Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mi-au pus benzina in loc de motorina!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
A K U
O intrebare: nu stiu daca i s-a mai intamplat cuiva, dar la o benzinarie MOL, mi-au pus vreo 3 litri de BENZINA, in loc de motorina!!! :bash: Am mai intrebat si eu si mi s-a spus ca la o cantitate atat de mica nu e nimic grav, se dilueaza un pic motorina. Se poate intampla ceva mai serios in cazul asta?
bogdan43846
La ce masina si cata motorina mai aveai in rezervor???
A K U
Vectra 2.2 DTI 2001. In rezervor mai aveam vreo 10 litri. Dupa aceea am pus Alpin Diesel de 1 milion de la OMV.
nedelcu57566
Stai linistit! Intr-o zi am pus din greseala 1 litru de benzina. :bash: in rezervior mai aveam 10 litri de motorina. Dupa aceasta operatiune am pus in rezervor 15 litri de motorina. in total 25 litri de motorina si 1 litru de benzina. In ziua aceea m-am dus la RAR si un inginer de acolo mi-a spus ca nu are nici o problema. intr-adevar, nu am avut nici un fel de problema biggrin.gif
A K U
Esti sigur? Intr-adevar, eu am mai intrebat pe cineva si mi-a spus la fel, sa nu-mi fac griji pentru ca, mai ales cand e frig, nu se poate intampla nimic, dar iti dai seama ca sunt stresat.
bogdan43846
Hai sa va povstesc eu ceva frumos cu mine actor principal:
Am pus intr-un A6 2005 30 litri de benzina peste 50 de motorina iar ca rezultat masina a mers binisor dar nu bine. A avut noroc ca nu am bulit nimic la masina. Asa ca atentie la neatentie :angel:
A K U
30 benzina peste 50 motorina?? Si nu s-a intamplat nimic?? Si ce s-a intamplat, s-a curatat motorul singur sau cum? blink.gif
bogdan43846
Nu, am fost repede la Pbn si am curatat rezervorul si am schimbat filtrul si bonus baietii de acolo nu mi-au inchis capacul de la rezervor(din masina desub bancheta) si cand am facut plinul iar mi-a curs 25 l de mot jos in garaj noroc ca am avut inspiratia sa trec pe la garaj seara
A K U
Profesionisti, tata, nu gluma :puke: Nu merita sa-i strangi de gat? :bandit:
tommy59961
QUOTE(bogdan43846)
Nu, am fost repede la Pbn si am curatat rezervorul si am schimbat filtrul si bonus baietii de acolo nu mi-au inchis capacul de la rezervor(din masina desub bancheta) si cand am facut plinul iar mi-a curs 25 l de mot jos in garaj noroc ca am avut inspiratia sa trec pe la garaj seara

si ce mirosuri ai in masina...???
pretorian
QUOTE(Adi56550)
O intrebare: nu stiu daca i s-a mai intamplat cuiva, dar la o benzinarie MOL, mi-au pus vreo 3 litri de BENZINA, in loc de motorina!!! :bash: Am mai intrebat si eu si mi s-a spus ca la o cantitate atat de mica nu e nimic grav, se dilueaza un pic motorina. Se poate intampla ceva mai serios in cazul asta?

stai linistit ca nu se intampla nimic, chiar e indicat cand e foarte frig afara sa pui cativa litri de benzina in motorina. beer.gif
A K U
Sunt mult mai linistit acum. Oricum, dupa cum spunea Bogdan: "atentie la neatentie". :wave:
beiu56941
mie mi sa intamplat la fel
.Trebuia sa plec la munte , si cu o seara inainte am bagat 50 l bezina peste vreo 1-2 de motorina l;a un poe; astra 1.7TD . diminteata cand am plecat am mers 30 km si dadea rateuri si sa oprit.. miam dat seama cand am duso la un mecanic si a demontat rezervoru' si ma intrebat dak merg cu benzina :wave: si dupa o zi de chin am facut masina... concluzia...... atentie... uni spuneau ca au facut asa si au mers la arad si acolo li sa bulit motoru..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.