Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mini Cooper - model vechi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Retro & Concept cars
Cristina2
Buna!
As vrea sa cumpar un Mini, model vechi. Daca ati auzit/vazut vreunul de vanzare in Romania, va rog sa-mi spuneti.
Merci
marius10
nu stiu daca gasesti la noi in tara modelul mai vechi dar nu stiu daca el are cumva euro3.daca are poti sa-ti aduci unul de afara.Daca doresti ma poti contacta si firma noastra o sa faca tot posibilul sa ai masina pe care o

AM MAI VORBIT CU TINE SI TI-AM ZIS CA PE FORUM RECLAMA E INTERZISA! AI UN AVERTISMENT! LA 3 IEI BAN DEFINITIV! V l a d
FLORIN2
1-In tara sigur gasesti modelul vechi, cauta pe net daca am timp si aflu ceva iti spun(sunt membru Retromobil Club Romania si poate dau de ceva mai ales ca exista un mini club de Mini vechi in RCR)
2-Nu, nu are Euro 3, da de unde
3-nu prea cred ca se poate importa pt ca nu prea e considerata masina de epoca dupa cei de la RAR pt ca s-a fabricat in diverite versiuni pana in anii 90, desi legea automobilelor de epoca exista, la noi se interpreteaza prea mult de catre cei ce ne inscriu masinile
Succes
Cristina2
Merci, Florin.
RCR are cumva un site, o adresa de contact, sa pot intra in legatura?
Paul5
E vorba de Mini Cooper sau Mini Morris?
malin34426
Sunt una si aceeasi treaba . doar locul vanzarii a schimbat si numele ca si la cielo. mai exista autobianchi din aceiasi ani facut de italieni in licenta .
ARE omologare de masina istorica chiar si campionat de viteza pe circuit.
In Satu Mare sunt doua ,am sa-i intreb daca vand sau nu . Am condus una cand aveam 16 ani (1981) si una acum trei ani intr-un tur al nordului italiei (mot 1,3 cu patru trepte ),este de o comoditate bestiala si sare extraordinar. In zona brescia sunt foarte multe si un prieten le prepara pt circuit . are doua care stau (unul coroseria comuna si unul break (de Posta- f. valoros ). am sa-l intreb daca da vreuna din ele (au peste 30 ani deci inmatriculabile .
Nazareno Gabrielli
ca sa inscrii o masina de epoca ea trebuie sa fie scoasa din fabricatrie de peste 30 de ani. Mini nu se inscrie inca in categoria asta pentru s-a fabricat si in anii '80.


Autobianchi e cu totul altceva. Seamana la caroserie dar sunt totusi diferite. Acestea sunt intradevar considerate istorice pentru ca nu se mai fabrica de mai bine de 30 de ani. Sunt nervoase pentru ca o parte dintre ele sunt Abarth. Preparate din fabrica de Abarth, care era tunnerul Fiat.
La fel cum este acum AMG pentru Mercedes.

Exista mini-uri la nhoi. acum vreo cativa ani era unul de vanzare la Romana.

In poza este un Mini din 84. Costa 1200 de euro in Germania, dar nu-l poti inmatricula la noi
Nazareno Gabrielli
Acesta este un Autobianchi Abarth, preparat pentru raliu.
Nazareno Gabrielli
exista un Autoclub Mini in Romania. Acolo am gasit urmatoarele informatii.

"Putin stiu ca atunci cand Romania s-a hotarat sa fabrice autoturisme, la sfarsitul anilor '60 , un colectiv format din ingineri si piloti de curse (din care se ii amintim doar pe Petre Cristea si Alexe de Vassal) au efectuat o serie de teste cu marci cum sunt: Alfa Romeo, Fiat si Austin. Dupa compararea rezultatelor obtinute verdictul a fost urmatorul : MINI este cea mai buna din marcile testate. Aceasta informatie ne-a fost confirmata de dl. Alexe de Vassal, membru de onoare al R.C.R., care si dupa mai bine de 35 de ani de la desfasurarea testului si-a reafirmat parerea ca MINI-ul era la acea ora cel mai bun automobil dintre cele testate. Conducerea de partid nu a agreat insa  construirea unui automobil cu doua usi . Partea britanica nu a acceptat transferarea totala a licentelor in ceea ce priveste producerea de piese de schimb. Normal intrucat multe din subansamble erau achizitionate de la furnizori consacrati (de exemplu instalatia electrica LUCAS) fiind comune cu cele ale multor automobile britanice. Firesc ca nimeni nu dorea ca Romania sa produca piese pentru Jaguar sau Triumph de exemplu. Si astfel MINI nu a devenit ?regele soselelor? din tara noastra.

MINI insa s-a produs sub licenta in Italia-INNOCENTI si Spania-AUTHI. Pana in '89 MINI nu a fost oficial importat.
MINI a ajuns in Romania fiind importat individual de diverse persoane fizice , in majoritatea cazurilor second-hand. "


O poza misto in incheiere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.