Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Produsele noi cu defecte vin la Romania???
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Alex-F1
Iata o intrebare care si-o pun tot mai multi romani da cativa ani incoace, nemultumiti de calitatea tot mai slaba a produselor noi (din toate domeniile) care intra pe piata romaneasca....inclusiv masinile!!! Cu alte cuvinte si ce daca masina e noua, asta inseamna ca n-are nici un defect de fabricatie? Sa nu fim asa naivi....defecte (mai mici sau mai mari) sunt cu gramada la orice masina....defecte are si un Rolls Royce nou-nout, daramite un biet Opel bagat pe piata romaneasca....ala are maximum de defecte in majoritatea cazurilor, cred ca peste 50%! De altfel cam toate produsele de pe piata romaneasca sunt cele care nu corespund dincolo, cele respinse la controalele de calitate, deci nici masinile nu fac exceptie de la regula asta! De exemplu sa va uitati pe diverse produse la acel abtibild rotund pe care e trecut un QC (Quality Control) si un numar....eh, numarul acela e cheia: cu cat e mai mic, e mai bine....cel mai bine e sa fie 1, dar la noi nu veti gasi nimic sub 3-5....depinde de formula prin care i-a fost atribuit acel QC.....io am vazut si cu 12 si cu 16... :ohmy: De exemplu de ce cu un 128 RAM cu QC 1 merge computerul de zbarnaie si cu 128 RAM cu QC 9 merge ca porku? Si exemplele pot continua la nesfarsit.... Asa e si cu masinile noi....nu ma mir deloc....si ce daca sunt noi?....dupa ce ies de pe banda, banuiesc ca toate trec prin teste riguroase de calitate si la final sa da verdictul....cele bune raman in tara de origine sau se duc pe piete respectabile, iar cele mai putin bune merg pe piete de mana a doua, ca sa zicem asa....Europa de Est, America de Sud, Rusia, India, Africa etc.... Un muritor de rand roman cand cumpara o masina noua de la reprezentanta nu-si poate da seama ca masina pe care urmeaza el s-o achizitioneze e mai proasta ca aceeasi masina comercializata in Germania de exemplu, nu?....si daca mai are si-o "super-oferta" de aia....o reducere....si mai bine....oare care-o fi adevarul cu reducerile alea? Acuma normal ca poate intra si la noi masini care ies f. bine la testele de calitate, dar mai intai ei se scapa de alea care au iesit naspa, iar apoi, daca comanda e mai mare, baga si cateva de alea bune, ca n-au de ales....si fericit romanu care are norocu sa puna mana pe una de aia....dar aia nu stie nimeni care e buna si care nu e asa buna, poate nici aia de la reprezentanta!!!
Normal ca si pe pietele din vest ajung tot mai multe (chiciurile castiga teren si acolo) produse mai slabute, care nu sunt de marca, dar cele mai bune intra totusi pe pietele respectabile, iar cele mai slabe ajung tot pe pietele de mana a doua! Va dati seama ce pocnitori sunt produsele unei firme care face chiciuri cu QC 20!!!! :evil: Io nu cred ca in Germania sa intampla sa cumperi un tub de super glue si cand il desfaci sa nu gasesti nici un strop in el.... blink.gif ...mi s-a intamplat personal de mai multe ori.... Dati si voi exemple de astea, ca sigur aveti destule....

Vorbeamos
ALEX
madalina
Faci comanda de o masina cu anume optiuni, cu anume motor, cu anume tapiterie, cu anume culoare. Crezi ca gasesc una identica intre cele cu defecte de fabricatie?

Apoi la oferte, sunt in general masina identice (aceleasi dotari), asa ca ei primesc discount pentru masini identice in procesul de fabricatie, cheltuieli mai putine, mai sunt aduse si masina aflate in stoc prin vest, mai sunt aduse si masinai la sfarsit de viata , mai e si marketing si isi scot banii din servisare...

Asta nu inseamna ca nu exista produse extrem de proaste "de firma" la noi. Din acest motiv nu cumpar parfumuri din Romania, nu cumpar produse Nike, Adidas etc la pret dublu fata de vest si calitate de 4 ori mai proasta.
Alex-F1
QUOTE(madalina)
Crezi ca gasesc una identica intre cele cu defecte de fabricatie?


Da, io asa cred... Dar tu stii sigur ca nu e asa? Si cu ofertele alea, stii sigur sau zici ce ai vrea tu sa fie? Crede-ma ca si io as vrea sa fie numai "de bine", cum zici tu, dar sunt deja prea multe vazute/traite/auzite, care ma fac sa nu mai cred....voi incerca totusi sa raman mereu un optimist si in privinta asta, dar e din ce in ce mai greu.... Ma mir cum de iei acum chiar tu apararea sistemului.... Oricum cred ca nici nu s-ar putea face mai nimic in privinta asta....doar n-o sa strigam noi la ei: "bai noi nu mai vrem ciurucurile voastre, alea dati-le africanilor, noi vrem ce aveti si voi", nu? Ar fi si culmea sa bage toate masinile cu defecte mai multe pe piata lor si sa ni le dea noua pe alea mai bune, nu?
Alt exemplu: un pantof (ce-i drept nu f. scump, dar nici cel mai ieftin) dupa 3 purtari s-a dezlipit de tot (i-a picat talpa) blink.gif ....prinde orbu, scoate-i ochii :evil: Sau detergentii....pfuaaaai....numa reclamele is de ei....ca scot orice pata....bla, bla, cand de fapt....cei de la noi sunt un rahat in ploaie....si Dero ala de pe vremea lu Ceasca era mai bun....un Persil cumparat din Ro nu va spala niciodata ca un Persil cumparat din Germania, este?....desi preturile sunt cam tot pe-acolo :bash: Sa nu mai vorbim de combustibili...nu? La fel si cu asta, cati nu ati auzit ca au adus masini de dincolo cu combustibil de la ei, iar cand s-a terminat combustibilul strain si au bagat de-al nostru....amin....n-a mai mers niciodata la fel masina aia, este?

Vorbeamos
ALEX
madalina
Iti dau exemplul Corsei mele, masina cu foarte multe probleme: am facut comanda, am pus anumite optionale, am stiut fabrica si perioada cand va fi fabricata, cand a intrat in fabricatie, am stiut seria motorului si a caroseriei. Mie mi s-ar parea mult prea complicat si scump, sa stau la sfarsit, sa zic:ah, asta are defect de fabricatie, hai sa o inlocuim pe cea buna, cu asta, sau ca toate aceste date sa fie minciuni. Iar sansele de a se potrivi perfect o masina cu defect cu una comandata sunt aproape nule.

Cat despre promotii, da, la unii dealeri stiu cum si de ce se fac promotiile.

Eu am alta teorie: pentru estul europei materiale de calitate mai slaba, insa nu defect de fabricatie (daca eu vreau de la bun inceput sa pun pe masina x un plastic ordinar in loc de piele, acel plastic nu va fi un defect de fabricatie, ci exact ceea ce am proiectat eu).

Problema apare de la faptul ca protectia consumatorului si standardele de calitate sunt mai ridicate in vest (bine, in unele domenii ai nostrii sunt mult mai stricti decat ai lor, insa afecteaza numai productia interna si micii producatori, ca din import tot se aduc multe porcarii).
marius60959
inclin si eu spre partea madalinei. cel putin in domeniul auto. nu cred ca sunt chiar defecte...ci mai mult "ieftineli".
dar cred ca asta tine f mult si de profesionalismul celor ce vand sau importa. Pentru ca daca ei si-ar crea un standard mai ridicat, poate nu ar mai fi asa. E adevarat ca acest standard ar trebui dat pe de o parte si de cumparatori, adica sa nu mai acceptam "orice" si "oricum" ptr ca e "de afara" si repede. Plus ca mai e ideea ca "oricum o iau pe firma si o dau repede, asa ca nu ma intereseaza".
De f multe ori nici macar repede nu e.
Imi aduc aminte, acum vreo 3 ani, parintii prietenei au cumparat un Passat nou nout, full, si dupa ce l-au luat au vazut ca nu era degresat, nu era nici macar curatat, covorasele erau cam altfel...etc. Bine-inteles ca nu ar fi trebuit sa il ia asa...dar nici un dealer care se respecta nu ar trebui sa vanda asa ceva...
HalbaSus
In primul rand eu nu cred in acel quality control care sa gaseasca toate bubele... ca altfel n-am mai avea rechemari... In al doilea rand in cazul unei masini pe comanda cred ca ar costa mai mult gasirea uneia identice cu defecte decat fabricarea ei pur si simplu. Toata chestia asta cu "produsele care vin in romania sunt mai proaste" are iz de "urban legend"... Eu am avut contact cu 3 masini noi (un VW, si 2 Audi-uri), nu au existat probleme cu ele... (desi Sharanul a iesit pe ultimul loc la fiabilitate in Top Gear Survey)...

De ce se strica masinile mai repede in romania ? pai sa enumeram: combustibili prosti, drumuri proaste, regim de circulatie "criminal" (nu avem autostrazi), iar 100.000 de km facuti in Romania reprezinta o tortura imensa pt o masina.
V56465
ce sa-i facem daca sintem o tara pica si de tot.... ??? Sorry, asta e.... si din pacate asa va fi mult si bine sad.gif( cu toata Uniunea lu' peste (eu unul nu prea ii agreez si nici nu ma bucur deloc... sa vedeti voi ce o sa fie si cu intergrarea asta... cu o mina iti da si cu alte 1000 iti ia? face cineva poe ochi frumosi sau pe degeaba ceva? mami vb noi, poate peste vreo 5-10 ani.. sa dea Domnu' sa ma insel eu.... Pacat, oricit am vrea noi sa... si am putea (astia care mia avem posibiltati, stiinta si minte)...

Si acum sa revenim.. in virtutea acestui fapt, este normal ca produsele mai slabe calitativ sa fie aruncate pe alte piete... ca ale noaste si unora ca noi... Ce stie romanu' ca este QC9 daca pe el scrie nu stiu ce sau nu tiu cum? sau ityi ia opchii o amarita de eticheta?

In adevar, nu cred ca sunt obligatoriu sau neaparat produse defecte (totusi e vb numele firmei in joc la urma urmei; ce se intimpla cu cel care importa si cu dealerul este altceva... trebuie si el sa traiasca cumva nu?).... or fi, nu zic nu, poate, dar prea putine. PROBLEMA e, asa cum s-a mai spus, CALITATEA, IEFTINEALA.

De trei patru ori mai scumpe, intr-adevar, dar tot de atitea ori (poate si mai bine) mai proaste.... Nu neaparat facaturi (ca si d'astea... sintem campioni su nu ducem lipsaa!!!! (da' nici altii!)). Detergentul nu are acelasi efect, electrocasnicele la fel, ciocolata, tigarile, hainele, pantofii... toate...
DECI, de ce-ar face exceptie masiniel? De mers merge, e bun... dar nu e la fel.. Vb aia multi vad, putini cunosc!!! Off ,asta e
Poate ca se mai intimpla si minuni, "scapari" cind cererea e foarte mare (dar poti sa stii? parerea mea e ca nu poti verifica mereu chiar tot) si mai vin si lucruri mai bune sau chiar bune, dar dupa ce s-au epuizat alea mai slabe, normal. Cumva trebuie cineva sa le inghita si consume si p'astea nu? Ca altfel ar muci aia degeaba, in pierdere si ar da faliment, poate.

Oricum, nu nmai e ca pe vremea bunicii ca lucrurile sa te tina o viata si sa fie intr-adevar bune si de calitate. Acum durata medie de viata este de citiva ani (4-5). Apoi (bine, aici cei care-si permit... la noi, roamanii... offf... deh...) le arunca, le schimba... Nici mobila, nici electrocasnicele, nici masinile.... mai nimic.... Asa zisa societate de consum....

Ahh... si mai e totusi ceva: NOROCUL fiecaruia...

Gata, cam asta ar fi si parerea mea. Sa auzim numai de bine si, vorba lui Alex, vorbeamos :wave: beer.gif
Andrei38283
laugh.gif Si eu am patit la fel cu tubul de Superglue. In ceea ce priveste calitatea masinilor subscriu parerii Madalinei. Nu poate sa-ti dea o masina noua defecta. Mai nefinisata poate dar defecta nu cred. In legatura cu drumurile din romania am citit undeva (intr-o revista poate nu mai stiu exact) ca 15-20Km de drum prost este echivalentul a 200 si ceva de km de autostrada.
AZAZEL
eu subscriu la parerea prin care lucrurile de serie si care nu implica optionale sunt trimise in tarile lumii a 3-a. de exemplu: am dat 20 milioane pe o masina de spalat ariston (care este divizia de lux a lui indesit), si care se presupune ca fac lucruri de calitate si mi s-a stricat dupa 1 an . s-a schimbat o piesa super scumpa.

apoi am luat un laptop pe care am dat 4650 ron, si merge mai prost decat vechiul desktop de 3 ani de zile. plus ca s-a stricat pad-ul a doua zi. chiar azi imi va reinstala un meserias laptopul. voi vedea cum va merge.

cu autoturismele e mai greu sa se aduca rebuturi. sa zicem ca eu imi cumpar o masina cu 20 de optionale. ce sansa este ca aceasta masina sa fie deja fabricata si sa fie pe stoc. eu zic ca sansele sunt mici.

totusi daca ne uitam cat costa un vw passat in germania vom vedea ca este cu vreo 5000 euro mai scump ca in romania. eu cred ca este diferenta de calitate a materialelor folosite
HalbaSus
prea suna a teoria conspiratiei... porcii de capitalisti occidentali stiu ca produsul o sa fie prost si il trimit la romani, in timp ce pt ei isi pastreaza "creme de la creme"...

Exista un alt fenomen in schimb, lucrurile "facute sa tina o viata" duc compania la faliment... deci produsul ideal este cel care functioneaza extraordinar timp de 3-4 ani... apoi incepe sa dea semne de oboseala si te determina sa-l schimbi cu unul de aceasi marca. Am auzit si eu chestii din astea cu "VW Golf, dar comandat cu piese nu stiu de care, editie limitata, d-ala care nu se strica, etc.." dar eu sincer cred ca sunt vrajeli, legende urbane, etc...
Arheopterix
Lasati piesele auto si electronicele!
Mai rau e cu medicamentele.
Am constatat pe pielea mea.
Am venit in contact cu un lac de mobila care mi-a provocat o alergie.
Mi-am prescris (sunt de meserie) un antihistaminic.
Am luat cca 14 zile,iar dupa sistare ,la 3 zile a inceput din nou alergia.
Numai ca eram in concediu in Turcia...
Am traversat strada si vis a vis de hotel era o minuscula farmanie cu un Turc burtos.Am cumparat acelasi antihistaminic (la aproape 1/2 de pret fata de noi).
Dupa 3 zile de tratament am scapat definitiv pe alergie.De fapt din prima zi am sesizat o inbunatatire mult mai mare decat dupa cele 14 zile de medicamebnt "Romanesc".
Si e mai rau ca acelasi lucru e si cu pasta de dinti ,antibiotice si multe altele.
Ca mi-a picat o masina de spalat General Electric de aproape 1000 parai dupa 9 luni nici nu mai conteaza.
Bodi
Si eu sunt de acord cu Madalina.
@Alex: presupun ca stii "Pasmatex-ul" - produce o marca internationala de lenjerie de dama, patroana e in top 300. La un interviu a spus ca productia de la Timisoara este exportata 100% in vest iar tot ce se gaseste pe piata romaneasca este "Made in China". Ea justifica asta prin preturi de vanzare raportat la costuri de productie. In realitate cred ca este vorba de calitate.
Romanul este innebunit dupa "produse de firma" chiar daca de multe ori sunt niste gunoaie. Daca are sigla Nike sau Adidas e bun. Multi se multumesc si cu Adibas, Mike, Powasonic etc.
Nu este inca un consumator exigent, nici macar patriot ca americanii, deci accepta orice.
Imi spunea cineva ca intre un TV Sony adus din vest si unul din Ro sunt diferente in sensul ca primul "are mai mult piese" dar si pretul difera cu vreo 500 EUR.
Altcineva se plangea ca o masina cumparata de noua aici este mult mai slab insonorizata ca una adusa direct din Germania. Materiale mai proaste?
Atata timp cat vom cumpara numai bazandu-ne pe numele producatorului asta ne asteapta. Nici macar nu e mai ieftin in Romania ca afara.
@Arheopterix: chestia cu medicamentele este tare nasoala. Presupun ca stii ca in India, de exemplu, se contrafac la greu. Am vazut un reportaj care investiga moartea a 100+ copii in Nigeria din cauza unor astfel de medicamente. Am fost uimit de cat de usor puteai obtine cateva tone de medicamente fara nici o valoare terapeutica, in ambalaje identice cu originalul, inclusiv holograme. Cel mai "cinstit" producator - falsificator a spus ca la el doza de substanta activa minima este de 50% din original, sub asta nu coboara.
Asa ca n-am cuvinte. Mori "cu zile" cum zice romanul.
Skywalker
Io am o masina de spalat "Beco" si merge de-i sar mucii de 3 ani si 4 luni, masina asta a spalat nu gluma si inca este in stare perfecta fara defect.
La aparatura electonica este o problema, cel putin la LG si Panasonic de unde am cumparat VCR-uri care imi fac probleme (LG) iar la Panasonic este un lot NV-HV51 care a venit cu defectiuni (nu primeste semnal AV din camera video) un lot intreg?!
La masini da si nu prea sunt de acord cu calitatea proasta, faptul ca sunt facute sa "tina" 5 -6 ani asta e o alta problema.
La QC stiu ca la Solectron ficare Op de la Qc avea stampila lui si am vazut si stampila cu QC 23 - etc.
TLS-09
Chestia cu QC urmat de o cifra de la mic la mare este eronat prezentata. Cel mai adesea cifra reprezinta identificatorul postului care a facut controlul si a scapat produsul defect(deci sa-l identifice si beleasca pe ala de a lasat piesa defecta sa iasa din fabrica).
Produsele de firma au ajuns adesea sa fie doar "firma" dar nu si calitatea. A se vedea gramada de scurte Nike, Lotto etc fabricate in China si vandute la noi.
In privinta masinilor am auzit adesea opinia (absolut nefondata) privind masinile cu "dedicatie pentru Europa de est".
O astfel de teorie ignora gradul mare de mecanizare si automatizare din procesul de fabricatie al unei masini. Totusi nu le mai vopsesc manulal ca sa se uite vopsitorul ca un mic "Rembrand" si sa spuna "f....i am prajit-o si pe asta, dati-o repede la romani".
Ori poate intrerup intregul flux, intraga banda de fabricatie ca sa bage in aparatele alea cate putin material prost, ca vezi doamne tocmai incep s-o fabrice pe a lu' Gicutu din Adunata Copaceni Romania si asta a vrut ca optionale sa i se puna un CD la oglinda retrovizoare(asa ca-i pun CD-ul zgaraiat aseara).
Cred ca opinia Madalinei este mai apropiata de adevar decat multe altele expuse aici.Daca se strica se strica aici. Defectele minore chiar apar si dincolo, iar controlul de calitate nu este chiar atat de amanuntit cat credem si se axeaza mai mult pe verificaea computerizata a parametrilor decat pe strangerea suruburilor.
In plus controlul amanuntit se realizeaza cel mai adesea prin sondaj si niciodata nu se realizeaza complet la fiecare unitate produsa.
G e o r g e
paranoia .
TLS-09
Bine spus George!
James Kilowatt
QUOTE(Skywalker)
Io am o masina de spalat "Beco" si merge de-i sar mucii de 3 ani si 4 luni, masina asta a spalat nu gluma si inca este in stare perfecta fara defect.


La masini da si nu prea sunt de acord cu calitatea proasta, faptul ca sunt facute sa "tina" 5 -6 ani asta e o alta problema.

c.



Se mai poate intampla si la alte produse, in alte tari. Eu am luat un aspirator Phillips, din Francia, cu care aspiram o data pe saptamana un amarat de apartament de 40m2. Dupa 2 ani a crapat plasticul unde intra manerul (rigid) in carcasa. Reparat cu un colier metalic. Dupa inca o saptamana a crapat suportul care tine punga de praf. Lipita cu superglue. Si dupa inca o saptamana, s-a dus un rulment si asta a fost. La cuptorul cu microunde, tot din Francia, moulinex, s-a dus dupa doi ani releul care comanda magnetronul ala sau cum se cheama. Nu se gasea de cumparat, singura optiune era reparatia la un profesionist si costa mai mult decat un noname nou.

In Romania un ciclon rusesc are aceeasi varsta cu mine si inca functioneaza, e aspiratorul de garaj, si altul Daewoo are cam 8 ani si merge.

Dupa experienta mea personala deci, as putea spune ca produsele pentru europa de est sunt mai bune decat cele pentru vest blush.gif
Alex-F1
MR...nu pot sa-mi cred ochilor ce citesc aici: "Dupa experienta mea personala deci, as putea spune ca produsele pentru europa de est sunt mai bune decat cele pentru vest".... blink.gif ....banuiesc ca afirmatia asta ai facut-o intr-un moment de disperare al vietii tale... biggrin.gif

In privinta calitatii proaste, nici nu se pune problema, sunt perfect de acord si eu cu Madalina! Sustin si eu teoria ta cu: "pentru estul europei materiale de calitate mai slaba"....asa este! Si totusi....defecte au toate produsele, indiferent daca sunt de firma sau nu....acuma normal ca - sa dam un exemplu - pt. un produs de firma, din 1000 de bucati, 20-30 au defecte mai mari sau mai mici, pe cand pt. un produs no-name (sau "pirat"), din 1000 de bucati, nu prea cred ca doar 20-30 au defecte, ci mai degraba 200-300, nu? De magazinele astea cu orice produs la 38.000 lei ce ziceti? Alea sunt sub orice critica....ma apuca groaza....alea din 100 de bucati, 110 au defecte... :minigun: biggrin.gif Chiar si intr-un super-market de renume (nu dau nume) din Timisoara am vazut un stand intreg cu "orice produs la 29.000 lei"....pana la 40.000 lei....cu alea ce-i? Ca in mod normal aceleasi produse ar costa mai mult cu ~ 50-70%!!! Sau imprimeurile de pe bluzele sport de exemplu....daca e "brodata" cu tot felul de inscriptii si in loc de "SPORT" scrie "SPOART" ce ziceti? Ala nu defect se cheama? Dar unii nu se uita, ca doar bluza-i tot bluza, ce conteaza scrisul, dar pun pariu ca in vest nu vezi asa ceva, este? Numai eu am cateva obiecte de imbracaminte cu astfel de greseli...unele chiar cumparate de mine (fiindca mi-a placut bluza in general, am ignorat acel defect), altele primite cadou.... Deci, asa cum exista defecte in toate domeniile, nu-mi vine sa cred ca domeniul auto ar face exceptie....la cate piese are o masina...ohooo....cred ca se poate spune ca aproape orice masina are cel putin un defect... Alt exemplu: un prieten de la o reprezentanta BMW mi-a zis ca a comandat un "bashtan" un X5 cu 90.000 de euroi, iar cand a venit masina....ghinion...pt. cei de la BMW: omu fiind un "chitibusar" de nota 10 (ca si mine de altfel biggrin.gif ) i-a gasit in jur de 15 defecte, de s-au crucit aia de la dealer (ei n-au observat nici unul din acele defecte, iar cei de la BMW le-au recunoscut....ce ziceti de asta???) si a refuzat-o (pe banii aia si la prestigiul firmei BMW omu nu vrea bataie de joc si sunt perfect de acord cu el...si io as fi facut la fel), a plecat masina inapoi in Germania si a venit alta brici... blink.gif ....deci se poate, dar nu se vrea!!! Daca omul nu facea scandal si lua masina, isi radeau in barba nemtii? DA, isi radeau...spunand "am mai scapat de-o masina scumpa cu defecte"!!! beer.gif Daca vreti ma interesez exact ce defecte a gasit omu si vi le spun si voua!
Cineva spunea bine aici: "cum e si norocul fiecaruia"....mare adevar! Stiu CD-ROM-uri pe care nu scrie nimic (nici o firma) si merg brici de 10-12 ani (folosite la greu), iar altele Sony, LG, Creative, Assus, Teac etc....stricate iremediabil dupa nici un an si fara sa fie asa des folosite....asta ce mai e?
Cat despre "stampila" cu QC a operatorului....nu stiu ce sa zic....operatori (sau standuri de verificare) intr-o fabrica sunt cu sutele, dar io abtibild cu QC 136 de exemplu n-am vazut....cel mai mare a fost cred undeva intre 20 si 30....
Defectele de fabricatie niciodata nu vor fi comunicate de catre producator catre cumparator....ce, Bill Gates cand a lansat Windows-urile a anuntat si "bug-urile" lor???? Nu...a zis numai de bine despre ele, dar el stia f. bine de absolut toate bug-urile pe care utilizatorii le-au descoperit abia dupa cativa ani, este?
Io am facut de cateva ori urmatoarea faza (in magazin, nu la piata): era ultima bucata a unui produs si....normal....avea un defect si le-am zis: "asta avand un defect, nu puteti sa-l comercializati la acelasi pret ca si unul bun, deci ori ii reduceti pretul, ori il nu il mai puneti la vanzare si il trimiteti inapoi la furnizor/producator".... :argue: .....s-au codit aia un pic, s-au dus in spate, au vorbit cu nu stiu cine si...s-a rezolvat: reducere de pret....nu ca m-ar fi facut pe mine cateva zeci sau sute de mii de lei, dar asa, ca principiu am vrut sa vad eu daca functioneaza!!! ....vorba ceea: "daca taci, esti prost" sau "copilul care nu plange, nu primeste tatza", nu? biggrin.gif ....nu ma faceti sa dau exemple, ca pot s-o fac non-stop...stau aici si scriu pana dimineata si tot nu termin...si precis fiecare are exemple de astea cu duiumul, este? Hai ca mai vorbim!

Ura si la gara
ALEX
Arheopterix
In 74 tatal meu a cumparat de noua un VW Broasca.
Nu in Romania ,ci intr-o tara occidentala de mana a doua.
Mare ia fost surpriza cand a constatat urmatoarele defecte de fabricatie (imediat si in urmatorii ani);Spalatorul parbriz nu a functionat niciodata,maneta de caldura scapa ,intra apa in stopuri si faruri,apa in masina de parca era Dacie,iar cablu de ambreiaj era montat gresit si se rupea in draci.
Asta la o masina ce era considerata ca un exemplu de fiabilitate.
Culmea,ca inainte tata a avut o alta Broasca luata second hand care a mers impecabil....
In 81,am ajuns cu masina in Germania,si am stat de vorba cu gazda noastra care era pensionat de la Ingolstadt si cumnatul sau care era pensionat de la BMW unde lucrase 30 de ani.
Cand le-a povestit tata despre cele de sus,au schimbat priviri si au recunoscut ca sunt diferente de calitate care sunt trimise in tarile "mai putin pretentioase".
L-au sfatuit pe tata ,ca daca cumpara o masina Germana,sa nu fie fabricata in zi de Vineri sau Luni.
Acasa s-a ne-am uitat pe actele masinii,si era fabricata Vineri...
In Germania daca iar pica unuia ambreiajul dupa 100 de km,ar fi un scandal monstru in presa,iar vanzarile acelei masini vor scadea mult.
La noi ,stim toti cum e presa si ca traieste din reclame.

In inceputul anilor 80,a fost in state un scandal monstru cu marca Audi.
S-a spus ca nu corespunde cerintelor de siguranta americane.
Nu va spun,ca a trecut mult pana vanzarile Audi au crescut din nou in state.
James Kilowatt
Exista si in vest magazine "totul la 1Euro". Uneori sunt bune, depinde ce cauti... daca iei o lingura de lemn, poate sa te tina toata viata biggrin.gif Insa poti lua si o surubelnita sau o cheie care se indoaie la prima folosire.
E plin occidentul de tot felul de comercianti care vand produse dubioase.... din pacate, e din ce in ce mai greu sa faci distinctia intre unul de marca si unul contrafacut. Si asta nu numai de catre cumparatorul particular, ci chiar de catre lanturile de supermarketuri.
De curand, inclusiv armata belgiana a luat plasa cu cutii de viteze pentru tancuri contrafacute. Va dati seama cat e deci de usor sa se pacaleasca un cumparator oarecare....
Nu cred ca prin China sau pe vapor sta cineva sa faca produse, si de alt fel pentru est... Sau ca minorii din filipine care fac adidasi pun mai putin lipici pentru cei destinati romaniei biggrin.gif
Alex-F1
MR, dupa faza care am patit-o io acum vreo 2 luni, nici intr-o lingura de lemn nu mai am incredere ca te tine toata viata cum zici tu: am cumparat (atentie - dintr-un supermarket) un fund de lemn dreptunghiular, stii tu, de ala pe care se taie painea (si nu numai), dimensiuni ~ 30 x 20 cm si dupa nici 2 luni de folosinta, in timp ce il spala in chiuveta, sotia mea a ramas cu 2 bucati in maini... blink.gif ....imagineaza-ti ca "scula" nici macar nu era confectionata dintr-o singura bucata de lemn, ci era facuta din 2 bucati identice lipite intre ele cu un fel de aracet (s-a rupt fix pe mijloc, pe lungime)... :evil: Puteti sa credeti asa ceva? Crezi ca asa un produs ar fi posibil sa fie comercializat pe pietele vestice? Ma indoiesc... Ulterior, cand am mai fost prin acel supermarket (mi-e si greu sa-l denumesc asa), m-am uitat din nou la acele funduri de lemn, exact de care am cumparat eu si am observat dunga (lipitura) de pe mijloc si am incercat putin sa vad daca se rupe, dar nu s-a rupt si n-am mai insistat, desi daca maream forta, sigur il rupeam, dar am renuntat, ca precis ma puneau sa-l platesc dupa aia biggrin.gif ...se pare ca dupa cateva spalari, lemnul lucreaza, lipiciul cedeaza si....poc, e gata....2 luni e suficient, altul la rand, nu? Acum avem 2 funduri de lemn mai mici.... blush.gif Cu siguranta cand voi cumpara altul, voi sti la ce sa ma uit....dar lor le este suficient un cumparator de asta "fraier" (care baga botu), ca sa-si vanda fara probleme stocurile cu produse naspa.... :minigun: Si cand ma gandesc ca bunica-mea are la sat 2 sau 3 funduri de astea vechi de cel putin 30 de ani si sunt inca perfecte, nedeformate, doar putin tocite pe la colturi si schimbata culoarea de la trecerea timpului....
.....bine spunea cineva nu demult intr-o discutie cam pe acelasi subiect: "domnule, am ajuns lada lor de gunoi"....si are dreptate....asa ne trebuie.....

Vorbeamos
ALEX
James Kilowatt
Poate ai si tu dreptate... insa asta nu e o conspiratie mondiala contra Romaniei, ci goana dupa profit. Patronul supermarketului de ce a cumparat produse indoielnice? De ce nu le-a retras din vanzare daca a avut plangeri, si sa le dea in capul importatorului? Probabil, pentru ca le-a luat gratis si a facut profit baban cu ele. Nu e e vina producatorul de funduri, ci berbecii care le comercializeaza fara sa le verifice calitatea. Daca romanii erau corecti si atenti, ala care facea funduri lipite cu lipici ar fi ramas sa se spele pe cap cu ele.
madalina
Alex, din ce supermarket, ca eu am o banuiala...
Skywalker
Madalina, iti spun eu: din BILLA. Am pitit-o si eu cu acelasi produs!
Alex-F1
Madalina, nu te supara, dar n-am inteles nimic din postul tau :scratchchin: Nu are nici un inteles, poate te grabeai! biggrin.gif Banuiesc ca ai vrut sa scrii asa: "Alex, din ce supermarket, ca am eu asa o banuiala...?" Asa este? Pai....am voie sa spun numele supermarket-ului??? whistling.gif Sigur nu ma bate nimeni? :bash: biggrin.gif
MR, n-am zis io ca asta e o conspiratie mondiala impotriva Romaniei, dar s-ar putea spune in schimb ca e o conspiratie tacita a producatorilor si comerciantilor impotriva tarilor ca Romania, nu? Pai la fundurile alea de lemn, ce calitate ar fi putut verifica cel care le comercializeaza? Lemnu-i lemn....daca producatorul nu a spus ca-s facute din 2 bucati, cum sa-si dea seama berbecii (vorba ta) de asta? Desi daca te uiti atent, se vede linia (lipitura) pe mijloc la toate fundurile....io am luat in mana vreo 5-6 si toate aveau linia pe mijloc!!! Crezi ca patronul supermarket-ului are angajati la controlul calitatii pt. toate domeniile (auto, electrice, electronice, plastice, lemn, sticla, imbracaminte, incaltaminte, mancare, bauturi etc etc etc)???? Sa fim seriosi.....Or fi cativa "atotstiutori" care se uita "dupa ochi" si gata! Ce ziceti, sa le-o coc astora? Ma duc si mai cumpar un fund de ala, pastrez bonul si ambalajul, iar dupa ce se rupe si asta, merg peste ei si le fac scandal maxim....ii dau in judecata....sau cer despagubiri.....ii amenint cu OPC-ul :boxing: ....poate fac si io un ban cinstit gramada... biggrin.gif ....sau poate macar ma lasa sa fac niste cumparaturi de X valoare "din partea casei"......eh, ce ziceti, merge? :boxing:

Vorbeamos
ALEX
madalina
Eu am patit la fel cu un tocator din Carrefour. insa ma interesa sa aflu despre ce magazin era vorba.

Imi spui, te rog frumos, Alex?
Alex-F1
Hahaha.... laugh.gif Nu Cosmineeeee......nu e Billa.....!!!!! Deeeeci, iata deja 2 supermarket-uri care se ocupa cu manarii de astea :evil: Mah, astia-s ca aia din piata (talcioc): toti se aprovizioneaza de la aceleasi surse sau cum? Pai in piata daca merg sa caut ceva, toti au aceeasi marfa....TURCIA frateeee!!!! Gasesc aceleasi produse in peste 10-15 locuri in piata.... :minigun: ....bineinteles, preturile sunt cam aceleasi....

Pa
madalina
alex, care e supermarketul?
Skywalker
Pai avem asa: Billa, Metro, Selgros, Profi, Kaufland si mai recent Real. Pai din astea toate vand produse naspa si de genu: Xingoiu, Sonaki, Adidos, Reeback, Panasound, etc cu sigle identice ca design dar cu numele "botezat"
Am gasit de la borcane imputite de import pana la preparate gata stricate. Pai daca voi ajunge sa cumpar vreun produs care sa-mi afecteze in vreun fel sanatatea mea sau a copilului pur si simplu pun mana pe topor si le sparg taraba n'mama lor de ordinari. :minigun:
madalina
Nu aveti si UNivers'all?
petre 1
Referitor la masini eu am avut ocazia sa vad diferenta intre cele fabricate pentru vest si cele pentru est.Acum cativa ani patronul firmei la care lucram a decis sa cumpere un Ford Explorer,a cumparat unul nou din Germania,full, super masina ,calitate foarte buna.Dupa vreo 2 ani au mai cumparat inca unul de la Reprezentanta Ford Bucureti, la fel super finisaje dar la motor nu era nici pe departe asa cum era primul.Deci se mai intampla si la masini nici o grija,cat priveste tubul de superglue cred ca toti am patit-o.Mai nou am cumparat un set de bateri le-am pus in mp3 player si au mers de cam 15 minute.......deci traiasca turcismele,chinezismele etc.
cred ca cea mai mare parte a oamenilor nu stiu cui sa se adreseze si unde sa se adreseze,si nu in ultimul rand renunta sa faca o reclamatie pentru ca oricum nu rezolva nimic ,ba mai mult mai isi pierd si timpul.
AZAZEL
cred ca se potriveste cu acest subiect.

ce parere aveti de persoanele si produsele electronice ale acestora aduse de pe afara (in general din state) care sunt noi noute si sigilate si cu garantie.

cunoaste cineva o asemenea persoana, care sa comercializeze camere foto , video lcd-uri si altele????problema ar fi ca vreau o persoana de incredere, pt a internetul este plin de anunturi si, nu mai stiu ce sa mai cred!

are cineva prieteni care au cumparat de la aceste persoane???


ei spun ca ceea ce vand ei ar fi electronice noi noute, dar preturile mi se par deseori dubioase. de exemplu: as vrea sa imi iau un LCD sony de 32 inch care in magazin costa 105 milioane, iar baietii il vand NOU SI SIGILAT la 60 milioane.
mi-e teama sa nu fie reforbish.

voi ce stiti pe aceasata tema?
guerilla
vezi ca multe astfel de produse intra in categoria "cazute din camion" :angel: si e ilegal sa le achizitionezi.
Skywalker
QUOTE(madalina)
Nu aveti si UNivers'all?

Ba parca avem unu' cu numele asta cred ca e in Mall nus' sigur.
Alex-F1
Da, Univers'all este in Mall....am fost de vreo 2-3 ori....mmm, merge....cica mancarea ar fi mai ieftina....dar si mancarea vine de la atatia producatori fantoma de nu-i mai poti numara.....sa nu deschidem si subiectul mancare, ca si aici va doare mintea daca aflati ce mancam... :wtf: Cand am auzit (de la mai multe persoane care au tangenta cu domeniul) ce mezeluri mancam noi - si mie imi plac mult mezelurile - am zis ca ma fac vegetarian.... :rant: Cica sub 120-140 de mii kila nu e nici gram de carne in mezeluri... blink.gif ....abia cele de pe la 150.000 - 170.000 lei/kg in sus incep sa contina urme de carne adevarata, in rest....macinatura de oase, cartilaje, piele, tot ce se poate + colorant sa arate ca si carnea si....gata....la porci (adica la populatie) cu ele... devil.gif Pun pariu ca multi dintre cei care prepara aceste mezeluri, nici nu le mananca in familie....sau cel putin la copii nu cred ca le dau, eventual de alea super-scumpe, cu carne de carne....daca-si permit!

Vorbeamos
ALEX
marius60959
ptr maryuskkk: iti recomand sa cumperi asemena produse de la cineva cunoscut. eu mi-am luat 2 camere digitale aduse din state, nou noute, insa cunosteam persoana ( nu se ocupa cu asa ceva, dar intr-o perioada a facut mai multe drumuri/zboruri in state). una din camere o am si acum, dupa un an, si merge super.


in rest, numai de bine...si offtopic, acum o ora m-am uitat pe geam si am vazut ca mi-au furat capacele de la roti... :evil: :evil:
am vedere spre masina, parcare super luminata, blocuri in jur, alarma.
daca auziti pe cineva ca a cumparat 4 capace de corsa la pret redus va implor spuneti-mi :evil: :evil: :evil:
Alex-F1
Chiar asa sa fie Marius, "numai de bine", cum zici tu? blush.gif Am vrea noi sa fie asa, dar deocamdata nu prea e....poate mai incolo.... Tu n-ai nimic de spus referitor la topic? Mi-e greu sa cred ca n-ai patit-o niciodata cu vreun produs de asta defect? Nici o dezamagire, ceva, la capitolul asta? blink.gif Spune aici cu tupeu, ca nu te taie nimeni.... biggrin.gif

Vorbeamos
ALEX
Skywalker
Pentru mancare recomand una bucata porcotan in cotetz pe care, din pacate ca viata e grea, il hacuim de Ignat si ne tragem un salam, o sonca si carnat de "moare lumea" si facem in ciuda alora de baga E-uri la greu in mancare (io le-as taia fabrica cu drujba si dup'aia ii dau foc n'mama lor de ordinari, numa bani vor porcii dracului)
:boxing: :minigun: :bash: :bandit:
James Kilowatt
Tu n-auzi ca nu mai ai voie sa tai porcul ca nu ne lasa UE, ca e barbar? In UE porcii cresc direct ca muschi/cotlete in raft la carrefour. biggrin.gif
Si nici vin/tuica nu mai e voie sa-ti faci decat cu autorizatie. Tre' sa bei vin infundat facut din rumegus si tuica cu timbru din pufoaica biggrin.gif
Skywalker
Dac'sa mai duca dracului cu CE-u lor io tot tai porcotanu' de Ignat si fac tuica si vin dupa cum vrea muschiu' meu, decat sa beau opareli din comert mai bine NU ma las de baut si tot o sa beau ce-mi fac eu.
P.S. MR-ule daca iti dau eu o litra de palica de 65 grade curata din pruna fara zahar, pruna spalata, scos samburele, macinata, numai prune fara viermi, distilata la cazan cu lemne de 2 ori pai nici wiski nu e mai bun ca ce am eu. Sa nu ma primeasca pe mine in UE na si ce io tot ma imbat din beutura mea.
James Kilowatt
Offtopic

Daca puneai zahar, oricum nu mai beam. Mai bine lasi viermii sau prunele murdare decat sa pui zahar. biggrin.gif
Zaharul "adaugat" da la fermentatie un mic procent de alcool metilic, toxic, care-ti da dureri de cap a doua zi dupa betie. Chestia e evidenta mai ales la vin. La tuica, aia mai destepti arunca primele picaturi care ies, astea fiind mai concentrate in metanol, si reusesc oarecum sa-l elimine (mai ales prin dubla distilare), insa totusi prefer sa fie doar pruna, corcodusa sau boasca fermentate fara zahar adaugat wink.gif
Dupa o bautura curata, facuta fara zahar adaugat la fermentatie, trebuie sa te trezesti a doua zi cu capul limpede, chiar daca nu mai tii minte unde si cu cine te-ai culcat biggrin.gif
Skywalker
Primii 300 ml ii arunc
Acum la oile noastre. Nu numai in Romania vin produse gata defecte si in CE au asa ceva.
MR tu tre sa stii ceva produse defecte acolo la belgoizii tai, spune-ne si noua sa stim sa nu traim cu impresia ca doar noi romanii suntem procopsiti cu produse ordinare - ca si proverbu' ...si capra vecinului.
James Kilowatt
Pai am mai spus, exista si aici produse proaste sau contrafacute, si uneori iau teapa si unii "granzi" gen lant de supermarketuri sau armata biggrin.gif

Insa la un supermarket daca te duci cu un produs care crapa in doua zile ti-l schimba sau iti da un bon de cumparatori egal cu contravaloarea obiectului. Aroganta figurantilor de la Metro din Romania cand te duci inapoi cu un produs prost (cu sau fara garantie) nu exista. Poate aici este diferenta cea mai mare.

In Franta exista o lege care spune ca intr-o saptamana poti da inapoi orice produs daca nu esti satisfacut de calitatea lui, si chiar se aplica. In Belgia habar n-am daca exista legea asta.

Mie mi s-a intamplat de mai multe ori sa fie nevoie sa dau ceva inapoi, in general legat de masina. Am cumparat un stergator de parbriz pe care scria ca e pentru modelul meu de Ibiza, si in realitate nu se potrivea. Exact acelasi lucru cu un filtru de aer. Mi le-au schimbat fara comentarii, desi rupsesem ambalajul (insa aveam tichetul de la casa), mi-au multumit ca le-am atras atentia ca eticheta si catalogul sunt gresite, etc.

Si mi-au dat si un bon de cumparaturi de 5€ biggrin.gif Pe care am intrat sa-l cheltui, si am mai cumparat niste prostii de 25€ de care n-aveam nevoie, insa daca tot am intrat.... A dracu' comercianti, iar m-au manipulat biggrin.gif

La Metro in Galati s-au dus inapoi ai mei cu un cuptor cu microunde care nu mergea si figurantul de acolo le-a raspuns cu sictir "asa merge el" inainte sa fi incercat macar sa-l probeze. Aici e marea diferenta, si nu neaparat la calitatea produselor... Afara merge sa te intelegi cu aia si fara sa tipi, cu zambetul pe buze, iar in Romania clientul e tratat ca un hot.

Poate un domeniu in care calitatea e foarte strict verificata e cel alimentar, nu prea se poarta paprika cancerigena, produse expirate sau facute in conditii neigienice si asa mai departe. Insa la alte bunuri, cum ti-o fi norocul biggrin.gif De multe ori o marca "generica" precum Carrefour e mai buna decat una de renume, insa probabil contrafacut... Dupa ce mi-a crapat aspiratorul de care spuneam mai devreme, am luat unul "Bluesky", adica marca carrefour, si are deja aceeasi varsta cu defunctul phillips si inca merge.... Si am dat pe el 29€, adica o treime din cat a costat phillips-ul.
Luka
QUOTE(MR28673)
La Metro in Galati s-au dus inapoi ai mei cu un cuptor cu microunde care nu mergea si figurantul de acolo le-a raspuns cu sictir "asa merge el" inainte sa fi incercat macar sa-l probeze. Aici e marea diferenta, si nu neaparat la calitatea produselor... Afara merge sa te intelegi cu aia si fara sa tipi, cu zambetul pe buze, iar in Romania clientul e tratat ca un hot.


La faza asta, intr-o oarecare masura le iau partea (nu tin cu lupul biggrin.gif ) pt ca romanii sunt din nastere pusi pe facut 'afaceri'. Tu iti inchipui cam ce le-ar veni in minte sa faca ei cu produse tinute o saptamana si date inapoi? S-ar dezvolta o intreaga strategie, de altfel inteligenta, insa indreptata spre un scop negativ.
Andrei38283
Adevarul este ca la noi se aduc numai lucruri contrafacute. Acum doua luni am cumparat un DVD-writer, la inceput toate bune si frumoase scriam un dvd full in 4 min acuma scriu un dvd full in jumatate de ora unde mai pui ca mi-a stricat vreo 4 dvd-uri ca s-a blocat si nu ma vroia nimic. :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.