Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxe
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Iulian66199
Stie cineva ,daca as primi o masina donatie de la o persoana fizica pe ONG mai platesc taxe vamale,accize,tva...????Am citit intr-o lege mai veche de prin 1996 :
-Art. 5. - Este scutit de taxe vamale importul urmatoarelor categorii de bunuri:
- ajutoare si donatii, cu caracter social, umanitar, cultural, sportiv, didactic, primite de organizatii sau asociatii nonprofit cu caracter umanitar sau cultural, ministere si alte organe ale administratiei publice, sindicate si partide politice, organizatii de cult, federatii, asociatii sau cluburi sportive, institutii de invatamint, fara a fi destinate sau a fi folosite pentru subventionarea campaniei electorale sau a unor activitati ce pot constitui amenintari la siguranta nationala

Nu stiu daca aceasta lege se mai aplica si acum.Astept raspunsuri
Multumesc. :help:
madalina
Intra si tu pe o baza de legi si cauta daca mai este sau nu in vigoare legea.

Eu stiu ca s-au schimbat semnificativ lucrurile...
Iulian66199
Pe unde am intrat si am cautat legi erau toate cu plata.Adica daca vroiam sa dau jos un fisier cu Taxe Vamale trebuia sa-l cumpar de la ei si costa vreo 20 Euro
Iulian66199
Stie cineva vreun site in care as putea gasi informatii cu privire la taxele vamale si implicit la donatii pentru ONG-uri?????????????????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.