Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebare/Service Suzuki Swift
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
Luchian63783
Am un suzuki swift din '93 am urmatoarea problema:
- cred ca este ceva de la ambreiaj , cand merg cu masina si calc ambreiajul la inceput se aude un suierat , dupa un timp cand calc ambreiajul suieratul se aude cand calc ambreiajul dar cand il ridic se aude pe la jumate un tziuit

Stie careva ce ar putea sa fie ??

Tks.
Teodor68513
:wave:
Draga prietene, tocmai vi se strica rulmentul de presiune al ambreiajului! E acel rulment care permite pedalei sa actioneze, printr-o furca, asupra discului de ambreiaj, apropiindu-l sau departandu-l de volantul motorului - adica, cuplind sau decupland ambreiajul.

Dincolo de 50.000 km e normal un oarecare joc la rulmentul de presiune care "vajaie" - mai ales daca ati folosit masina pe strazi inundate.

Anormal este insa "tipatul" la cuplare ambreiaj - inseamna ca e pe duca.
Riscul e sa se blocheze, caz in care nu mai puteti baga sau scoate din viteza. Oricum va face mult prea urat inainte ca sa se ajunga la asemenea extreme!

Trebuie schimbat rulmentul de presiune, care in sine nu e costisitor, dar manopera e mare: se scoate intregul motor in atelier specializat, ceea ce inseamna 4 ore montat - demontat. Ca un sfat, schimbati cu aceasta ocazie si discul de ambreiaj (cu totul, nu numai ferodourile) ca astfel inca 100.000 km nu mai umblati la el.

Spor la treaba / Teo
Florin50070
O problema oarecum asemanatoare am si eu, dar eu am doar 7000 km. In mers, la apasarea usoara a pedalei de ambreiaj si pana la locul in care debraiaza simt sub picior un tremurat usor, o vibratie-frecare care se aude usor si la motor, probabil in zona ambreiajului. Zgomotul dispare la apasare completa si apare din nou la ridicarea piciorului de pe pedala dar dupa ce a cuplat. Din cate am observat acest zgomot nu apare la rece ci doar dupa ce motorul s-a incalzit.
In plus, cuplarea ambreiajului mi se pare ca se face destul de dur (sau poate nu-s eu destul de fin cu pedalele blush.gif), dar doar la cald. La rece totul merge "smooth".
Oare si la mine rulmentul de presiune vibreaza sau e vorba de ceva uleiuri tinand cont de felul diferit in care se manifesta in functie de temperatura ?
Luchian63783
eu pana la urma am schimbat tot kit-ul de ambreiaj , m-a costat 10mil cu tot cu montat + piese (piesele luate de la Al Padrino)
Luchian63783
care stie care este distanta intre prezoane la suzuki swift '93 ??
Florin50070
Referitor la problema mea de mai sus, ieri am aflat (dupa ce am fost tinut in asteptare timp de trei luni pentru un rulment de presiune) ca de fapt "stiti, piesele din cadrul ambreiajului nu sunt supuse garantiei" si deci pot foarte bine sa-mi cumpar singur piesele si sa platesc manopera chiar daca masina e in garantie.

Povestea e in felul urmator: Ma duc cu masina in service la Proton Auto pentru problema la ambreiaj, ei noteaza in fisa de service "zgomot ambreiaj la schimbarea vitezelor" si fac o comanda catre Sara Motors pentru un rulment de presiune (asta prin iulie). Si asteptam...si asteptam...si asteptam...telefoane peste telefoane...etc. Iar acum pur si simplu mi se spune ceva de genul "am fost anuntati de Sara Motors ca piesele din cadrul ambreiajului nu se supun garantiei" sa mor nu alta

Ce spuneti de asta ?
Andrei Suzuki
Asa este.Dar,din motive evidente,dealerul "uita" sa iti spuna asta.
Din cate tin eu minte,si Madalina zicea ca a avut probleme cu ambreiajul si a trebuit sa plateasca.
Si asta chiar am auzit cu urechile mele la Mitsubishi cand un domn in showroom explica unui potential client ca ambreiajul si nu mai stiu ce nu sunt supuse garantiei.
Sorin71828
De ce nu ai sunat tu la Sara Motors sa te interesezi direct ! in general dealerii de masini sau service-urile nu sint prea interesate de clienti ( numai de banii lor ) Nu stiu daca ambreiajul de la Ignis este sau nu sub garantie - dar pot sa-ti dau un exemplu : o pompa de motorina de la un Renault Megane NU este, desi masina este ... ce sa mai crezi ? cica de vina este combustibilul - deci "nimeni" dar de platit plateste clientul...15 milioane :bash:
Florin50070
Da, exact asta am facut azi si s-ar putea sa se rezolve totusi. Mi s-a spus ca daca e vorba de rulmentul de presiune atunci acesta se schimba in garantie iar daca e vorba de placa de presiune si disc ele se inlocuiesc doar daca ambreiajul nu a fost fortat. Si ca se vede daca a fost fortat.

Persoana de la Sara Motors a fost foarte amabila, cei de la Proton Auto au fost foarte amabili dar se pare ca exista ceva scurt-circuite in relatia lor, situatie care sper sa se rezolve pentru ca clientii sunt la mijloc.

Am sa va tin la curent cu situatia.
Sorin71828
Si ce faci ? te duci la Timisoara ? eu cind am fost la Proton Auto ( Bosch ) baietii de acolo spuneau ca tare greu vin piesele de la Sara si ca este f. f. greu de lucrat cu ei... ai dreptate este un scurt-circuit intre ei... sa ne tii la curent
Florin50070
pai benzina pentru drumul pana la Timisoara m-ar costa exact cat rulmentul de presiune biggrin.gif. mai ramane manopera, care nu e chiar ieftina dar daca mai dau multe telefoane poate de banii aia o faceam si pe asta.
Florin50070
Am revenit. Mi s-a explicat frumos ca rulmentul de presiune daca e defect se inlocuieste fara probleme iar daca e vorba de disc sau placa de presiune, acestea nu se inlocuiesc in garantie doar daca se dovedeste (clar, cu poze, etc.) ca ambreiajul a fost fortat.

Cei de la service mi-au spus ca problema care o am se datoreaza in general rulmentilor

Se pare ca problema se va rezolva totusi

Imi cer scuze ca am tot postat in acest topic de swift
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.