Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimbare kit
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
mircea9
Ma intereseaza daca stiti si de unde la citi km se face schimbarea kit-ului de distributie.

In general stiu de pe forumuri si in special de la mecanici ca se face la 60.000km dar...

Rasfoind cartile ce mi-au parvenit odata cu achizitionarea masinii respectiv: "Guide des services"la pagina 31 citesc:

"Faites controler la tension des courroies suivant les recommandations du constructeur.
A controler tous les 30.000 km.
A changer tous les 120.000 km*.

*Sauf pour les moteurs Clio 2dTi , Kangoo dTi , Scenic dTi et dCi , Laguna 1 dTi et Master 1.9dTi : a changer tous les 75.000 km.

(Editia septembrie 2002)

Scuze ca nu am pus accentele corecte dar ....

Sa fie o gaselnita a mecanicilor mioritici schimbul la 60.000km ??
DORU
La diesel se schimba in general la 90.000km, cu extinderea garantiei pana la 120.000km. La benzina, tot 90.000km, cu exceptii (precum motorul VAG de 1.8 l, unde poti ajunge la 180.000km cu distributia originala, daca ai noroc si utilizezi masina f corect si frumos - nu e cazul meu din pacate, deja la 72.000km am un rulment varza si m-am programat deja la service pt a il schimba).
Luka
In caietul de service din Romania pt Laguna din semnatura, este mentionat ca distributia se schimba la 60.000 km.
cristian58721
programele de revizie si intretinere se aplica diferit pentru fiecare tara. in Romania se fac reviziile la 15.000km (mai nou la 10.000km - pt masini vandute dupa 01.01.2006). kitul de distributie se inloc la 60.000km conform dispozitiilor renault pt. Romania.
Se spune ca mediul inconjurator poluant (praf mizerie) face sa se uzeze mai usor cureaua si rolele.
oricum e clar ca filtrul de aer, cel de combustibil si uleiul necesita o inlocuire mai deasa decat in alte state.
mircea9
Ahaa ! Am descifrat enigma .
Noi sintem mai de la "tara".

Multumesc pt. raspuns!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.