Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb chiuloasa Cielo.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Felix60549
Exista posibilitatea tehnica de a schimba o chiuloasa de motor DOHC 16V la un motor SOHC 1,5MPI?
In afara de cureaua de distributie mai tb. alte piese?
Intreb, deoarece nu vreau sa o cumpar si sa raman cu respectiva chiuloasa ca obiect de muzeu!


Multumesc!
ALBERT29134
personal, nu cred ca merge. Din cate mi s-a spus la service , motorul DOHC este complet diferit de sohc. Cel mai bine suni sau mergi la un service si intrebi acolo, ocazie cu care vei afla si cat costa si ce trebuie sa iei, in caz ca totusi se poate. Cauta la Radacini, sunt cei mai avantajosi la pret (au cea mai ieftina ora de manopera) si nu te fura.
succes!
Felix60549
Da, iti multimesc oricum.
Ideea este ca pe blocul motor SOHC nu se gasesc pozitionarile rolelor necesare chiuloasei DOHC. Asta rezulta din manualul de reparatii.
Si nici modificari nu cred ca se pot face!
Gasisem o chiuloasa completa de DOHC cu 450ron si era avantajoasa miscarea. Cureaua mai costa si ea 100ron, garnitura de chiuloasa 17ron si tb. era buna. Asa sa dau pe un motor complet 2000ron nu-mi convine!
Ramane sa mai studiez pb!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.