Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mercedes B class vs toata lumea
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
V l a d
Iata ca in mai se apropie momentul in care imi voi schimba masina.
Ma tenteaza un B class - 22.980 cip (climatronic, scaune incalzite, bi-xenon, jante, esp, etc).
Ce se mai merita la pretul asta? cu minim dotarile astea, nu neaparat monovolum. Poate fii hatch, limuzina. Sa aiba minim 130cp si sa nu consume mai mult de 15% benzina sau motorina.
Eu cam stiu intre ce si ce ma invart dar vreau sa vad si parerile altor oameni. Voi ce ati lua in banii astia si de ce?
P.S. neaparat fiabila biggrin.gif
pana acum nu am gasit pe nimeni care sa imi zica o parere de proprietar al clasei B sau A daca exista printre noi... va rog...
Atentie! nici un ban peste 23.000 cip si asa pretul asta necesita un efort mare. Deci vorbim despre masinile intre 14.000cip si 23.000cip neaparat cu dotari.
ncristi
QUOTE
P.S. neaparat fiabila


- noul civic
- subaru legacy (2L)
- honda accord

Daca vrei masina fiabila uita-te la una fabricata in japonia (nu japoneza fabricata in europa=aceeasi marie cu alta palarie--iar piese de rahat valeo & co.)

Mie personal mi-a placut extrem de mult legacyul. La 17500 cip (mai puteai face o reducere) iei o masina f bine dotata in care nu gasesti urma de piesa europeana...ceeace este un lucru f pozitiv :angel:
James Kilowatt
Pe mine m-a sedus noua civic... arata cu adevarat futurist, iar unul din motoarele de 140CP (fie 1.8 benzina, fie 2.2diesel) pare numai bun.

Totusi, desi e mai ieftina decat mercedes (in Belgia, cea mai scumpa versiune de serie costa cat cel mai ieftin B-classe, in jur de 23.000€ cu toate taxele incluse), mi se pare putin cam scumpa.
guerilla
pai ar mai fi aici:
- toyota avensis diesel de 177CP biggrin.gif - parca il estimasem undeva pana in 23.000eur
- mazda 6 2.0 CD Echipare GT - 22590eur.
- skoda octavia RS cu care cochetai deunazi
- seat diesel leon sport-up cu aut6(DSG)
- alfa 159, ca pana atunci o sa apara.

eu cred ca tre sa incepi sa faci vizite pe la dealeri ca timpul trece repede blush.gif
T u d o r
Civic este o alegere buna, dar mie mi se pare cam indecent de scumpa fata de vechea generatie. smile.gif
Poate o Octavia RS? biggrin.gif fiabila, foarte puternica, imagine buna, valoare mare de revanzare, foarte aratoasa...
Eu m-as mai gandi si la Golf-ul GTI, dar este defavorizat de portbagajul mai mic. In schimb, are imagine mai buna. Dar service mai prost si mai scump. smile.gif
La banii astia te-ai mai putea uita si la o clasa medie, cam oricare se inscrie in suma ta. Skoda Superb TDi 130 CP este la o oferta excelenta, dar este la sfarsit de cariera. La fel Mondeo TDCi de 155 cai, motor deosebit, masina foarte buna, se asteapta inlocuitorul insa. smile.gif
Passat 2.0 TDI sau FSI, Avensis 2.2 D4D, Opel Vectra 1.9 CDTI 150 CP, Subaru Legacy 2.0, ...
De fapt, cu exceptia premium-urilor, cam toate modelele de clasa medie se inscriu in cerintele tale... biggrin.gif Poate mai restrangi tu aria de cautare, asa facem aici de un catalog auto. smile.gif
Leone
In pretul asta s-ar incadra si BMW 120d (163CP). Pretul e de 20900 CIP standard. E drept ca spatiul interior si portbagajul lasa de dorit, dar e o masina foarte dinamica. Depinde f mult si de ceea ce astepti tu de la viitoarea ta masina!
V l a d
Honda accord cade depasind pretul din pacate. Civic e din punctul meu de vedere o masina un pic prea tinereasca, iar bmw seria 1 e si prea scump si nici nu imi place sad.gif. Legacy e una dintre variantele vizate, la fel si octavia, dar cea de 2.0 tdi, RS-ul depasind cu mult consumul, la fel si Golf gti. In lista ar mai intra Avensis, Passat 2.0 quattro dar e cam chel la banii astia si Leon, desi bordul e ingrozitor de urat si ieftin. Mondeo ar merge daca nu ar avea un service asa de prost, deci nu, mazda 6 nu ma incanta biggrin.gif si Superb-ul e prea mare.
O sa spuneti ca sunt carcotas, dar daca tot dau banii astia vreau sa imi placa masina din toate punctele de vedere, de la design exterior/interior pana la dotari si culoare.

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Am incercat sa restrang aria de cautare, dar nu ma lasa inima. Sincer am atatea optiuni ca nu mai stiu nici eu ce vreau. In afara de ce cer mai sus nu am alte pretentii, de asta mi-e si atat de greu sa aleg. Pe de alta parte Mercedes e Mercedes (fiabilitate) si parca nu as da aceeasi bani pe o Skoda... Oricum ce e clar e ca trebuie sa le vad sa ma sui in ele si sa ma hotarasc dupa. Atunci cand am luat megane era simplu - singura masina la banii aia cu motorul ala si dotari decente, acum lucrurile stau cu totul altfel...
G e o r g e
nu esti cartocas , te inteleg perfect , vrei legacy si nu stii cum sa zici biggrin.gif
madalina
Accord Sedan 2.0i LS M/T 17.750 EUR
Accord Sedan 2.0i LS A/T 18.950 EUR
Accord Sedan 2.0i ES M/T 20.250 EUR
Accord Sedan 2.0i ES A/T 21.450 EUR
Accord Sedan 2.2i-CTDi LS+Xenon, Jenti 17” M/T 22.650 EUR
Accord Sedan 2.2i-CTDi ES M/T 24.650 EUR
Accord Sedan 2.2i-CTDi Exec Navig M/T 25.850 EUR
Accord Sedan 2.4i Exec Navig A/T 25.050 EUR
Accord Sedan 2.4i ES M/T 22.650 EUR
Accord Sedan 2.4i ES A/T 23.850 EUR
Accord Sedan 2.4i Exec Navig M/T 23.850 EUR
Se incadreaza destule versiuni de Accord in banii tai
robert
Pe de alta parte Mercedes e Mercedes

Pai aici cam ai dreptate.La bani astia ai o masina deosebita,spatioasa,cu o imagine foarte buna,aratoasa,noua pe piata,moderna,tot ce vrei.Un interior finisat meserie!Greu de intretinut insa,ca te omoara astia de la service cu preturile.E si un pic neconventionala...ceea ce o face insa si cool biggrin.gif (apropo de un topic de pe aici).E greu sa compari Mercedes cu Toyota,Subaru,Skoda si altele.Daca te gandesti la Mercedes,atunci nu mai face comparatie cu altele.Daca te gandesti la altele,fa.
HalbaSus
Ai putea trece (pret de o vizita scurta) pe la un dealer audi, sa-ti arate un A3 sportsback (masina indecent de scumpa, dar daca il compari cu B-class parca devine atractiva biggrin.gif)... Poti lua un A3 2.0 TDI sau 2.0 FSI sau chiar si 2.0TFSI... depinde ce vrei... eu zic ca ai sentiemntul de premium dintr-un merc, si primesti mai mult pe banii dati.... asta daca te impaci cu aspectul de "semi-break", dar daca te impaci cu B-class, A3-ul o sa ti se para frumos biggrin.gif.

Depinde ce vrei... de banii astia iti poti lua multe... poti sa-ti iei o masina de clasa medie puternica si foarte bine echipata (nu dau exemple) sau o masina mai mica premium (Mercedes A,B, BMW serie 1, Audi A3, etc...). Fiecare are avantaje si dezavantaje.
T u d o r
TFSI-ul de la O2 RS si de la Golf-ul GTI nu consuma peste 15%. Poate daca te duci la curse cu el. smile.gif Iulian are unul, poate ne spune el cat "ia", sa eliminam orice dubiu. smile.gif
f1anatic
Eu zic sa iei un BMW
ncristi
QUOTE
Mercedes e Mercedes (fiabilitate)


Ideea este ca nu prea mai este asa blush.gif
Au avut o prioada in care fiabilitatea era jos rau de tot...codasi. De fapt am si cunoscut oameni total nemultumiti de acesta marca. Eu nu asa da ataia bani doar ca este mercedes si are fotolii care sa te scarpine undeva (scuze de exprimare).

Interioare si finisaje superbe da mai pica cate un senzor, turbina, motoras...chestii d'astea.
Mercedes traieste din renumele castigat acum cativa zeci de ani.

Poate ne arata iulian pe unde se situeaza mercedes ca fiabilitate smile.gif
Xalanx
Eu am condus A klasse, in Germania. In afara de faptul ca in anumite cazuri stalpul din stanga ingreuneaza vizibilitatea, masina mi s-a parut nemaipomenita. Era semi-automata. Dar handling-ul e super, calitatea interiorului e de top, pozitia la volan excelenta... ma cam pierd in superlative. Este calitate Mercedes. Si cand ma uit la B klasse - ca sa rezum, nu i-as gasi alternativa. Daca as avea banii astia as lua-o fara nici o indoiala.
V l a d
mmm...da e grea alegerea. O sa ma uit la skoda octavia 2.0tdi, octavia RS, accord, legacy, Golf GTI si Audi A3. Dupa ce la vad cred ca imi va fi mult mai usor sa ma hotarasc.
Din pacate am auzit si eu de problemele mari de fiabilitate ale mercedes... m-a cam pus pe ganduri situatia...
Centaurus
La OII RS consumul nu sare de 15% la un mers decent si chiar un pic sportiv (si asta urban) .
La 23.000 CIP cred ca cea mai buna achizitie este un subaru legacy.... biggrin.gif (daca puteam sa ma intind mai mult imi luam si eu unul blush.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.