Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MAZDA RX8
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
cosmin45741
ce stiti despre rx8?
sensibilitati, probleme? (fiabilitate), motorul tot 150000 e menit sa tina? costuri intretinere?
dutu65393
Salut Cosmin,

Probleme nu s-au inregistrat, singura chemare la service a fost cu scuturile termice li s-au montat altele, dar au fost putine rechemari.
Au mai fost probleme cu ambreiajul dar s-a ajuns la concluzia ca oameni le foloseau la curse (asta recunoscand ulterior) si bineinteles nu li s-au acordat garantia.
Alte probleme nu au mai fost sesizate biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Motorul e garantat 300 000 Km, si se considera piesa de schimb (nu se repara) iar unul nou costa in jur de 3000 EUR.
Reviziile nu au un pert foarte ridicat, dar se schimb multe consumabile ceva mai des decat la un autoturism obisnuit, pentru alte detali ne poti contacta biggrin.gif (dar cine isi cumpara o astfel de masina sunt convins ca poate suporta si reviziile, nu ???? biggrin.gif )

Ceci in concluzie masina e destul de fiabila bicycle.gif
cosmin45741
eu am avut odata un rx7 si "poate" ma bate gandul la un rx8 blush.gif
stiu spre exemplu ca uleiul nu se schimba ci se completeaza...
ce alte consumabile se schimba mai des?
G e o r g e
pai la bani de RX8 iti iei bmw 325xi smile.gif
cosmin45741
george daca nu faci diferenta intre un sedan si o masina sport inseamna ca ai o problema blush.gif
G e o r g e
doar ca eu stiu pe unul care zicea ca daca ar avea bani de bmw si-ar lua imediat unul :angel:
madalina
Nu spuneai tu ca BMW este the best...
cosmin45741
pai chiar este si ce tot ma atacati atat? biggrin.gif mi-am luat eu rx8? biggrin.gif
doar intrebam si eu sa vad cum si cu ce se mananca...
RCS
Nu stiu ce sa zic de RX 8..dar faptul ca papa de noua 1l ulei la 1.000 km... blink.gif ...nu prea imi place...tot timpul cu bidonul de ulei dupa tine..,in fine, gusturile nu se discuta !
Mihai82205
Mazda RX-8.O masina excelenta, pentru cunoscatori.Daca ai grija de ea si tii cont ca nu este un motor Otto, ci unul Wankel, deci special, care are nevoi speciale.
Daca o respecti si ai grija de ea, si ea are grija de tine.
CRG
renesis, mai precis. Se schimba cu totul pe la 200k.
Mihai82205
QUOTE(CRG)
renesis, mai precis. Se schimba cu totul pe la 200k.


http://www.mazda.ro/pages/t1.php?sec_id=9&...&page_id=19

Motorul rotativ a fost inventat de Felix Wankel in 1924.Din aceasta cauza denumiraea lui este motorul rotativ Vankel.Denumirea specifica pentru motorul care a echipat Mazda RX Evolv este Renesis.

Mihai
eddie
Am un coleg care are un RX8 191 c.p. chiar langa mine care imi spune despre masina cam asa:
-consuma cam 3,5 litri de ulei la 15.000 km
-consum 20 % urban
-consum 15% afara
-7 sec/100 km/h
-revizia de 15.000 a costat 5,5 milioane
-trebuie accelerata pe loc inainte sa oopresti motorul,mai ales iarna
-viteza maxima atinsa 225 km/h
-pretul a fost 23.500 cip varianta Revolution cu piele

In rest,Mihai82205 are dreptate despre denumirea motorului
R a z v a n
au mai descoperit si altii avantajul "suicide doors"....

http://www.saturn.com/saturn/vehicles/ionq...pe/overview.jsp
lazarm1
bai mai sunteti unii pe aci q dacii si vb in xxxx voi despre rx8 k asa k asa...ati vazut in xxx qm arata makr un rx8?tin sa va anunt k la 1000km mananc 100ml de ulei mai...nu 1 l:))si se merita..e o masina suuper..fiind rotativ are consumu ceva mai marisor...la drum lung mie imi manank intre 15-20 depinde qm o gonesti...dak e cineva interesat sau aveti cv intrebari va rsp q placere

Daca vrei sa scrii mai mult de acest post pe forumul masini.ro te invit sa-ti controlezi limbajul. Aici nu sunt permise limbajul vulgar si scrierea de tip IRC. In plus tin sa te informez ca IQ-ul cuiva nu tine de buzunar, sa ai Dacie nu e o rusine cum nici sa ai RX nu e o virtute.
lazarm1
nu e vorba de asta k ai o masina de asta sau nu!!!dar knd ii aud pe baietii astia kre vorbesc numai prostii..ma iau dracii...eu dak nu stiu un anume lucru nu vorbesc despre el..asa am fost sio influentat de lume k nu e buna rx8,k papa mult si ulei si benzina..si etc..parerea mea dak nu stiti ceva mai concret numai scrieti ceva ce nu este adevarat!!!ma bufnit naibii rasu cand am vazut aberatia aia precum ar papa 1lulei/1000km...ceva departe de adevar...
G e o r g e
te rugam frumos sa scrii romaneste, adica fara K , sh , tz ... samd .

multumim.
apostualex
sal la toti am tot citit despre ce se scrie despre mazda rx8 .....multi vb din auzite multi din gelozie si etc etc ....o sa va zic despre masina deoarece am o mazda rx 8 de 1 an de zile ...consumult de ulei ...100 ml la 1000 km consum 14 la suta motoru dupa cum bine stiti se zice ca este piesa de schimb aici o sa contrazic foarte multe persoane deoarece eu sunt in grecia si aici sunt inscris la clubul mazda rx 8 si multi baeti au mazda rx8 cu peste 300.000 km si nu au nici o problema si sunt masini destul de forjate raliuri drifturi etc etc deci cine are o mazda rx 8 poate sa intealeaga cea ce zic cei ce nu au si vb doar din auzite ......e mai bine sa nu vb deoarece se inseala iar multi care stiu rad de cea ce multi scrie ,,,cat despre masina da e putin costisitoare dar iti ofera anumite senzatie pe care un bmw 325 nu ti-o poate oferi cum multi zic ca este o masina buna ....dar nu le poti compara asa ca cei care au o mazda rx 8 sau intentioneaza sa isi cumpere ...un sfat faceti o alegere buna si pentru mai multe detalii id meu este apostualex
DRAGOS
nu ma indoiesc ca e o masina buna, dar zau ca tie nu ti-ar strica un curs de limba romana...
Legionaru'
Nu vezi ca omul sta in Gretzia!
O fi uitat din tainele limbii romane.
HalbaSus
Pfuaaaaaaaaaaaa... ce jantaaaaa misto are bmw-ul ala biggrin.gif
Titi1988
QUOTE (HalbaSus @ Feb 17 2011, 09:19 PM) *
Pfuaaaaaaaaaaaa... ce jantaaaaa misto are bmw-ul ala biggrin.gif


este janta de M3 din 2003-2007 (ceva de genul asta perioada, mi lene sa caut..)

cat despre rx-8, da imi place masina este super tare dar papa benzina in ultimul hal. consumul acela de 14% este 80% extraurban si 20% urban... am citit foarte multe despre RX-8 pentru ca mi se pareau imbatabile la raportul pret/performante, dar mi-am dat seama destul de repede de ce erau atat de ieftine SH.. confused.gif

dragos BEHAVE!!! laugh.gif 36182451.gif
laurentiu
Faptul ca e ieftin la mana a doua se datoreaza mai mult imaginii mai slabe Mazda in Romania, mai ales a lui RX-8 si reticentei fata de un motor rotativ. Nu cred ca ar fi consumul cea mai mare problema, asa cum nu e cea mai mare problema la nici o masina sport.
Gottfried
Daca tot avem posesori de RX8 printre noi, as fi curios daca se poate urca totusi cineva in spate. Aici nu ma refer la copii sau mignioni teehee.gif, ci la un om normal de 175, 80 de kg. Si mie imi plac foarte mult aceste masini, mi-as dori una pe negru ninja.gif gen http://www.autovit.ro/mazda-rx-8-C17388139.html
James Kilowatt
Apropo, taxele sunt de motor de 1.3? smile.gif
pista
Mai exista si varianta de 2616 cm³...
Titi1988
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 18 2011, 09:21 AM) *
Apropo, taxele sunt de motor de 1.3? smile.gif


pe 2.6 sunt.
DORU
Dragos, Legionaru, Halba - SE POATE ?! Atata invidie va roade ca il luati pe apostualex peste picior asa... ?! tongue.gif

In Grecia exista macar drumuri pt masina asta...la noi ciu-ciu laugh.gif Poate si taxele sunt mai mici ca la Boc cel fara de noroc geek.gif
mariusdruta
QUOTE (apostualex @ Feb 17 2011, 09:56 PM) *
sal la toti am tot citit despre ce se scrie despre mazda rx8 .....multi vb din auzite multi din gelozie si etc etc ....o sa va zic despre masina deoarece am o mazda rx 8 de 1 an de zile ...consumult de ulei ...100 ml la 1000 km consum 14 la suta motoru dupa cum bine stiti se zice ca este piesa de schimb aici o sa contrazic foarte multe persoane deoarece eu sunt in grecia si aici sunt inscris la clubul mazda rx 8 si multi baeti au mazda rx8 cu peste 300.000 km si nu au nici o problema si sunt masini destul de forjate raliuri drifturi etc etc deci cine are o mazda rx 8 poate sa intealeaga cea ce zic cei ce nu au si vb doar din auzite ......e mai bine sa nu vb deoarece se inseala iar multi care stiu rad de cea ce multi scrie ,,,cat despre masina da e putin costisitoare dar iti ofera anumite senzatie pe care un bmw 325 nu ti-o poate oferi cum multi zic ca este o masina buna ....dar nu le poti compara asa ca cei care au o mazda rx 8 sau intentioneaza sa isi cumpere ...un sfat faceti o alegere buna si pentru mai multe detalii id meu este apostualex


Frumoasa masina, pacat ca domnul pe care l-ai prins in fotografie nu a vrut deloc sa se dea la o parte, ca altfel o vedeam si noi mai bine.


QUOTE (DRAGOS @ Feb 17 2011, 10:10 PM) *
nu ma indoiesc ca e o masina buna, dar zau ca tie nu ti-ar strica un curs de limba romana...


P.S. cat despre limba romana, nu e nici prima oara cand e "abuzata" si nici cel mai grav , mai ales facand comparatie cu alti agramati binecunoscuti, omniprezenti pe forum. Sa inteleg atunci, Dragos, ca fie consideri ca fiind oligofreni sunt incorigibili fie lor le-ai facut recomandarea in particular?
Rebel
QUOTE (DRAGOS @ Feb 17 2011, 11:10 PM) *
nu ma indoiesc ca e o masina buna, dar zau ca tie nu ti-ar strica un curs de limba romana...

Cata rautate domnule...
Eu as dori sa stiu, de ce sunt usile asa de larg deschise? Mi-e mila de M3-ul ala din dreapta, tare mi-e ca i-a tras o zgarietura pe aripa fata...
Nu de alta dar daca era al meu ii aranjam corect usile din spate ... biggrin.gif
Dar am o intrebare: clima bizonica are? unsure.gif
cristi_cm
Salutare! Mam gandit sa imi cumpar si eu o mazda rX8, dar cand vad coversatiile discutate de voi in legatura cu consuma imi cam da fiori , este adevarat ca consuma peste 20%? Va rog datim un raspuns exact daka se poate Va multumesc !
laviniu19
salutare, si eu mi-am luat o mazda rx 8 ... mie nu imi consuma 20 % afara cum zic alti . eu am scos 12 % , iar consum de ulei nu am avut, am facut 2000 km cu ea si nu am bagat nici un gram de ulei, si am tot verificat uleiul tot la acelasi nivel a ramas.
RUE
fotografii nu pui?
laviniu19
uite si poze
Titi1988
12% urban? Nu prea cred. Poatre invers 21 laugh.gif
tipografu
La Multi Ani!

QUOTE (laviniu19 @ Jan 1 2012, 11:46 PM) *
... mie nu imi consuma 20 % afara cum zic alti . eu am scos 12 %

Consumul de 12% se refera la mers "afara" si e real,mediu e de 15-17%,urban 20%+.

QUOTE (laviniu19 @ Jan 1 2012, 11:46 PM) *
consum de ulei nu am avut, am facut 2000 km cu ea si nu am bagat nici un gram de ulei, si am tot verificat uleiul tot la acelasi nivel a ramas.


Mesajul de mai jos cred ca ti l-am transmis si pe alt forum,unde a fost postat ceva similar yes.gif .
Faptul ca nu-ti consuma ulei ar trebui sa te ingrijoreze,nu sa te bucure.
Motoarele Wankel sunt concepute sa consume ulei- OMP(Oil Metering Pump) comanda ungerea suplimentara care se face prin injectarea de ulei direct in camerele rotoarelor,ulei care nu mai este reintrodus in circuitul de ungere,fiind ars si evacuat.
Atentie la uleiul pe care il vei folosi,trebuie sa arda curat,fara reziduuri care in urma arderii sa se depuna pe camere si sa implice uzura prematura a "segmentilor" din virfurile rotoarelor=pierderea compresiei;uleiuri recomandate sunt Dexelia(de la orice reprezentanta Mazda din RO)sau Idemitsu,care insa trebuie comandat afara(Ungaria,Germania sau Grecia).
laviniu19
Da l-am trimis si pe alt forum. Cand am luat masina am primit si 1 l ulei Dexelia . Dar acuma ma ingrijoreaza asa ca nu consuma ulei.
Multumesc pentru sfaturi tipografu.
apostualex
QUOTE (DORU @ Feb 18 2011, 02:40 PM) *
Dragos, Legionaru, Halba - SE POATE ?! Atata invidie va roade ca il luati pe apostualex peste picior asa... ?! tongue.gif

In Grecia exista macar drumuri pt masina asta...la noi ciu-ciu laugh.gif Poate si taxele sunt mai mici ca la Boc cel fara de noroc geek.gif


SAL tuturor ,din tot ce am citit pe acest forum inainte de a lasa primul meu mesaj despre mazda rx 8 au fost doar aberatii doar un detinator poate fi de acord cu mine .Cat despre limba mea romana cum multi dintre voi ati comentat ,intradevar poate au fost greseli dar mi-as dori ca cei care nu sau abtinut de la comentarii sa stea si ei o vreme de fff multi ani prin strainatate si dupa aceea sa comenteze ,iar tin sa va amintesc ca acesta este un FORUM MAZDA RX 8 si nu un forum unde fiecare este atent la greselile altora . revenind la masina ca printre cei care nu au altceva decat sa comenteze scrisul altora sau greselile si sincer cred ca se trage si putin din oftica si gelozie am sa vb despre masina asa cum am facuto si randul trecut .din ce am vazut mai exista un detinator de mazda rx 8 pe forum care a fost de acord cu mine si cred ca maine daca ar vine masina aceasta nu ar comenta urat despre ea.de multe ori ziceti ca ba se strica nu stiu ce ba cade nu stiu ce si asa mai departe ...dar v-ati intrebat daca in ceea ce se intampla cu masina voastra nu sunteti chiar voi de vina ca soferi ???? mazda rx 8 este o masina cu adevart buna cat despre cei care o detin ,tin sa ii anunt ca in luna septembrie a anului acesta noi adik ,eu si ceilalti colegi ai grupului mazda rx 8 vom face un tur al romaniei pnt cei interesati acesta este id meu apostualex ne vom putea intalni si chiar a va demonstra ce poate face o astfel de masina va multumesc frumos o zi placuta tuturor
apostualex
cat despre faza in care sa comentat ca daca se dadea tipul din fata masini se vedea mai bine ...tipul sunt eu ,iar daca vreti am sa pun si alte poze
Bladeuletz
Salutare dragi colegi,
Am avut un Vw Polo 1.6 TDI din anul 2011 pe care l-am vandut recent prea multe probleme la el, acum tind spre a-mi achizitiona un Mazda RX-8 modelul 2004, mai mult de scandal, ce parere aveti de aceasta masina, credeti ca cele 2 motoare de 1.3 benzina fac un 2.5 diesel? Sunt rezistente, ceva probleme intalnite la aceasta masina daca a-ti auzit?
DORU
Nu am o parere autorizata, insa am auzit ca motorul Wenkel nu este prea fiabil dupa 100.000km avand in vedere caracteristicile constructive.
lantu
QUOTE (cosmin45741 @ Feb 8 2006, 12:26 AM) *
pai chiar este si ce tot ma atacati atat? biggrin.gif mi-am luat eu rx8? biggrin.gif
doar intrebam si eu sa vad cum si cu ce se mananca...

papa 100.grame,.la 1000. si consum oras 15 pina la 20 cit ai talpa si afara 12 maxim 13 o am de 5 ani si sunt multumit
auraleobea
QUOTE (cosmin45741 @ Feb 7 2006, 03:40 PM) *
ce stiti despre rx8?
sensibilitati, probleme? (fiabilitate), motorul tot 150000 e menit sa tina? costuri intretinere?


daca esti hotarat sa ti cumperi o mazda rx 8 am eu una in stare perfecta,full option. masinile astea consuma intr-adevar intre 15-20% benzina,depinde la cate mii de turatii o tii Ș)). consumabilele din cate stiu eu nu prea s schimba. eu cel putin nu am schimbat decat uleiul pt ca asa mi s a spus la un service din italia.( probabil am si inteles eu gresit whistling.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.