceti un test cu un 307 de 1,6 (eventual la un concesionar peugeot) si o sa vedeti ca nu va spun povesti.
vma
Daca e cineva din Timisoara sau imprejurimi si detine un HDI 1.6/2.0 sunt dispus sa testam printr-o liniuta sa vedem clar care cum. Promit sa pun rezultatul corect indiferent de cine bate. (Considerati asta ca pe o manusa aruncata bicycle.gif)
florin55503
QUOTE(vivi56283)
salutare
va spun eu ca 1,6 hdi chiar si de 90 cp bate clar 2,0 dti 101cp de la opel, nemaivorbind de 1,6 hdi de 110cp.
eu am o vectra de 2,0 dti 101cp dar lucrez la peugeot (vezi parcul de second-vimex) si din pacate trebuie sa recunosc ca 1,6-le de la peugeot este net superior.
motorul de 2,0 hdi de 90 sau 110 cp este papacios si lenes.
daca aveti ocazia, faceti un test cu un 307 de 1,6 (eventual la un concesionar peugeot) si o sa vedeti ca nu va spun povesti.


acum inteleg ca trebuie sa laudam noile motoare dar totusi. 1.6 hdi de 90 de cai fara vre-un sistem overboost sau asa ceva nu are cum sa il faca pe cel de 100. depinde si de cutie. dar din toate pejourile care le-am condus pana acum nu prea am gasit unul atat benzina cat si motorina care sa aiba cutia bine etajata.

pe de alta parte ti se pare probabil ca trage mai bine hdi-ul de 90 de cai 1.6 decat vectra de 100 pt ca vectra e mult mai grea. pe astra discutia se pune altfel, greutatea fiind aptopiata situatia este alta.
florin55503
QUOTE(vivi56283)
salutare
va spun eu ca 1,6 hdi chiar si de 90 cp bate clar 2,0 dti 101cp de la opel, nemaivorbind de 1,6 hdi de 110cp.
eu am o vectra de 2,0 dti 101cp dar lucrez la peugeot (vezi parcul de second-vimex) si din pacate trebuie sa recunosc ca 1,6-le de la peugeot este net superior.
motorul de 2,0 hdi de 90 sau 110 cp este papacios si lenes.
daca aveti ocazia, faceti un test cu un 307 de 1,6 (eventual la un concesionar peugeot) si o sa vedeti ca nu va spun povesti.


acum inteleg ca trebuie sa laudam noile motoare dar totusi. 1.6 hdi de 90 de cai fara vre-un sistem overboost sau asa ceva nu are cum sa il faca pe cel de 100. depinde si de cutie. dar din toate pejourile care le-am condus pana acum nu prea am gasit unul atat benzina cat si motorina care sa aiba cutia bine etajata.

si comparatia zic eu ca ar trebui sa se faca intre noile motoare pejo si noile motoare opel

pe de alta parte ti se pare probabil ca trage mai bine hdi-ul de 90 de cai 1.6 decat vectra de 100 pt ca vectra e mult mai grea. pe astra discutia se pune altfel, greutatea fiind aptopiata situatia este alta.
beiu56941
Multumesc pt opinii. Acum 2 zile mam facut cu un pejo pe un dig de 5 km lungime in cta si lam facut .... era 2.0 hdi... am ajuns cu a4a la 170 si era deja in urma si nu aim mai dat sa no forjez biggrin.gif .




Bye
florin55503
QUOTE(vma)
Nu discuta Y20DTH cu HDI-ul de 2 litrii... Este net superior. Si asta va spun din proprie experienta, am facut mai multe. Am un nou pariu acum cu un prieten si o sa va spun care e rezultatul. Y20DTH vs Ford Mondeo TDDI 2.0. Am incredere in Lola mea wink.gif


intrecerea a vut loc?
vma
Inca nu smile.gif Proprietarul Fordului nu mai prea vrea ca cica ii e mila sa forjeze masina. Sper sa il lamuresc pana la urma. Oricum fiti siguri ca daca reusesc sa il conving voi posta rezultatul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.