Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Faruri Octavia Tour
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Andrei63039
Sunteti multumiti de luminile O Tour?
Eu sunt foarte dezamagit pt. ca lumina e prea slaba si bate prea aproape.
Solutii??
Kit-urile xenon?
Aveti vreo idee in sensul acesta?
DORU
Iti recomand inlocuirea becurilor stock cu unele Philips: Vision Plus. Poti inlocui atat faza scurta, cat si pe cea de ceata. Eu asa am facut si sunt extrem de multumit. In plus, am schimbat luminile de pozitie fata si semnalizatoarele cu unele Silver. Toate aceste 4 seturi de becuri Philips m-au costat acum un an si jumatate 2 mil lei. Importator la prima mana: ASPAD din Bucuresti. Merita, schimba-le si vei avea o revelatie!
TLS-09
Surprinzator ceea ce spui. Majoritatea lauda farurile Octaviei I.
Oricum solutia lui Doru este buna.Si eu mi-am pus Osram Silverstar (asemanatoare cu Vision Plus de la Philipps). Ciudat este ca eu nu sesizez o diferenta extraordinara dar nevasta-mea care mereu se plangea ca nu vede noaptea spune ca sunt mult mai bune.
Oricum ai grija sa fie curate farurile. Cat de putin noroi este suficient sa reduca drastic luminozitatea.
AlexTM
QUOTE(Andrei63039)
lumina bate prea aproape.
Stii ca inaltimea farurilor se poate regla, nu?
DORU
Alex, nu m-am gandit ca Andrei s-ar fi putut sa nu stie de butonul de reglare a pozitiei farurilor....dar s-ar putea sa ai dreptate pe jumatate!
biggrin.gif
Andrei63039
Ei dragilor, sunteti foarte glumeti, in esenta voastra, in ceea ce priveste butonul magic de reglaj, mai ales Ghita, al carui raspuns mi-a fost de un real folos. M-ai "luminat" Ghita !! Sa traiesti !
Lasand gluma la o parte, multumesc Doru, am montat Philips, dar nu ce ai tu V + , ci Vision 2 night 150 GT ( 70 RON ) si intr-adevar am si eu faruri. In ceea ce priveste "farurile bat prea aproape" am fost la super meseriasii de la Open service si intr-adevar...o mica ajustare a inaltimii farurilor a fost necesara.
Ghita...nu era suficient butonul ala al tau !!! :boxing:

Multumesc Doru.
TLS-09
Andrei63039 cat ai dat pe becuri?


Modificare: sint imbecil tocmai am vazut in mesajul tau raspunsul.

Acuma ca sa par un imbecil total te intreb: pe bucata sau pe perechea de becuri? (nu-mi raspunde ca glumeam!!!!)
Andrei63039
Milioane de scuze!! Este Power 2 Night, nu Vision 2 night.
H4 12V 60/55W P43T-38 GT150 visionplus, set 2 buc, la Augsburg = 70 RON/set, la Aspad 12.38 euro+TVA.
Va recomand cu caldura Power 2 night 150GT.
Diferenta e imensa, vorba lui Doru " revelatie ".
DORU
Andrei, ma bucur pt tine !

Sa ai parte numai de lumina in drumul tau...am totusi o intrebare: ai montat la faza scurta? Din cate stiu, legal tb sa bata numai 30 m iar cea lunga 100 m. 150GT inseamna cumva 150m? blink.gif Nu ar fi chiar bine la un control al politiei, ma gandesc...
Andrei63039
Blocul optic are un singur bec pt. faza scurta si lunga.
Sincer sa fiu m-ai dat pe spate!
Totusi, dupa ce le-am montat, am observat o imbunatatire clara a luminii emise, lumina bate si putin mai departe, dar nu ceva iesit din comun.
Inainte de O tour am avut un G V si abia acum distanta pana la care ajunge lumina este oarecum similara.
Am sa mai fac o vizita la Open service si...mai intreb si eu.
Cert e ca nimeni nu ma blitzeaza cum ca i-ar deranja.
Ideea e ca sunt foarte multumit.
Multumesc.
DORU
Cand te-am intrebat de faza scurta m-am gandit ca poate ai schimbat si becurile de la proiectoarele de ceata. Oricum, m-am mai lamurit pe site-ul philips, la becuri auto au explicatii bogate. Mai exista si GT 130.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.