Help - Search - Members - Calendar
Full Version: America: the promised land!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2
sergiutruta
Sper sa nu supar pe nimeni, am dat de povestea asta si cum sunt partial de acord cu ce scrie aici, ma gandeam sa v-o arat si voua. Rog sa se inteleaga ca nu vreau sa supar pe nimeni :angel:
Eventual sa ne spuna Iulian, Fanatic, Impulse si altii daca intr-adevar e asa.
QUOTE
Dragii mei,
M-a amuzat teribil mailul asta care tot circula de cateva zile prin mailurile din Bucuresti. Nu ii stiu sursa dar e de o autenticitate nimicitoare.

Va recomand sa il cititi ... sper ca nu sunt a 10 persoana de la care il primiti

Cica e scris de un roman angajat la Google. Nu e trist doar ce am citit, ci mai ales faptul ca incep sa recunosc aceste "trend-uri" si in felul nostru de a trai, si in tot ceea ce ne dorim a fi viata noastra.

"We're all living in Amerika", refrenul deja celebru nu este doar o gluma buna, ci un adevar prost, pe care as vrea sa-l pot nega acum. Nu spun mai multe, va las pe voi sa decideti daca e asa sau nu.

-------------------

Sal everybody si la multi ani!

Mailul asta are un kilometru... ba nu, o mila smile.gif) Ca astia masoara in mile, uncii si alte prostii de pe vremea lui pazvante chioru smile.gif) Deci risc sa va plictisesc cu parerile mele despre america smile.gif Sorry if I do.

N-am prea scris... deloc despre marea si minunata, cea mai beton si ca lumea tara din lume... pentru ca nu prea stiam ce sa zic. La inceput a fost socul, si apoi frustrarea, apoi dezgustul, apoi am asteptat sa vad, poate ma insel... si acum mailul asta smile.gif)

Deci, la noi in america, unde totul este cald si bine si frumos...

Ehe as vrea eu. Ma tot gandesc ce sa va zic despre fundul asta de lume? Si cu ce sa incep? Ca sunt atat de multe...

Pai in primul rand sa incepem cu distractiaamericana: "FUN". Pai nu trecu mult, o zi doua, de cand am ajuns aici si tot aud reclame, in taxi, la radio, la tv, cu tot felul de chestii, toate ducand la aceeasi idee, idee pe care o desprind dintr-un mare si important ghid turistic despre/din San Francisco: "and... What can be more fun than shopping?"

Deci citind eu ghidul acesta si incercand sa gasesc ceva "fun" sau macar interesant de facut prin San Francisco... asta era top of the list.

Doamne si ce m-am excitat la gandul de ore de cumparaturi in diverse magazine ale patratului uniunii (Union Square).

Da' oricum, radio si tv, si net nu contenesc sa iti aduca aminte ca "shopping is so fun". Hai sa zicem ca e reclama, acceptabil. Asta pana cand vezi americanii in actiune. Dupa cum zicea cineva (roman plecat in state, stabilit aici de 10 ani): americanii sunt ca lacustele.

Si asa e. Dupa promotiile de sarbatori magazinele au rafturi goale, mai nimic nu mai gasesti, ca a trecut valul de lacuste. Si cumparara frate tot, da tot.

Am zis sa incerc si eu. In primul rand: magazinele sunt, sa zicem ... nici cat jumate dintr-un magazin mediu european? Dar, marimea nu conteaza nu?

Dar calitatea? Doamne daca nu m-am invartit de mi-au iesit ochii si mi s-a facut parul maciuca. Calitatea produselor americane, toate facute pe vapor, undeva in apele internationale sau langa taiwan sau china... e EXECRABILA.

Si iarasi, am zis sa ma abtin, ca poate nu am nimerit eu in magazinu care trebe, nu am cautat suficient...

ce stiu eu. Dar nu, este o stare generala: haine de cel mai prost gust ever to be shown to me smile.gif), chestii electrice pe care le folosesti de doua ori si apoi le arunci la gunoi ca s-au stricat si tot asa.

A... si macar de ar fi ieftine, pe masura calitatii.

Dar dai la bani de te usca... Oricum lacustele cumpara tot.

Hai sa va povestesc cum functioneaza telefonia mobila aici. Pai in primul si in primul rand: platesti si ce dai si ce primesti. Prima oara cand mi-a zis asta la dealer, am ras, am crezut ca glumeste. Dar si ea a zambit ironic si a zis ca da, noi europenii si asiaticii avem altfel sistemul.

Deci, daca suni, platesti, daca esti sunat si raspunzi, platesti. Daca trimiti mesaj, platesti, daca primesti mesaj (si nu prea ai cum sa refuzi), guess what? Iar platesti. Si da, trist, dar nu glumesc.

Dar cea mai tare faza a telefoniei mobile americane:

in timp ce suni (adica telefonul suna) si alalalt inca nu a raspuns...

Guess what? Deja PLATESTI smile.gif) Ca cica e air time sau nu mai stiu ce. Ihi.

Deci cand vb cu Denisa, platesc ca vb cu Denisa, si ea plateste ca a raspuns, deci ajung sa platesc de doua ori ca vb cu ea. smile.gif) Cum toti fac asa, si mai mult, li se pare chiar normal... tac si inghit.

Anyway, sa mergem mai departe smile.gif Aici in the most advanced country on the earth (si apropos, toti americanii chiar cred asta), exista notiunea de credit history.

Adica te inregistreaza la plati. Daca platesti curentul la timp, daca platesti mobilul la timp, daca platesti chiria, etc etc.

Si daca le platesti pe toate la timp, ai credit history bun. Daca ai omis vreuna, sau ai intarziat (nu conteaza si 5 min), devii dubios. Si mai mult, cum trebuie sa platesti prin posta (cec), daca nu ajunge cecul la timp (nu conteaza ca nu e vina ta).... tot aia-i!

Ei fie, poti sa zici ca e acceptabil, dar daca vii in alta tara (overseas cum zic astia)... nu ai nici un credit history, nu? Si cine spera ca asta inseamna ca e bine smile.gif) (prezumptia de nevinovatie? hello?) Well, e la fel de rau ca unu care nu si-a platit ever facturile, singura diferenta este ca tu poti sa iti construiesti credit history (in vreo doi ani), iar ala cu bad credit nu mai scapa ever.

De fapt, asta ramane asa ca un stigmat asupra intregii sale vieti, ca a uitat sa plateasca o factura. Ba mai mult, caz real: unu voia sa divorteze de sotia sa ca el avea credit history foarte bun si ea il avea dubios, ori prin mariaj isi asocia numele lui cu credit history-ul ei, deci ii scadea lui scorul. Iar ea era disperata, ca nu stia ce sa faca sa nu divorteze ala de ea.

Un nou taram de explorat pentru telenovele.

Oricum, noi cum nu avem nici o istorie americana, nici de credit nici de alta natura, suntem cei mai suspecti oameni on earth smile.gif) Si cand am vrut sa ne luam mobile (cu abonament, that is), trebuia sa platim un depozit de 500$ per telefon. Adica 1000$, pe care ii vezi inapoi intr-un an daca esti cuminte si iti platesti la timp toate facturile. Daca amani vreuna, risti sa ii pierzi pe toti smile.gif Si nu primesti dobanda pe anul ala!

Si depozitul este raspunsul la toate. Ca sa stai in chirie fara istorie de credit, platesti depozit (ca daca nu le platesti chiria?). Ca sa ai curent in chiria in care stai, platesti depozit, ca daca nu platesti curentul? Si pentru toate serviciile platesti depozit.

Ca sa nu mai zic ca daca vrei sa faci imprumut (pentru masina de ex. ca aici nu poti sa mergi pe jos nici sa iti iei painea, ca e 3 miles away), bineinteles ca platesti o dobanda frenetica si in caz ca nu ai platit rata lunara pana la minutul x al ultimei zile, in 5 min. vine nenea sa iti ridice masina din fata casei.

Si nu-i gluma smile.gif) Adica eu tot rad pe aici, dar nu-i rasul meu.

Cum faci credit history? Pai te imprumuti de la banca din banii tai si platesti bancii dobanda (varianta pe scurt). Adica deschizi un cont de credit card la banca, pe care il garantezi cu 500$ blocati in banca. Apoi cheltui de pe credit card in limita celor 500$ si lunar iti vine factura cu cat ai cheltuit + dobanda bancii. Lunar o platesti la timp, ca orice alta factura smile.gif Si asa construiesti credit history.

Dureaza un an sau doi.

Dar america este o tara a tuturor posibilitatilor si a oamenilor liberi.

De revelion, neavand ce face (in mare parte), am pus si noi niste muzica. Din pacate, vecinul nostru nu a fost de acord si ne-a batut in perete de mai avea putin si se darama (casele aici se construiesc din cartoane, chestii prefabricate in caz ca nu stiati.. si costa... Vecinii (toata familia) voiau sa doarma.

(In caz ca va intrebati, nu sunt un caz singular, multi stau acasa si dorm de rev, pe aici).

Si cum in contractul de chirie scrie clar ca dupa ora 10 nu ai voie sa faci nici pas, si revul e pe la 12 noaptea... ne-am conformat. Am dat muzica in surdina... si ne-am zis un la multi ani in soapta.

Dar macar de-ar fi asta totul. Cateva zile dupa ce ne-am luat aparat foto digital (o sa trimit in viitor si niste poze), a iesit si Denisa pe afara sa fotografieze imprejurimile si pe unde stam. Numai ca un alt vecin a sarit la ea si a tipat (la propriu, chiar a tipat) ca "ii invadeaza his privacy", si Denisa speriata si cu coada intre picioare a inchis aparatul si a intrat in casa.

Si cum la astia chestiile astea nu sunt de gluma, taci si te conformezi.

Ce se poate intampla daca dai muzica prea tare? Vecinul suna la 911, te trezesti cu politia la usa si primesti citatie la tribunal pentru urmatoarea saptamana. Orice vecin poate sa iti faca asta... si o si fac, daca prind momentul.

Asa ca incerci sa respiri si sa nu deranjezi pe nimeni prin existenta ta.

Ca si daca te uiti mai lung la cineva, s-ar putea sa te dea in judecata ca l-ai hartuit. Si nici asta nu e o gluma, am primit training dupa ce m-am angajat.

Deci esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu deranjezi pe nimeni si cum orice ai face (in afara de banal) deranjeaza pe cineva, esti liber sa faci nimic.

Sa mai vb putin de mentalitatea ameriana: zambeste oricarui strain, intreaba "how are you?" cand vezi un om, nu raspunde niciodata altceva decat "fine" la intrebarea de mai sus (nici asta nu e o gluma), exista doar america si "the rest of the world" care oricum nu conteaza... si sa nu indrazniti vreodata sa afirmati ca altundeva in lume, ceva se face mai bine decat in US smile.gif) Am avut oroarea de a-mi fi scapat o mica sugestie in acea directie.

A, mai era o chestie funny. Ca oricum sunt inapoiati mai cu toate chestiile pe aici, le-am zis ca aveam un telefon mobil care ma tinea 11-14 zile, cand mi l-am luat. Si ca asta ma intereseaza cel mai mult, sa ma tina cat mai mult bateria. Si mi s-a raspuns:

wow, il ai la tine? poti sa ni-l arati? am auzit ca in Europa aveti tehnologie mai avansata decat aici la mobile. Asta ma tine 3 zile (e cel mai tare de pe piata).

Oricum pe aici nu sunt decat LG si nu mai stiu ce (inca vreo doua marci). Celelalte nu au voie pe piata, nu stiu din ce motive. Banuiesc ca libertatea pietei smile.gif)

==============================================================

In rest? Ce sa va mai spun de pe aici? Eventual doar ca sunt ca niste robotei. Muncesc si muncesc si muncesc, si se mai duc din cand in cand acasa. Si am colegi care imi povestesc cat de entuziasti sunt sa munceasca la nu stiu ce feature, sau altul zise acu ceva vreme: "this will keep me busy this weekend" si mi-a tras un zambet. La care i-am tras si eu un zambet inapoi si gata. Unde "this" era ceva de munca bineinteles (dar nu era neaparat o cerinta la munca ci era o gaselnita pe care voia el sa o faca, pt binele comun). Sunt de acord ca din cand in cand mai gasesti cate ceva entuziasm si in munca (desi eu nu prea, in ultima vreme), dar la ei e obicei, nu exceptie.

==============================================================

Familia este ca o afacere. Ea in masina ei, pleaca de dimineata, el in masina lui pleaca de dimineata. Se intalnesc seara la cina (daca munca

permite) si discuta "afacerile" de familie, la 10 stingerea. Si a doua zi de la capat.

Craciunul este despre cadouri si shopping (so FUUUN), si nici o mentiune despre aspectul crestin (nasterea Domnului)... cum s-ar putea asa ceva?

Este politic incorect. Evreii nu cred in Iisus, si nici budustii si alti cativa... deci nimeni nu poate sa impuna religia lui altora, deci nimeni nu poate sa pomeneasca despre asa ceva, ca daca ar pomeni, ar fi o incercare de a-ti impune religia, of course.

A.. si e o mizerie pe strazi si prin gari si transportul in comun (care oricum e mai mult lipsa) e de un jeg... de cateodata mi se facea pielea gainii gandindu-ma ca o sa stau pe scaunul ala in tren, sau mai stiu eu.

Cersetori sunt garla. Oameni prost platiti sunt si mai multi.

A... si am uitat, eu sunt in cea mai frumoasa zona din state, iar San Francisco este cel mai frumos oras din state. Mi se aduce aminte asta...

foarte des smile.gif)

A... si mai e un banc, pe care l-am auzit de la un indian: "The only culture in america is agriculture."

Am ras... trist, dar am ras. Denisa a mers fericita la cea mai mare librarie din Standford shopping center (standford nu?) care era plina cu:

"How to lose weight in 20 days" si "How to live longer", si nimic altceva smile.gif)

Incerc sa scriu ceva de bine de pe aici... dar nu gasesc nimic smile.gif)

Ma opresc aici... la reflectia mea asupra culturii si civilizatiei americane (care e lipsa) ca v-am umflat capul destul smile.gif)

Si cum stiu ca majoritatea romanilor considera asa o realizare a pleca "dincolo", si cum majoritatea celor plecati au fazele alea de doi bani ca nu s-ar mai intoarce niciodata si se dau de parca ar fi toti buricii pamantului... am vrut sa va trimit o poveste mai putin spusa si auzita de pe aici de peste hotare.

Si acum ma gandesc ca acasa sunt multe lucruri mult mai importante si mult mai bune decat viata asta pointless si plina doar de munca pe care o duc romanii americanizati de aici (ca am intalnit destui si nici unul, "vai doamne" nu s-ar mai intoarce in rahatul din romania). Eu cred, acum mai mult decat inainte, ca acasa in rahatul din romania, esti/poti sa fii mult mai ferice decat aici.

Noh ne mai auzim noi, va mai pove de prin state...

cand oi mai avea timp si chef, ca greu imi vine orice chef pe aici: The greatest country in the world, the greatest place to be! Remember that! smile.gif

Raul

PS: O sa va trimit si niste poze mai 'colo, si alea promit ca o sa fie nice smile.gif) Si revin cu amanunte placute ale vietii americane, mai intai trebuie sa le descopar smile.gif) Wish me luck! I'm on a quest: discover the american beauty!
Bodi
Nu esti chiar a zecea persoana dar pe aproape biggrin.gif . se gaseste si la www.resursadefun.ro
As fi curios sa citesc parerea forumistilor care sunt prin US of A. asa e sau nu?
Iulian HondaFan
se vede ca autorul e la inceput... adaptarea este initial anevoioasa si depinde de resursele interioare ale fiecaruia. unii o fac mai bine altii mai putin. cei care nu se adapteaza continua sa asculte radio romanesc, sa citeasca stirile din ziarele romanesti sa vada emisiuni la televiziuni romanesti online... si sa ofteze la Romanika. altii uita si ca au plecat din Romania si isi boteaza copiii John or William. I'm somewhere in between

America este o tzara pe mai multe nivele. la nivelul emigrantului nou sosit este altfel decat la nivelul mediu... nu am fost in San Francisco, dar este unul dintre cele mai "hip" orase americane. Eu stiu de Manhattan unde am locuit 3 ani si de Chicago ( unde ma duc la fiecare cateva luni). distractii sunt de toate felurile: cluburi, baruri, teatre, musicall-uri, muzee, opera, balet, drag-strips, rock-climbing, bike-courses, plaje... name it and you have it. daca intru la capitolul interese speciale gasesc zeci de chestii unde poti face cele mai nastrusnice chestii de care in Ro nici nu s-a auzit.

nu stiu in ce magazine a fost omul, dar daca nu ai masina sa iesi la stripmall-urile din suburbs nu poti sa spui ca ai vazut magazine. In cartierele european-style ( adica cu trotuar si transport in comun) de emigranti, magazinele vand ceea ce se cumpara. langa cartierele unde casele sar de 1 milioon de $ vei gasi mall-uri cu tot ce vrei ca si dealershipurile Mercedes sau Lexus.

de la "dollar store" ( unde toate articolele costa 1 $ sau sub) si dughene arabesti/hispanice, etc pana la Victoria's Secret, Macy's, Nordstrom unde o pereche de blue-jeans Ralph Lauren este 300$, iar un costum Armani 5000$... USA are si cea mai mare piata de lux din lume ( e si normal din moment ce are si cel mai mare numar de persoane cu venituri peste 1mil$ pe an).

chestia cu au "cumparat tot" este realmente neintalnita de mine... dar e sigur visul fiecarui retailer

credit score-ul este o metoda normala de a masura cat de probabil este ca un individ sa fie bun platnic. nou intratii in sistem se bucura normal de mai putina incredere, dar istoria se cladeste repede. sincer eu nu am luat celular decat dupa putin peste 1 an de la venirea in USA, deci nu m-am lovit de problema. dar primul credit card ( cu linie de credit de 3000$) l-am luat dupa 9 luni de la aterizare... cel mai nasol a fost ca nu puteam cumpara nimic de pe internet fara credit card ( primul computer, cumparat pe net la 6 luni de la aterizare, l-am luat pe credit cardul unui prieten).

despre celulare asa e. sunt mai scumpe si se plateste air-time. pentru cupluri sau grupuri de prieteni ( pana la 5-6 persoane) exista ceea ce se cheama family-plans unde la un pret mult mai mic decat daca fiecare ar avea un abonament individual exista convorbiri nelimitate intre membrii acelei "familii" ( nu trebuie sa dovedesti ca e vorba de o familie). pana sa imi dea celularul de la serviciu am avut un astfel de abonament la TMobile ( principalul furnizor wireless in Germania care a achizitionat o companie americana cu 3 ani in urma) cu nevasta: aprox 80$/luna in care intrau 600 minute, nelimitat intre noi, nelimitat de la 9 seara la 6 dimineata in zilele lucratoare si nelimitat de vineri seara pana luni dimineata. fara sa ne limitam convorbirile catusi de putin nu am sarit de acele 600 minute.

multi americani cred ca traiesc in tara cea mai avansata de pe glob si au si ceva motive sa o faca , oricum ceva mai multe decat am avea noi romanii . sunt insa destui care stiu de ce se intampla si in afara Americii... nu poti sa ii consideri pe toti o apa si un pamant...

intr-adevar in America se munceste mai mult decat in Europa. pentru ca taxele sunt mai mici si castigi mai mult ( in multe tari europene cu cat muncesti mai mult si faci bani mai multi platesti taxe din ce in ce mai mari astfel incat de la un moment dat din fiecare euro castigat poti ramane in buzunar cu numai 10-20 eurocenti), pentru ca ajutoarele sociale sunt mai reduse si cine e responsabil stie ca trebuie sa puna deoparte pentru zile negre, pentru ca americanii au case mai mari si masini mai scumpe de tinut. e bine, e rau sa muncesti asa mult asta tine de judecata fiecaruia. daca vrei sa ai trebuie sa muncesti. daca vrei numai o masina SH si un apartament cu vecini care nu te lasa sa dai muzica mai tare poti sa muncesti mai putin.

dar se munceste si mult mai eficient ( productivitatea muncii exprimata ca valoarea produsa in ora de munca) este mai buna pe ansamblu decat cea din UE. cateva tari europene stau mai bine la acest capitol dar mai toate sunt tari mici ( Norvegia - care are insa o mare proprotie din venitul national rezultat din petrol -, Luxemburg, Irlanda si Belgia). insa similar statul New Jersey spre exemplu este cu mult peste oricare din tarile amintite.

oricum autorul a uitat sa precizeze ca marea majoritate a locuintelor "de carton" sunt totusi case ( numarul americanilor care locuiesc la casa separata este semnificativ mai mare decat al locuitorilor din UE)...

faptul ca esti obligat sa iti respecti vecinii si sa tii muzica la un nivel de bun simt prezinta si un avantaj... eu unul nu regret ca nu mai aud manelele si strigaturile deocheate ale vecinului de la 7.

mai sunt multe de spus.

Se zice Sanford si nu stiu libraria de acolo. pentru cart cel mai celebru lant este Barnes&Noble unde gasesti zeci demii de title. In New York era o librarie medicala a B&N care avea peste 2000 de titluri ( mai mare decat librara Eminescu din Bucuresti). desigur ca se vinde si Sandra Brown, si tot felul de carti ciudate.

as vrea sa va pot arata cum arata biblioteca publica aunui oras de 80000loc. si sa vedeti ca exista orice de la Dostoievski la sandra brown plus carti de specialitate, internet la liber si inclusiv caste video si DVD-uri la inchiriat ( filme mai de 2-3 ani) dar gratis ( trebuie sa arati ca locuiesti in oras.
sergiutruta
Iulian, nu te supara pe mine...parerea mea e ca doar te-ai adaptat sistemului, ai uitat de nemultumirile care le aveai la inceput. Exact cum zicea un coleg de servici. S-a dus in franta, si in primele zile era socat ca nu vedea femei frumoase, dar dupa 3-4 saptamani parca nu mai erau asa urate ca la inceput blush.gif
E doar o chestie de adaptare, si de acceptare. Asta nu inseamna ca s-a schimbat ceva sau ca e mai bine decat atunci cand te-ai dus acolo....inseamna doar ca te-ai adaptat situatiei si modului de viata.
Credit score-ul mi se pare o prostie si imi vine greu sa cred ca il accepti atat de usor. Din puctul meu de vedere este exact doar un alt mod de control, exact ca si credit card-urile. Moda credit card-urilor care in State e dusa la extrem: iti cumperi orice (sau aproape orice) cu credit card-ul, si toata viata esti dator si platesti dupa el. Mai nou, exista si chestia numita ""credit score"....c'mon, e o aiureala si doar un mod de control...adica "tre sa ne convingem ca putem sa va dam bani, jucati dupa cum va cantam noi si poate o sa va dam un credit card care nu face altceva decat sa va faca foarte foarte dependent de noi".
Telefoane celulare: platesti ca primesti telefon, platesti ca primesti mesaje? :bash: No way dude, n-am crezut-o din mesaj pana cand am vazut ca ai confirmat si tu. Pai ce, le-am zis io la aia sa-mi scrie mesaje, de ce sa platesc ca le-am primit?
Cu cat muncesti mai mult faci mai multi bani? Pai asta exista acum si in Romania, cota unica de impozitare, procentul impozitat nu creste in functie de venit. Sunt convins ca mai exista si in alte tari, deci nu e chiar asa o minune folosita numai in State.
Oricum, cireasa de pe tort mi se pare chestia cu dreptul la intimitate, sa nu fii deranjat, etc. Asta la fel mi se pare ca a fost dusa la extrem acolo. Adica sunt de acord cu ce spui tu, sa nu ii deranjezi pe ceilalti, da' daca dai tv-ul mai tare, si de revelion, sa vina sa-ti spuna ca bey vezi ca pun politia pe tine. La fel, sa nu poti sa te uiti la cineva ca te da in judecata pentru hartuire? Super nasol. Asta-i parerea mea.
Sunt de acord ca poti face bani foarte bine acolo, dar nu sunt de acord ca traiul e calumea, esti liber, gasesti o gramada de chestii care nu sunt aici, esti liber, ai mai multe drepturi, etc. Cu bani o duci bine oriunde, chiar si in Romanica. blush.gif
f1anatic
Nu am timp sa va dau un raspuns detaliat.

Raspunusul meu - PENTRU INDIVIDUL AUTOR - si nu pentru Sergiu Truta este
What the F are you doing here ! Go home if you don"t like it

Pe undeva are dreptate. Insa NU este cum spune el. Nici pe departe.

Telefonul celular - vezi Iulian & T-Mobile

Credit: esti adult. accepta responsabilitatea. ai o luna de zile sa platesti ce ai cheltuit. shut up and do it. stop bitching

Mall/Magazine Nu spune nimeni sa cumperi de la mexicani dupa cum nu spune nimeni sa cumperi de la Lord n Taylor (super scumpe). Te duci la Carson"s - magazin BUN ELEGANT si dai de reduceri...sau Old Navy, Banana Republic etc. Mi-am luat tricouri de la old Navy cu 4 dolari bucata acum 1 saptamina. De la Carson"s a gasit mama sacou cu 30 de dolari. Fusese 160 de sarbatori. Trebuie sa stii cind si unde sa cumperi.

Ma dezgusta totzi astia care vin aici si se pling ca e atit de greu. Dute acasa...de ce ai mai venit in America ? Pleaca inapoi in romania...dace e asa de bine acolo. Dar you know what...nu pleaca nimeni inapoi...pentru ca aici este banul...aici cistigi banul...si nimeni nu vrea sa il piarda.

Ultimately...when in Rome do as the Romans. NOT like the Romanians. !
Impulse
Da Sergiu, autorul are perfecta dreptate. Nu exista nici o minciuna in textul citat aici. De fapt a atins puncte foarte slabe in comparatie cu altele cum ar fi discriminarea, lipsa bunului simt, linsarea colegilor de munca, para ca element suprem in ascensiunea ierarhica, controlul asupra vietii personale si a situatiei financiare, zambetul de complezenta care nu ti-a dorit niciodata binele, eterna falsitate cu orbitoarea-i haina de gala. Sunt multe de spus. Daca am timp voi reveni.
James Kilowatt
Multe din chestiile alea exista si in Europa. De exemplu, vecinii nu vin sa-mi spuna ca-i deranjeaza masina mea nemiscata din parcare cu zilele, desi am pus in geam adresa si numarul de telefon, ci icearca sa-mi trimita politia acasa. Desi n-au nici un drept, si tocmai politia imi blocase masina in parcare, parcarea e privata si nu publica, etc. insa asta e offtopic, iar povestea am explicat-o la totul despre masina mea. Povestea asta am aflat-o de la politai....
Asta fara sa mai pun la socoteala ca ar fi putut parca in fata ei, blocand-o, fiind evident ca eu nu pot circula cu ea, neavand numere si cu un bilet in geam "in asteptarea deciziei judecatoriei",, si nepierzand deci un loc de parcare. Insa nu-i duce capul sa improvizeze.....
Daca ii deranjeaza, ar fi putut sa ma sune, sau sa imi lase un mesaj, nu sa sune la politie. E vorba de aptitudini sociale atrofiate, si nu de sistem, politica, G Bush si asa mai departe.

Daca faci scandal, e regula si aici sa se sune la politie si asta nu pare nimanui ciudat. Eu m-am dus a prostul la usa sa le atrag atentia odata, si i-am bagat in sperieti, au crezut ca vor sa-i ia la bataie. Aia pur si simplu nu s-au gandit ca as putea sa incerc sa rezolv problema amical....

Impulse
Tot ce ai nominalizat acolo exista si in Europa.
Desi oficial nu se accepta, exista multe abuzuri. Chiar acum este la moda un scandal legat de justitia franceza, si in paralele un raport despre nerespectarea drepturilor omului tot in Franta. Desi consiliul europei sucks, raportul este destul de aproape de realitate.
Iulian HondaFan
QUOTE(sergiutruta)
Iulian, nu te supara pe mine...parerea mea e ca doar te-ai adaptat sistemului, ai uitat de nemultumirile care le aveai la inceput. Exact cum zicea un coleg de servici. S-a dus in franta, si in primele zile era socat ca nu vedea femei frumoase, dar dupa 3-4 saptamani parca nu mai erau asa urate ca la inceput blush.gif
E doar o chestie de adaptare, si de acceptare. Asta nu inseamna ca s-a schimbat ceva sau ca e mai bine decat atunci cand te-ai dus acolo....inseamna doar ca te-ai adaptat situatiei si modului de viata.
Credit score-ul mi se pare o prostie si imi vine greu sa cred ca il accepti atat de usor. Din puctul meu de vedere este exact doar un alt mod de control, exact ca si credit card-urile. Moda credit card-urilor care in State e dusa la extrem: iti cumperi orice (sau aproape orice) cu credit card-ul, si toata viata esti dator si platesti dupa el. Mai nou, exista si chestia numita ""credit score"....c'mon, e o aiureala si doar un mod de control...adica "tre sa ne convingem ca putem sa va dam bani, jucati dupa cum va cantam noi si poate o sa va dam un credit card care nu face altceva decat sa va faca foarte foarte dependent de noi".
Telefoane celulare: platesti ca primesti telefon, platesti ca primesti mesaje? :bash: No way dude, n-am crezut-o din mesaj pana cand am vazut ca ai confirmat si tu. Pai ce, le-am zis io la aia sa-mi scrie mesaje, de ce sa platesc ca le-am primit?
Cu cat muncesti mai mult faci mai multi bani? Pai asta exista acum si in Romania, cota unica de impozitare, procentul impozitat nu creste in functie de venit. Sunt convins ca mai exista si in alte tari, deci nu e chiar asa o minune folosita numai in State.
Oricum, cireasa de pe tort mi se pare chestia cu dreptul la intimitate, sa nu fii deranjat, etc. Asta la fel mi se pare ca a fost dusa la extrem acolo. Adica sunt de acord cu ce spui tu, sa nu ii deranjezi pe ceilalti, da' daca dai tv-ul mai tare, si de revelion, sa vina sa-ti spuna ca bey vezi ca pun politia pe tine. La fel, sa nu poti sa te uiti la cineva ca te da in judecata pentru hartuire? Super nasol. Asta-i parerea mea.
Sunt de acord ca poti face bani foarte bine acolo, dar nu sunt de acord ca traiul e calumea, esti liber, gasesti o gramada de chestii care nu sunt aici, esti liber, ai mai multe drepturi, etc. Cu bani o duci bine oriunde, chiar si in Romanica. blush.gif



mie nu mi s-a parut rau de la inceput biggrin.gif . Ultima oara cand am fost la mare in Ro a fost in 1995 ( dupa ce ne-am casatorit), in rest nu ne-am permis. nu aveam masina ( si prob ca as fi luat o Dacie din banii stransi ca sa emigrez), stateam intr-o garsoniera la etajul 8 pe Sebastian, mergeam cu RATB-ul o ora zilnic pana la spital numai dus...

cand am ajuns in New York in cateva luni ( dupa ce am platit datoriile si mi-am adus nevasta) mergeam saptamanal la restaurante, am vazut muzeele, la plaja, prin cartierele de lux ale suburbiilor metropolei, am fost peste tot pe unde se putea merge in putinul timp avut liber ( intr-adevar eram in spital 70-80 ore pe saptamana si mi se parea greu). chiar daca viata era considerabil mai scumpa ( 900$ lunar numai chiria) castigam intr-o luna cat faceam in Ro cu sotia in jumate de an ( dupa 7 ani fac intr-o zi cat faceam in Ro in 3 luni !!!). deci pentru noi aici a fost mult mai bine decat ar fi putut fi in Ro.

cota de impozitare este nou introdusa si intr-adevar va incuraja trecerea de la economia subterana la cea vizibila. totusi nivelul mediu de mpozitare al veniturilor este considerabil mai redus in USA fata de tarile dezvoltate din Europa.

nimeni nu te da in judecata ca te uiti nu stiu cum. astea sunt exagerari. de asemenea cu zgomotul, daca e rezonabil e OK. am facut chefuri cu muzica si dans in Manhattan la bloc. am avertizat vecinii si am tinut muzica la un nivel decent. e vorba de bun simt. daca politia vine ei pot constata ce se intampla. daca situatia nu este iesita de sub control (ceea ce se mai intampla; oamenii se imbata plus/minus marijuana sau cocaina) atunci se lasa cu arestari.

despre credit history.... aceasta permite accesul la credite pentru oamenii de treaba si elimina natural tzeparii. accesul la credit este mult mai usor. la masini se dau credite de la 0% sponsorizat de producator la 4-7% ( functie de credit score-ul celui care aplica pentru imprumut). pentru casa am imprumutat recent o suma de 6 cifre cu 5.75% pe 15ani doar pe telefon si faxand dovada de venit ( ei au verificat credit score-ul). nu a trebuit sa aduc pe tata si pe matusa ca garantori si sa obtin 7 feluri de adeverinte, exista gaj pe casa.

este cumva mai usor sa imprumuti bani in Ro?

de acord ca daca ai bani o duci bine si in Ro. daca cineva imi da maine o slujba la 5000$ net ma intorc in Ro pe loc biggrin.gif ... pana atunci ma multumesc cu putin peste dublul care il fac la coada vacii acilea... blush.gif

libertate este cata vrei si aici, oricum eu ma simt mult mai liber si comfortabil aici decat m-am simtit vreodata in Ro.
sergiutruta
Ma bucur ca va merge bine baieti...de fapt postand mesajul asta voiam doar sa va aflu parerea....despre unele lucruri stiam, de altele nu eram sigur.
Parti bune si parti proaste sunt oriunde, important e sa ne fie bine unde suntem si sa fim multumiti. In rest, hai la beer.gif
fishbone
N-am timp si nici chef sa postez ceva kilometric, ar fi de prisos.
Aceste texte sunt ... cum sa spun ... trezirea celor ce cred ca in SUA cainii umbla cu covrigii in coada. Nu e asa, iar cu siguranta are puncte negative si neplaceri. Problema e balansul negative vs pozitive. In comparatie cu ce se fac aceste spuse? Cu Romania? Nu exista termen de comparatie.
Iulian are perfecta dreptate.

Un lucru sa-l spun apropos de celulare. Ce nu pricepe multa lume este raportul pretului la salariu. Da, pare scump pentru un roman, dar la castigurile de aici e un chilipir. Cum sa nu fie scump un abonament de 35-50 dolari pe luna la un venit mediu de cateva sute de dolari cat e in Romania. In SUA, media venitului pe familie este de 50 de mii de dolari aproximativ. Deci toate trebuie puse in context

Calitatea lucrurilor proasta? Nu. Vaporware? Da, exista, dar nimeni nu te obliga sa intri in magazine de stifturi. Regula generala este urmatoarea: la aceasi calitate, ce aici e 10 dolari in Europa e cel putin dublu, la un venit mult mai mic.

Inca un lucru care nu se intelege. SUA este o suma a 50 de tari. E ca si cand un turist ar veni si s-ar stabili in Bucuresti sau Timisoara fara sa vada restul tarii si ar spune asta e Romania. Nu compari New York cu Twin Cities si nici Los Angeles cu Chicago.
Iulian HondaFan
revin pe scurt despre credit-carduri:

motivul pentru care s-au dezvoltat este tocmai cel de a incuraja consumul. lumea cumpara mai mult daca are acces la credit. la fel ar face-o si romanii si chinezii si norvegienii. intr-adevar exista dezavantajul ca "The Big Brother" iti poate afla ce cumperi. dar nu stiu daca ii intereseaza cate 6pack de Heineken sau cate perechi de sosete imi cumpar eu. si numai daca esti tampit cumperi ceva ce nu vrei sa se stie ca ai cumparat pe credit card. alt dezavantaj este cel al furtului de identitate/card. din nou daca esti precaut te poti feri.

avantaje:

- poti cumpara orice pe internet ( un coleg mai in varsta si-a luat un Bentley din 1992 pe E-bay) si ce se cumpara pe internet este in majoritatea statelor scutit de TVA.

- daca ai probleme de garantie, de returnat orice produs lista de la credit card este o proba irefutabila ca vanzarea a avut loc.

-nu e nevoie sa cari bani la tine ( imi aduc aminte cu groaza cum am cumparat garsoniera din Bucuresti in 2005 mergand cu o sacosa de bani pe tramvai biggrin.gif )
fishbone
Degeaba, sistemul de creditare din SUA este printre cele mai bune puse la punct. Practic arata cat se poate baza o banca pe tine cu un imprumut si asa mai departe, spune clar despre tine ce fel de om esti si cum iti organizezi banii.
Asadar, sergiu, privesti total gresit aspectul cu credit cardurile. Si nu uita ca jugul datoriilor singur ti-l pui la punct. Daca eu am un venit stabil din care-mi pot permite un televizor plasma cu diagonala de 16 metri, de ce sa trebuiasca sa astept cateva luni pentru a-mi pune banii deoparte cand pot sa-l cumpar acum si il platesc in rate fara sa simt? Practic eu il detin in timp ce economisesc acei bani, doar ca in loc sa-i economisesc in banca, se duc la cartea de credit.

Cum v-ar place voua sa cumparati mobila si sa nu platiti un singur dolar 6 luni de zile? Sau un laptop pe 0% dobanda daca e platit in intregime in 12 luni. Da, stiu, America sucks.

S-a adus in discutie ideea ca o duci bine. Nu e valabila faza ca daca ai bani o duci bine oriunde. Cu ce rost sa am Ferrari daca in momentul in care deschid portiera, calc in rahat?
Iulian HondaFan
QUOTE(Impulse)
Da Sergiu, autorul are perfecta dreptate. Nu exista nici o minciuna in textul citat aici. De fapt a atins puncte foarte slabe in comparatie cu altele cum ar fi discriminarea, lipsa bunului simt, linsarea colegilor de munca, para ca element suprem in ascensiunea ierarhica, controlul asupra vietii personale si a situatiei financiare, zambetul de complezenta care nu ti-a dorit niciodata binele, eterna falsitate cu orbitoarea-i haina de gala. Sunt multe de spus. Daca am timp voi reveni.


chestiile de mai sus sunt prezente peste tot si cel putin in bransa mea mi se pare ca erau mai prezente in Ro. nevasta-mea a avut ocazia sa cunoasca si mediul universitar si cel de afaceri din Ro si apoi aceleasi medii aici... ii place categoric mai mult aici.

desigur exista prostie, desigur unii te vor da in gat ca sa iasa in fata. nu e chiar societatea ideala. dar chestiile astea se intampla peste tot.

nu prea imi dau seama cine imi controleaza mie situatia financiara si viata personala, dar daca zici tu... dar eu sunt fraier si nesimtit...

bun simt? biggrin.gif din nou mi se pare ca exista mai mult aici decat in Ro. mitocani sunt peste tot, dar chiar pe unde am trecut eu prin USA ani nu am intalnit mai multi decat poti gasi pe Lipscani, prin Piata Rahovei sau dand o tura cu autobuzul 139 in Bucuresti... si am fost cu pasul inclusiv prin Harlem si South Bronx ( sa-i dea D-zeu sanatate lui Giuliani biggrin.gif ).

prefer un zambet fals si o amabilitate de complezenta unei injuraturi vulgare si unei flegme intre ochi...
Iulian HondaFan
QUOTE
Cum faci credit history? Pai te imprumuti de la banca din banii tai si platesti bancii dobanda (varianta pe scurt). Adica deschizi un cont de credit card la banca, pe care il garantezi cu 500$ blocati in banca. Apoi cheltui de pe credit card in limita celor 500$ si lunar iti vine factura cu cat ai cheltuit + dobanda bancii. Lunar o platesti la timp, ca orice alta factura Si asa construiesti credit history.

Dureaza un an sau doi.


este fals ca banca iti ia dobanda pentru cheltuielile curente. dobanda se aplica numai la suma care nu a fost achitata cand ai primit statement-ul lunar. pot cumpara de mii de dolari si daca la sfarsitul lunii am platit tot la timp, nu platesc nici un cent dobanda ( prob ca in 6 ani de cand folosesc credit card nu am platit dobanda mai mult de 100$). e adevarat ca americanii platesc anual 60 miliarde $ in dobanzi la credit card-uri, dar este problema celor care nu stiu sa isi gospodareasca finantele.

nu stiu care e problema tipului din SF cu plata la timp, acum majoritatea platilor se pot face online. stabilesc data cand trebuie facuta plata si banca imi face serviciul gratuit. foarte rar a trebuit sa ma duc la un sediu de ceva ( electricitate, gaze, apa, gunoi, asigurare, etc) sa platesc ceva in persoana. este un alt element care se adauga comfortului modalitatilor de plata electronice. sunt 3-4 ani de cand peste 90% din cheltuielile de orice fel le facem electronic ( credit card si online).

daca mentii un minim (de regula 500-1000$) in contul curent nu platesti nimic nici pentru mentinerea contului ba chiar banca iti plateste o dobanda ( sub rata dobanzilor ale FedReserve dar iti plateste).

singurele dobanzi platite de mine au fost cele la masini pe care le-am luat in rate .

cea mai consistenta dobanda pe care o poti plati este desigur cea la casa, dar aceea este deductibila din venitul impozabil ( deci statul iti sponsorizeaza o parte din aceasta dobanda) si oricum dobanda este de fapt o chirie pe care o platesti bancii care ti-a dat ipoteca pentru casa.

este adevarat ca daca pici din Ro aici si nu deschizi ochii la cum se misca lucrurile in jurul tau vei plati dobanzi si depozite din greu. sistemul are regulile lui si daca nu le stii, nu poti profita de avantaje, ba dimpotriva, vei plati pentru necunoastere.
Iulian HondaFan
QUOTE(fishbone)
Cum v-ar place voua sa cumparati mobila si sa nu platiti un singur dolar 6 luni de zile? Sau un laptop pe 0% dobanda daca e platit in intregime in 12 luni. Da, stiu, America sucks.

S-a adus in discutie ideea ca o duci bine. Nu e valabila faza ca daca ai bani o duci bine oriunde. Cu ce rost sa am Ferrari daca in momentul in care deschid portiera, calc in rahat?


daca vrei si urmaresti atent toate promotiile, poti cumpara masina, orice tip de electronice sau electrocasnice, mobila, etc. cu 0% dobanda pe perioade de 6 lunipana la 2-3 ani... biggrin.gif

principiul de baza este sa cumperi atunci cand este avantajos nu atunci cand ai nevoie.

carpe diem, baby.

pentru mine Romania ar fi acceptabila cu toate mizeriile ei daca ar fi bani de un trai decent... nu sufar ca sunt aici, dar sufletul meu e mai mult acolo... beer.gif desi am ajuns sa iubesc si patria adoptiva, care una peste alta, mi-a dat mai mult decat mi-ar fi putut da biata si ticalosita noastra tarisoara.

God bless Romania and the good ol' US of A.
fishbone
Problema e ca acesti romani noi veniti aici nu au avut pe cineva care sa le explice ce se intampla si cum se aplica. Normal ca multe lucruri sunt intelese pe dos, nu sunt intelese deloc sau pur si simplu sunt abordate cu negativism. A venit si la mine un amic din Romania in vizita o luna de zile. Pana in ziua in care a plecat a tot spus "apai asta cum mai vine?!?" Dupa explicatiile de rigoare a inteles si nu numai ca a inteles, i s-au parut lucruri firesti.

General vorbind, americanul e om de cuvant, e om pe care te poti baza, care nu are treaba cu ce e in ograda ta si isi vede harnic de munca lui. New York, Los Angeles, California, nu discutam de aceste zone care admit ca sunt cel putin la fel de parshive ca Bucurestiul. Dar, va reamintesc, nu e peste tot la fel.

In America este o casa pentru fiecare.
sergiutruta
Asa cum voi spuneti ca in state nu e la fel peste tot, nici Romania nu poate fi caracterizata dupa Bucuresti. E drept, sistemul e corupt peste tot, dar mitocanii si hotii colcaie in Bucuresti, in retul tarii e o pondere ok biggrin.gif.
Uite ca fara sa vreau m-am transformat intr-un "aparator al patriei". :angel:
Ghita A.
Vorbiti serios ca se plateste daca primesti sms-uri? Pai asa daca vrea cineva sa ti-o coaca de o factura gigant la mobil iti trimite de la 100 sms/zi in sus si te face de o gramada de bani? Apropos cat iti ia sa primesti un sms?
Si cum ramane cu sms-urile publicitare? Banuiesc ca nu exista, ca altfel...
Iulian HondaFan
de sms-uri stiu ca te abonezi si pentru 10-15$ luna ai numar nelimitat. daca nu ai serviciul activat nu poti primi nimic, deci nu iti poate face nimeni figuri.
f1anatic
QUOTE(Ghita A.)
Vorbiti serios ca se plateste daca primesti sms-uri? Pai asa daca vrea cineva sa ti-o coaca de o factura gigant la mobil iti trimite de la 100 sms/zi in sus si te face de o gramada de bani? Apropos cat iti ia sa primesti un sms?
Si cum ramane cu sms-urile publicitare? Banuiesc ca nu exista, ca altfel...


Serios vorbiind...Voi in Romania sintetzi ahtiatzi cu SMS-urile si telefoanele. Pai nu esti om in Romania daca nu ai telefon mobil cu PDA si mp3 player si aparat foto - toate in acelasi echipament de 1000 de dolari. Mai ales cind te dai jos din BeMVeu nu se cade sa ai un Nokia Candy-Bar. Nu conteaza ca rareori ii folosesti toate caracteristicile...important este sa il ai si sa fi vazut de altzii ce ditamai telefon ai.

Si eu pot accesa internetul prin telefon. Pur si simplu cind l-am cumparat pe asta nu era alta optziune mai ieftina. Si pot face chat si da SMS si trimite sau primi email-uri. La aparat foto m-am opus din rasputeri si nici nu am...si nici nu am nevoie la telefon. Ah si da...cred ca am dat 5 SMS-uri din August 2005 si pina acum.

Ca sa primesti SMS e gratis.
cosmin45741
QUOTE
Serios vorbiind...Voi in Romania sintetzi ahtiatzi cu SMS-urile si telefoanele. Pai nu esti om in Romania daca nu ai telefon mobil cu PDA si mp3 player si aparat foto - toate in acelasi echipament de 1000 de dolari. Mai ales cind te dai jos din BeMVeu nu se cade sa ai un Nokia Candy-Bar. Nu conteaza ca rareori ii folosesti toate caracteristicile...important este sa il ai si sa fi vazut de altzii ce ditamai telefon ai.


Iar vorbeste gura fara tine?
Abtine-te!!! :bash: (ca sa nu zic mult mai urat!!!!) :evil:
fishbone
Degeaba te superi. Zi ca nu-i asa.
V-am mai zis, da, se platesc multe chestii aici si abonamentul pare a fi scump dar spuneti-mi ce e 250-300 de dolari pe an la un salariu decent, de genul 18 mii? Apoi, la noi se vorbeste. M-a amuzat un amic in Romania. M-a frecat si el la cap ca vai ce naspa sunt la noi abonamentele, 2 minute mai tarziu il suna pe unul, inchide, se uita nervos la mine si zice ... "boul asta iara nu si-a dezactivat mesageria vocala". Pai ... ii zic eu, lasa-i mesaj ca l-ai sunat. Apai nu ca asta costa. Mi s-a spus ca abonamentele din Romania similare cu cele de aici sunt oferite de Connex si costa mult pentru ca sunt considerate borderline business.

Acum cativa ani au venit in SUA o familie de romani, sot sotie si copila. Nici 2 saptamani dupa ce au ajuns ce si-au cumparat? Celulare, frate. Nu era sigur nici macar unde vor locui permanent, da' macar puteau vorbi! 3-4 luni mai tarziu au plecat inapoi in Romania ramasi fara bani. Astia sunt Romanii care se intorc, zic "am vazut america. E groaznica".
f1anatic
QUOTE(cosmin45741)
QUOTE
Serios vorbiind...Voi in Romania sintetzi ahtiatzi cu SMS-urile si telefoanele. Pai nu esti om in Romania daca nu ai telefon mobil cu PDA si mp3 player si aparat foto - toate in acelasi echipament de 1000 de dolari. Mai ales cind te dai jos din BeMVeu nu se cade sa ai un Nokia Candy-Bar. Nu conteaza ca rareori ii folosesti toate caracteristicile...important este sa il ai si sa fi vazut de altzii ce ditamai telefon ai.


Iar vorbeste gura fara tine?
Abtine-te!!! :bash: (ca sa nu zic mult mai urat!!!!) :evil:


Ce faci Cosmine...iar tzi-a picat "bine" comentariul ? Ori vrei sa zici ca nu e asa ? Man...voi atzi ramas cu ideea ca "haina, masina, telefonul face pe om. Acum nu zic ca nu e asa...dar este VITAL ACOLO si citeodata important aici.

Dar vezi tu...raminind pe problema telefoniei celulare, aici gasesti telefoane mobile gratis daca cumperi benzina de 40 de dolari ... Cu telefonul mobil nu prea impresionezi pe nimeni aici... In nici un caz pe mine.

PS: Hai sa facem o discutzie despre "business atire"... cum te imbraci la locul de munca. Vrea sa vad citzi dintre noi in America ne imbracam business casual...si citzi acolo va imbracatzi la costum - business formal...in conditzii de zi de munca normala (fara sedintze, prezentari, etc). Vreau sa spun ca perceptziile difera enorm. Sa zicem ca te duci la interviu pentru un job...o pozitzie etc. Te imbraci la costum si cravata. Dar grija acum...un costum de buna calitate, de firma este apreciat. Dar daca dai interviu pentru un post universitar si tu vii imbracat in Prada sau ca femeie ai niste diamante pe deget de sclipesc mai tare decit soarele...proiectezi imaginea gresita. Business Casual este ceea ce se poarta la servici aici...NU Blue-Jeans, nu adidasi (Depinde de job, merge si asta). Prin business Casual EU intzeleg pantofi, pantaloni de stofa (dockers, etc), camasa (nu alba dar nici cu flori sau alte desene), in nici un caz cravata. Ai fi surprins... Ca doctor... din nou...pacientul e mai interesat cum il potzi ajuta, vindeca tu pe el...iar daca te vede la 4 ace... e clar ca e cineva interesat mai mult de bani si de imagine decit de meserie. Nu inseamna sa aratzi ca un cirpaci...in tenisi si blugi...dar nici sa aratzi iesit din Emporium Armani.

Iar de aici pina la treaba cu telefonul...nu e mare diferentza. Esti business man...da probabil telefon cu PDA ca sa tzii un calendar cu intilnirile, sa primesti un email, o statistica...in timp ce esti in aeroport...dar merge...ba e chiar necesar. Sa il vezi la orice "freaca-pusca", "impinge-hirtii" si alte lume care il cumpara numai de dragul de a se da importantzi...
Rai
Eu personal am fost de mai multe ori in America am si lucrat acolo vreo 3 ani ceea ce s-a scris este adevarat dar multe si f f multe sunt si in Europa,si eu le gasesc bune in afara de celular,eu sunt la T-Mobil platesc vreo 10€ pe luna si ce vorbesc platesc nu se plateste ce se primeste,exista n contracte poti sa platesti vreo 20€ pe luna si vorbesti cat vrei dar nu e asta.Si aici vine vecinul si politia daca nu esti civilizat sa nu vorbesc cu masina cum e parcare gresita si peste cateva minute e ridicata si cam costa vreo 500€ care la un venit mediu de 1000€ net pe luna doare.Credit istoric exista la toate nu primesti nimic daca odata ai facut ceva si eu gasesc bine nu poto face datorii.Casele sunt scumpe cam mai ieftine ca la Bucuresti dar scumpe un credit 3-4%,la masini mai bine 0-1-2% mai ales la japoneze si marci care se vand mai greu avansul zero.Exista si o istorie pentru asigurarea masinii si depinde ce conduci ce varsta ce riscuri poti sa platesti pentru un Subaru 2000-3000-4000€ asigurare iar la acceasi putere si accelasi conducator numai 500-800€ si in 3-4 ani platesti o masina ceea ce aici cel puti da de gandit.
Iar preturile la magazine sunt ca in Ro sau mai ieftine depinde de ce cumperi.Concediul in Ro e f f scump vara Turcia,Grecia,Spania sunt mai ieftine sa nu vorbes de iarna am fost recent prin Poiana Brasov depasesc cu mult preturile din Alpi sau cred ca si din America.
Concluzia mea si am calatorit mult mai bine in America sau in Germania caci cu salariile noastre modeste e mai ieftin si cine a fost totu-si o alta calitate.Romania are frumusetile ei mai ales daca vrei sa te intorci in trecut dar la ora actuala au devenit pentru multi din Vest inaccesibile nu ne putem permite asa o tara,daca nu as avea prieteni f f buni care ma gazduiesc cum pot mai bine cu salariul meu modest de constructor de masini nu as rezista mult in Ro,dar sunt convins ca in America precis mai mult sau in Franta,Italia sau aici in Germania.Nu stiu ce se intampla in Ro de se cer asemenea preturi dar din pacate asta e realitatea 2006 si sincer cine mai poate mai bine emigreaza caci un intelectual acolo nu e platit mai ales medicii e o rusine mare.
fishbone
Nu-mi mai zi de preturi. O vodka si Red Bull m-a costat prin cluburi cat in SUA, dar la o adica in SUA stau intr-un local cu aer conditionat, curat, bine ventilat si placut. Daca nu mi se ofera astfel de comforturi, de ce ma rog acelasi pretz? Ineficienta.

Am fost vara trecuta la Moeciu. Pentru mine venit din SUA a fost foarte ieftin si nu mai zic de ce peisaje unice. Din pacate se face si acolo tziganie, este tipicul peisaj romanesc. Oameni la iarba verde, manele date la maxim, mizerie in jurul lor care acolo ramane cand pleaca.

Dar parca decat sa-mi frec banii in Romania de fiecare data cand e de un concediu, cum ai zis si tu, la mai putin ma duc si vad Grecia, Italia, sau poate raman aici si ma duc in Colorado sa vad muntii.
guerilla
credit history este introdus si in Romania. nu stiu de ce oamenii se plang de asta :angel: daca nu-ti platesti rata la credit, nu mai poti accesa unul nou timp de 7 ani.
cu telefoanele mobile nu comentez. vad zilnic vanzatori de la chioscuri care au telefoane de 2-300 euro, musai cu foto si alte blitzblizuri. e indicator de statut social se pare.
vacanta in Romania nu mai fac de cativa ani, desi traiesc si muncesc in tara asta. e mai scump decat o vacanta intr-o tara exotica.
casele au preturi aberante aici. chiar ma uitam zilele astea la niste preturi si mi s-a facut rau ca se pot cere sute de mii de euro pe niste monstruozitati fara gust, fara facilitati. mda, prost nu e ala care cere ci cel ce da.
cosmin45741
fishbone, f1anatic, chill out!!! Prea va considerati civilizati iar pe restul romanilor niste tarani veniti de la coada vacii. As putea sa spun ca aveti "complexe" de superioritate... Ar trebui sa va limitati la societatea perfecta din care faceti parte si sa nu va mai certati aici pe forum cu niste taranoi obositi...
Oricum linistiti-va ca nu e asa...Am vrut sa ma abtin initial de la a comenta acest subict... Dar nu se mai poate. Asadar...
Eu nu prea am nici un respect pt. SUA si societatea lor de workofili. Lipsa crasa de cultura, lipsa relatiilor interumane, spalarea creierelor in general sunt atribute care caracterizeaza mai mult societatea americana decat pe cea romana. Cel putin inca, pt. ca din pacate s-a observat un trend de schimbare catre modelul american...
Nu o sa ma convingeti niciodata ca societatea americana e mai civilizata si mai cultivata decat cea romana... De ce? Pt ca acolo s-a renuntat de mult la gandire in favoarea productivitatii. Adica si gandirea ar putea fi productiva, dar numai intr-un cadru mai special, gen NASA sau alte institute de cercetare... Dar cati americani ajung acolo? Mai putini...Am observat ca se prefera indieni, chinezi, romani si alte specii.
Bun...atunci la ce-i bun americanul? La munca, adica sa munceasca mult si bine...70-80-100 de ore saptamana, cat mai mult si pentru cati mai multi bani, ca sa aiba ce cheltui rapid in infimul timp liber care le ramane...Dar e o viata perfecta, nu-i asa? Prieteni nu ai, pt ca nu ai timp, iar dupa atatea ore de munca, cui ii mai arde de distractii! blush.gif In principal de asta mi se pare mie ca America e "groaznica", fishbone, nu din alte considerente...
Asadar, s-a incercat sa se ilustreze aici comportamentul tipic al romanului, care
QUOTE
Voi in Romania sintetzi ahtiatzi cu SMS-urile si telefoanele. Pai nu esti om in Romania daca nu ai telefon mobil cu PDA si mp3 player si aparat foto - toate in acelasi echipament de 1000 de dolari. Mai ales cind te dai jos din BeMVeu nu se cade sa ai un Nokia Candy-Bar. Nu conteaza ca rareori ii folosesti toate caracteristicile...important este sa il ai si sa fi vazut de altzii ce ditamai telefon ai.

sau care
QUOTE
voi atzi ramas cu ideea ca "haina, masina, telefonul face pe om

In unele instante sunt de acord cu acest rationament, dar in nici un caz nu accept astfel de comentarii din partea cuiva care provine din cea mai "materialiasta" si consumatoare societate, ai carei membri, intr-o proportie mai mare de 2/3 (da, cum ati auzit: doua treimi) nu au auzit in viata lor de Stalin...Si probabil ca mai au si multe altele, hai sa le zic, lacune...

QUOTE
PS: Hai sa facem o discutzie despre "business atire"... cum te imbraci la locul de munca.

Eu in general in halat blush.gif iar apropos de restul romanilor, in nici un caz in costum Armani si cu pantofi Reebok biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ghita A.
QUOTE
...Voi in Romania sintetzi ahtiatzi cu SMS-urile si telefoanele. Pai nu esti om in Romania daca nu ai telefon mobil cu PDA si mp3 player si aparat foto - toate in acelasi echipament de 1000 de dolari. Mai ales cind te dai jos din BeMVeu nu se cade sa ai un Nokia Candy-Bar. Nu conteaza ca rareori ii folosesti toate caracteristicile...important este sa il ai si sa fi vazut de altzii ce ditamai telefon ai.


Daca ii vorba de ahtiatzi, ma tem ca voi suntetzi aia... suntetzi ahtiatzi dupa bani. Sa-mi zica si mie unu care a plecat in America, ca aici nu avea ce manca sau nu avea unde sa lucre, ca numai in America putea. Sa fim seriosi. Sunt convins ca sunt mult mai multi romani care traiesc bine aici decat plecati in America. Urmeaza sa-mi spui ca sunt majoritatea hoti si smecherasi ... si o sa-ti dai arama pe fata.
Nu vreau sa degenereze topicul, dar ar fi bine sa nu se mai generalizeze atata unele comportamente. Fiecare padure are uscaturile ei.
fishbone
Iubesc aceste conversatii.
Incep cu cosmin. Dragul meu, ramane sa vi in SUA si apoi ne putem da amandoi cu parerea despre care e o societate mai civilizata. Aici nu vezi seminte pe jos, nu scuipa lumea pe jos, nu te urci in tramvai si stai cot la cot cu Badea Ion care duhneste a tzuica si ceapa. Aici nu vezi parcuri de distractie pentru copii cu leaganele indoite si rupte de huligani.
Ziceai ca americanii sunt workoholici, aici iti dau dreptate ca in SUA se munceste. Dar uita-te la rezultate. Nu poti compara nivelul de trai din Romania cu ce e aici. Apoi ziceai ceva de lipsa de apreciere apropos de romani, dar ii faci "specii". Good one.

Ghita, oameni ca tine refuza sau pur si simplu nu sunt capabili sa inteleaga ca nu toti plecati din Romania fug de saracie. Unii pur si simplu fug de mitocanie si tziganie. Nu spun ca TOATA Romania e asa, dar pur si simplu nu are aceleasi lucruri de oferit ca orice alta tara din occident.
Am mai spus asta dar se pare ca nu citesti cu atentie. Ce rost sa ai Ferrari daca deschizi portiera si calci in rahat? Apoi intri in magazin si daca nu esti imbracat scump esti tratat de vanzatoare ca un nimeni.

In SUA omul nu este definit de cati bani are. Ca dovada, seful meu are o masina mult mai jegoasa decat a mea, chit ca face de 3 ori mai mult decat mine. Americanul stie cum sa se distreze cu banii si stie sa-i aprecieze la un cu totul alt nivel.
Ghitza, heh, esti si tu un dulce. Spui ca sa nu mai generalizam despre Romania, dar la fel se face si despre SUA.
Skywalker
Oriunde este mai bine decat in Romania (ma refer la tari dezvoltate economic).
In nici o parte a globului nu umbla cainii cu covrigi in coada, nimic nu primesti pe de gratis sau ca te cheama X; Y sau Z.Americanii poate sunt putin antisemiti dar europenii sunt extem de atisemiti.
Americanii vad intr-un strain (neamerican) un om pana la proba contrarie.
America este o tara simpla de inteles care lucreaza dupa niste idei foarte simple.
Americanii sau cetatenii USA sunt foarte comozi, oameni care prefera lucrurile simple.
Marele defect al romanilor este acesta: omul care le stie pe toate dar defapt nimic concret - Mesterul Casei cu Tim Allen un sitcom difuzat in Romania - asta e romanul rolul principal din sitcom jucat de Tim Allen.
Acesta este adevarul despre Romani si Romania!!
James Kilowatt
Cosmine, degeaba te enervezi. F1anatic a pus degetul pe o trasatura aproape caricaturala a romanilor (nu toti, evident, insa o mare parte a lor), si nu e singurul care a observat-o, cu celularele.

Spui ca in america nu se incurajeaza gandirea? Hm, atunci ai o viziune romantica despre restul lumii. Spune-mi unde altundeva in lume poti vinde o IDEE pe milioane de dolari, asa cum se intampla in Silicon Valley?
Intamplator NASA e un exemplu prost ales, pentru ca e o institutie comunista si lenta, insa daca gandirea e bine platita si incurajata undeva, atunci locul ala e America.

Intamplator am lucrat in Romania intr-un institut de cercetare si eram platit mai prost decat un muncitor pe santier. Iar in Europa, nu e chiar atat de tragic ca in Romania, insa nici prea grozav nu e. Un inginer super-calificat castiga la inceput cam un salariu mediu pe economie. Mai bine deci decat un muncitor, insa nu foarte grozav totusi, iar posibilitatile de crestere a salariului datorita meritelor este nula. Se aplica sistemul comunist din Romania cu grile de salarii, salariu pe ramura, vechime, etc.

Diferentele intre cel care munceste cu tarnacopul si cel care munceste cu creierul, sunt mult mai evidente in State decat in EU sau RO.
Tocmai asta si e secretul lor. 2/3 dintre ei habar n-au cine a fost Stalin, insa exista niste varfuri care fac diferenta.

Iar faptul ca in State se incurajeaza creativitatea, exista bugete tapene pentru cercetare si nu pentru pomeni electorale ca in Europa face ca cercetatorii chiar si provenind din tari nationaliste precum Franta pleaca in State. Nu pun la socoteala romanii, care pleaca poate din motive pur economice. Se duc la bani mai multi, la proiecte mai interesante, si la faptul ca isi pot permite sa se investeasca in proiecte pe termen lung, netemandu-se de taierea finantarii odata cu schimbarea guvernului. La americani daca ai o idee gasesti finantare privata pentru ea, nu trebuie sa speri la un kk de grant guvernamental si la 100 aprobari, ca in Europa, iar chestia asta atrage in continuare creiere chiar si din tari europene bogate.


Chestia cu numarul de ore muncite pe saptamana e altceva. Sincer sa fiu, nici pe mine nu ma incanta sa lucrez mai mult de 40-45h/saptamana, si nici sa am mai putin de 5 saptamani pe an de concediu platit, deci dupa standardele americane as fi un puturos biggrin.gif.
"L'art de vivre" e intradevar mai populara printre europeni smile.gif Insa din pacate, orele libere in plus nu se duc in cultura (sau macar sport), ci tot in distractii ieftine venite de la americani.... Filme naive, Big Brother (asta e din UK biggrin.gif ) etc...

Cam toate ideile proaste americane ajung cu o oarecare intarziere si aici (de la SUV-uri la gang-uri sau batai cu politia in ghetto-uri, ori spalarea creierului prin publicitate blush.gif ), in timp ce cele bune sunt intampinate cu huiduieli (incurajarea varfurilor, liberalism, spirit de intreprinzator etc).

N-o fi in America societatea perfecta, insa nu e perfecta nici in Romania, sau in Europa. Probabil preferinta pentru o societate sau alta tine de structura fiecaruia, si nu este ceva obiectiv, care sa poata fi decis si acceptat de toata lumea prin argumentatie.
fishbone
Prima mea slujba in SUA a fost la spalat de vase. Sunt de parere ca TOTI imigrantii ce vin aici trebuie sa spele niste vase macar 1 an doi, ca sa invete sa aprecieze anumite lucruri. Din banii facut pe spalat vase am reusit sa-mi fac concediu in Romania 1 an mai tarziu. Spuneti-mi, este posibil asa ceva in Romania?

Un lucru care eu nu l-am vazut la alte tari la acelasi nivel si cu care se lauda america. Mobilitatea sociala. Aici este de neegalat. Azi esti spalator de vase, maine esti miliardar. Uitati-va la Donald Trump, Bill Gates si altii. Astea nu sunt povesti de succes venite din Europa. Mobilitatea sociala asta este si al dracului cateodata. In SUA esti liber sa devi cat pot muschii tai. In acelasi timp esti liber sa mori de foame.

Ma intelegeti total gresit, eu iubesc Romania, dar pacat ca e locuita. Iubesc Sibiul, iubesc si acei 20% din oameni care sunt oameni. Dar mai gata cu comparatiile astea fortzate.
Cristian37384
biggrin.gif Partea "nostima",ca sa nu-i spun coll,ca deranjaza ,nu-i asa ,
este ca, in fiecare zi, in fata cladirii de pe Arghezi,stau cate 35-40,( sau
mai multi),de multilateral dezvoltati,CU STUDII(adicatelea CULTI biggrin.gif care
stiu de Stalin,stiu tot ceea ce se invarte prin lumea asta,dar.....nu stiu
cum naiba ca vor sa vina la cretinii astia care d'abia acum invata tabla lui
Pitagora!!!!
De ce oare,nu pot sa-mi dau seama,ca slava domnului,nu i-a chemat
nimeni,si nici nu le deplange nimeni lipsa!!!!
Stati fratilor acolo ,ca se descurca Uncle Sam si fara voi nu-i nici o problema....sunt destui "anti" si asa ,ca sa nu mai fie nevoie si de altiii.
N-ar fi mai bine ca in loc sa cereti vize ,sa le spune-ti cand va vine
randul la ghiseu:HEI,INCULTILOR,ANALFABETILOR,eu am venit aici sa va spun ca nu am nevoie de voi,sa nu bazati pe mine(vezi bancul cu Itzic biggrin.gif )
Ghita A.
QUOTE(fishbone)
...Ghita, oameni ca tine refuza sau pur si simplu nu sunt capabili sa inteleaga ca nu toti plecati din Romania fug de saracie. Unii pur si simplu fug de mitocanie si tziganie. Nu spun ca TOATA Romania e asa, dar pur si simplu nu are aceleasi lucruri de oferit ca orice alta tara din occident.
Am mai spus asta dar se pare ca nu citesti cu atentie. Ce rost sa ai Ferrari daca deschizi portiera si calci in rahat? Apoi intri in magazin si daca nu esti imbracat scump esti tratat de vanzatoare ca un nimeni.


Nu e vorba dragutzule ca nu vreau sau ca nu sunt capabil sa inteleg o chestie, este vorba ca din cati romani plecati cunosc (si cunosc o gramada), absolut toti au plecat din tzara din cauza banilor. Bineinteles ca unii dintre ei prefera sa pretinda ca au plecat din cauza tziganiei si mitocaniei, dar astea sunt pretexte. Iti spun eu asta, 99,99 % au plecat din cauza banilor.

QUOTE(fishbone)
...In SUA omul nu este definit de cati bani are. Ca dovada, seful meu are o masina mult mai jegoasa decat a mea, chit ca face de 3 ori mai mult decat mine. Americanul stie cum sa se distreze cu banii si stie sa-i aprecieze la un cu totul alt nivel.
Ghitza, heh, esti si tu un dulce. Spui ca sa nu mai generalizam despre Romania, dar la fel se face si despre SUA.


Vrei sa te cred ca daca un cersetor american intra intr-un magazin de lux este tratat ca si Bill Gates? Nu sunt chiar asa de naiv, astea sunt povesti cu eroi, bune de spus la copii Si la noi exista cazuri de oameni de succes care au o superafacere si folosesc Dacia Logan, asta depinde de ce are omul in cap. Daca el nu are nevoie de mai mult asta e.


PS.
QUOTE(fishbone)
...seful meu are o masina mult mai jegoasa decat a mea, chit ca face de 3 ori mai mult decat mine...

Vezi ca te dai singur de gol, ti-ai dus cu tine caracterul de roman si ai tinut neaparat sa-ti iei masina bengoasa de-l faci pe sefu-tau de rusine!!! biggrin.gif
sergiutruta
Bey, ia lasati conflictul....am pus mesajul asta doar ca sa va dati cu parerea, nu voiam sa incep un razboi despre cine sunt mai buni, romanii sau americanii.
Skywalker
offtopic.gif Clar ca toti plecam din cauza banilor sau a salariilor mizere din Romania. Adaptarea la un nou stil de viata dureaza ceva timp.
In Romania, pana se vor rezolva salariile, mai dureaza inca 10 ani ca sa ajungem undeva pe la 700 euro salariul minim pe economie si la 1200 euro la cel mediu.
Comunismul in cei 45 de ani a distrus mult, avem nevoie de cei 25 - 30 de ani care i-a spus Brucan pentru a ne putea rezolva problema nivelului de trai. In 1990 am avut totul de-a gata in industrie si economie din occident dar am preferat "sa nu ne vindem tara" si am ajuns aici unde suntem acum numai din cauza noastra, ne-am facut-o cu mana noastra degeaba ne dam din colt in colt si cautam vinovatii, toti suntem vinovati de la presedinte pana la ultimul salahor.
Daca ne uitam putin la tarile din Europa vedem ca toate tarile de origine latina au avut probleme foarte mari in economie si nivel de trai in anii dupa razboi, abia de prin anii 1980 au inceput sa "mearga" mai bine.
Daca romanii stiau cu sa-si "vanda tara" in anii 1990 - 1994 acum Ungaria era cu mult sub noi in nivel de trai.
James Kilowatt
QUOTE(Skywalker)
:
Daca ne uitam putin la tarile din Europa vedem ca toate tarile de origine latina au avut probleme foarte mari in economie si nivel de trai in anii dupa razboi, abia de prin anii 1980 au inceput sa "mearga" mai bine.
i.


Iar alea care au mers bine mai devreme a fost datorita planului Marshal american biggrin.gif
Tot americanii au fost cei care i-au impiedicat pe rusi sa-i inghita cu fulgi cu tot, (asta dupa ce au pus umarul serios sa-i scape de Hitler), in timp ce intelectualii francezi (de stanga, aproape toti) stateau in cafenea si injurau america, explicand avantajele socialismului fata de liberalism....
Skywalker
Si io ce spuneam mai sus?
Latinii sunt buni la vorbe cu faptele stau mai prost.
Iulian HondaFan
emigrarea se face in majoritatea cazurilor din motive materiale. am intalnit destui vest-europeni in America care au emigrat aici la un moment sau altul dar toti au venit pentru o slujba care le-a oferit material si profesional mai mult decat au avut in Europa.

ce e trist ca multi romani pleaca fara sa fie pregatiti, fara sa stie ce ii asteapta si apoi ajunsi aici se asteapta ca regulile sa fie acelea care le vor ei.

textul preopinentului cu care s-a deschis acest topic arata mai mult ca omul inca nu intelege ce e in jurul lui si frustrarea experientei individuale este rasfranta asupra intregii societati americane.

daca ne referim strict material media veniturilor reale ( aputerii de cumparare) este mult mai mare decat in Europa. se traieste bine chiar daca se munceste un pic mai mult. dar toate statisticile arata ca nu se munceste cu mult mai mult decat in Europa si ca eficienta muncii este oricum printre cele mai ridicate din lume. in plus nimeni nu te obliga sa muncesti mult. oamenii o fac pentru ca vor o casa mai mare si mai comforatbila, masini mai mari, plasma TV de peste 1.5m diagonala, piscina, barca, etc.

America este intr-adevar mercantila. filosofii nu o duc bine aici decat daca au ceva de oferit care poate scoate bani biggrin.gif blush.gif . ca universitati si fonduri cheltuite pentru cercetare si dezvoltare America "leads the way" asa cum o face si politic si militar. numarul de patente este imens si companiile americane continua sa fie printre cele mai prospere din lume si din aceasta cauza.

ca intotdeauna in America imigrantii au constituit un motor al economiei este adevarat. dar America si-a tratat intotdeauna imigrantii mai bine decat europenii si a stiut sa atraga oamenii de care a avut nevoie. am mai mentionat ca aprox. 70% dintre laureatii in viata ai premiului Nobel sunt in prezent angajati la universitati americane. daca ar fi atat de multa prostie si incultura aici pe cat sugereaza Cosmin de ce ar mai veni oamenii astia aici? crezi ca ar muri de foame in tarile lor si o fac din considerente pur materiale?

oamenii stiu in majoritate putine despre Europa si si mai putine despre Europa de Est. dar am intalnit si multi care stiu. 10% dintre americani si 15% dintre canadieni sunt imigranti prima generatie care au venit cu un bagaj cultural si de traditii din tara de bastina.
HalbaSus
Pana una alta nu vad de ce atatea discutii pe tema unei critici la adresa societatii americane ? Doar pt ca e facuta de un roman ? Sa numaram romanii care critica societatea romaneasca si americanii care o critica pe cea americana ?

Odata ce ai ajuns intr-o tara (cu avionul sau cu barza) nu mai ai voie sa zici nimic rau de ea ? Sunt o gramada de lucruri naspa in Romania, mi-e lene si scarba sa le enumar (oricum ele includ birocratia, lipsa concurentei reale, manelele, drumurile - respectiv lipsa lor, etc...). Nu-mi plac anumite chestii nici la america (imi mentin opinia ca o tara unde te aresteaza ca ai incalcat viteza e o tara unde politia are prea multe drepturi... ideea era de "serve & protect" nu "serve & arrest", pt a inlatura pericolul social reprezentat de un sofer cu "talpa grea" e suficient sa-i retragi dreptul de a conduce o vreme, eventual sa-l escortezi pana la o statie de taxi-uri or something... dar sa-i pui catuse mi se pare prea brutal... scuze de off-topic, s-a mai discutat nu asta era ideea... ceea ce vroiam sa spun e ca autorul probabil castiga mai bine in america si probabil asta conteaza mai mult decat restul nemultumirilor sale, altfel nu ar sta in america ci ar pleca acasa, dar asta nu ar trebui sa fie nicidecum un obstacol in a critica anumite chestii din america... sau din romania...
Tiberiu61940
Nu pot spune ca stiu prea bine cum merge treaba in US, am fost doar in 2 scurte vizite de acomodare platite de firma la care lucrez. Insa am fost foarte multumit de ce ti se ofera acolo daca muncesti.
Si chiar daca sunt constient ca la inceput o voi duce mai prost acolo decit aici (aici cistig cam salariul mediu anual), sunt foarte hotarit sa plec din mizeria fizica dar mai ales morala care ma inconjoara, incepand cu vecinii tigani care ma invidiaza ca imi pot cumpara o masina noua, si terminand cu clasa politica care...
Si da, mi-am sfatuit toti studentii la modul serios sa faca tot posibilul sa plece din tara, macar pentru o perioada, sa vada ca se poate trai si altfel.
Din ce am vazut eu, acolo e o societate a bunului simt, in care ca sa traiesti fara nici o problema trebuie sa te abtii sa faci ceea ce te-ar deranja ca altii sa iti faca tie. Ma insel cumva?
Bineinteles ca cei care pe aici parcheaza pe banda a doua neaparat in fata magazinului ca sa isi faca cumparaturile acolo, chiar daca la 10 metri mai incolo parcarea e goala se vor simti frustrati, ca nu tine sa fii "smecher" iar "prostii" de americani sa respecte legea, cei care se simt bine numai cu manele la 200W vor invata ca asta ii deranjeaza pe altii, etc.
Well... la modul in care vad eu ca evolueaza societatea romaneasca ... see you there!
fishbone
[quote=Ghita A.]Nu e vorba dragutzule ca nu vreau sau ca nu sunt capabil sa inteleg o chestie, este vorba ca din cati romani plecati cunosc (si cunosc o gramada), absolut toti au plecat din tzara din cauza banilor. Bineinteles ca unii dintre ei prefera sa pretinda ca au plecat din cauza tziganiei si mitocaniei, dar astea sunt pretexte. Iti spun eu asta, 99,99 % au plecat din cauza banilor.[/quote]
Eu fac parte din acel procent de 0.1%. Nu cred ca tu esti pregatit sa ma faci pe mine mincinos, ca ne suparam si nu e bine. Iti reamintesc ca nu ne cunoastem si ca discutam intr-un mediu anonim, deci usurel cu asumptiile. Nu mi-a placut, de exemplu, ca avand bani aveam potentialul sa ma pish cam in capul cui vroiam eu. Ma gandeam la omul necajit care e calcat in picioare de oameni ca mine si nu mi se parea corect. Si nu am mai vrut sa am de-aface cu astfel de "tablouri". E unul din motive ...

[quote=fishbone]...seful meu are o masina mult mai jegoasa decat a mea, chit ca face de 3 ori mai mult decat mine...[/quote]
Vezi ca te dai singur de gol, ti-ai dus cu tine caracterul de roman si ai tinut neaparat sa-ti iei masina bengoasa de-l faci pe sefu-tau de rusine!!! biggrin.gif[/quote]
Iarasi o chestie care ai priceput-o cum ai vrut tu. Eu am facut o decizie pentru mine, nu pentru cum voi da in ochii altora. Deci vezi, esti pornit din bun start impotriva imigrantilor si cu tine nu se poate discuta constructiv si nu esti capabil sa accepti argumente.
James Kilowatt
Despre decizia de a ramane sau pleca, s-a mai discutat si aici
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=6123
Pentru cine nu a participat la discuti aia, ar fi interesant sa arunce o privire.
Ghita A.
QUOTE(fishbone)
Eu fac parte din acel procent de 0.1%. Nu cred ca tu esti pregatit sa ma faci pe mine mincinos, ca ne suparam si nu e bine. Iti reamintesc ca nu ne cunoastem si ca discutam intr-un mediu anonim, deci usurel cu asumptiile. Nu mi-a placut, de exemplu, ca avand bani aveam potentialul sa ma pish cam in capul cui vroiam eu. Ma gandeam la omul necajit care e calcat in picioare de oameni ca mine si nu mi se parea corect. Si nu am mai vrut sa am de-aface cu astfel de "tablouri". E unul din motive ...


Cum foarte bine spui, ducem o conversatie in mediu anonim, nu te cunosc, nu ma cunosti... deci nu aveam cum sa ma refer la tine. Daca citesti atent paragraful ma refeream la cei pe care ii cunosc eu si sunt plecati. Am mai auzit motivul ca nu le place aia si aia, dar de plecat plecau pentru ca in tara nu reuseau sa obtina (financiar) ce si-au inchipuit ca pot obtine in America.

QUOTE
Iarasi o chestie care ai priceput-o cum ai vrut tu. Eu am facut o decizie pentru mine, nu pentru cum voi da in ochii altora. Deci vezi, esti pornit din bun start impotriva imigrantilor si cu tine nu se poate discuta constructiv si nu esti capabil sa accepti argumente.


Nu inteleg o chestie: te rog lamureste-ma unde e diferenta, cum se judeca treaba asta: tu daca iti cumperi o masina o faci pentru tine, eu daca sunt in Romania, si mi-am luat masina de 10.000 Euro o fac pentru ca sa ma vada altii?

PS Recunosc faza cu cersetorul nu a fost o comparatie corecta, oriunde in lume s-ar intampla la fel.
fishbone
Da, exact asta spun eu, cand lumea isi cumpara masina in Romania se iau anumite lucruri in considerare care aici nu se pune accentul. De exemplu cum sa arat eu lumii ca frate am bani. Ma urc nene in Bemeve. Noi aici in SUA nu avem capsunarii plecati si intorsi cu Mercedes Benz desi nu au bani nici de intretinere, nici de benzina. Sefii aici nu isi cumpara masini ca sa arate lumii ca ei sunt sefi mari. Nu spun ca aici nu exista astfel de oameni, ca doar cum altfel justificam SUV-urile si Hummer-ul, corect? Dar proportia nu este nici macar demna de considerat. In romania BMW-ul e deja un cliseu. In astfel de lucruri se observa diferentele semnificative. Pentru un american masina trebuie sa fie in primul rand o afacere. Sau poate ma lamuresti de ce aceasi masina costa foarte diferit aici in SUA si in Europa. Ma refer de exemplu la Jeep Cherokee. Desi e facut in europa, costa cu 20 de mii de dolari mai mult.

Cred ca o sa jignesc groaznic, dar o spun oricum. Eu la noi vad romanii in ce fac multi negrii. Se imbraca din cap pana in picioare in firme si se dau in masini de lux, desi au un venit indoielnic. Ei prefera sa fie 100% imagine si cu practica mai putin. Vorbesc multe dar nu fac la fel de multe, de bazat pe ei nu sti cand te poti baza, si asa mai departe.
sergiutruta
QUOTE
De exemplu cum sa arat eu lumii ca frate am bani. Ma urc nene in Bemeve.

Iti dau dreptate ca in Romania e mult mai mare procentul celor care se incadreaza in categoria asta, dar sunt absolut sigur ca nu sunt cei care frecventeaza acest forum si care au sau care is doresc un BMW. Deci generalizarile nu sunt foarte corecte.

QUOTE
la noi vad romanii in ce fac multi negrii.

Noroc ca nu sunt negrii pe forum bro' biggrin.gif.
fishbone
Hehe, amuzant reply-ul tau intr-adevar!
Comparatia cu negrii nu a fost o insulta in nici un fel, eu doar ma temeam ca avem pe aici rasisti sau stiu eu ...
Cat despre cei ce frecventeaza acest forum, nici nu mi-a trecut prin cap aceasta idee cand am spus de BMW. Eu nu generalizam la nivel de forum, departe de mine aceasta idee. Eu generalizam la modul general biggrin.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(HalbaSus)
Pana una alta nu vad de ce atatea discutii pe tema unei critici la adresa societatii americane ? Doar pt ca e facuta de un roman ? Sa numaram romanii care critica societatea romaneasca si americanii care o critica pe cea americana ?


scrisoare respectiva nu pacatuieste pt. ca face o critica ci pentru ca multe din cele espuse sunt fie nereale fie exagerate fie privite prin prisma unuia care nu prea intelege ce se intampla in jurul lui.

a portretiza o societate de 300mil. de locuitori ca un grup de workohololici care cumpara tot de pe rafturile magazinelor ( si toate astea fiind numai bunuri sub demnitatea unui roman biggrin.gif ) care nu au unde se distra ( sau considera ca singura distractie este a face cumparaturi) si care sunt inselati/exploatati de companiile de telefonie celulara si de sistemul de credit este departe de realitate.

sunt multe lucruri imperfecte in USA si multe care sunt mai rele decat in Europa ( si cateva care sunt chiar mai reloe decat in Ro) dar sunt si multe altele care sunt mult mai bune decat acolo. desigur oamenii sunt diferiti si unii s-ar simti mai bine in Ro sau intr-o tara europeana ori in Canada-Australia, dar una peste alta USA este o tara cu multe plusuri si pe ansamblu cu nimic mai prejos decat oricare tara dezvoltata. comparativ cu Ro diferentele sunt asa de covarsitoare incat, exceptand elementul cultural ( unde judecata se face cu o doza buna de subiectivism)superioritatea sistemului social si economic de aici este greu de contestat.

interesant este ca acest post a aparut si pe vwforum.ro cu 7-10 zile inainte si sa pare si prin alte zone virtuale de limba romana... sa fie in legatura cu vanzoleala iscata de achitarea pt. omor din culpa a lui Teo Peter de puscasul marin american?
sergiutruta
Eu n-am postat mesajul ca semn de protest pentru decizia in procesul soldatului american :angel:
Am primit si eu mesajul prin mail si am zis ca sa vedem ce parere aveti voi despre asta, stiind ca sunteti cativa care stati de cativa ani acolo.
f1anatic
QUOTE(sergiutruta)
Eu n-am postat mesajul ca semn de protest pentru decizia in procesul soldatului american :angel:
Am primit si eu mesajul prin mail si am zis ca sa vedem ce parere aveti voi despre asta, stiind ca sunteti cativa care stati de cativa ani acolo.


That"s OK. Daca putem ajuta si prezenta problema asa cum o intzelegem noi...sintem bucurosi ca am putut fi de folos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.