Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Geamuri NEGRE
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Pages: 1, 2, 3
S O R I N
Da mari nesimtiti sunt ......

Eu de cand mi am pus folia (are aproape un an si este pe toate geamurile

si e si 100 % ),nu s a luat decat unu singur de mine...in rest nimic...

Daca cumva zice de talon ii zic ca nu il am la mine si sa vedem ce mai

face.Sa mi dea amenda ca nu le am (actele)....e 300 mii.....dar tot nu o

dau jos...
vma
Geamurile mele au folie din fabricatie. Numai pe geamuri spate si luneta dar sunt total oglinda. Adica nu se vede absolut nimic prin ele. Inca nu m-a oprit nimeni dar tare sunt curios ce o sa le explic domnilor agenti cand ma vor opri. Nu am omologare RAR la ele.. nimic. Cum se procedeaza in cazul asta?
S O R I N
Pai este folie????Ca nu prea pare.....apare mai mult a ionizat......

Nu prea se i au ei cand este vorba de geamurile din spate si luneta

(mai ales cand este vorba de ioniozat).....
S O R I N
Cam asa este folia........... blush.gif
vma
Este folie ca am ceva hartii de la masina dar sunt in germana si nu inteleg mare lucru decat ca sunt folii smile.gif Oricum actele ce le am sunt doar un fel de pliante nu sunt omologari ca nu au nici un fel de stampile sau semnaturi. Am asemenea acte de la folii, suspensii si de la modificarile aduse caroseriei (pleoape faruri, grila fata...)

@sorin42005: uitandu-ma la poza ta imi dau seama ca trebuie sa mai imi spal si eu masina din cand in cand smile.gif
S O R I N
Nu cred ca ai putea avea probleme ,mai ales ca nu ai pe fata.....dar mai

stii ce nu i place cand te va oprii.....oricum eu sunt mult mai vizat...

QUOTE(vma)
@sorin42005: uitandu-ma la poza ta imi dau seama ca trebuie sa mai imi spal si eu masina din cand in cand smile.gif


:yup:
masymo
Eu am luat legatura cu cei de la Expert Detailing... la recomandarea unei cunostinte care si-a pus la ei pe un BMW seria7, folia folosita fiind 3M.
Vreau sa stiu daca sunt mai buni cei de la CP Film?
Toyxen
Care folie ii mai buna? 3M sau LLUMAR. Inteleg ca numai cele doo amintite sunt omologate RAR. Pe mine ma intereseaza sa-mi pun pe luneta + geamuri spate. Dupa ce iti pui folia respectiva, trebuie sa mergi(anuntzi) la RAR ceva? Cum demonstrezi la garcea ca folia ii omologata RAR?
romb
nu trebuie sa mergi la RAR! am inteles ca primesti un fluturas care este stampilat de RAR unde spune ca folia e omologata!
vali72033
sa-mi zica si mie cineva cat costa omologarea la folie.Daca pun decat pe spate dark black(luneta=laterale)mai trebuie omolugata?si cine mi-o omologheaza? :ban:
S O R I N
Dupa ce ti o aplica pe geamuri iti da un fluturas care certfica faptul ca

este omologata,cu antetul firmei,etc.

Dar ATENTIE nu este luat in calcul de nici un "garcea" pt ca in lege scrie

negru pe alb ca nu ai voie cu nici un fel de folie pe nici un geam,fie el

lateral spate,fata sau luneta.

Se da omologare decat pt ionoizare laterale spate si luneta (nu conteaza

cat ,poa sa fie si 100 %,si decat 20 % maxim pe fata)

Ca te intelegi cu ei ,asta este alteceva,dar sunt multi care iti i au talonul.

Ce mai esti la mana lor cu folia.....
Lucas
eu stiam altceva. Nu cum zici tu sorine , cum ca nu ai voie nici un tip de folie pe nici un geam. Am citit legea (ce`i drept acum vreo 1 an), si scria negru pe alb ca ai voie luneta + geamuri laterale spate (daca ai oglinda din dreapta, cum zicea cineva mai sus) maxim 60 % sau 70 % , si pe geamurile din fata 20 % sau 30 %. Sau despre geamurile laterale fata nu scira nimic ? blink.gif Nu mai tin minte exact. Sa se fi schimbat legea ? (mai ales ca acuma trebuie sa intre legea noua in vigoare..cu punctele, puscarie pt alcoolemie mare etc)
S O R I N
M a oprit unu ieri chitit sa mi i a talonul de la masina pt geamurile cu folie.

Dar asa ceva nu mi s a mai intamplat nicioadata,si anume: ma duceam spre o intersectie mare semaforizata,masina politiei era a 3 la stop pe banda a 2 -a,eu veneam usor pe banda 1.Am vrut sa evit sa stau paralel cu el .Am observat ca se uita in oglinda dupa mine,si m am gandit sa trec pe langa el pt ca plecase de la stop si mergea cam cu 20 la ora.Imediat ce am trecut de el a inceput sa mi faca semn din faruri sa opresc si cu alarma aia a lor de zici ca este claxon de vapor.
In fine m a oprit,nu i am dat actele bineinteles,si a ineput direct sa scrie la procesul verbal.Mi a dat 500 000 lei (250 mii in 48 ore) ca nu am actele
la mine,si mi a zis direct ca mi lua talonul, daca l aveam, pt geamuri.
Mi a mai aratat ca i luase unuia folia de pe numere( era din aia care nu se vede nr de inmatriculare decat din fata,din parti ioc biggrin.gif ) si talonu pt treaba asta.

P.S . Eu aveam si detect. de radar si aveam un prieten cu mine .L am scos de la locul lui si i l am dat lui sa l bage pe undeva,uimit saracu nu mai stia pe unde sa l bage asa de speriat era...... biggrin.gif
romb
si chiar daca ai zis ca nu aveai actele nu ti-a cerut autorizatie pentru geamuri ... ?
S O R I N
Pai iti dai seama ca mi a cerut....dar cine este ala care ti da autorizatie pt
geamurile din fata puse cu folie 100 %????
Putea sa mi dea amenda ( a si zis ca trece cu vederea...... :angel: ) si pt "geamuri colorate" fara a mi lua talonu,pt ca nu l aveam......

Practic eu am luat ameanda decat pt nedetinerea actelor....
adrian4u82
Vara trecuta am plecat la mare... La intrare pe Autostrada Soarelui un echipaj de la rutiera m-a oprit, am coborat din mashina shi i-am intins mana cu actele.... "Nu ne trebuiesc actele, vreau sa coborati putin geamul din spate sa vedem daca sunt ionizate sau aveti folie!" I-am demonstrat ca sunt ionizate dupa care am plecat mai departe nestingherit! Firma din pitesti este autorizata, deci nu o sa aveti nici o pb!
adrian4u82
La firma din Pitesti care se ocupa cu ionizarea geamurilor (adica le baga la cuptor) am facut deja 3 masini (toate proprietate personala) si nu am avut nici o problema cu inchiderea lor! Am prieteni care au si geamuri lipite (luneta si gemuletele mici de pe usile spate) care nu au avut nici o problema dupa ce le-au ionizat
S O R I N
Decat sa le fac ionizate mai bine le las asa cum sunt ele din fabrica....

Gandeste te numai la faptul ca ala ti da gemurile jos,si nu am dat o

gramada de bani pe masina

ca sa mi dea nea caisa de la durdui geamu jos si dupa sa

nu mai stie sa l puna cum a fost din fabrica.
adrian4u82
nu trebuie sa faci ceea ce iti spun altii, dar merita sa tii cont shi de parerile altora!
S O R I N
Din cand in cand ............ wink.gif
adrian4u82
Pana la urma cum ramane cu geamurile fumurii?

A mai facut cineva geamurile?
DORU
Vezi ca poti fi banuit de reclama mascata...
Ciprian68856
Folie solara autorizata RAR- LLumar.

Informatii si programari la tel :XXXXXXXXXXXXX
eddie
Ciprian68856

Ai un avertisment pentru reclama pe forum ,mai ales ca ai fost avertizat in prealabil de un moderator !
adrian4u82
Si totusi ce reclama am facut?

Nu am zis nimic de numele firmei...
air_wolf
cu folie NU E VOIE! am intrebat la toate cunostintele din politiei si au zis ca indiferent ca e sau nu e rar-uita, e ilegala folosirea ei.
daca reusesti sa o treci in talon/carte o poti folosi.
Ciprian68856
QUOTE(air_wolf)
cu folie NU E VOIE! am intrebat la toate cunostintele din politiei si au zis ca indiferent ca e sau nu e rar-uita, e ilegala folosirea ei.
daca reusesti sa o treci in talon/carte o poti folosi.


Nu mai induce lumea in eroare!
Folia auto este perfect LEGALA si poate fi fumuriu oricat de inchis atata timp cat aceasta este pusa pe luneta sau geamuri laterale spate!

Daca se pune pe laterale fata nu este legal.
air_wolf
ciprian, si eu am folie si ma opresc astia tot timpul. geamuri spate+luneta. daca nu eram in situatie nu vorbeam... biggrin.gif
Andrei Suzuki
Si eu am toate geamurile cu folie(dar nu exagerat de inchisa) si n-am avut probleme pana acum.
Ciprian68856
QUOTE(Ciprian68856)
QUOTE(air_wolf)
cu folie NU E VOIE! am intrebat la toate cunostintele din politiei si au zis ca indiferent ca e sau nu e rar-uita, e ilegala folosirea ei.
daca reusesti sa o treci in talon/carte o poti folosi.


Nu mai induce lumea in eroare!
Folia auto este perfect LEGALA si poate fi fumuriu oricat de inchis atata timp cat aceasta este pusa pe luneta sau geamuri laterale spate!

Daca se pune pe laterale fata nu este legal.


Este perfect legala daca este omologata RAR...evident.

Eu am pe opel zafira toate geamurile cu folie...cele de pe fatza cu fumuriu cel mai deschis...si n-am avut probleme pana acum.

Montate la Expert Detailing..
guerilla
si ce faci in situatia in care domnu ofiter (sau cum s-o chema gradele alea) te opreste si iti spune ca nu ai voie cu folie? eventual iti ia talonu si iti da amenda, desi tu ii arati foaia cum ca folia e autorizata?
caz real, rezolvat in sistem mioritic. dar pe mine ma intereseaza sistemu legal prin care poti combate opinia politistului.
Ciprian68856
QUOTE(guerilla)
si ce faci in situatia in care domnu ofiter (sau cum s-o chema gradele alea) te opreste si iti spune ca nu ai voie cu folie? eventual iti ia talonu si iti da amenda, desi tu ii arati foaia cum ca folia e autorizata?
caz real, rezolvat in sistem mioritic. dar pe mine ma intereseaza sistemu legal prin care poti combate opinia politistului.


In cel mai rau caz..s-ar putea lega de cea de pe fatza cu toate k e foarte deschisa....pe fatza nu este legala nici un tip de folie...
Bogdan74942
cand esti greu si ai un mertzan sau un bemveu iti pui folii pe toate geamurile, pe luneta si pe parbriz, si cand te opreste gaboru dai peste el cu masina si apoi te scuzi ca nu l-ai vazut din cauza foliei...merge la noi in romania...numai cu conditia sa fii greu
Bogdan80405
Vreau si eu articolul ala in care scrie ca am voie cu folie pe laterale spate si luneta! Nu de alta dar daca exista, sa am si eu o copie langa autorizatia RAR pt foliile 3M... in torpedou (pt Garcea)!
air_wolf
QUOTE(guerilla)
si ce faci in situatia in care domnu ofiter (sau cum s-o chema gradele alea) te opreste si iti spune ca nu ai voie cu folie? eventual iti ia talonu si iti da amenda, desi tu ii arati foaia cum ca folia e autorizata?
caz real, rezolvat in sistem mioritic. dar pe mine ma intereseaza sistemu legal prin care poti combate opinia politistului.


mergi la RAR, trecuta folia in talon si cam asta e... primesti amenda si pentru ca ai gume pe 35' sau pe 33' si nu sint trecute in talon.
Eduard RO
Ba ai voie si in fata.Pe fata max 35% si pe spate max 65%.
booneK9
Domnilor, discutia devine extrem de interesanta. Parca e emisiunea aia "ba da, ba nu".
Pe ce se bazeaza cei care zic ca e legal?
Pe ce se bazeaza cei care zic ca e ilegal?
Dati, domnilor, argumente, nu povesti. Veniti cdu textul de lege, de hg, de regulament, de ce-o fi, dar sa vedem unde scrie...
Parerea mea.
Alexandru39403
pe mine ma intereseaza daca i s-a ridicat cuiva talonul desi avea folii autorizate, daca nu, io stau linistit
eddie
Alexandru,sterge-ti te rog link-ul din semnatura ! Pe forum nu se face publicitate !

P.S. Multumesc ca ai inteles ! Bun venit pe forum !
Maftei85728
Vrei sa platesti si sa te simti umilit...mergi la firma de rahat expert in nesimtire detaliat pe diaree !!

:bandit: Vrei sa-ti puna folie de doua ori in doua zile cu cate 3-4 ore de asteptare in picioare fara explicatii blink.gif ,fara remuscari ca a intarziat "mesterul o juma de ora"...

De ce sa recunoasca ca mi-a taiat folia pe portbagaj cu caterul si a lasat urme..., de ce sa recunoasca ca a zgaraiat si eleronul aplicat pe luneta
dar si desprizandu-l cu foenul...
A, folia?
:argue: Folia nu a fost aplicata bine pentru ca avea ZECI DE BULE , TAIETURI SCURTE CU FANTE,ZGARIETURI,fetele de interior mi-au fost inundate de apa cu sampon fara sa se simta sa le protejeze in vreun fel...NESIMTIRE TOTALA!... :evil: iar , acum 4 ani si ceva un tip din provincie mi-a aplicat o folie impecabil si saracul nu avea o firma DE CACAT LA CARE CICA AR FI FOST PEPE,CABRAL ... :puke: oare si ei au patit la fel sau sant acolo la 2 zile pentru reaplicare! Fratilor si o mizerie la atelier sa mori de scarba nu alta!
beer.gif Am sa atasez in viitorul apropiat si poze .Atentie asadar!Bafta! blush.gif
viorel80050
daca citesti legea cu atentie se observa clar urmatoarele:
pe parbriz trebuie sa ai o transparenta de minimum 75%
pe lateralele fata minimum 70%
laterale spate legea nu specifica nimic deci poti pune ce grad de transparenta vrei
luneta la fel dar numai daca ai oglinzi retrovizoare ext
in concluzie eu ,ca montator autorizat de folie,pot monta fata 70%,spate pun pana la 5% inclusiv luneta toate cu timbru de securizare.
pana acum am vazut ca toti se refera doar la partea estetica a foliei.
daca nu stiati va pot spune ca foliile de calitate(llumar) au protectie UV 99.9%,deci o incalzire mult mai mica a interiorului,procentul acesta imens avandu-l chiar si folia cu transparenta 73 % pt geamurile fata
ca sa nu va mai spun de foliile antiefractie sau cele anticriblura
fooaarte interesant
daca e cineva interesat sa ma intrebe
ii pun la dispozitie si filme
asta pana e gata site-ul!

ok

sa auzim de bine
Viorel91739
Ultravioletele n-au nimic cu incalzirea.
Incalzirea se datoreaza infrarosiilor si nu numai
smile.gif
Mihai44627
unii zic "NU E VOIE" ....BA E VOIE!!! wink.gif daca ati fi voi atenti si la radio face reclama pt geamuri fumurii pt masina APROBATE RAR...daca nu ar fi voie eu zic ca i`ar amenda statul ca incearca sa minta lumea..nu?smile.gif...asa ca mai lasati cd-urile cu la familia si guta..ascultati si un radio ...daca vreti sa mai faceti ceva masinii voastre smile.gif
S O R I N
Eu sunt curios acum cu noul cod rutier,unde specifica daca ai voie sau nu

sau ce iti fac daca ai folii pe toate gemurile.
S O R I N
Intre timp am aflat eu ce se intampla cu cei cu folii aplicate pe orice

geam.

Amenda intre 9 si 20 puncte .
Mihai44627
la cate puncte se va lua permisul? ...amenzile vor fi ca inainte sau le vor face penale?
serginho
ma intereseaza si pe mine un pret cat mai aproape de adevar. cat ma costa sa imi pun geamuri fumurii pe logan break.geamuri fata,spate,celalat rand de geam si luneta. eu am vb cu mai multe firme dar imi spune sa ma duc la ei la reprezentanta sa discutam. vreau sa imi spuna cineva care si-a pus sau care stie cu aproximatie un pret. mersi

P.S. sper ca nu v-am plictisit cu intrebarile mele. :bash: blush.gif dar vreau mai intai sa ma informez inaite ca sa fac o treaba cum trebuie. mersik
F L O R i N
Vrei sa le ionizezi sau sa pui folii ? Pe mine foliile m au costat fata + spate 650 ron.Ionizarea cred ca te costa mai putin. Bafta !
Mariustom
D-le serginho, vă rog să nu mai deschideți topicuri noi în 2 arii separate = spam, iar atunci când doriți ceva, folosiți funcția căutare prima oară, precum și faptul de a deschide topic nou în aria corespunzătoare.

Celălalt topic l-am închis, iar acesta l-am mutat aici, la locul lui.

Baftă

ninja.gif
serginho
am inteles.scz
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.