Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nou --- Mazda 6 MPS 260CP --disponibila in Romania
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
dutu65393
Mazda 6 MPS 2.3i 260 CP AWD-----------Pret CIP : 26.500 EUR

Caracteristici :
-climatronic;
-airbaguri laterale + 4 airbaguri perdea;
-ABS + EBA + EBD + DSC + TSC;
-scaune sport, tapiterie din piele;
-sistem de navigare prin DVD;
-sistem audio BOSE;
-senzori de ploaie si lumina;
-computer de bord;
-tuning exterior special (sport);
-jante din aliaj usor de 18 “
-etc.

Ce parere aveti ???/ band.gif
DORU
Arata bine, are dotari adevarate. Insa astept sa vad cu ce consum aduce performanta de pe hartie. Sper ca V6 asta sa nu treaca de 20%...
cosmin45741
sigur se importa?
cei de la romcar mi-au spus ca nu acum ceva vreme...
oricum e super masina si super pretul
dutu65393
Salut Cosmin,

Da masina poate fi comandata dar doar prin noi, nu prin Romcar, si pretul e cel afisat cu vopsea inclusa.

C sa ii raspund si lui Doru--------nu este V6 ci R4 (e motorul de 2.3 I clasic + inj dir + turbo = 260 CP), si cred ca cine vrea sa conduca o asemenea masina nu se mai gandeste la consum, nu ??????
G e o r g e
eu vreau sa o conduc dar ma gandesc si la consum .

daca faci publicitate in continuare asa o sa mai vinzi mumu smile.gif
Otto73
in state o iau la 33k$ fulloption (tot ce se poate) si are 274cai cu 14 mai mult ca in europa. L-am condus si se comporta excelent.Eu vreau sa mai astept cateva luni sa-l iau cu 3-5 mii mai ieftin ca acuma nu vor sa-mi dea discount.
Oliver68884
Sunt nou in forum si va salut pe toti arigato.gif

Am o intrebare arzatoare legata de MAZDA 6 MPS.
Cine aduce aceasta masina ACUM?
In ce conditii?

Sunt foarte hotarat, daca oferta de pret si de leasing sunt de bun simt.
In Europa occidentala se vinde din decembrie....

Multumesc,
Oliver
cosmin45741
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=8039
Oliver68884
Da, am citit acel mesaj:
"Da masina poate fi comandata dar doar prin noi (?), nu prin Romcar, si pretul e cel afisat cu vopsea inclusa."

Dar cine sunt ei (noi)?
cosmin45741
automaz, cred...cei care au service-ul inscut
CRG
Se vede ca esti nou prin zona... biggrin.gif Da, sunt cei de la automaz, pe care personal ii recomand cu prietenie.. Dar cel mai bine te las pe mana lui Dutu. O zi buna !

ps: cred ca era 26,500 CIP. Vezi ca s-ar putea sa mai aiba o mazda 6 2.3 170 bhp cu 4,000 euroi CIP discount.
Oliver68884
Va multumesc !

Am vorbit cu cei de la AUTOMAZ la telefon.
Deocamdata toate par bune; Baieti faini.

Numai oferta de leasing nu-i grozava.
Nu erau siguri daca se ofera si leasing pe 12 luni !?
Acestea sunt supermofturi in anul 2006, la ce concurenta e pe piata.

Punctele care au ramas de clarificat

- leasing financiar 30% cu 12 luni, optional fara valoare reziduala
(daca se accepta)
- leasing financiar in alta parte
- trapa (pret separat)
- navigatie (pret separat)
- culori in stoc (acolo de unde le aduc ei)

Se poate livra in ca. 60 de zile de la semnare.
Sa vedem, va tin la curent.

Sper sa fie mai intelepti cu oferta de leasing.
Daca nu ofera leasing de 12 luni si
taxa de management <= 1% le zic PAAA :wave: !

Oliver
CRG
pai ce legatura are firma de leasing cu dealeru'?... Oricum se pare ca au un mic monopol pentru modelul in discutie.

ca o paranteza, mie mi-a fost acceptat leasing 1 an (pers fizica), cu avans mare (ce-i drept) si valoare reziduala zero. taxa de mgmt sub 1% nu stiu sa practice cineva. In fine, cu riscul de a ma repeta, una e finantatorul si alta e dealerul, care pur si simplu incaseaza banutzu'. bafta!
guerilla
sint dealeri care au contracte de parteneriat cu firme de leasing - cross marketing etc.
avand cantitati mari de masini vandute prin aceeasi firma de leasing si promovand acest lucru, atunci pot obtine de la finantator conditii mai bune pentru clientii masinilor. sint firme care ofera si taxa de management 0% in cadrul unor astfel de promotii.
Oliver68884
QUOTE(CRG)
pai ce legatura are firma de leasing cu dealeru'?... Oricum se pare ca au un mic monopol pentru modelul in discutie.
....
In fine, cu riscul de a ma repeta, una e finantatorul si alta e dealerul, care pur si simplu incaseaza banutzu'. bafta!


Cum scrie si guerilla.
Are legatura, pentru ca firma de leasing este "impusa" de dealer in acest caz.
Daca nu vrei sa semnezi cu acestia contractul de leasing sub nici o forma, probabil dealerul o lasa jos.
Dar datele care le-am primit astazi sunt promitatoare.
Deci chiar daca firma de leasing este impusa, daca oferta nu chiar rea, nu vad o problema.

Da, cei de la automaz par chiar OK! blush.gif
Multumesc pentru recomandare, arigato.gif

Oliver
DORU
Noutati:

http://www.curierulnational.ro/?page=artic...4&art=72036
dutu65393
QUOTE(DORU)


Din pacate de disponibilitatea acesteia nu se stie prea multe.
Oliver68884
Comandata la AUTOMAZ Distribution, a venit repede si a ajuns intr-o stare perfecta. Marti am ridicat-o din Bucuresti.

Domnii de la Automaz au fost de baza. Au pus osul sa rezolve orice problema. Deocamdata sunt un client foarte multumit. arigato.gif

MASINA>
Despre putere inca nu vreau sa scriu nimic. E in rodaj. :angel:
Totusi cateva observatii:

plusuri>
Sta in curbe ca nici o alta masina cu care m-am dat.
Sistemul 4x4 cred ca are si el un mic aport la acest fapt.
Suspensia este ok pentru cum sta in curbe.

Farurile Xenon sunt cele mai puternice care le-am intalnit.

Finisajele sunt excelente.

Instalatia hifi cu sub integrat destul de suparata.

Poti sa programezi pozitia scaunului de pilot pe cheie.
Adica se regeleaza singur in functie de cheia folosita.

Raportul Calitate / Dotare / Pret este absolut impresionant
___________
minusuri:

Mascarea teviilor de esapament este facuta prost.
Fara sa te apleci, vezi dupa o masca impunatoare dar mult prea scurta, tevusca reala.

Nu are Keyless si nu are senzor de ploaie.
__________

Cam atat pe moment.
Dupa ce iese din rodaj, fac update la acest raport !
guerilla
eu senzorul de ploaie am inceput sa-l urasc. o porcarie de marketing la care as renunta oricand pentru orice alt optional. prefer un temporizator reglabil.
overall cele cateva minusuri enumerate de tine mi se par nesemnificative.
poze cu noua ta jucarie?!
Oliver68884
Intre timp pot sa va scriu ceva despre putere: este enorma !
Sub 2500 este docila, la 2500-3000 incepe sa se enerveze, iar de la 3000 puterea explodeaza. Inainteaza la turatii de peste 3000 ca o racheta, dar una controlata perfect. :minigun:

Sunetul motorului este retinut. Multi critica acest lucru. Eu il ador. Il auzi numai cand face ceva deosebit si nu te oboseste cu zgomot gratuit la drum lung.

Am schimbat uleiul la 1500km si am pus Motul 8100x-cess. Sper ca e bun. In rest nu sunt probleme. Poze n-am apucat sa fac. Imi cer scuze.
CRG
Sa speram ca macar tu tii stafeta sus, ca uite eu, m-a facut ieri un Colt CZT. Care mai era condus si de o tipa... wallbash.gif
R a z v a n
QUOTE(dutu65393)
Salut Cosmin,

Da masina poate fi comandata dar doar prin noi, nu prin Romcar, si pretul e cel afisat cu vopsea inclusa.

C sa ii raspund si lui Doru--------nu este V6 ci R4 (e motorul de 2.3 I clasic + inj dir + turbo = 260 CP), si cred ca cine vrea sa conduca o asemenea masina nu se mai gandeste la consum, nu ??????
alex82199
masina este incredibila. si-a cumparat-o un prieten si este absolut uimit de ce poate masina. pe curbe nu-i gasesti limita...intri cu ea cu niste viteze uluitoare si nici macar DSC nici nu clipeste. probabil ca e de vina 4x4 permanent.
Mihai82205
Este absolut senzartionala.Un ochi neformat nu poate face deosebirea fata de o limuzina Mazda6.
Totul se schimba in interior.Scaune cu profil sportiv, posibilitatea alegerii modului de tractiune, in functie de carosabil, materiale de cea mai buna calitate.
Mazda a lansat un produs nou pe piata, pe un segment pe care nici un producator japonez nu a intrat.
Modelul este la clasa limuzina, cu tractiune integrala, cu 3 moduri de reglare a tractiunii, intre cele 3 diferentiale.Este oferit la un pret de 28500 E CIP.
Pretul este mult mai mic decat la Mit Evo sau Subaru Impretza STI, care sunt la segmentul C.
In Mazda MPS Chiar se poate calatori si pe distante mai mari de 30 km la o tura in oras sau o liniuta de 400m...
Consumul de carburant nu este mare.Depinde cat porti la picior smile.gif.Oricum cine intreba de consum insemna ca nu vrea un salon de 260 CP cu tractiune integrala.


Mihai
Mihai82205
Salut,

Am vazut ca esti foarte interesat de achizitia unui Mazda MPS.In octombrie va fi disponibil modelul pentru Romania.
Iulian HondaFan
un coleg aici tocmai a cumparat una ( acilea ii zice Mazdaspeed6) - s-a mai uitat la A4 si Legacy GT si asta i-a placut mai mult... interiorul este mai dichisit decat la Mazda6.

concurentul principal este Legacy GT si este un comparo pe Edmunds in care Mazdaspeed este data castigatoare.

http://www.edmunds.com

sistemul AWD este de provenienta Volvo-Haldex si este unul semipermanent ( FWD normal, pana la 50% din tractiune pe spate daca rotile din fata pierd tractiunea) insa.

minusuri- masina este cam dolofana -cantareste 1.6-1.7t, in timp ce legacy GT e cu aprox 100kile mai usor - iar consumul este in medie 20mpg (11.8l%)... in regim urban de Bucuresti nu m-ar mira sa scoata si 15l%.

cum insa Legacy GT nu e disponibil in Europa, masina nu prea are concurenta si daca este data la un pret o idee sub A4 2.0TFSI, cum este aici, zic ca e un A4 killer...
guerilla
QUOTE(Mihai82205)
Salut,

Am vazut ca esti foarte interesat de achizitia unui Mazda MPS.In octombrie va fi disponibil modelul pentru Romania.


daca citeai mai sus omul a si cumparat masina, a si primit-o si a si facut 1500km si asta scria in Mai smile.gif ma gandesc ca pana aduceti voi, importatorii, mazda mps, o sa-si cumpere toti cei care vor vrea prin alt dealer care o aduce de acum cateva luni.
Mihai82205
Dutu, are chiar un motor L4.Imi dau seama de aici ca nu ai vazut o astfel de masina, asa cum te lauzi, sau nu stii ce inseamna o masina cu tractiune integrala.Daca ar fi pus transversal nu ar avea cu sa transmita la rotile din spate puterea.Nu vreau sa fiu rau, dar mai citeste.
CRG
QUOTE(Mihai82205)
Dutu, are chiar un motor L4.Imi dau seama de aici ca nu ai vazut o astfel de masina, asa cum te lauzi, sau nu stii ce inseamna o masina cu tractiune integrala.Daca ar fi pus transversal nu ar avea cu sa transmita la rotile din spate puterea.Nu vreau sa fiu rau, dar mai citeste.


Hai ca asta-i tare: Automaz vs Mazrom Motors. Keep up the good work, boys.

Eu am vazut motorul, de fapt, Dutu mi l-a aratat, si parca era totusi amplasat ca si la dizelul meu, transversal.
R a z v a n
QUOTE(guerilla)
QUOTE(Mihai82205)
Salut,

Am vazut ca esti foarte interesat de achizitia unui Mazda MPS.In octombrie va fi disponibil modelul pentru Romania.


daca citeai mai sus omul a si cumparat masina, a si primit-o si a si facut 1500km si asta scria in Mai smile.gif ma gandesc ca pana aduceti voi, importatorii, mazda mps, o sa-si cumpere toti cei care vor vrea prin alt dealer care o aduce de acum cateva luni.


Acel Dealer la care faci tu referire nu este Dealer, este agent Mazrom Motors.
Masina aceea a adus-o pe responsabilitatea lui si constituie o incalcare a contractului de reprezentare. La prima abatere e liber sa aduca cate masini vrea de unde vrea, in ce conditii vrea el sau clientul. Acea masina spre exemplu nu va intra in raportarea din Romania a DSR (Digital Service Report). Sunt curios unde are garantie. Oricum nu cred ca va avea mari probleme daca are grija de ea.

Acum in cu totul alta directie: ID-ul vizual, logo, sau cum ii spune nu te caracterizeaza de loc. Esti foarte departe de a face comentarii neutre dar la subiect. Nu te poti abtine sa nu pui la punct pe cel care are mai putina experienta decat tine. Dar e in regula, in fond esti administrator, nu?!
acesta este singurul comentariu personal pe care mi l-am permis pana acum, imi cer scuze daca te simti. Ofensat.
Iulian HondaFan
QUOTE(Mihai82205)
Dutu, are chiar un motor L4.Imi dau seama de aici ca nu ai vazut o astfel de masina, asa cum te lauzi, sau nu stii ce inseamna o masina cu tractiune integrala.Daca ar fi pus transversal nu ar avea cu sa transmita la rotile din spate puterea.Nu vreau sa fiu rau, dar mai citeste.


motorul la Mazda6 este transversal. exita diferentiale centrale care sunt concepute pentru motoare transversale.

sunt si alte masini cu AWD cu motor transversal - Volvo-urile AWD, Golf-Octavia-A3, Passat-ul actual ( generatia precedenta B5 este cu motor longitudinal, avand aceeasi arhitectura ca Audi A4 precedent si cel actual), Honda Legend, etc.

Mazda6 ( MPS sau nu) are o arhitectura de FWD cu motorul amplasat transversal. nu exista masini care sa aiba motorul amplasat si transversal si longitudinal, este fie una fie alta.

Audi A4, Subaru au motoare dispuse longitudinal ca si masinile care sunt la baza RWD - BMW, Mercedes, Mazda MX5, Honda S2000 si NSX, etc.
R a z v a n
POINT WELL TAKEN !!!
Iata si o poza pentru cine mai are lacune sau dubii


Mihai82205
QUOTE(Iulian HondaFan)
QUOTE(Mihai82205)
Dutu, are chiar un motor L4.Imi dau seama de aici ca nu ai vazut o astfel de masina, asa cum te lauzi, sau nu stii ce inseamna o masina cu tractiune integrala.Daca ar fi pus transversal nu ar avea cu sa transmita la rotile din spate puterea.Nu vreau sa fiu rau, dar mai citeste.


motorul la Mazda6 este transversal. exita diferentiale centrale care sunt concepute pentru motoare transversale.

sunt si alte masini cu AWD cu motor transversal - Volvo-urile AWD, Golf-Octavia-A3, Passat-ul actual ( generatia precedenta B5 este cu motor longitudinal, avand aceeasi arhitectura ca Audi A4 precedent si cel actual), Honda Legend, etc.

Mazda6 ( MPS sau nu) are o arhitectura de FWD cu motorul amplasat transversal. nu exista masini care sa aiba motorul amplasat si transversal si longitudinal, este fie una fie alta.

Audi A4, Subaru au motoare dispuse longitudinal ca si masinile care sunt la baza RWD - BMW, Mercedes, Mazda MX5, Honda S2000 si NSX, etc.


Scuza-mi greseala.De data asta ai perfecta dreptate.Dar discutia a deviat din concurentii directi pe segmentul C/D.Legacy este unul dintre ei, care din pacate nu a intrat si pe piata din Romania.Mazdaspeed6 a reusit si spre sfarsitul anului va veni si Mazdaspeed3, cu acelasi motor, dar cu tractiune doar pe puntea fata.Va fi una dintre cele mai puternice compacte cu tractiune DOAR pe puntea fata.

Mihai
Rudolf90835
Si...cat costa pana la urma?
CRG
ultima oara era 26,500 CIP.
R a z v a n
WRONG!
27500 euro pret de lista CIP (la dealerii autorizati).
La acest pret fiecare dealer mai da ce poate...
Daniel82791
Salut Razvan,

Cum devine chestia asta cu 27500 pret de lista? Eu joi 2 Nov am fost la Mazrom sa imi comand un MPS, si pretul de lista era 28000.

Tu nu lucrezi pe acolo, sau ma insel eu? Chiar ca director, poate?

Scuze daca fac o confuzie.
G e o r g e
cand ma dau si eu o tura cu ea ? smile.gif ca mi-ai promis nu de alta biggrin.gif

legacy 3.0 245 cp este la 29500 pret de lista .

6.9 demaraj in versiunea manuala si 8.2 in versiunea automata (fara power launch, cu power lauch poti scoate in jur de 7 in versiunea automata si mult mai putin in versiunea manuala biggrin.gif)
R a z v a n
QUOTE(Daniel82791)
Salut Razvan,

Cum devine chestia asta cu 27500 pret de lista? Eu joi 2 Nov am fost la Mazrom sa imi comand un MPS, si pretul de lista era 28000.

Tu nu lucrezi pe acolo, sau ma insel eu? Chiar ca director, poate?

Scuze daca fac o confuzie.


Nu, nu sunt eu ala biggrin.gif
Masina costa 27.500. Cel putin atat o sa scrie pe proforma ta.
Au fost repozitionate toate modelele si este posibil ca consultantul sa nu fi verificat evolutia pretului. Toate modelele au preturi mai bune intre aprx 500 si 1500 de euro functie de model.
R a z v a n
QUOTE(G e o r g e)
cand ma dau si eu o tura cu ea ? smile.gif ca mi-ai promis nu de alta biggrin.gif

legacy 3.0 245 cp este la 29500 pret de lista .

6.9 demaraj in versiunea manuala si 8.2 in versiunea automata (fara power launch, cu power lauch poti scoate in jur de 7 in versiunea automata si mult mai putin in versiunea manuala biggrin.gif)

daca o ia Daniel pe asta n-am ce face si trebuie sa mai aastept inca o luna... bicycle.gif adevarul e ca de cate ori ma hotarasc sa o inmatriculez vine cineva si o cumpara...pana acum am rupt 3 contracte de leasing...dar intr-o luna vin 3 bucati, poate apuc si eu una...
G e o r g e
haide ... sa scriem articol la cald despre masina biggrin.gif
Daniel82791
QUOTE(R a z v a n)
QUOTE(G e o r g e)
cand ma dau si eu o tura cu ea ? smile.gif ca mi-ai promis nu de alta biggrin.gif

legacy 3.0 245 cp este la 29500 pret de lista .

6.9 demaraj in versiunea manuala si 8.2 in versiunea automata (fara power launch, cu power lauch poti scoate in jur de 7 in versiunea automata si mult mai putin in versiunea manuala biggrin.gif)

daca o ia Daniel pe asta n-am ce face si trebuie sa mai aastept inca o luna... bicycle.gif adevarul e ca de cate ori ma hotarasc sa o inmatriculez vine cineva si o cumpara...pana acum am rupt 3 contracte de leasing...dar intr-o luna vin 3 bucati, poate apuc si eu una...


Salut Razvan,

Nu o iau eu pe asta, pe asta o ia altcineva! Eu o iau pe urmatoarea, care vine pe 30 noiembrie in Viena. Dar atunci vin doua, poate daca sunteti rapizi inmatriculati una, eu va tin pumnii.

Raman dator pentru informatia despre pret. Spune-i te rog lui Florin sa nu imi spuna ca imi da discount de la 28 000 la 27 500, ca ma supar.

Multumesc
R a z v a n
QUOTE(Daniel82791)
Salut Razvan,

Nu o iau eu pe asta, pe asta o ia altcineva! Eu o iau pe urmatoarea, care vine pe 30 noiembrie in Viena. Dar atunci vin doua, poate daca sunteti rapizi inmatriculati una, eu va tin pumnii.

Raman dator pentru informatia despre pret. Spune-i te rog lui Florin sa nu imi spuna ca imi da discount de la 28 000 la 27 500, ca ma supar.

Multumesc


Ok, o sa-i spun, nu-mi plac clientii suparati. Matematica e in felul urmator: reducerea de pret (de 1000 de euro btw - pana acum 2-3 saptamani MPS-ul era 28500) tot din marja dealer-ului a venit - hence la o marja mai mica discount nexam. Deci desi mi-ar face o deosebita placere nu am cum sa ofer discount. Florin a incercat sa imbrace o veste buna in aroma de discount. Ei bine nu e discount, e reducere. La sfarsitul zilei e o proforma cu 1000 de euro mai putin decat ar fi costat aceeasi masina acum o luna.
Miu87084
iuppiiiiii .....si-a luat un prieten din bz mazda6 mps......abia astept sa fac cunostinta cu EA :inlove:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.