Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
andrei27237
Salut.

As vrea sa-mi iau ceva jante pe lada.... e 1500

Ce dim sa caut? ce imi reomandati?

Ati vazut jantele din metro? Merg alea pe lada?
Horia49540
parerea mea e sa iei tot pe 13
si daca vrei mai late poti lua sa mearga la anvelope 175 pana la 195, asta daca vrei s-o "tunezi"
parerea mea, dar nu ma pricep la jante din aliaj, modificate etc.
:wave:
Cosmin65397
QUOTE(andrei27237)
Salut.

As vrea sa-mi iau ceva jante pe lada.... e 1500

Ce dim sa caut? ce imi reomandati?

Ati vazut jantele din metro? Merg alea pe lada?


Salut! :wave: Ai mai multe posibilitati cu jantele ,poti sa pui de 13 din aliaj care sunt scumpe,poti pune jenti de Supernova dar pe spate trebuie sa modifici putin janta din cauza tamburului spate,adica treb polizata,daca ai suspensii mai ridicate cred ca poti pune de 15 dar problema este la rotile din fata cu luarea virajelor se poate sa atinga de aripa! Cel mai bine este cum a zis si Horica sa pui de 13 si niste cauciucuri mai late!
Bafta!
Cosmin65397
Fii atent la astea...
Cosmin65397
Sau acestea...
Cosmin65397
sau ...
Cosmin65397
Eu zic sa te gandesti la ceva frumos ,sportiv ,din aliaj nu din cele de tabla(otel)......
andrei27237
La suruburi merg cele de supernova?
Dragos56563
In general, trebuie sa te uiti sa aiba 4 prezoane, gaura pe centru si mai multe gauri mai mici intermediare, pentru ca atit in fata cit si in spate, exista acele prezoane intermediare. In spate, suruburile mici tin tamburul, iar in fata se prind de flansa. Vezi intii daca se potrivesc. Oricum, nu recomand sa scoti suruburile mici...

Toate bune. :wave:
Ionut45405
Nu lua turcesti din Metro. Mai bine SH pe la vulcanizari. Merg cele de Fiat in 4 gauri perfect si cele de Opel, VW, Opel, BMW cu putina japca (cercul pe care sunt suruburile are 98 mm diametru la Lada-Fiat si 100 la celelalte. Alea de BMW (seria 3 E21 76-83) ies mai in afara si arata beton. Eu as pune ceva pe 14 cu 195/60 (gasesti si mult mai usor gume pe la SH).
gabriel cretu
am vazut intr-adevar o LADITA cu jante de BMW rechin seria 3, mama, era super ,dar acolo merg 18513 si cauciucurile astea sunt scumpe si destul de rare.......sa nu mai spun ca mai este un tip tot la BMW cu spite asa ca un soare aaaa si altele cu spite care se intrsecteaza formand niste x-uri super ambele.......si merg pe LADITELE noastre giugiuc
Problema e cu cauciucurile 185 bine se pot pune si 175 dar alea sunt super misto :wave:
Icsulescu68672
ce gume merg pe jentile clasice de lada?
gabriel cretu
16513
Horia49540
Ea din nastere a venit cu niste diagonale care erau de fapt ca radialele 155 R 13 (cu inaltimea cam 78)
Dar dup-aia au pus si 165 R 13
Eu cand am luat-o pe a mea avea 175/65 R 13
Si era directia mai freoaie si consuma mai mult
Asa ca am pus Sava Exact 155 r 13 cu inaltimea 78 si sunt super multumit
Si cred ca si cu 165 e la fel, dar daca e 165/67 R 13 o sa fie mai jos talonul anvelopei, si scade garda la sol, viteza maxima, creste consumul da’ ai demaraj ceva mai bun
Toate astea se modifica cu putin, asa ca nu e grav
Dar eu tin la garda la sol, asa ca… smile.gif
gabriel cretu
asa e cu inaltimile astea la cauciucuri.......eu am 175 pe fata si 165 pe spate si daca o vezi cat e de ridiccata de spate nu-ti vine sa crezi...si am si cauciucul original rusesc pe rezerva care are e drept talon ingust 155 dar e super inalt cred ca e mai inalt decat ce am pe spate
Si mie imi plac anvelopele astea mai inalte dar vad ca se poarta si se gasesc din ce in ce mai rar.....
Icsulescu68672
se apropie momentul sa schimb cauciucurile si ma gandeam sa ii pun unele mai inalte dar nu sunt sigur cat pot sa pun pe jentile de 13. Problema e in fata, sa nu loveasca...
gabriel cretu
poti pune fara frica ce gasesti mai inalt ca la dimensiunea asta nu se mai fabrica de mult o dimensiune asemanatoare cu a rusilor(in ceea ce priveste inaltimea) dar ceva mai mare.........
daca vii la urmatoarea intalnire vei vedea singur despre ce-i vorba
Icsulescu68672
o sa vad ce gasesc...

cat despre intalnire... nu prea am timp... asa ca ramane de vazut.
Felix60549
Vorbesc din experienta. Orice jante de aluminiu sau de tabla ai lua, in afara de cele de Lada, la etriere pe fata vei intampina pb.
Trebuie sa ai pregatite flanse pt. a nu atinge janta in etrier la rulare. Deasemenea si prezoane mai lungi, la comanda dintr-un aliaj de metal numit MOC. Am pus jante de BMW seria 3 de tabla si ulterior de Al. si am facut respectiva modificare, ba chiar la cele de tabla a tb. sa-mi ia la strung partea unde janta intra pe butucul din fata, deoarece acesta este mai supradimensionat. Pe spate, nu vei avea nici o problema. Cere jante cu dimensiunea 4x100.

Succes!
andrei27237
Salut,

Mi-am gasit.

Ce parere aveti?
andrei27237
Sau din alt unghi
k.68177
wow arata BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEETON. Ce marca e janta si ce model. Ah da, si cu cat le-ai luat ca ma tenteaza si pe mine.....
andrei27237
Le-am gasit la o dezmembrare de vw.

Am dat 4 mil pe ele.

Am avut putine "emotii" cand a le duc la montat. Nu erau bune prezoanele de lada. Dar mi-au gasit astia e la vulcnizare ceva de la un peugeot.

band.gif

Eu zic sa au fost ieftine. Cu tot cu cauciucuri....
Felix60549
Sunt super si la pretul asta, nici un comentariu. Masinuta arata impecabil.
Daca au fost de la WV, nu ai avut probleme cu potrivirea la gauri?
Stiam ca acelea sunt 4x98, deci fura cate putin la fiecare prezon. Oricum din moment ce le-ai montat asta nu mai conteaza foarte mult. Incearca-le la viteze de peste 100km/h sa nu ai cumva bataie la roti. Acest lucru se intampla chiar daca ai echilibrat jantele.
andrei27237
Intradevar, a fost un pic de difernta la prezoane,dar f mica.S-au putut monta . De mers inxca nu am mers peste suta,ca m mers doar prin oras, sunt f curios cum se comporta.

Crezi ca voi avea pb din cauza asta?
Horia49540
super jantel
sa le fugaresti sanatos:) :wave:
Felix60549
De regula, cand modifici si acel ,,putin" la prezoane exista posibilitatea sa ai un pic de bataie radiala. Totul este sa calce bine prezonul pe ghidajul jantei, iar daca ai pb. sunt niste ghidaje pe care le poti cumpara din magazinele de piese auto. Sa nu care cumva sa te apuci sa largesti gaura de la janta caci atunci e de belea!
andrei27237
Salut.

I-am dat 120-130 km/h ,mai mult nu am avut unde... si nu a batut nimic! nu trage intr-o parte... totul e perfect ! biggrin.gif
Alex71699
Salut , sunt nou pe aici.Vreau sa va dau shi eu cateva sfaturi referitor la topicu asta , poate v-or fi de folos.In primul rand pe lada merg cam orice fel de jentzi de 4 suruburi , in afara de cele de ford la care gaurile sunt plasate la o alta distantza fatza de centrul rotzii.Deci merg de BMW, Fiat , VW, Audi, Lancia etc......In al doilea rand nu e musai sa se potriveasca shi cu cele doua boltzuri de ghidare, iar daca le datzi jos nu e nici un fel de problema , numai ca e mai greu de fixat roata, ele au un rol strict de ghidaj.O alta solutzie ar fi inlocuirea lor cu suruburi simple cu capul cat mai plat.In al treilea rand inainte de a alege alta dimensiune a cauciucului , in spetza mai mare decat cea indicata de constructor ganditzi-va ca modificarea aceasta va da o eroare de kilometraj, consumul va creste , iar eforturile asupra transmisiei vor fi mai mari decat cele nominale, asa ca ganditi-va bine inainte sa punetzi rotzi mult mai mari de 165/80/13 care este dimensiunea indicata in carte.Cam atat succes va doresc.Daca sunt intrebari le ashtept.Bafta
gabriel cretu
Iti multumim frumos pentru sfaturi........simple si la obiect........se vede ca ai in ingrijire LADITE biggrin.gif
andrei27237
Salut Alex...


Cea din poza e ladita ta? daca da e super!

Mai baga ceva poze... biggrin.gif

Auzi? crezi ca e prea de tot 195/55 R15 ???? pt lada?
Alex71699
Pai cele din carte au diametrul de 594 mm iar cele pe care le ai tu au diametru de 596 mm , asa ca diferentza este doar la latzime, la kilometrazj nu ai eroare sesizabila e de 0.2% , doar ca itzi consuma putzin mai mult, nu shtiu daca sesizabil.Eu zic ca nu sunt probleme dar sa pastrezi dimensiunea asta adica unele cu talonul pe 60 ar fi deja cam mari zic eu.Bafta.
Cosmin65397
salutare! Vreau sa-mi schimb si eu jantele cu unele din aliaj pe 14 sau eventual 15(daca nu necesita mari modificari),problema se pune in fata mai ales la suruburile de ghidaj si la capacelul de la piulitza de fulie ,intrebarea mea este urmatoare ce trebuie sa modific in fata astfel ca janta sa nu loveasca in bascula superioara si etrier pt ca din cate stiu orice alta janta in afara de cea originala de lada necesita ori flansa ori alezare...
Andrei cand ti-au pus jantele acelea ce alte modificari ai mai facut la ele in afara de prezoanele de Peugeot?
Atasez o poza cu un tip de janta de care vreau sa pun pe laditza.
opris72246
salut, daca sunt pe 14 e ok,doar o singura problema pe fata,diametrul interior al jentii(cel dintre prezoane) trebuie putin marit,eu am pus pe 14 si asta e singura problema de am intampinat-o,dar vezi ca trebuie sa faci apoi omologarea,sa-ti specifice in talon si in carte la alte anvelope admise
k.68177
Hmm, e necesara omologarea jentilor ? Ca pana acum n-am auzit sa se lege cineva daca ai ceva diferente intre ce e in talin si ce roti ai..... Ma rog, eventual la Rar e posibil sa faca figuri, dar la ITP nu spun nimic
Dragos56563
Poate dai de un politist supra-zelos care te verifica si in "chiloti" ca sa zic asa... Mie nu mi s-a intimplat, nu am auzit de la nimeni sa fi avut probleme din cauza asta, dar daca te duci la RAR sigur or sa observe. Cel mai bine e sa te asiguri.

:wave:
Cosmin65397
Legat de jante cred ca ma dau batut cu cele din aliaj..pt ca orice modificare adusa masinii care ii schimba aspectul sau permorfanta trebuie precizata in talon si autorizata R.A.R si cred ca e mai mare "daraua decat ocaua"..asa ca decat sa ma plimb degeaba pe la RAR mai bine ii pun un set de jenti de tabla si cauciucuri noi si capace de targ....
Dragos m-am interesat de latimea jantei, pe Lada merg puse jante cu o latime maxima de 5Jx13 la o latime a cauciucului de maxim 185/70/13.
bafta!
Dragos56563
Multumesc ! M-am prins eu... Alea de 5,5Jx13 loveau bascula... Sa vad...

:wave:
REMUS69209
Salutare,in legatura cu jantele,eu am de 5.5jx13 si nu lovesc deloc(nici in bascula nici in aripile spate),dar numai cu pneu de max.175/70/13(cu pneu de 185/70/13 freaca in aripile spate cand am greutate)Iar in legatura cu omologatul la RAR a durat 5 minute.
Dragos56563
Curios... Si ai masina identica cu a mea...

:wave:
bakhus70370
Eu am avut si inca am pe cea verde pe spate jante pe 14 si n-am avut niciodata treaba cu politie sau ceva,desi diferenta este foarte usor de sesizat wink.gif
Cosmin65397
salve! ..La tine nu prea se observa dar daca pui o janta de aliaj cum am vrut sa pun eu ..se observa si atunci te arde un gabor mai "simpatic"daca da peste tine...oricum mi-a picat mucu dupa jante de aliaj dar asta e..alta data cu alta ocazie...
andrei27237
Salutare,
eu am monta jantele pe '15 cu gume de 195 / 50 R15 fara nici o modificare.... daca sunt de pe golf de ex, chiar au loc pt prezoanele de ghidaj.

De frecat nu freaca pe spate sigur, dar pe fata s-ar putea sa agate un pic in aripa, mie mi-afrecat doar la viraje in fata rotii unde se termina aripa si incepe bara de prtectie.... dar se indoaie f putin tabla si e ok... cel putin la mine s-a rezolvat in 5 minute.

legat de modificarile in talon .... fi serios, inca nu am auzit pe nimeni sa ia amenda pt asa ceva....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.