Help - Search - Members - Calendar
Full Version: software de localizare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
grenouille
salut!
a auzit cineva daca exista prin strainatate software de genul 'eu sunt pe o autostrada si in fata mea exista un ambuteiaj mare; imi vine o alerta pe GPS ca in fata mea e acident/ambuteiaj etc'
in franta e un serviciu asemanator pe telefoane pt paris (cu ambuteiajele) - dar ma interesa daca exista si pt GPS sau altceva (RSS pe PDA de ex). imi trebe pt un client din strainatate - i-ar place sa aiba asa ceva si nu stiu de unde sa ma apuc. lucrez in domeniul software-ului de transport dar de asa ceva inca nu am auzit
multumesc
radu66490
sigur sunt pe sistemele de navigatie, te avertizeaza unde sunt ambuteiaje sau accidente si te duce pe drumul cel mai rapid nu cel mai scurt
cineva care locuieste in anglia imi spunea despre asa ceva dar platesti suplimentar
grenouille
da dar cum se numesc?
merci pt raspunsul rapid
guerilla
orice sistem de navigatie care are TCM poate sa faca asta.
sunt si posturi de radio ce au facilitatea de trafic announcement.
grenouille
smile.gif clientul meu vrea sa ii construim o solutie pt camioane (face transport in EU cu camioane si deocamdata foloseste chestiile de localizare de la Qualcomm - QTRACS) si inainte de a ne apuca de treaba tre' sa vedem ce mai exista pe piata
adica:
puteti sa va abonati la serviciul X oferit de M SRL care va costa y/camion si va ofera urmatoarele facilitati : a,b,c si noi putem intefata cu serviciul asta in modul urmator (adica, sa fie anuntat dispeceratul de problema intr-o maniera automata)
cam asta e ideea.
guerilla
exista solutii profesionale gata facute.
mai ales ca au avantajul si de software management flota.
ce vreti voi e sa reinventati roata. nu e rentabil. am incercat, nu va recomand.
daca vreti sa va bagati la asa ceva... atunci aveti mult de munca, si nu ma refer doar la hartile de navigatie ci mai ales la partea de management.
apoi, trebuie sa montati si echipamentele pe masini - cele de tracking.
cred ca e mai simplu sa revindeti solutiile deja existente si sa va luati banii pe consultanta (plus discountul de la producator)
grenouille
da asa e - stiu ca exista. dar nu gasesc sa le dau un exemplu, asta e problema :-) sa le arat o solutie deja facuta si gata... end of story
nu sunt intr-atat de sadica incat sa imi pun oamenii sa refaca ceea ce a fost cu siguranta facut. avem deja ceva experiente cu tool-urile de la qualcomm si nu numai; am dezvoltat ceva de track & trace si prefer sa ma opresc aici. restu' de chestii necesita o infrastructura mult prea mare pt o firma ca noi.
guerilla
daca vrei sa afli despre solutiile existente, uita-te in curtea concurentilor clientului tau.
Cristian67280
Uita-te la Volvo FH16, au ceva la optional foarte asemanator cu ceea ce cauti (masina e in contact permanent cu sediul firmei, arata exact pozitia acesteia, arata cu ce vit merge, daca stationeaza, si multe multe altele).
f1anatic
Sistemul de care vorbesti se numeste Nav Traffic in USA. Se pare insa ca nu este foarte fiabil si pus la punct.
guerilla
arunca un ochi aici
f1anatic
QUOTE(guerilla)
arunca un ochi aici


Imi vreau ochiul inapoi. Ala stingul !
Cu ochiul drept nu m-am uitat.

Cred ca trebuie sa cautzi ceva in google folosing "fleet car GPS tracking + Europe"
grenouille
multumesc mult de tot tuturor!!!
dau o bere cu prima ocazie...
guerilla
da, la waterloo, in chicago laugh.gif folosim un trace pe navi ca sa ajungem acolo wink.gif
grenouille
dap. eu sunt la jumatatea drumului deja (paris).
serios vorbind, raman datoare m-ati ajutat toti foarte mult
Pisoiu
Fortelady,
Referitor la gps4net, pentru informatii suplimentare iti stau la dispozitie. Solutia e cea mai ieftina din Europa, cu harti profesionale, soft de management gratuit, etc.

/pisoiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.