Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euro 3 la Hyundai coupe 1999 ???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Ovidiu67968
Buna.
Poate ma ajutati si pe mine.
Vreau sa vin in romania cu masina mea personala care este inmatriculata in Spania,un Hyundai coupe 1,6 FX fabricat in dec.99 si inmatriculat in febr.2000.
De doua saptamani umblu peste tot (la reprezentante si ateliere) am sunat si la central de hyundai en Spania si nimeni nu are habar daca masina are euro 3 sau nu are.
Cei de la reprezentante nici nu stiu ce inseamna euro 3,eu nu stiu sa le explic mai mult decat ca este vorba de norme de contaminare si de catalizator si nimeni nu ma poate ajuta.
Stiu sigur ca masina are catalizator dar nu stiu daca este euro 3 sau euro 2.
Am vazut pe pagina mobile.de masini similare din ani 97-98 si pune ca are E 3.
A mea este modelul bifar din 2000.
Ce ma sfatuiti?
pot sa o folosesc in Romania pana i-mi expira asigurarea,care este pe numele meu,dar eu prefer sa o inmatriculez.
Asigurarea este de 250 euro pe an unde am cartea verde gratis in toata lumea si m-ar mai costa taxa de drum din tara care nu stiu cat este.
Cum ies mai ieftin ?? s-o inmatriculez daca se poate sau sa o las pe Spania cu conditia sa ies din tara tot la 3 luni ???
Si inca ceva :
Daca este tunata asa mai puternic pot sa trec de RAR ?

Poate este cam lung postul considerand ca este primul,scuze.
Multumesc pentru sfaturi.
Iulian66199
Doar modelele acestea de Hyundai Coupe au motor Euro 3. Verifici dupa Cod Motor, Cmc, Kw, Km/h, CV(Tipul si numãrul de trepte pe care îl are schimbãtorul de viteze al automobilului (ex.: 5H -CV mecanicã, cu 5 raporturi, 4A -CV automatã, cu 4 raporturi)
Model Cod Motor Cmc Km/h CV
-COUPE G4ED1599 79 185 5H
-COUPE G4ED-G 1599 79 185 5H
-COUPE G4GF-EG 1975 99 200 5H
-COUPE G4GF-EG 1975 99 195 4A
-COUPE G4GF-E 1975 102 200 5H
-COUPE G4GF-E 1975 102 195 4A
Vasile63123
Vezi ca 3 luni poti circula cu masina doar o singura data, nu e o solutie sa tot iesi cu ea, ca data viitoare daca te opreste politia te amendeaza sau mai rau, confisca numerele. Am auzit zvonuri ca incepand de Octombrie 2006 putem inmatricula si masini non euro3, dar cu taxe mai mari. Eu zic sa astepti cu intrare pana toamna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.