Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E34 vs E32
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 5
Honey68045
Ma bate gindul sa'mi iau o automata... Oscilez intre un E34 525 24 valve, sau un E32... 735, 740... ceva mai maricel.
Astept si eu ceva sugestii, pareri, opinii despre care din cele doua ar fi mai buna, mai fiabila etc. Eu am avut un E30 din 86 cu motor de 2500 si'am fost foarte multumit de ea. Iar acuma, tot pe BMW doresc sa merg mai departe.
serban39961
Am avut eu un E34 525i 24v si am fost multumit de el.
Dar de ce vrei automata...?
Lucian-150
QUOTE(Honey68045)
Ma bate gindul sa'mi iau o automata... Oscilez intre un E34 525 24 valve, sau un E32... 735, 740... ceva mai maricel.
Astept si eu ceva sugestii, pareri, opinii despre care din cele doua ar fi mai buna, mai fiabila etc. Eu am avut un E30 din 86 cu motor de 2500 si'am fost foarte multumit de ea. Iar acuma, tot pe BMW doresc sa merg mai departe.

Eu ti-as recomanda un 520 pe 24 de valve cu cutie manuala.Sunt mai fiabile cutiile manuale si simti placerea de a conduce.In privinta capacitatii cilindrice,un motor de 2000 e suficient avand in vedere un coeficient cat mai bun de putere+ consum.Deci axeaza-te pe E34.Suntem in Romania si benzina e scumpa...
Senator
Daca vrei ca masina sa fie automata cred ca varianta de 2.5 (de 2.0 nici nu are rost sa vorbim e la limita de submotorizare) nu trebuie luata prea serios in calcul intrucat exista insa pe E34 motoare mai adecvate : 3.5 cu 6 cilindri in linie si 3.0 si 4.0 V8.
Facand abstractie de motorizare E34 e o masina buna cu foarte multe calitati insa nu ajunge la nivelul unui E32 , e normal fiind vorba de clase diferite.

@Lucian-150
Chestia cu fiabilitatea e valabila doar pentru Romania deoarece 99% din proprietari si 95% dintre mecanici nu au auzit de faptul ca aceste cutii au nevoie de intretinere. Acolo unde acest lucru e efectuat corect cutiile automate functioneaza pe toata durata de viata a masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.