Help - Search - Members - Calendar
Full Version: kalos - leasing - taxe
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Avia68188
m-am indragostit de kalos, 5 usi , motor de 1.4 16V

este acum la 8208 euro, cu vopseaua 188, ies cam la 8400 euro CIP

dar PROBLEMA mea este LEASING-ul
VA ROG FRUMOS, cine stie si imi poate explica clar, ce taxe imi va percepe societatea de leasing la acest pret al masinii

nu vorbesc de ce voi plati eu pe luna, ci acele sume pe care le percep ei la semnarea contractului
din cite stiu eu trebuie sa le platesc numere de leasing si altele de acest gen
va intreb deoarece o societate de leasing la care am fost a calculat deja aceste taxe punand valoarea taxelor vamale la 30% - si de la dealer si de pe forum am aflat sigur ca daca o iau in leasing voi plati o mai mica valoare decit acest 30...

va multumesc

ps daca aveti pareri unde ar fi mai convenabil un leasing, le accept bucuroasa
madalina
Valoarea taxelor vamale este 30%. Insa platesti la valoarea reziduala (20%). Aceasta valoare reziduala poate fi platita la sfarsit sau in cadrul ratelor lunare.
Ovidiu67601
Madalina are dreptate. Mai simplu poti calcula taxele vamale.Ele reprezinta 6%din pretul CIP platibile la sfarsitul contractului de lesing.Intr-un cuvant 30%din 20% din CIP.
Sa fie intr-un ceas bun.
Ovidiu67601
Apropos, la semnarea contractului de leasing platesti urmatoarele: avansul stabilit, comision de management sau taxa de administrare, taxe de inmatriculare,omologare RAR in functie de dealer,casco,cheltuieli de import,RCA si Rovigneta si binenteles nelipsitul TVA biggrin.gif .In mare cam astea sunt. blush.gif
Avia68188
bun, in mare cum ai spus - imi este foarte util , acum stiu cu ce ma pot incarca ei ca taxe cind ajung la contractul de leasing

tousi nu m-am lamurit deplin cu acel 30% :ban:
deci platesc 10% la inceput si 20% in rata reziduala? aceste valori puse peste val cip a masinii
sau
10 % din val cip a masinii si 20% doar din val reziduala?
si in caz ca nu las val reziduala unde se mai aplica aia 20%?
Marius30562
Taxele vamale pentru auto non-EU sunt de 30% din pretul de achizitie - pretul CIP.
In cazul achizitionarii in leasing, taxele vamale se aplica la valoarea reziduala a masinii, care, potrivit legii este de (minim) 20 % din pretul CIP. Aceasta este valoarea de achizitie (valoarea la care se face importul definitiv al masinii).

Deci, in cazul achizitiei in leasing, vei plati taxe vamale de 6% din pretul CIP.
Astea (taxele vamale) se platesc, in momentul efectuarii importului definitiv - la sfarsitul perioadei de leasing; pana in acel moment masina avand regim vamal de import temporar.

Taxele celelalte - comision management, taxe inmatriculare, etc - se platesc o data cu avansul si sunt cca. 250 - 300 Euro (daca mi-aduc bine aminte).

PS: Cuantumul taxelor vamale la achizitia in leasing nu depinde de modul in care achiti tu valoarea reziduala - la sfarsitul contractului sau inclusa in rate. Si se achita - asa cum am precizat mai sus - la incheierea contractului de leasing, inainte de inmatricularea definitiva a masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.