Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda vs alte marci ????????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
dutu65393
Am si eu o intrebare de ce romani cumpara numai masini Nemtesti si Francofone ????????????? Si cand aud de alta marca parca le dai cu ceva in cap (chiar se everveaza :bash: ) :bash: :bash: :bash: :minigun:
cosmin45741
1). taxe vamale
2). servisare proasta si neraspandita
3). preconceptii si legende
DORU
Valoare la revanzare scazuta, clienti putini !
CRG
ca sa-l citez pe George, mazda intra in Ro la capitolul "exotice".. blink.gif

dar nici pe-afara nu am vazut prea multe, cred ca filozofia japonezilor este mai degraba clienti putini + marja ridicata..

e intr-adevar o chestie de educatie, dar si de obisnuinta. Ca deh, toata lumea are passat si octavie, si nu se mai oftica vecinu' daca-mi iau o marca necunoscuta pentru plebe.. biggrin.gif

sincer, situatia imi convine de minune (ar fi trebuit sa si bolduiesc "minune"): nu am probleme cu furatul oglinzilor, masina sta bine la statisticile de furt total, nu ma trezesc dimineata cu desene artistice facute cu cheia..

plus ca mai toata lumea intoarce capul dupa ea... blush.gif
cristi52331
Ce a uitat Cosmin sa enumere este costul pieselor mult peste medie, mai scumpe chiar decat la VW.
MAsinile japoneze sunt relativ ieftine la achizitie (tinand cont de dotari si performante) dar ustura la service. Pot spune in cunostiinta de cauza ca Mazda este mai scumpa decat Passat la piese.
Am lovit-o eu pe a mea in decembrie si a trebuit sa ii schimb fata (masca), care este din plastic. Inca nu am devizul (este in service, la vopsit) dar mi-au spus ca la Mazda 6 este 27 de milioane.
Alte preturi: proiector ceata - 220EUR, bieleta antiruliu:63EUR
Exista insa si un contraargument: sunt deosebit de fiabile, greub cedeaza ceva!
ezeQuel
..capacul de la rezervorul spaltor geamuri ( asta anul trecut prin primavara) 130 Ron :0 , bara fata 4000 RON, far 1500...etc etc...dar metita toti banii...eu cel putin sunt super incantat de a mea...
dutu65393
Salut !!!!

O sa mai incerc sa mai corectez din preturi (PRETUL FINAL CU TVA) :
- bara fata mazda 6 ---410 EUR -- 1467 RON (bara simpla fara grile);
- capacul de la rezervorul spaltor geamuri - 15.5 EUR -- 55.8 RON;
- bieleta antiruliu si far, sunt de acord;

Acum nu stiu daca pisele sunt mai scumpe decit la VW, teoretic DA pentru ca sunt supuse taxelor vamale + transport, acum depinde si de adaos.
Mihai82205
Este oarecum mitul care din pacate s-a destramat al masinilor nemtesti ca au fost foarte fiabile.Din pacate nu mai este asa.Fac componente prin alte tari decat Germania.
In momentul in care achizitionezi Mazda, ai certitudiena ca este asamblata integral la MAMA EI.
Este modelul de masini care s-au impus cel mai bine in SUA cea mai pretentiosa piata auto din lume.De ce oare?
In fara de Audi A8, Mer S, BMW7, ei nu au auzit de frantuzesti sau de alte masini atat de dorite la noi.
Taxa vamala se plateste doar la reziduala in leasing.Oricum asta este certitudinea unei masini bine facuta.
Oricum sa stii, un proverb spune:
Suntem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine...
Produsul vorbeste cel mai bine.
CRG
incepand cu 2007, se va plati 10% taxa vamala, dar nu mai exista aplicare la valoarea reziduala. Deci din pacate , din 6% se va transforma in 10%.

Avantaj cei care o vor cu banii jos, dispar costurile inerente de leasing.


Revin cu completari: azi am aflat de noua lege de modificare a legii leasingului (nr 287), care va intra in vigoare de la 13 august si va mentine plata taxei vamale la valoare reziduala pentru masinile luate in leasing financiar. :brave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.