Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fasait in stanga masinii.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
tommy59961
Salutare !
ma confrunt si eu cu o problema: cand plecam de pe loc mi se auzea un fasait/scartait in partea stanga a masinii. se aude doar cand merg incet. dupa ce cresc viteza peste 20km/h nu se mai aude. am suspendat masina de partea stanga, si cand rotesc de roata se aude acel fass.... e ca si cum s-ar freca un cauciuc pe metal. am localizat zgomotul ca fiind undeva in zona in care intra planetara in cutie. mentionez ca motorul era oprit. dar pana sa dau jos planatara poate isi da cineva cu parerea.

ce poate sa fie? acest scartait il am dupa ce am fost la spalatorie. eu m-am gandit sa nu cumva de la jetul de apa sa-mi fi intrat ceva intre capatul planetarei si cutie( mizerie). de asemenea burdufele la planetare sunt intacte. si nici scurgeri de ulei nu sunt.
florin55503
poate fi rulmentul.
tommy59961
nu-i rulmentul. am rezolvat in dimineata asta. era mizerie intrata undeva in spatele discului. si fasaitul radia acolo in spate. m-am speriat degeaba:smile.gif)
vma
Super bun si netul asta la ceva. Aseara am spalat masina si dupa aia am auzit si eu acelasi fasait. Azi o sa ma uit ce e acolo. Mersi!
tommy59961
QUOTE(vma)
Super bun si netul asta la ceva. Aseara am spalat masina si dupa aia am auzit si eu acelasi fasait. Azi o sa ma uit ce e acolo. Mersi!


sper sa te ajute si pe tine:smile.gif)))
Andrei59324
Ati gasit "buba"....ce facem nu mai mergem la spalatorie??smile.gif)
vma
Da.. era ceva mizerie acolo, am curatat-o si acum nu se mai aude smile.gif Misto smile.gif Dar ce dracu fac? Scot roata dupa fiecare spalare? Culmea in dreapta nu se aude biggrin.gif
tommy59961
QUOTE(vma)
Da.. era ceva mizerie acolo, am curatat-o si acum nu se mai aude smile.gif Misto smile.gif Dar ce dracu fac? Scot roata dupa fiecare spalare? Culmea in dreapta nu se aude biggrin.gif



la mine e prima data cand patesc. sper sa fie si ultima:)))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.