Help - Search - Members - Calendar
Full Version: citroen drivers - what kind of people are they
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen
Pages: 1, 2
raluca68126
hey! am o curiozitate mai ciudata. n-am masina. vreau un citroen (intre c1 si c4 sau poate c3 pluriel...nu m-am hotarat inca)...cred. toata lumea imi spune ca asta mi s-ar potrivi cel mai bine. dar nu prea stiu ce sa spun. as vrea sa stiu exista oare un tip de om care sa conduca un citroen? voua vi se pare ca trebuie sa fi intr-un anume fel ca sa te simti bine intr-o anume masina? how are citroen drivers? ce fac, pe unde merg - sa vad si eu...ma incadrez in tipare smile.gif tnx
el_ovy
QUOTE(raluca68126)
hey! am o curiozitate mai ciudata. n-am masina. vreau un citroen (intre c1 si c4 sau poate c3 pluriel...nu m-am hotarat inca)...cred. toata lumea imi spune ca asta mi s-ar potrivi cel mai bine. dar nu prea stiu ce sa spun. as vrea sa stiu exista oare un tip de om care sa conduca un citroen? voua vi se pare ca trebuie sa fi intr-un anume fel ca sa te simti bine intr-o anume masina? how are citroen drivers? ce fac, pe unde merg - sa vad si eu...ma incadrez in tipare smile.gif tnx


Ma... io nu cred k trebuie sa te inscrii intr-un tipar ca sa iti cumperi o masina. Parerea mea e ca trebuie sa vezi cam ce masini ti-ar place si sa simti care e masina care iti place cel mai mult.

In legatura cu C3 Pluriel, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar cred ca masina asta nu e masina de Romania. E masina pt tari cu un singur anotimp, fara prea multe ploi. Oricum din cate am inteles, stii k plurielul se decapoteaza manual, si se spune k s-ar cam slabii piesele alea si ar cam ploua in ea. Nu vreau sa te influentez.. Cel mai bine te duci la un dealer Citroen, te urci in masini, eventual faci si drivetest, si vezi in care te simti cel mai bine. Bafta!
raluca68126
ok. tnx. totusi tu cum de ti-ai ales un citroen (in afara de datele tehnice la care nici nu ma pricep si nici nu cred ca sunt crietriul principal in alegerea unei masini...sau ma insel?) eu cred ca trebuie sa te reprezinte intr-un fel
madalina
Eu sunt de parere ca este mult mai important cat de bine te simti tu la volan in respectiva masina, cat de usor o manevrezi, cat de bine iti permiti sa o intretii, cat de bine stii ce e normal si ce nu este normal la o masina decat "temperamentul posesorilor masinii x".
el_ovy
QUOTE(raluca68126)
ok. tnx. totusi tu cum de ti-ai ales un citroen (in afara de datele tehnice la care nici nu ma pricep si nici nu cred ca sunt crietriul principal in alegerea unei masini...sau ma insel?) eu cred ca trebuie sa te reprezinte intr-un fel


Eu inca nu am un Citroen, dar vreau un C4 Coupe, si cred ca o sa imi iau. La alegerea asta au contribuit si datele tehnice, dar in primul rand mi-a placut cum arata(interior/exterior) si m-am simtit bine in masina asta, cand am vazut-o in showroomuri. Nu m-am gandit niciodata daca am temperamentul potrivit pentru masina asta. Nu cred ca e important. Asa cum spunea si Madalina, important e sa te simti tu bine la volan.
raluca68126
dar ia sa vedem, gasim vreo caracteristica comuna intre noi cei care avem sau dorim citroen? oare pierdem vremea prin aceleasi locuri, ascultam aceeasi muzica sau avem o anume varsta? n-ar fi interesant sa vedem?
el_ovy
Ok! Am 20 ani, sunt student (marketing) in Bucuresti, stau intr-o garsoniera. In mare ascult cam orice fel de muzica (sa sune bine biggrin.gif ). Locuri frecventate... hmmm sa vedem... Mall-uri, pub-uri, cluburi... FACULTATE :angel: . Acu sa vedem si alte persoane biggrin.gif
G e o r g e
i have the bullet does anyone have the gun ...
PS ... e forum de masini , nu de matrimoniale ...
madalina
Dragilor, eu stiu o firma ce are vreo 10 berlingo, credeti ca aveti aceleasi caracteristici precum proprietarii firmei?

Ganditi, oameni buni, fiecare masina este destinata unui anumit target, insa niciodata 100% nu se vor incadra in targhet cuparatorii. Fiecare cumparator alege masina aia din motive diferite, obiective sau subiective, dar nu pentru caracterul celorlalti proprietari blink.gif
G e o r g e
sa va spun si eu ce am vazut in C4 coupe : tineri . deopotriva barbati si femei .

chiar s-a pus unul langa mine la drum lung , arata frumusel pe afara, jante aliaj , alea alea ... pacat ca ii lipsea motorul . si am ajuns la lucrul care ma deranjeaza , cum dumnezeirea ei de masina sa ii pui motor de 90cp , 1.4 benzina , pe o masina de 1.3 tone . ma scuzati , dar tot 1.3 tone are si barca mea . eu zic ca niste lucruri aici nu se prea pupa : gen : coupe , si motor 1.4 blink.gif se cam bat in cap.
raluca68126
ok. continui eu. am 21, studenta la comunicare si recent lucrez in publicitate de care sunt superpasionata. ascult brit-pop f mult si imi place music club smile.gif tu cum te-ai hotarat la masinuta asta?
raluca68126
smile.gif ok, ok...poate a sunat a matrimoniale smile.gif sorry, n-am vrut. ma ierti te rog? smile.gif de acord madalina ca aia de-si iau berlingo o iau pt cu totul alte motive decat cei care isi iau pluriel de ex. ideea era ca de ce isi iau citroen afterall? sa fie doar pretul? sau e ceva mai mult decat asta. ca mercedes nu-mi permit sa ma gandesc sa-mi cumpar dar as putea sa spun exact cum sunt oamenii care isi cumpara aceasta marca (indiferent de model). la citroen am impresia ca e vaga situatia. probabil mai mult iti place modelul decat marca per total. sau gresesc?
madalina
Daca esti asa pasionata de publicitate, ar trebui sa fii capabila sa realizezi singura care este imaginea unei firme. Sau imaginea unui produs, ca e o diferenta intre pluriel si C5.
raluca68126
de ce am impresia ca tu lucrezi in domeniu tongue.gif
rautatile nu-si au rostul sa stii, s-ar putea sa-ti dai seama ca gresesti mai tarziu...
eddie
Sorry Raluca,dar am citit intreg topicul si nu stiu daca la subiectul deschis de tine se poate raspunde cumva....aia cu Citroen or fi aliens?
Sa-mi iau si eu unul sa ma simt mai altfel decat altii ? :angel:
raluca68126
tu ai citroen? si daca nu (ca vad acolo multe simboluri cu renault) de ce nu ai optat pt marca asta? ma sfatuiesti sa ma mai uit si eu in alta parte?
madalina
Draguta, cati bani ai? Cati km, faci cu masina intr-un an? cati bani iti permiti sa platesti pe CASCO intr-un an? Ce nevoi de spatiu ai? Cati bani esti dispusa sa platesti lunar pentru intretinerea masinii? Te intereseaza in primul rand aspectul? Consumul? Viteza? Acceleratia? Confortul? etc

Cand vei avea raspunsuri la aceaste intrebari te vom putea ajuta.

Ah, nu, nu lucrez in publicitate, doar am terminat socilogie si stiinte politice, dar unele lucruri nu tin de studii...

Spui ca vrei un pluriel. Ce faci daca vrei sa lasi masina decapotata si incepe ploaia? unde lasi cei doi suporti?
Ai puterea fizica de a transforma acea masina decapotabila, in care totul se face manual? Stii ca deschiderea si inchiderea suportilor se face pentru un numar limitat de ori? Stii care este gradul de siguranta al unei masinii decapotabile in caz de rasturnare?
ncristi
QUOTE
cum dumnezeirea ei de masina sa ii pui motor de 90cp , 1.4 benzina , pe o masina de 1.3 tone


Mai sunt masini cu asa caracter sportiv :angel: ...megane, skoda octavia astra (aici mai merge), civicul asta nou smile.gif
eddie
@Raluca,
1.Nu am Citroen.
2.Mi-a placut mai mult Renault !
3.Poti sa te uiti unde vrei tu,banuiesc ca alegerea a fost facuta deja....si nu mai conteaza parerea cuiva ?!
4.Daca iti place,cumpara-l !
5.Astea sunt raspunsurile mele la o curiozitatea ta mai ciudata !
raluca68126
ok. tnx guys...si happy valentine's smile.gif mai vad eu cu masina
el_ovy
QUOTE(G e o r g e)
i have the bullet does anyone have the gun ...

PS ... e forum de masini , nu de matrimoniale ...


Bai fratilor... da voi chiar nu puteti sa va abtineti sa faceti comentarii rautacioase nu?... Dak voi vedeti vreo legatura cu matrimonialele aici... io zic sa va uitati mai bine. Fata a intrebat ceva... si eu am incercat sa raspund si eu cand pot. Sau postati de dragu de a posta???
eddie
Pai daca mai insisti,sigur are legatura cu matrimonialele.... biggrin.gif
Eu spun sa o lasi asa...
el_ovy
QUOTE(E d d i e)
Pai daca mai insisti,sigur are legatura cu matrimonialele.... biggrin.gif
Eu spun sa o lasi asa...


mda.. daca asa te duce pe tine capu... atunci o s-o las asa... cine stie la ce va mai ganditi!
Iulian HondaFan
bey, v-ati pus 3 moderatori cu gura pe biata fata... blush.gif

cine cumpara Citroen si de ce? asta e o intrebare interesanta, din pacate nu stiu multe. e sigur o marca cu personalitate stilistica, nu prea straluceste la performante ( dupa cum nici sora corporata nu o face) si nici la fiabilitate.

poate gasim vreun pasionat Peugeot-Citroen care sa ma contrazica arigato.gif
guerilla
bey, da nici astia micii nu se lasa mai prejos.
raluca, ca tot lucri in publicitate.. e unu mare care are o vorba "la terasa suntem toti la fel de creativi". asa si aici laugh.gif
think about it.
si nu uita.. reclama aia de la citroen.. cu robotelu nebun care sare aiurea prin parcare... nu inseamna ca tre sa te dopezi ca sa conduci o asa masina si nici ca trebuie sa ai parul roz/verzui sau sa fii de pe alta planeta.
daca iti place.. cumpara-ti una.
ncristi
QUOTE
nu prea straluceste la performante ( dupa cum nici sora corporata nu o face) si nici la fiabilitate


Aici te contrazic iuliane smile.gif

Motoarele sunt performante (in special dieselurile), nici benzinarele nu sunt rele doar ca motorul de 1.4 este nepotrivit pt o masina asa mare....dar citroen nu este sg marca cu astfel de "politica"...

renault, W, toyota, honda imbratiseaza aceasta prcatica :angel:

Cat priveste fiabilitatea...se inscrie in marea familie a masinilor europene...adica nici prea prea nici foarte foarte smile.gif...cu un mare plus la calitatea interiorului si a fabricatiei, cel putin la ultimile modele.

Eu as cumpara oricand un C4 1,6 16v HDi si 110 HP....super motor smile.gif
Iulian HondaFan
nu am zis ca sunt rele, Doamne fereste... doar ca nu stralucesc. dieselele sunt reusite mai ales la capitolul rafinament, dar tot alea le are si Ford care are sasiuri/suspensii mai reusite ( Fiesta, Focus si Mondeo).

atuurile Citroen sunt designul original ( la design dintre frantuzoaice imi place insa cel mai mult Peugeot) si suspensiile acelea active ( care sunt si ele originale dar nu par sa adauge un plus la performantele in curbe).


fiabilitatea:

in Reliabilityindex UK/What car Citroen este pe la mijloc. In JD Powers UK 2005 este pe locul 7 din coada ( oricum sub medie). pozitie similara si in JDPower Germania 2005. tot sub medie sunt cotate Citroen-urile si in primul studiu din Franta al JD Power: locul 14 din 25 de marci. nici un Citroen in top 3 pe fiecare clasa.

In studiul ADAC 2004 singurele Citroen intre castigatoare sunt Xsara Picasso ( locul1 la mini MPV) si Saxo ( locul 6 la subcompacte, nu e prea magulitor dar e OK).

Studiul de fiabilitate al Top Gear include insa Xsara, C3 si C5 pe lista rusinii ( cele 10 cel mai putin fiabile masini).

in topul Driver Power al revistei Autoexpress: Citroen este din nou sub medie si singura mentionare a unui model este din nou C3 ca una dintre cele mai putin fiabile modele ( locul 98 din 100 de modele). blush.gif
V l a d
am 13 ani si imi place scoala si imi plac si florile. Ascult Parazitii si am ca pasiune numaratul furnicilor... as vrea o trotineta rosie... ce spui, ma prinde? Am uitat sa mentionez ca lucrez de curand la o firma de marketing... sunt femeie de serviciu...
Bre ce naiba voi nu aveti personalitate? Ce intrebari de clasa a 5-a sunt astea...
Nu stiu cum lucrezi in publicitate, nu de alta dar stai prost cu imaginatia daca nu esti in stare sa te hotarasti singura ce iti place si trebuie sa iti spuna altii...
Revenind la subiect, ca sa nu zici ca sunt rau ia un C3 ca te prinde biggrin.gif, nu de alta, dar e la fel de dragut si naiv ca tine
ncristi
@Iulian HondaFan

Ciudat ... in quattroute despre C3 scrie ceva de genul " masina s-a comportat destul de bine din pct de vedre al fiabilitatii nedezamagind"... laugh.gif

Oricum cate bordee atatea obicee...laugh.gif... in 3 locuri3 chestii total diferite
C4 am inteles ca este un salt calitativ din taote punctele de vedere si se poate vedea usor treaba asta doar daca te urci intr-unul smile.gif

Ca o paranteza in aceeasi revista audi A4 (cel vechi) a fost facut varza...finisaje interioare f bune insa calitatea f slaba a componentelor, defectiuni la motor etc.

Asa ca daca faci un rationament dupa una din cele mai de prestigiu publicatii C3 mai fiabil ca A4 smile.gif...deci nu-i chear asa rau laugh.gif
Iulian HondaFan
remarca din Quattroroute se bazeaza pe un studiu, ceva cat de cat obiectiv, sau e parerea personala a autorilor? blush.gif

adevarul e ca A4 a avut probleme ( modelele de dupa 2004 par sa stea mai bine el putin pana in prezent).
ncristi
QUOTE
remarca din Quattroroute se bazeaza pe un studiu, ceva cat de cat obiectiv, sau e parerea personala a autorilor?


Ei spun ca ce prezinta ei acolo se bazeza pe un studiu facut cu ajutorul proprietarilor. Nu stiu daca ti-a picat in mana vro revista dar undeva este un articol care se numeste "test de fiabilitate" si prezinta cate o masina...

Destul de bine facuta prezentarea smile.gif...quattroroute este o publicatie destul de "grea" in europa. Unii o claseaza peste top gear blush.gif
asarban
Auzi George...stii..si Marty calareste tot un Berlingo...
Oare daca donsoara de mai sus l-ar cunoaste si-ar mai lua citroen?
Marty
QUOTE(asarban)
Auzi George...stii..si Marty calareste tot un Berlingo...
Oare daca donsoara de mai sus l-ar cunoaste si-ar mai lua citroen?


Stimata domnisoara Raluca whatsoever,

Io ma intitulez Marty, despre mine e vorba in mesajul de mai sus, conduc un Berlingeo de la firma si un Renault de la mine.
Am 32 de ani, stau cu parintii, imi place manelele si Airon Meidãn, o ard prin cluburi pe unde cinta lautari si se maninca bine. Ah, ca era sa uit, am mai multi ani de scoala decit ai tu de viata.
Intrucit mataluta ai intrebat cam care ar fi profilul apropitarului/doritorului de Citroen, hai sa-ncerc sa-ti raspund. Ei bine, asemenea intrebare cretina n-am mai intilnit decit o singura data-n viata, cind un anume marescosmin din Ploiesti, intreba (pe alt forum) cam ce cred co-forumistii domniei sale despre muzica ce place....MASINII. Ei bine, nu lui, conducatorul masinii, ci masinii.
Ca sa revin la oile bastarde ce-mi bintuie cimpul vizual cind lecturez mesagiul domniei voastre, imi permit sa va atrag atentia ca C3 Plurilel si-a cistigat (pe buna dreptate) renumele de...ACVARIU (chestia aia de sticla in care-noata pesti prin foarte multa apa). Daca nu-ntelegeti aluzia sau de unde vine si porecla asta, va rog sa-mi spuneti si va voi comunica.
In alta ordine de idei, daca ma intrebati pe mine ce fel de masina vi se potriveste, feeling-ul meu e ca dumneavoastra v-ar sta cel mai bine alaturi de o masina de spalat sau de gatit, ar fi o simbioza perfecta. Imaginea rezultata ar fi chintesenta simbiotica a relatiei om-masina!
Ah, ca era sa uit, ziceati de profilul conducatorului/doritorului de Citroen: eu sunt mare, urit si (cum lesne se poate observa) extrem de prost. Ce ziceti, avem vreun numitor comun ? O punem de un "biutiful frenship"?
As mai fi vrut sa zic ceva da' m-am plictisit!

Cu stima,
Bion.
G e o r g e
QUOTE(asarban)
Auzi George...stii..si Marty calareste tot un Berlingo...
Oare daca donsoara de mai sus l-ar cunoaste si-ar mai lua citroen?


ihi ... then again .. maybe not biggrin.gif
guerilla
vine vine primavara... au dat caldurile in voi cumva?
tineti-va hormonii in loc.
o fi don'soara zapacita de atatea lay-out-uri dar nici cu voi nu imi e rusine ca mai veniti si voi cu clisee de genul masina de spalat sau trotineta rosie. stiu ca puteti mai mult
va invit asadar la un pitch laugh.gif care da din el tot ce poate mai tare va primi un premiu - ban 2 saptamani. ce ziceti? va mai bagati? :evil:
G e o r g e
hai nenea nu fi rau tongue.gif

ea a intrebat noi raspundem , gandeste-te la noi ca la radio erevan biggrin.gif
guerilla
pai atunci hai sa ne cocotam toti in arbori si sa mancam frunze de bambus, nu? macar sa fie tabloul complet. sau sa topaim de nebuni prin parcari daca avem citroen, ca deh, suntem speciali si robotelul e cu noi laugh.gif
Marty
QUOTE(guerilla)
[...]stiu ca puteti mai mult[...]

Io nu, sorry! Am zis si mai sus.

Cu stima,
Bidon.
Ovidiu67601
Raluca, se spune ca nemtzii fac masini, francezii fac parfumuri. Mai studiaza si alte oferte ale concurentei, s-ar putea sa gasesti ceea ce ti se potriveste tocmai unde nu te astepti. Bafta. :angel:
G e o r g e
chiar ma intrebam cand apare un aparator al rasei ariene ... he he
V l a d
te rog sa nu te iei de masinile frantuzesti ca iti povestesc cum pica climatronicul la masinile nemtesti dupa 2000km.... asta cu nemtii e veche... nemtii nu mai sunt nemti de mult ca s-au casatorit cu romani, francezi, englezi, austrieci, italieni si alte popoare si s-a dus ordinea si disciplina de unde a venit.
@ guerilla - eu ma mai bag, nu de alta dar fata merita din plin... o ocazie ca asta vine odata la 100 de ani, nu o pot rata... intelegi?! biggrin.gif blush.gif
ncristi
...oricum nu inteleg de unde asa inversunare impotriva fetei smile.gif

A intrebat si ea nu a omorat pe nimeni. Unele afirmatii sunt chear jignitoare.
Xalanx
QUOTE(cristi36176)
...oricum nu inteleg de unde asa inversunare impotriva fetei smile.gif

A intrebat si ea nu a omorat pe nimeni. Unele afirmatii sunt chear jignitoare.


Pai e simplu. Intrebarea a fost mai mult decat puerila. Ceea ce a starnit spirite de bodega din partea unora. Fata oricum probabil ca a parasit forumul asta de-a binelea (nu ca ar fi o mare pierdere). Lumea e in continua schimbare, forumul asta de ce n-ar fi? Si-asa este un fel de bascalie pe-aici, aproape ca-ti vine sa renunti la Catavencu pentru show-urile George-Impulse-Halba-etc.
Evident, limbajul jignitor si inovatiile lingvistice izvorate din tainice frustrari ar fi trebuit taxate mai dur un pic, zic eu.
ncristi
QUOTE
Intrebarea a fost mai mult decat puerila


Daca intrebarea era pusa de dan vardie & co mai zicem...dar este totusi o fata si nu cred ca are prea mari cunostinte despre jd power, reliabilityindex UK/What etc....trebuia explicat si ajutata ca daia pierdem vrema p'aici...nu?
Xalanx
QUOTE(cristi36176)
QUOTE
Intrebarea a fost mai mult decat puerila


Daca intrebarea era pusa de dan vardie & co mai zicem...dar este totusi o fata si nu cred ca are prea mari cunostinte despre jd power, reliabilityindex UK/What etc....trebuia explicat si ajutata ca daia pierdem vrema p'aici...nu?


Corect. Dar deh... de ce sa nu profitam de o asemenea ocazie, ca ITI DAI SEAMA CE ENORMITATE A ZIS? Asa ceva nu se trece cu vederea. Trebuie sa semnalam si sa delimitam clar distanta pe care bicisnicii astia nestiutori o au pana la iluminare.
Probabil inginerii de sistem sunt un fel de martiri, mucenici sau alte entitati rabdatoare, pentru ca reusesc sa nu se isterizeze in ciuda sutelor si miilor de useri care-i piseaza la cap cu intrebari, care mai de care mai nepotrivite. Ca sa spun doar atat.
James Kilowatt
Eu nu inteleg de ce sariti asa in sus, de parca au publicat iar danezii caricaturi cu Mahomed. De libertatea de expresie n-ati auzit?

Daca vi se pare o tampenie intrebarea (ca mine biggrin.gif), pur si simplu o puteti ignora. Scopul forumului este sa se dezbata probleme pe teme auto, fie ele serioase sau inteligente, fie puerile, insa in nici un caz educarea maselor si propavaduirea adevarurilor fundamentale.

In plus, un proverb chinezesc spune ca cine pune o intrebare e prost pentru 5 minute. Cine n-o pune, ramane prost toata viata biggrin.gif
G e o r g e
Xalanx te invit sa fii moderator in locul meu . eu ma retrag sa fiu un frustrat in continuare ... asa cum prea bine zici matale .

daca asta e problema ta si nu poti sa dormi la noapte , chiar te rog. admini luati atitudine .
Xalanx
QUOTE(G e o r g e)
Xalanx te invit sa fii moderator in locul meu . eu ma retrag sa fiu un frustrat in continuare ... asa cum prea bine zici matale .

daca asta e problema ta si nu poti sa dormi la noapte , chiar te rog. admini luati atitudine .

Iar inviti pe altul si te retragi de la moderare? smile.gif Nu asta era scopul. Si nu tu erai tinta partii cu frustrarea, ma asteptam sa-ti dai seama. Eu sunt oarecum pasager pe forumul asta. Dar tie ar trebui sa-ti pese, cred. De imaginea forumului, that is.
G e o r g e
tocmai ca imi pasa, cand vad intrebari idioate si topicuri de matrimoniale ma apuca spumele .

cum naiba vrei sa faci ceva, sa ajuti oamenii, daca ei singuri nu au capacitatea de a prelucra niste infomatii ?
Iulian HondaFan
o intrebare prost pusa se poate transforma intr-un prilej de discutii utile... io zic sa trecem peste partea inadecvata si sa ne concentram pe ceea ce e semnificativ. blush.gif

ceva astenie de (aproape) primavara transpira din posturile mai multora pe acest topic. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.