Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RAR - ITP, abuz de pozitie dominanta, ne descalifica la UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
sorin37756
Registrul Auto Roman incaseaza fel si fel de taxe de la posesorii de autoturisme,, cat si de la prestatorii de servicii si de la statiile ITP. Nivelul acestora este nejustificat de mare!
Aceasta activitate ar trebui organizata pe baza de licitatie, la care firmele cu cele mai scazute
taxe, sa se califice.
Asa cum este organizata, atat inspectia celor de la RAR, cat si cea a celor de la ITP, este un fel de taxa de circulatie pe drumurile publice. Fiind o plata mare fara contraprestatie, se constituie in sume necuvenite, intrand sub incidenta legii penale si a incalcarii principiilor concurentei si respectarii consumatorilor.

Incompetenta si sistemul RAR + ITP, care nu tine seama de drepturile consumatorilor, de principiile concurenta-monopol si factureaza( daca factureaza!) niste sume uriase, fara vreo contraprestatie, prin abuz de pozitie dominanta, ne descalifica la UE.
Nu au ce cauta cu preturile si mentalitatile lor intr-o viitoare tara membra UE.

Consiliul Concurentei ar trebui sa se sesizeze cu privire la aceste sume enorme luate prin abuz de pozitie, fara contraprestatie. Este o rusine.

In plus te duci la ora programata, si nu esti bagat in seama (de ce oare) de vreun psihopat de inginer la care nimeresti tipa la tine si sunt paraleli in multe chestii legate de autovehicule.

Tot sistemul se justifica pe premisa ca soferii romani sunt nebuni si nu isi verifica masinile, trebuie musai obligati sa le intretina si le place sa conduca sisteme defecte.

Noroc cu ei. Am prefera milioanele donate la RAR sau la statia ITP sa le dam pe piese!
radu66490
intretinerea masinii nu tine neaparat de rar sau itp tine in primul rand de tine
ce daca ai luat rar ul acu 3 zile si te dus la o cabana la 30 km pe drum forestier si te crezi titi aur?....si dupa aia masina troncane si tu ce????zici ca n are nimic ca abia ti au verificat o aia de la rar???
despre rar....mi am inmatriculat si eu masina de curand...o gasca de oligofreni nesimtiti,am stat toata ziua acolo desi eram programat al doilea.in fata mi au intrat macar 12 masini.am sfarsit prin a bloca poarta rar cu masina mea si le am spus ca nu ma intereseaza eu n o mai mut pina nu mi o baga inauntru ca eram al doilea pe lista...scandal mare
sorin37756
Cinste tie, mai rar oameni ca tine!
Raspunsul tau confirma ridicolul situatiei. Sigur ca poti la o zi dupa inspectia de monopol" s-o faci praf(masina), si totusi este amendat cel cu o masina impecabila dar fara ITP(RAR).
Sebastian-58
Un alt lucru ce ma deranjeaza este afisul de la sediile rar, unde scrie ca ei "nu raspund de defectarea autovehiculelor verificate". Adica, in cazul unui test de poluare iti tureaza motorul pana peste zona rosie (ca nu-i intereseaza masina ta), iar daca motorul crapa (la diesel mai ales), nu-i poti trage la raspundere, deci esti bun de plata. Asa a patit un vecin de-al meu, i s-a spart un piston -> motorul stricat
ionita57926
nu pot decat sa intaresc criticile aduse pana acum si sa ma alatur tuturor soferilor nemultumiti care au scris. nu cunosc pe nimeni care sa aiba o parere buna despre rar.
eram intr-o dilema (din care dealtfel nu am iesit) daca se pot inmatricula masinile cu volan pe dreapta la noi in tara. unde sa ma duc? logic: la rar.
m-am dus la biroul de consultanta al rar-ului in cautarea unui raspuns si a unei lamuriri si ghicit ce?! doamna de la BIROUL DE CONSULTANTA (care e treaba ei sa stie lucruri din astea) mi-a spus senin: "NU STIU....chiar nu stiu..." de parca era vina mea ca nu stie.
m-am enervat si am intrebato daca are si ea un regulament, o legislatie ceva dupa care sa se ghideze si pe care ar trebui sa o consulte si sa ma lamureasca. urmatoarea jumatate de ora am privito uitandu-se prin el si dupa care mi-a raspuns dezinvolt
"NU STIU". m-a trimis la grivita ca "Acolo e conducerea si ei stiu". banii aia care lumea ii plateste unde se duc????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.