Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Adio masini noi japoneze, americane sau coreene!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
madalina
Se pare ca guvernantii nostrii iar iau decizii "intelepte": taxele vamale pentru masinile fabricate in afara UE se vor plati la valorea reala (pretul la care intra in tara)indiferent daca masina e luata in leasing sau cu banii jos! Motivatia oficiala este echilibrarea exportului cu importul, dar este evident doar o scuza, caci au o pondere mult prea mica din importuri masinile ne-europene! Se pareca masinile noi japoneze vor deveni aproape unicat in Romania!
M i h a i
Desi mai nou ma pricopsii cu un Hyundai eu sunt pentru chestia cu taxele....avem de unde alege in U.E. si fiindca tot se tinde spre o Europa unita e cazul sa se ia si masuri. Zic asta pentru ca probabil daca se va lua o astfel de decizie, e va fi o directiva a Uniunii Europene nu vor face guvernantii treaba de capul lor. In plus poate ca daca vor creste vanzarile marcilor europene, acestea se vor ieftini...cine stie s-ar putea ca pe termen lung chestia sa fie avantajoasa. In plus, protejarea pietei proprii se practica peste tot.

madalina
Nu este o directiva a UE, ci o hotarare a Guvernului romaniei! In afaradeacest lucru, anual in Romania se cumpara 2000 de masini non-europene, o parte foarte mica pentru a influenta vanzarea masinilor europene, care au taxe 0%! Prin aceasta masura probabil se vor vinde foarte putine masini nefabricate in UE, iar masinile din UE nu se vor ieftini, mai degraba cresc preturile, din moment ce mai dispar din concurenti!
M i h a i
In acest caz sa-i ia draq de guvernanti . Fac la fel ca si cu creditele. Abia astept sa-mi iau handy-cam sau home cinema romanesti
dan23
MAI, NU VA ENERVATI! CURAND O SA FIM O TARA PRODUCATOARE DE MASINI DE LUX.........RESPECTIV SOLENZE CU AER SI AIR BAG, IAR DACA SUNTEM CUMINTI, OR SA NE PUNA SI ABS! SI UNDE MAI PUI CA POATE SI EXPORTAM, SI ATUNCI, NA, SA VEZI TARILE MEMBRE IN UE CUM ARUNCA MERTANELE SI ALTE ALEA SI O SA SE BATA PE CONSERVELE NOASTRE , NUMITE DACIA SOLENZA CU AER SI ABS! EU AM O LEGANZA, SI DACA TOTUSI E COTATA CA VARF DE TEHNOLOGIE, IN MOD SIGUR NU A FOST CONCEPUTA DE MINTILE CELOR DE LA PITESTI! CE SA MAI ZICEM, BINE CA AM OPRIT FABRICAREA DE ESPERO, CARE CAT DE CAT ERA COTATA CA O MASINA A OMULUI DE RAND CU CEVA AGOSNISEALA, SI CARE DPDV TEHNOLOGIC, BATE LA POPOU MULTE CIELO SI DACII, CE SA MAI VORBIM!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-08 17:47 ]:I)

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-08 17:50 ]ohmy.gif

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-08 17:51 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-08 17:55 ]
G e o r g e
am o durere groaznica de cap si mesajul lui dan de mai sus nu am putut citi nimic .
dan: te rog scrie cu litere mici , multumesc.
cristianc
QUOTE(M i h a i)
In plus poate ca daca vor creste vanzarile marcilor europene, acestea se vor ieftini...cine stie s-ar putea ca pe termen lung chestia sa fie avantajoasa. <BR>
<BR>


Da se vor ieftini taxele vor fi chiar 0%, Numai ca, ce sa vezi, accizele s-au dublat si chiat triplat in functie de cilindree? Adica din piata de masini de unde se scot bani frumosi visam noi prostii cu bani putini ca se vor ieftini? Ntz
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.