Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua ~ 11000 EURO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Katalin67079
promotiile lunii feb2006 Polo happy (64cp), Fabia avantaj (64cp) , Fiesta (75cp), Symbol (80cp), Accent (85cp) , max. Astra Classic (90cp)
florin55503
pai daca te poti intinde la astra clasic eu zic ca asta ar trebui sa fie opiutnea ta.

apoi depinde cata nevoie ai de portbagaj de spatiu etc. cat mergi daca sa optezi motorina sau benzina.

symbolul e dci trage acceptabil, consuma putin, ai portbagaj, dar spatiul in masina mie mi se pare mai mic decat la accent, pozitia de condus mai incomoda. un mic plus la materiale la accent.

accentl din ce am citi pe aici ar fi fiabil, eu am mers cu unul de 1.3 si era placut la condus chiar daca se simtea nevoia unui motor mai mare.
Dragos64713
Astra classic e mult peste orice model de clasa mica.Ai alt confort plus senzatie de siguranta.In afara de asta nici celelalte nu sunt chiar la prima tinerete.
Katalin67079
Astra Classic II ar fi o alegere la limita ca bani, si are inconvenientul ca e proiectata '97-98, valoare de revanzare f. mica, nu stiu reviziile cat costa, asemanarea cu Cielo... f mare ... no ofence owners
Katalin67079
QUOTE(florin55503)
pai daca te poti intinde la astra clasic eu zic ca asta ar trebui sa fie opiutnea ta.

apoi depinde cata nevoie ai de portbagaj de spatiu etc. cat mergi daca sa optezi motorina sau benzina.

accentl din ce am citi pe aici ar fi fiabil, eu am mers cu unul de 1.3 si era placut la condus chiar daca se simtea nevoia unui motor mai mare.


Merg in jur de 10000 pe an in oras, max. 2-3000 km in afara, deci merge benzinara

Familia este de 3, in curand 4 persoane (2 adulti)

Clio benzinara au parintii mei ... nu prea ma mai incanta ...

Ca temperament ma atrage Accentul insa drive-testul este abia saptamana viitoare si nu prea stiu deh coreenele... In plus, nu are NCAP test si cred ca nici nu ar lua mai mult de 2-3 stele daca i-ar face;

Am fost astazi la VW super este Polo Happy (pret/dotari) insa nu stiu cum trage 1,2-ul si reviziile f. scumpe

Punto este si el la oferta dar nu prea am incredere in Fiat
Xalanx
As opta pentru Fiesta sau Polo. Pentru handling, performanta, confort.
Cel mai bine e sa faci un drive test cu toate.
Zetics40545
Daca te ajuta, am cautat eu crash test pt Accent, si am gasit testele facute de australieni, care sint foarte similare cu cele europene, nu sint asa blinde ca la americani (in SUA Accentul a obtinut 4 stele frontal si 5 lateral...)

Cum spuneam, in Australia a obtinut 3 stele, echipat cu 2 airbaguri. Tot atit a obtinut si Kalosul, dar cu un punctaj mai mic decit Accentul.
Katalin67079
QUOTE(Zetics40545)
Daca te ajuta, am cautat eu crash test pt Accent, si am gasit testele facute de australieni, care sint foarte similare cu cele europene, nu sint asa blinde ca la americani (in SUA Accentul a obtinut 4 stele frontal si 5 lateral...)

Cum spuneam, in Australia a obtinut 3 stele, echipat cu 2 airbaguri. Tot atit a obtinut si Kalosul, dar cu un punctaj mai mic decit Accentul.


La Accent este vb. de 1,3 full dar cand am ridicat capota masinii, spatiile mari de langa motor si tablele din fata (f.subtiri), mi s-a parut cam de jucarie...
Nu-mi ies din cap jantele de 13''
Masina a fost destul de mult laudata ca performante dinamice ... ramane drive-testul
Pe Parkers.co.uk masina nu are la total decat 2 stele din 5 :evil: englejii...
Zetics40545
Mda, au dat asa din burta 2 stele, dupa feelingu lor... :puke:


Pentru info americani vezi: http://www.automotive.com/2005/12/hyundai/...fety/index.html

Pentru australia:
http://www.landtransport.govt.nz/vehicles/...ccent-2000.html
aici e varianta din 2000, cu un singur airbag
Marius30562
Ca sa raspund la intrebarea referitoare la Polo Happy - daca asa cum spui, va fi folosita aproape exclusiv in oras, nu o sa ai probleme din punct de vedere al motorizarii.

Motorasul de 1,2 are destul "zvac" in el - cuplu maxim 119 Nm la 3000 rot/min.
Pentru o familie de 4 persoane este suficient spatiu atat in habitaclu cat si in portbagaj (chiar pentru un concediu, daca nu vrei sa-ti iei tot sifonierul).
Aceeasi motorizare o gasesti si pe Fabia. Intre cele doua alegerea (in cazul nostru) a fost dictata, pur subiectiv, de design.

Fiesta are avantajul garantiei (4 ani fara limita de km fata de 2 ani la VW).

Dintre cele pe care le-ai amintit - din clasa mica - alegerea va fi dictata in primul rand de "feeling". Nu exista diferente semnificative performante/dotari/pret.

Daca "urci" la o clasa superioara, dintre Astra si Accent as alege Astra - desi despre Accent am auzit numai de bine.
Este un model mai nou (desi nu foarte nou), mai bine dotat dpdv al elementelor de siguranta si cu o mai buna valoare de revanzare.

Dar in conditiile de utilizare precizate de tine, nu cred sa ai nevoie de o masina mai mare.
Mai bine una de clasa mica dar mai bine dotata. Parerea mea.
Mumu
Din toate modelele date de tine eu as lasa in cursa Fiesta si Astra.As fi ales de la bun inceput Accentul dar nu merita decit in leasing datorita taxelor vamale.Altfel merita din prima.
Xalanx
Mie nu-mi place tabla Accentului. Mi se pare subtire. Am ajutat (citeste "impins") iarna un amic sa plece cu Accentul, si i-am infundat portbagajul. Adica iti cam intra mana in tabla aia. In rest inauntru masina e destul de ok.
Katalin67079
Multumesc Zetics pt link-uri

Accentul va fi evident leasing

Polo si Fabia nu au ABS ... tin la el

Drumuri in afara ar fi in medie 3-400 pe luna, dar nu se stie masina noua te si trage sa mergi mai mult
Katalin67079
pt. Marius
Nu am avut timp sa vad Fabia dar as opta pt sedan sau combi

La VW prima revizie este 7-8 mil. urmatoarele crescand putin (si in functie de ce se mai schimba) Cuvinte de rau pentru Tecar

Astra si Accentul sunt aceeasi clasa ?! Din cate stiam eu, Accentul este din clasa hibrizilor (vezi ... mutantilor...) Symbol, Kalos Sedan, Logan etc ...
Rares33010
QUOTE(Katalin67079)
pt. Marius
Nu am avut timp sa vad Fabia dar as opta pt sedan sau combi

La VW prima revizie este 7-8 mil. urmatoarele crescand putin (si in functie de ce se mai schimba) Cuvinte de rau pentru Tecar

Astra si Accentul sunt aceeasi clasa ?! Din cate stiam eu, Accentul este din clasa hibrizilor (vezi ... mutantilor...) Symbol, Kalos Sedan, Logan etc ...


Salut Katalin67079 sunt si eu in aceeasi situatie (adica de crestere a familiei de la 3 la 4) si eu voi schimba masina. Acum am un Kalos in 5 usi care e aproape vandut. Am alergat si eu sa ma interesez sa vad cam care ar fi optiunile pt masina ulterioara. In primul rand masina actuala o vand din cauza spatiului portbagaj mic. Doar atat! In rest sunt multumit (consum mic, costuri intretinere mici). Din toate cele care le-ai prezentat tu parerea mea este ca se te gandesti intre Astra Clasic (care sta foarte bine in pret la revanzare) sau Fabia Combi (dar care are o devalorizare enorma si pe langa asta e in clasa inferioara Astrei Clasic). Exact la aceste 2 modele ma gandesc si eu ... Binenteles asta daca luam in calcul doar variantele pt masini noi. Avantajele unei masini noi VS. masina SH sunt clar incontestabile. La capitolul Hyundai Accent am incercat si eu insa cand o sa te sui in el o sa-ti dai seama ca finisajele si calitatea materialelor sunt la nivel de Dacia Logan (no offence owners!), la capitolul asta comparand cu Kalos-ul care este muuult peste (parerea mea).
Deci, concluzionand, optiunile viabile ar fi Astra Clasic (chiar si varianta in 5 usi) sau Fabia Combi. Trebuie sa iei in calcul ca va urma perioada cu carucior in portbagaj si 100 de accesorii inutile necesare noului membru al familiei. Mult succes in luarea deciziei finale!
Katalin67079
Astra Hatch are 380L portbagaj suficient pentru ce vreau eu.
Modelul promo este destul de spartan la interior daca te gandesti la comparatia cu Accentul si motorul de 1,4 90cp cred ca trage mai greu pe Astra decat 1,3-ul 85cp pe Accent. Imi este teama de consumul mare al masinilor cu motoare de mic litraj fie ele chiar si de 90cp

La stabilitate cred ca stau la fel chiar daca Astra este mai grea cu aprox. 100kg. Nici diferentele de proiectare nu sunt foarte mari Astra este mai veche ca si concept dar cu mai multa experienta in spate

Accentul ajunge la sfarsitul contractului de leasing (5ani) la aprox 14700 EUR cu totul (comisioane, dobanzi, taxe, CASCO) iar Astra la 15800 EUR cu acelasi avans si credit bancar tot pe 5 ani evident si casco

Are idee cineva cat costa service-ul la Astra?
Promo este pana pe 31 mar.

Inca nu am facut drive test cu nici una dintre ele !!!
Mumu
In cautarile mele pina acum o sapt. am ajuns si la dealer opel si ce pot sa-ti spun:-reviziile la 15000 si 30000-6mil dupa care scorul creste
-aici in Iasi inca mai aveau in stoc masini din promotia veche care nu stiu cit e valabila dar era foarte interesanta:pe linga banii care-i dai pe masina mai ai in plus gratuit sa-ti alegi optionale de 500 euro si primele doua revizii gratuite.
Promotia de care pomenesti tu incepind cu februarie mi-au zis ca de abia au dat masinile in fabricatie pentru sfirsit feb inceput martie.Asa ca mai vezi la ei.Eu optez pt Astra din toata lista ta(cu toate ca nu mi-as lua nici una din ele din motiv ca am alte gusturi)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.