Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum normal de ulei!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
danmatyas
cat e consumul normal de ulei al unui motor tddi 116 cai?
Florin67056
In principiu nu are voie sa manance ulei. Deci cat bagi tot cam atat ar trebui sa iasa din baie cand faci schimbul. Un pic un pic consuma, normal dar e extrem extrem d putin pe langa cei 6 litri care intra smile.gif
Ghita A.
Am facut 7000 km cu uleiul asta(aral 5w30) si nivelul este acelasi din prima zi. Nu se vede cu ochiul liber ca ar fi scazut.
Florin67056
Logic, dar cand am spus k mananca putin putin ma refeream la cateva grame, care oricum nu iti modifica nivelul de ulei vazut pe joja smile.gif
Flaviu48913
Mie nu mi-a consumat deloc ulei intre reviziile de la 80.000 km si 100.000 km.
danmatyas
orice motor mananca ulei, caci doar se arde!totul este sa nu manance prea mult smile.gif de unde ai aral-ul 5w-30 si cat a fost litrul? mersi..
Ghita A.
QUOTE(dan florin57283)
...unde ai aral-ul 5w-30 si cat a fost litrul? mersi..


De la reprezentanta Ford Alba, Assalpo ii zice, mi-au luat aia 412.500 litra, dar am gasit mai tarziu si intr-un magazin auto Aral identic la 380.000 litrul. Mi s-a precizat in ambele cazuri ca acel ulei nu se gaseste (cel putin la noi) ambalat la mai mult de 1 litru. Mentionez ca scrie pe el "made in Germany" si "special pt Ford".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.