Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane2 Sedan-Diesel sau Benzina ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
marian dan67289
Am ales megane2 sedan,dar imi este greu sa ma decid asupra combustibilului.Nu am condus niciodata un diesel. Nivelul mai mare de zgomot la interior si pretul sensibil mai ridicat este compensat de valoarea cuplului motor in intregime sau ar trebui sa optez pentru un motor pe benzina mai puternic,mai silentios,mai ieftin si cu demaraj mai bun? Asta in situatia in care fiecare banut conteaza si nici nu rulez mai mult de 20k km/an.
As alege intre: benzina 1,6 16V 115 CP(12095 E) sau
diesel 1,5 dci 80 CP(12524 E) preturi CIP
VOI CE ATI ALEGE ?
Thx in advance,
Nyc
alexandru-222
fara dubiu diesel!
CRG
am avut un coleg de servici exact in aceasta situatie, pentru ca preturile erau sensibil apropiate. Si-a luat diesel si e foarte multumit de ea. Pot sa-ti spun ca am mers cu ambele motoare si in oras nici nu se simte diferenta, la demaraj sau confort sonor. Mergi pe diesel fara grija. You'll thank us later.. biggrin.gif
V l a d
diesel, am eu 1.6 benzina si deja probleme cu el la 28.000km, in service toti mecanicii zic ca motoarele renault diesel sunt mult mai fiabile decat cele pe benzina
ncristi
QUOTE
diesel, am eu 1.6 benzina si deja probleme cu el la 28.000km, in service toti mecanicii zic ca motoarele renault diesel sunt mult mai fiabile decat cele pe benzina


Da vlad, da un senzor?.... biggrin.gif asta putea pica si la diesel si este un caz rarisim la 1.6 16v.

De fapt adevarata problema la motoarele de 1.6 16v sunt bobinele de inductie. Daca ai norocul sa nimeresti din fabrica orice altceva in afara de sagem nu ai probleme (oricum si pastea le poti schimba pt ca nu sunt chear asa scumpe) smile.gif

Ar mai fi fulia defazoare...dar sunt deja cazuri rarisime si problema apare doar la vvti-ul de 1.6 smile.gif

Oricum daca vrei consum diesel clar!
V l a d
da ma cristi, dar e suparator ca la 28.000km sa bag deja bani in ea. Am schimbat deja o bobina si azi schimb si senzorul si se pare ca si motorasul de la climatronic are probleme. Mie imi par cam multe bube la o masina noua cu asa putini kilometrii. Ce sa zic, nu pot spune ca sunt nemultumit de ea, dar ma enerveaza ca deja au aparut probleme.
ncristi
QUOTE
da ma cristi, dar e suparator ca la 28.000km sa bag deja bani in ea


Ai perfecta dreptate...este deranjant si penibil + insotit de un service imbecil...sa tot cumperi renault :evil:
Dragos64713
Mai bine renunta la Renault.La banii astia iti iei Astra H 1.4 sau chiar 1.6
cioaba
daca mergi mai mult in oras, disel fara discutii. e diferenta mare la consum fata de benzina, mai ales 16v. daca mergi mai mult afara diferenta de consum nu e atat de mare si mai pot avea loc alte discutii, gen: iti place sa conduci mai sportiv? te deranjeaza daca auzi motorul?............

trebuie sa ai in vedere si faptul ca reviziile la disel sunt ceva mai scumpe. cu toate astea eu as merge pe disel, varianta de 100cp.
Adi68295
Salut...
Sper ca nu am scris prea tarziu...
Eu sunt fan benzina...indiscutabil nu mi-as lua diesel,dar depinde pt ce anume iti iei masina,depinde de felul in mers,depinde pana la urma de necesitati.Daca urmaresti consumul mic,atunci categoric diesel-ul e recomandat.Am o prietena are un megane 2...intr-adevar zgomotul e destul de mare,insa masine se infinge foarte bine(1,5dci-80hp) si am ramas foarte surprins de consum...eram pe DN1,avea 130...in a 5-a si arata cosum instaneu 2,4l/100...Deci,ideea este ca masina trebuie sa ti-o iei in functie de necesitatile tale...in functie de,ce anume vrei sa faci cu ea.
Dar benzina e tot benzina...si asa va ramane.
robert
Consumul ala instant de 2,4 n-are nici o relevanta...l-ai surprins cand ridica piciorul dupa acceleretaie.Treb sa fie in jur de 5 afara..nu 2,4.
CRG
cred ca era intre campina si ploiesti, unde este vale. Si eu cand aveam megane imi indica pe acolo instantul 3.9 pe la 140 la ora.. blink.gif

am uitat sa precizez: era 1.6 pe benzina
Adi68295
:)Ce mesaje ironice biggrin.gif
Sa revin cu explicatiile,eram pe DN1 intre Buc si Ploiesti....ideea era ca la 130km/h tinand acceleratia usor apasata(intelegeti voi)...facand un mers constant,fara "miscari" bruste...atat arata la bord consumul(sincer mi se pare intr-adevar prea putin,dar daca nu vedeam EU,poate nu credeam).Eu nu fac reclama la Renault,nici nu-mi place chiar,insa pt tipul ce-si dorea sedanul ala l-am sfatuit sa-si ia un diesel nu benzina...atata tot
cioaba
salut! nu sunt mesaje ironice, e realitatea. daca ridici imperceptibil piciorul de pe acceleratie sau prinzi ceva vale instantaneul scade enorm. intr-adevar consumul trebuia sa fie in jur de 5 la 130km/h.
:angel:

sorry ca te dezamagesc!
CRG
oricum, testul se face cu cruise control activat..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.