Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vectra 2,2 DTI .CONSUM?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
SSS67857
am gasit sa mi cumpar o vectra din 2001 , 2,2dti .Oare cosmuma mult?
G e o r g e
in oras la mers normal cam 8, afara cam 5-6.

bine am scos si 12 in oras blush.gif si 4.5 afara .

depinde cum mergi cu ea smile.gif
SSS67857
eu fac zilnic 100 de kilometrii prin oras .Pana acum am avut o vectra de 1,6 pe benzina..... cred ca o sa ma coste cam mult diferenta de consum .Mai bine nu o cumpar si astept pina gasesc una cu motor mai mic.
danmatyas
pun pariu ca 2.2 dti nu consuma mai mult decat 1.6 benzina.sau cel mult egal...daca vrei consum mai mic ia un 2.0 dti dar e si mai slab ca putere.
florin55503
probabil ia un 1 % sau 2 in plus fata de 2.0 dti. dar daca nu te dai la ea poti scoate consumuri bune
SSS67857
dan florin57283 esti sigur ca nu o sa ma coste mai mult la 100 de km ,combustibilul pt vectra 2,2dti fata de vectra 1,6 benzina?ca eu nu prea ma pricep...
florin55503
eu am curaj sa pun pariu ca o sa iti consume mai putin decat 1.6 pe benzina. trebuie sa te gandesti ca in cazul in care vei baga piciorul in ea vei obtine dupa cum a spus si george 12-13 % maxim. in timp ce la benzina se poate duce mult mai mult poate ajunge la aceste valori fara prea mult chin. mai trebuie sa te gandesti ca fiind un motor destul de mare e elastic, placut la condus, destul de puternic.

ca dezavantaj trebuie sa te gandesti la taxele mari ce va sa vie si asigurario care se vor dubla de la anul etc. dar e motorul care se preteaza masinii
A K U
Sunt de acord cu Florin. Motorul este destul de puternic, elastic, se "infige" bine si consumul este rezonabil. Depinde foarte mult si de stilul de condus. Eu am masina din octombrie, dar pana acum nu am avut curiozitatea sa-i "fac consumul". Oricum, la confortul pe care il ofera masina, eu zic ca se merita. biggrin.gif
danmatyas
eu zic ca 1,6 benzina in oras aglomerat iti ia 11 litri.2.2 dti zic ca iti ia cam 9-10% daca nu o calci prea tare, cum zice si george.2.0 dti o sa iti ia cam 8-9..un litru in minus fata de 2.2 (parerea mea) smile.gif
pretorian
2 dti sigur nu-ti ai mai mult de 9 l/% in oras oricat de portiv ai merge, credema, 2,2 mai pune max 2 l in plus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.