Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scadere drastica de putere Audi 100 Turbo diesel
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Mihai Daniel68658
Dupa ultima escapada la tara (mers prin zapada topita si apa de 20 cm) am observat o scadere drastica a puterii motorului.
Mentionez ca am mers ca 30 minute in aceste conditii.
Valul de apa ridicat depasea cu mult inaltimea masinii.
As dori sa stiu care ar putea fi problema shi eventualele solutii.
Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde.
IOAN66173
Mihai spunene te rog ce cpacitae are motorul , cati cai ,anul fabricatiei si tipul de motor si ceva mai detaliat dsp cum se intampla , ce simtome are etc.
Mihai Daniel68658
2000 cmc turbo diesel, 64 KW (87 CP), anul fabricatiei: 1984
Dupa ce am trecut prin apa shi zapada respectiva am abservat ca motorul nu se mai tureaza asha de usor ca inainte shi aveam probleme la urcat pante mai accentuate in viteza a 4-a sau a 5-a.
Inainte de eveniment nu aveam nici o problema de genul asta.
Virgil47474
apa a ajuns cumva la furtunul de aspiratie de la filtrul de aer?

verifica filtrul de aer....
florin55503
e posibil ca motorul sa fi tras apa sau daca ai turat-o mai tare sa fi intrat apa in turbina
malin34426
este norocos ca-ti mai functioneaza. ai trecut milimetric pe langa un soc hidraulic. verifica daca apa ajunsa pe turbina nu a provocat fisuri. schimba filtrul aer, si verifica catalizatorul care mai mult ca sigur are monolitul fisuat datorita racirii rapide.
Mihai Daniel68658
QUOTE(malin34426)
este norocos ca-ti mai functioneaza. ai trecut milimetric pe langa un soc hidraulic. verifica daca apa ajunsa pe turbina nu a provocat fisuri. schimba filtrul aer, si verifica catalizatorul care mai mult ca sigur are monolitul fisuat datorita racirii rapide.


M-am gandit eu ca sunt norocos.
Dar problema s-a rezolvat, probabil apa potential infiltrata s-a eliminat.
In orice caz am discutat cu mecanicul meu si am programat o verificare saptamana viitoare.
Daca apare ceva nou anunt, daca nu oricum va multumesc pentru ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.