Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zgomot roata dreapta spate mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
danmatyas
de curand am schimbat bucse bara stabilizatoare spate mondeo 2001.nu se mai auzea nici o bataie la puntea spate, dar...de curand am mers cu masina cu 5 persoane inauntru.cand trec peste denivelari se aude un zgomot de la roata spate dreapta(ca un scartait), dar DOAR CAND E INCARCATA masina!!!! aveti ideea ce ar putea fi??e deranjant. mersi
LizardKing
Am avut si eu problema asta si la service mi s-a spus ca e vorba de un tampon de cauciuc de la telescop. Spuneau ca ar putea fi schimbat dar ca nu prea merita decat daca schimbi si telescopul pentru ca nu afecteaza siguranta pasagerilor. La mine aparea nu numai cand era incarcata masina ci si pe drumuri mai putin bune, doar cu mine la volan.
danmatyas
la ce masina ai avut problema asta? ai schimbat pana la urma? vad ca posesorii de mondeo nu au problema asta.
Dragos67773
Cred ca acelasi lucru l-am patit si eu acum o saptamna venind de la Targoviste la Constanta. Pe drum am auzit un scartait la roata dreapta din spate ca si cum ar freca ceva metalic acolo. Daca puneam frana disparea dar reaparea dupa ceva timp. Apoi - liniste ... nu mai scartaia. S-a auzit cam 10 din cei 300 de km. Stie cineva ce este, placutele de frana sau ce ar putea fi?
Mentionez ca am venit singur, deci masina nu era prea incarcata.
A, si am un Ford Mondeo Turnier, din 2002.
danmatyas
e posibil sa-ti fi ramas lipita placuta de frana de disc, mi s-a intamplat de multe ori, pana au curatat la service locurile acelea pe care culisa placuta, erau pline de rugina si mizerie.poate fi si asta o cauza.eu am problema la suspensie undeva
Dragos67773
Da, sa stii ca m-am gandit ca asa ceva ar putea fi. Cand o sa ajung acasa de la servici, adica peste o saptamana blush.gif , voi da jos roata sa vad ce este pe acolo.
Merci mult!
danmatyas
cu placere, mie imi fluiera cand se incalzea frana, dupa vreo 30 de km..si cand puneam frana, nu se mai auzea, apoi iar incepea.
Alin108559
Verificati cablul franei de mana, la mine asta a fost problema
ionut83652
deci cand fluiera si goal si incarcata cel mai proibabil o placuta freaca pe disc mai mult de cat trebuie posibil blocat sau placute proaste (mintex) alea scartie de la inceputy pana la sfrsit iar in cazul in care doar incarcata si doar la denivelari apar bataile cel mai probabil de la flansele amortizoarelor !
danmatyas
mersi pt raspuns, dar problema am rezolvat-o cam acu un an jumate smile.gif numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.