Help - Search - Members - Calendar
Full Version: GPS la Romani !!! O lamurire !!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sorin5
Am cumparat o masina care a avut si un astfel de GPS pe ea . La inceput afisa o sageata mare - nordul . De aproape o saptamina , sageata a disparut si mi-a aparut urmatorul mesaj : GPS OK
F: 2 S:7
ALM : 28
ALM ramine constant , F-ul si S-ul se mai modifica dupa traseu . Softul care l-am primit de la propietar este valabil doar in 14 tari , mai putzin Romania ( chiar si Ungaria ). Intrebarea mea este : stitzi cumva daca s-a 'dat drumul' si la noi , si cum as putea face rost de harta pentru Romania .
Si nu in ultimul rind va urez un an nou fericit si numai bucurii.
La Multzi Ani !!
ioan victor
imi pare foarte rau dar nu cunosc.
Rai
GPS functioneaza si in Romania nu stiu de cand dar de catva ani.Nu stiu ce sistem ai?
sorin5
Nici eu nu stiu sa-ti dau mai multe detalii . Scula este Becher, cu radio-cd si acest sistem de navigare cu un soft ( CD cu 14 tari )
In plus mai are si un trafic control (TP) care nici asta nu merge la noi . Dupa cum am mai povestit , inainte era o sageata care indica Nordul , acum a aparut in locul ei mesajul cu
GPS Ok
S:3 F:2
ALM 28
Astept si o oferta de soft pentru Romania!
Rai
Trafic control e una si navigatia e alta.Traficul control se foloseste cand asculti muzica pe CD sau esti pe alta frecventa intrerupe si te avertizeaza.Navigatia ar trebuie sa mearga normal fara CD harta sigur nu merge iti trebuie o harta a europei cu strazile principale si ar trebui sa mearga dar e o CD-Navigare simpla dar daca nu te pricepi nu merge.Eu cunosc sistemele mai moderne dar nu e mare lucru daca te pricepi putin ar trebui verificat ca undeva are si emitatorul GPS.Eu am un sistem BMW e original de fabrica am luat 8 tari plus Europa si merge sigur ca in vest merge perfect am si harti bune au costat 400 Euro dar nu tote se potrives la orice sistem.E normal ca sistemul sa arate ceva dor e in functiune de o harta a romaniei nu stiu de unde cine are nevoie de navigatie in Ro.Mai inearca si pe la reprezentante caci cina are sistemele are si harti.In afara le poti lua din orice magazin de electronice dar oare merita?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-17 02:25 ]
vivian
Nu am auzit pe nimeni inca sa se foloseasca de acest accesoriu in Romania. Cihiar sunt curios , e posibil???
Rai
Da, ce ai vazut tu. Nu numai eu folosesc sunt chiar foarte multi si unii platesc mult bani ca sa stie masinile lor in siguranta caci si asta e GPS.
marius10
Ceea ce ai tu probabil nu este GPS pentru ca in Romania nu exista asa ceva si daca ar exista ti-ar trebui un cd pentru Romania.Nu sunt sigur ca merge in tarile care ti-a spus cel care ti-a vandut masina pentru ca un cd pentru o singura tara este cam 300euro si trebuie sa-l cumperi de la reprezentanta masinii tale.tu trebuie sa bagi o strada cu un numar si acel GPS te duce la adresa indicata de tine prin sagetile si indicatiile pe care ti le da un nene sau tanti care iti vorbeste acolo.
Oricum in Romania nu exista GPS.
Rai
Nu stiu de unde vin ideile astea GPS merge oriunde in lume si nu trebuie coduri itit trebuie un sistem de navigatie si un Palm daca stii de asa ceva sau un Leptop adaptat si harti dar daca nu ai habar lasa-te pagubas eu cu ce circul si multi cum isi protejeaza masinile?
vivian
Mariuse nu te ataca frate... prin GPS sigur nu-ti protejezi tu masina... Cat despre utilizare sa mai spuna si altii cat il folosesc in Romania!!!!!!!!!!!!
Robert2
Pot sa iti spun sigur ca, pentru Romania nu exista o harta digitala care sa fie folosita pentru sistemul de navigatie! Sistemul de navigatie este una, GPS este una, iar protejarea masinii este alta!
GPS este un sistem care, cu ajutorul satelitilor, te ajuta sa afli latitudinea si longitudinea locului unde esti! Dar este in grade!
Sistemul de navigatie este altceva! Daca ar exista o harta digitala a Romaniei ar trebui sa poti sa faci ca in vest! Sa introduci strada unde vrei sa ajungi si atunci iti apare pe ecran traseul pe care trebuie sa il urmezi!
Protejarea masinii este un alt sistem, care are in comun cu GPS doar faptul ca se foloseste tot de sateliti! Cu alte cuvinte, se monteaza pe masina un dispozitiv de urmarire prin satelit care este separat de sistemul de navigatie, astfel incat ea poate fi urmarita permanent de la un dispecerat de alarmare de catre firma care ti-a montat sistemul si care te anunta prin telefonul mobil ca ti s-a furat masina, de exemplu! Si aici se foloseste o harta dar, care nu se pupa cu cea care ar trebui la sistemul de navigatie!
Rai
Ma bucur ca exista oameni care stiu exact ce e navigatia si cum e cu GPS.
cotolan
navigatia oricum nu merge in romania pt ca nu exista harta digitala momentan! sunr zvonuri ca o sa apara! iar gps merge fara probleme dar nu are legatura cu navigatia decat de a te localiza pe harta pe care nu o ai si care nu exista oricum
cotolan
navigatia oricum nu merge in romania pt ca nu exista harta digitala momentan! sunr zvonuri ca o sa apara! iar gps merge fara probleme dar nu are legatura cu navigatia decat de a te localiza pe harta pe care nu o ai si care nu exista oricum
guerilla
exista harti pentru romania si inca foarte bune. cred ca undeva pe la 700 euro iti faci un sistem navigatie chiar bun (antena+gps+palm+sistem prindere)
Iulian8
de unde ai gasit tu harti pt romania ca io am cautat in toata tzara dar si afara si cand auzeau aia de romania , parca le ziceam de pakistan...
Navy mere in toata europa perfect mai putin in romania.....
G e o r g e
nu exista!!!

daca vrei te pot pune in legatura cu cineva care lucreaza la harta virtuala a bucurestiului . nu mai stiu acum adresa era ceva de genul www.bucurestivirtual.ro
guerilla
Exista harti pentru romania.
depinde acum la ce vrei sa le folosesti si cati bani ai sa dai pe ele :rr:
TheCube
http://www.bucurestivirtual.com/
guerilla
cred ca harta nu are mai mult de 64kb
si asa cum exista pentru bucuresti exista pentru toata tara.
Mihai-491
Sistemul GPS functioneaza pe intreg globul pamantesc, acoperit de o retea de sateliti geostationari.
Folosirea acestuia depinde de aparatul gps aflat la dispozitie si de setul de harti digitale.
Aparatele mai noi, unele dintre ele vin cu harti ce acopera inclusiv romania, dar numai la nivel de drumuri principale.
Aparatele pot fi montate in bordul automobilelor(avioanelor), portabile alimentate la 12-24V sau cu baterii interne.
Gps se poate conecta la laptop sau la pocket pc, obtinindu-se un sistem de navigare.
Citeva marci de sisteme nav.: Garmin, Tomtom, vdo, Pioneer, Panasonic, son.
Adrese internet pentru harti Romania si localitati din Romania:
www.rqa.ro, www.gps-romania.ro.
Aparate si soft pentru romania se pot cumpara si folosi in Romania.
Mihai-491
QUOTE(sorin5)
Am cumparat o masina care a avut si un astfel de GPS pe ea . La inceput afisa o sageata mare - nordul . De aproape o saptamina , sageata a disparut si mi-a aparut urmatorul mesaj : GPS OK
<BR> F: 2 S:7
<BR> ALM : 28
<BR>ALM ramine constant , F-ul si S-ul se mai modifica dupa traseu . Softul care l-am primit de la propietar este valabil doar in 14 tari , mai putzin Romania ( chiar si Ungaria ). Intrebarea mea este : stitzi cumva daca s-a 'dat drumul' si la noi , si cum as putea face rost de harta pentru Romania .
<BR> Si nu in ultimul rind va urez un an nou fericit si numai bucurii.
<BR> La Multzi Ani !!
James Kilowatt
GPS foloseste 27 sateliti, dintre care 3 sunt backup si nu sunt geostationari...
Nu-mi merge nici unul din cele doua linkuri, nici www.rqa.ro si nici www.gps-romania.ro
Stie cineva daca este aparut vre-un soft cu harti gen Route66, Map Point sau SonyMap mai noi? Eu am versiuni vechi de mai mult de 4 ani si nu sunt foarte in detaliu. Insa si Route66 si Sony Map au harta Romaniei, cu destul de multe detalii, chiar daca sunt versiuni dinainte de 2000 cred.... Daca traficheaza cineva asa ceva, astept un mesaj privat...
laugh.gif
f1anatic
Microsoft Streets and Trips 2005 are toata harta lumii. Insa pentru noi in America nu avem decit America de Nord. Daca dau pe Romania imi afiseaza orasele, etc dar nu si drumurile...recomandindu-mi sa cumpar versiunea Europeana. Deci EXISTA ! Alte programe: Intellinav, DeLorme,

Eu am GPS (senzorul) , il folosesc cu un laptop dar il pot folosi practic cu orice, palm, pocketPC, etc. Este misto, voice activateŽd navigation. Nu ma pling.
James Kilowatt
Aceeasi problema am cu Microsoft Map Point Europe (2000 cred). De la ungaria incolo da doar orasele, nu si strazile. Insa europa de vest e bine acoperita... poti gasi inclusiv o adresa, nu doar un oras. Poate streets 2004 e mai detaliat. Merci pentru pont laugh.gif
Un site cu trasee bun, care da si preturile autostrazilor este
http://www.viamichelin.com/viamichelin/fra...r/ItiWGHomePage
Datorita lui m-am ratacit in slovenia si m-am invartit in cerc timp de o ora si jumatate si 150km.... laugh.gif Insa are si destinatii in zonele bananiere ale europei....
f1anatic
QUOTE(MR28673)
Aceeasi problema am cu Microsoft Map Point Europe (2000 cred).


Ha. Asa se cheama. Map Point errr sau Map Source Europe.

Intellinav
Street Atlas
Rand MCNelly
Routefinder
GPS Co-Pilot
malin34426
Exista sigur pentru pocket pc un program ce include romania . Romania a fost introdusa pe hartile de navig. din 2003 . Cel mai simplu este sa opresti un sofer de tir neamt sau olandez si sa-l intrebi. Eu asa am facut,
dar spre nenorocul meu nu am gasit un program pentru laptop (am luat antena gps pt laptot din "conrad-essen " cu 110eu.)
James Kilowatt
Exista alte softuri care au sigur si harta romaniei. Sonymap, Route66... Eu am versiuni destul de vechi si tot dau si harta Romaniei. Si pot fi gasite si pe internet harti si trasee si la mappy.com
James Kilowatt
Microsoft Autoroute 2004 (2005, de fapt) Europe tot n-are inclusa si romania. :evil:
stefan_ieu
Autoroute 2002 (sau 2003, nu mai tin minte) contine Romania mai detaliata decat 2004.
James Kilowatt
N-am gasit-o nicaieri de downloadat. ACum fac eforturi cu Route66. Versiunea de 30MB din 1900 noaptea continea romania. Incer sa pun gheara pe versiunea 2004....
James Kilowatt
Am pus gheara pe route66 2005. Nici asta nu mai are Romania... :evil: :evil: :evil: Astia s-au tampit cu totii le copie unii dupa altii!!!! :evil: :evil: :evil:
Ovidiu41654
Salutare...
Pentru TomTom Navigator 5 ma intereseaza hartile din europa de est sau macar cele cu Romania, Ungaria, Bulgaria si Grecia.
Unde credeti ca se pot gasi?
Multzam!
Valentin50014
QUOTE(MR28673)
Am pus gheara pe route66 2005. Nici asta nu mai are Romania... :evil: :evil: :evil: Astia s-au tampit cu totii le copie unii dupa altii!!!! :evil: :evil: :evil:

Daca n-ai facut-o pana acum, incearca sa pui mana pe versiunea 2003, contine Romania la un nivel mult imbunatatit...
powerdiesel51659
QUOTE(Ovidiu41654)
Salutare...
Pentru TomTom Navigator 5 ma intereseaza hartile din europa de est sau macar cele cu Romania, Ungaria, Bulgaria si Grecia.
Unde credeti ca se pot gasi?
Multzam!

Din pacate nu sunt mape pentru nici o tara din Europa de est in Tom Tom 5.00 poate doar pentru Ungaria si sigur pentru Cehia.
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.