Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Geamuri NEGRE
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Pages: 1, 2, 3
S O R I N
QUOTE(F L O R i N)
Vrei sa le ionizezi sau sa pui folii ? Pe mine foliile m au costat fata + spate 650 ron.Ionizarea cred ca te costa mai putin. Bafta !


Care este procentul de "negru " la folie ?
AZAZEL
neica, pana la urma este legala aceasta folie?
intreb pt ca pe ultima pagina am auzit multe variate :
1.ca ar fi ilegal sa ai folie pe laterale fata
2.ca ar fi ilegal sa ai folie indiferent de geam
3. ilegal ar fi sa ai folie pe parbriz.

intreb pt ca vreau sa pun si eu folie pe geamuri cu o transparenta de 70% fata si 35% spate.
cum este mai bine sa faci? sa pui folie la o firma care iti demonteaza si fetele la portiera scotand geamurile sau la o firma care nu demonteaza nimic?
riscurile ar fi sa apara greierasi daca iti demonteaza geamurile sau sa o lipeasca aiurea daca nu demonteaza nimic
am inteles ca cei mai buni ar fi :
pt varianta demontat geamuri: Cara protekt , insa astia imi cer 970 ron
fara demontare, Expert detailing, 720RON.
in ambele cazuri este vorba de folie Llumar cu aceleasi specificatii.masina focus hatch.
cine a auzit de astia? mai are cineva ceva informatii despre lege si depre furnizori si calitatea lor?
T u d o r
Legal e sa ai 30% pe fata si 70% pe spate si luneta. Necazul e ca aia 30% nici macar nu se vad, asa ca mai bine pui doar pe spate si luneta.
AZAZEL
nu e problema ca transparenta de 70% fata este prea mare. e ok. are frate'miu asa si se distinge silueta celui din masina dar, trebuie sa te uit cu atentie daca este barbat sau femeie.
T u d o r
Azazelule, eu am zis ce e legal. Adica pentru ce nu te opreste militia. Poti sa-ti pui si 100%, dar la risc. Ti-l asumi sau nu... e cu puncte de-alea de care nu prea mai ai tu. wink.gif
AZAZEL
QUOTE(AZAZEL @ Mar 18 2008, 07:57 PM) *
intreb pt ca vreau sa pun si eu folie pe geamuri cu o transparenta de 70% fata si 35% spate.
cum este mai bine sa faci? sa pui folie la o firma care iti demonteaza si fetele la portiera scotand geamurile sau la o firma care nu demonteaza nimic?
riscurile ar fi sa apara greierasi daca iti demonteaza geamurile sau sa o lipeasca aiurea daca nu demonteaza nimic
am inteles ca cei mai buni ar fi :
pt varianta demontat geamuri: Cara protekt , insa astia imi cer 970 ron
fara demontare, Expert detailing, 720RON.
in ambele cazuri este vorba de folie Llumar cu aceleasi specificatii.masina focus hatch.
cine a auzit de astia? mai are cineva ceva informatii despre lege si depre furnizori si calitatea lor?



nici un fel de opinie pe tema de mai sus ?
petre 1
Salut,nu am mai scris de mult(nu am avut timp) vroiam sa va spun ca sambata am programare la ionizat geamurile.Ca informatie va spun ca pretul este de 550 Ron. Luneta si geamurile de la usile din spate 70%,iar geamurile de la usile din fata 30%.Bineiteles ca am sa pun si niste poze la "Totul despre masina mea".
aleks
QUOTE(AZAZEL @ Mar 19 2008, 01:36 PM) *
QUOTE(AZAZEL @ Mar 18 2008, 07:57 PM) *
intreb pt ca vreau sa pun si eu folie pe geamuri cu o transparenta de 70% fata si 35% spate.
cum este mai bine sa faci? sa pui folie la o firma care iti demonteaza si fetele la portiera scotand geamurile sau la o firma care nu demonteaza nimic?
riscurile ar fi sa apara greierasi daca iti demonteaza geamurile sau sa o lipeasca aiurea daca nu demonteaza nimic
am inteles ca cei mai buni ar fi :
pt varianta demontat geamuri: Cara protekt , insa astia imi cer 970 ron
fara demontare, Expert detailing, 720RON.
in ambele cazuri este vorba de folie Llumar cu aceleasi specificatii.masina focus hatch.
cine a auzit de astia? mai are cineva ceva informatii despre lege si depre furnizori si calitatea lor?



nici un fel de opinie pe tema de mai sus ?

da, opinia mea: nu e gandi sa te duci la o firma care iti demonteaza macar un singur cheder la masina pentrua o folia.
eu sunt la a 4-a foliere acum (la masini diferite desigur) si niciodata n-am fost nevoit sa imi vad masina bucatelita pt o afurisita de folie, si asta in conditiile in care nu ramane nicio portiune neacoperita, si nu se pune problema sa aiba vreun defect de aplicare, nici pe loc nici dupa 3 ani de la montare (cel mai longeviv auto la mine)
cat despre pret: in oras la mine costa 120 euro(plus tva pt factura), manopera + folie autorizata, durata in jur de 3 ore...
Alex-F1
Pai si ionizarea aia e perfect legala? Cu acte, omologare RAR, trecut in talon, tot tacamul? Cu demontatul complet al geamurilor nici io nu prea-s de acord, dar niste amarate de fetze de usi se pot da jos si remonta fara probleme....sunt doar cateva suruburi si cleme, trebuie doar atentie si finete....io i-am spus clar din start omului care mi-a pus folia pe geamurile spate: "rupi o singura clema, nu mai vezi un leu" biggrin.gif Si totul a fost ok... Si chiar nu stiu cum se poate pune folia fara sa se demonteze nici macar fetele de usi si/sau chederul ala pe care se freaca geamul....caci folia trebe sa inceapa de sub cheder.....cum o bagi acolo? O indesi cu surubelnita?

Se mai practica pt. geamurile fatza o smecherie: pui folia aia cu transparenta omologata (care e ca si cand n-ar fi, vorba lui Tudor), iar peste mai pui una mai inchisa, dupa preferinte, iar cand e de-un control, daca nu reusesti nicicum s-o dai la pace si militianu e pus pe luat talon, o dezlipesti pe cea inchisa in fata lui (sau macar rupi cateva bucati, sa fie sigur c-o vei da apoi jos de tot) si ai scapat whistling.gif
T u d o r
Ionizarea e legala si ea, dar procentele de "innegrire" sunt aceleasi. Am avut eu la Logan, facuta la Pitesti undeva, ca nu mai retin unde. Se demonteaza obligatoriu toate geamurile, inclusiv luneta. Asa ca nu e o solutie foarte facila. Din punctul meu de vedere, ionizarea nu mai intra in optiuni, geamul prinde o tenta de oglinda. Folia e mai aspectuoasa si se monteaza si mai usor.
aleks
nici macar un cheder nu se demonteaza, sub cheder omul o baga cu paletuta de plastic moale cu care o aplica, eu ma uitam la el ce dexteritate are, o baga 2 cm dedesubtul chederului de jos, fara sa-l distanteze mai mult de cativa mm, cu paletuta aproape lipita de geam.
din punctul meu de veere ,daca cel care pune folia nu poate face asta, inseamna ca nu se pricepe, daca se apuca sa-mi desfaca mie chederele sau fetele de la usi pentru ca el nu are aptitudinile necesare, inseamna ca trebuie sa-mi caut alt aplicator, mai priceput
Alex-F1
Gata, m-am suparat si io....pus folie omologata pe geamurile fatza....150 ron cu acte in regula, tot ce trebe... thumbsup.gif Deci, ca sa lamurim odata, transparenta MINIMA legala pt. geamurile laterale fatza este de 73%, iar pt. spate este de 5%....peste valorile astea se poate pune orice valoare vrea clientul, dar sub NU!!! Se vede diferenta clara pe geamurile fatza....de vazut tot se mai vede in masina din exterior, dar oricum e alta viata fata de geamul chior.....o sa bag si niste poze la "totul despre masina mea"....
Potzocul
am geamurile usor ionizate, mai precis au o tenta verzuie. se mai poate face inca o ionizare?
sau se pot aplica doar folii?
T u d o r
Tenta geamurilor ionizate e de oglinda, fara culoare. Probabil geamurile tale au culoarea din fabrica. Si se mai poate face una, dar personal apreciez incomparabil mai mult foliile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.