Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Import automobil Italia
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Lucian68377
As fi interesat sa aflu de la persoanele care au importat masini din Italia care este procedura ... pas cu pas biggrin.gif .

Ideea este urmatoarea: parintzii mei muncesc in italia si au o masina (Mitsubishi Space Star) pe care vor sa o schimbe si sa mi-o cedeze mie pe aceasta - in schimbul a 2000 euro biggrin.gif.

As dori sa stiu:
- care este procedura pas cu pas ... ce trebuie sa faca ei acolo pentru ca eu sa pot importa masina (din cate am citit p forum Italia nu da numere de tranzit);
-ce taxe trebuie achitate si cam care ar fi valoarea lor ... informativ.
Masina are motor de 1.3 benzina, Euro 3, an productie 1998 (noiembrie cred) si banuiesc ca nu este produsa in Europa.
Lucian68377
Okai ... m-am documentat oarecum in privinta inmatricularii ...

As dori in schimb sa stiu cum sa fac sa aduc masina in tara ... nu stiu cum se face cu numerele - mi s-a spus ca cei din italia nu elibereaza numere provizorii blink.gif .... si m-am gandit sa aduc masina aici, sa trimit parintii cu numerele si talonul inapoi in italia, sa rezolve ei acolo cu radiatu si sa-mi trimita actele mie ... eu urmand sa platesc taxele si restul ... e buna ideea?

Pls ... share daca stiti biggrin.gif
Skywalker
Iti aduc ei masina aici si dupa aia te descurci tu cu totae actele si vama
madalina
1. Nu mai scrie cu sh, tz, k!

2. Ai grija ca daca este din 1998 s-ar putea sa nu fie euro3 si nu o poti inmatricula.

3. Nefiind europeana platesti taxe vamale cam mari, asa ca verifica inainte de a aduce masina.
Lucian68377
QUOTE(madalina)
1. Nu mai scrie cu sh, tz, k!

2. Ai grija ca daca este din 1998 s-ar putea sa nu fie euro3 si nu o poti inmatricula.

3. Nefiind europeana platesti taxe vamale cam mari, asa ca verifica inainte de a aduce masina.



Sorry pt sh, tz, k ... am facut modificarile

Masina mi s-a spus ca are euro 3 ... si este si in lista aceea pdf cu masinile considerate a avea euro 3

De asemenea, imi poate spune cineva pls cam la cat s-ar ridica taxele? ... nefiind europeana ... (cu calculatorul acela de taxe vamale mi-a dat 630 euro - motor 1.3 benzina - dar banuiesc ca e pe langa mult biggrin.gif )
madalina
pt o masina noua de 1.3 taxa vamala este 30%, iar acciza 0sau 1% nu mai stiu daca e pana la 1200 0% sau pana la 1400cmc. Iar pe masura ce creste vechimea creste si procentul taxei vamale.
Lucian68377
Aha ... dar banuiesc ca au fost platite taxele cand a fost cumparata prima data - primul proprietar -... mai trebuie sa platesc si eu? :cry:
Si daca da ... la ce valoare? ... valoarea ei de catalog?
madalina
E vorba de taxele la importul in Romania. Le platesti la valoarea de catalog.
Lucian68377
Hmm ... ok ... multumesc pt raspunsuri. :notworthy:

O sa ma interesez pt taxele vamale. Sper sa fie ceva acceptabil biggrin.gif
Lucian68377
Cu titlu informativ va comunic urmatoarele:
valoarea în vama pentru un autoturism an fabricatie 1998 capacitate cilindrica 1299, benzina conform OMF 687/2001 valoarea în vama este de 3033euro.La aceasta valoare se aplica taxa vamala 30% acciza2,5% si TVA 19%. Total datorie vamala care trebuie achitata este de 1777euro.


.... cam scump .. dar se vad cum fac mai departe
Rares92547
Salutare tuturor,

Sunt si eu interesat sa-mi aduc o masina din Italia. Problema este ca si eu si vânzatorul suntem la prima incercare, experienta zero. Poate cineva sa-mi spuna pas cu pas care sunt etapele, ce documente / acte sunt necesare, cum se numesc ele in italiana si de unde se procura. Singurul lucru cert pâna acum este faptul ca este EURO3, fiind vorba de un Xsara Picasso, af. 2001.
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.