Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra Classic sau Ford Fiesta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dragos64713
Stiu ca nu sunt din aceeasi clasa,dar au preturi apropiate.Astra1.4/Fiesta1.25. Fiesta are avantajul garantiei de 4ani.
adi.mitrea
Salut Dragos

Si eu am fost in dilema asta. De fapt am luat in calcul mai multe masini din mai multe clase.

Am fost la Daewoo (Nubira 2 euro III) varianta fe echipare SX cu GPL 10.999 DDP + cadou alarma si vopsea metalizata. A picat pentru ca nu avea airbag nici macar pt sofer. si nu imi doream neaparat o masina mare. In rest era super ok.

Vroiam sa ma duc la Fiat pentru Albea, dar nu am mai ajuns.

Vroiam sa ma duc la Ford pentru fiesta Trend 1.4 80 CP dotare standard plus pachet marketin 3. Cu totul 11.998 euro.

Aveam maxim 12.000 euro pt masina inclusiv asigurare RCA, CASCO, rovigneta, inmatriculare.

Am ajuns la OPEL RADACINI motors pe Bd. Timisoara si m-am indragostit de o ASTRA 1.4 90 CP. Pret de lista 11.080 euro.

Am dat banii si o astept.

Configuratia este urmatoarea:

- 1.4 90 CP twinport
- caroserie hatchback cu 5 usi culoare albastru royal
- ABS, discuri ventilate pe fata - tamburi spate, airbag-uri frontale pentru sofer si pasager
- servodirectie electrohidraulica
- filtru de polen, recircularea aerului in habitaclu, sistem de ventilatie cu 4 trepte
- imobilizator motor a III-a generatie
- reglarea electrica a farurilor
- avertizor sonor pentru faruri aprinse
- centuri pt toate cele 5 locuri (pretensionate pe fata)
- jante otel 15'' cu anvelope de 195/60 si capace plastic
- preechipare audio cu 2 difuzoare
- afisaj central cu data, ora, temperatura exterioara, afisajul radioului

In derulare la OPEL ASTRA in plus fata de standard:

Pachetul family:
- aer conditionat
- scaun sofer reglabil pe inaltime
- volan reglabil pe inaltime si in adancime
- inchidere centralizata cu telecomanda radio

Pachetul electric:
- geamuri electrice fata
- oglinzi cu reglare electrica, incalzite

De la dealer am mai scos:
- set covorase de cauciuc
- discount de 300 euro (imi oferise deja un negru metalizat insa apoi mi-a zis ca nu il are si e o incurcatura in baza de date, astfel vopseaua metalizata neagra gratuita a disparut din optiuni si am avut parte de discount-ul de mai sus = 300 euro)
- pachet drumuri grele (scut metalic)
- pachet beauty (manere usi cromate)
- proiectoare de ceata

Garantie 2 ani fara limita de kilometri. Garantie caroserie 12 ani.

Total: 11.000 DDP adica 398.000.000 mil ROL

Astept ca masina sa vina in 2-3 saptamani. Pana acum sunt multumit de ce am primit pentru 11.000 euro.

Fiesta are motor prea mic (care din cate am citit pe forum nu e nici economic) cu un cuplu motor prea mic. La dotari sunt cam la fel - avantaj fiesta ca e mai noua. Daca ai bani macar de 1.4 e foarte ok si masina asta.

Spor la la alegere!
Adrian
adi.mitrea
Ei Dragos?

Te-ai hotarat? Ne spui si noua ce masina ti-ai luat?
radu66490
ASTRA.......CLAR........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.