Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Recomandari Vectra 2.0DTI 16v.(Y20DTH).
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Andrei59324
As dori niste recomandari in privinta filtrelor si a uleiului pt acest model.Ce fel d filtre .....care sunt bune(Mann,Knect,CleanFilters,)??Si unde as putea gasi la preturi rezonabile.Un prieten mi-a recomandat Augsburg.Merita??Am fost la un magazin d piese auto import si mi-au zis ca ma duce la 1.800.000lei toate filtrele tip Mann.Sunt zvonuri ca toate filtrele d la noi ar fi facute la turci.....este adevarat???Ca ulei m-am gandit la Castrol GTD Magnatec.Merge??
beer.gif
tommy59961
eu am citit in cartea service ca la acest tip de motor trebuie pus ulei 10W30 sau 40. ( si mai e unul y20dtr - tot ulei din asta se pune).

in rest, eu pun filtre man.
vma
filtre nu stiu de care dar eu la Astra tot cu motor Y20DTH folosesc Mobil1 5w40 si sunt foarte multumit de el.
tommy59961
QUOTE(vma)
filtre nu stiu de care dar eu la Astra tot cu motor Y20DTH folosesc Mobil1 5w40 si sunt foarte multumit de el.


nu contest, dar asa scrie in cartea service.
la y20dth si y22dtr se pune 10w30. in rest 5w30 - fie ca-i motorina fie ca-i benzina
pretorian
Pune frate orice filtru no name nu conteaza ca tot la fel face ca si man etc.....ulei iti recomand aral 5w40 eu asta pun de 2 ani de cand am masina, la filtre mai platesti mai mult firma decat produsul daca ei de marca. :puke:

bafta biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.