Help - Search - Members - Calendar
Full Version: help-dimensiune stergatoare mondeo 2001
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
danmatyas
ma puteti ajuta sa imi spuneti careva ce dimensiune au stergatoarele de la mondeo 2001, si daca sunt egale?imi puteti spune ori in inch ori in cm.mersi!!!!!
G e o r g e
1. nu ai si tu o rigla sa le masori ?
2. daca raspunsul la 1 e NU atunci cand te duci sa cumperi stergatoare pe cutie scrie : pentru modelul xxxxxx fabricat intre xx - xx smile.gif bafta .
danmatyas
george, am rigla smile.gif dar mi-era mai comod sa pun o intrebare pe forum.Pe stergatoare am gasit scris pt mondeo 2001--> dar erau de 50 cm iar cele pt passat sunt de 53.Mi s-a parut suspect pt ca eu stiu ca au aceleasi dimensiuni stergatoarele de mondeo cu cele de passat.O sa le masor smile.gif
Flaviu48913
Nu sunt neaparat sigur, dar mi se pare ca Ford-ul are in general marimi atipice pentru stergatoare, ceva de genul 52,2 cm in loc de 50 cm. Asa ca s-ar putea sa fie mai greu de gasit stergatoare pentru Ford.

Stiu ca am vazut in Germania stergatoare Bosch si scria pe ele ca sutn doar pentru Ford...

Nu bag insa mana in foc pentru cele scrise aici, merita investigat un pic, mai ales ca si eu va trebui in primavara sa-mi schimb stergatoarele.
Flaviu48913
Daca iti e de ajutor

http://aa.bosch.de/advastaboschaa/Category...p;publication=1

poti face de acolo "download productfinder" (jos pe pagina). Ai acolo toate dimensiunile de stergatoare pe marci de masini si ani de fabricatie.
danmatyas
mersi omule;o sa ma uit pe linku ala smile.gif
Adin.C
tot ce pot eu sa zie e ca nu sunt egale... cel mare e de 55 iar cel mic, o sa ma duc sa vad ce scrie pe cutie ( scrie 48 cm, later)... gasesti la Bosch, ca nu merita sa cumperi no name-uri sau la reprezentanta...
danmatyas
ciudat..ma asteptam sa fie egale, mie asa imi par cand le vad smile.gif maine le masor.Daca numa la reprezentanta le gasesti insesamna ca is scumpe..bagi picioru! no mersi
Adin.C
incearca-le pe cele de la Bosch, sau de la reprezentanta ia doar lamele, pastrezi scheletul daca nu este deteriorat
danmatyas
am masurat stergtoarele.cel din fata de la sofer are 55 cm, cel de la pasager are 50 de cm iar cel de la luneta are 47.mai bine le facea pe toate egale smile.gif era mai simplu.Stie cineva cum se da jos stergatoru? ca eu m-am chinuit si nu am reusit.
Ghita A.
Si eu am ramas mirat cand am vrut sa schimb stergatoarele la mondeo: ala de la sofer 55cm, celalalt 50cm. M-a prostit unu si o zis ca sigur i s-a stricat unul fostului proprietar unul din ele si o pus ce o gasit... dar se pare ca nu e asa.
Oricum de la reprezentanta Ford din Alba habar nu aveau sa-mi spuna ce anume am nevoie. Aveau de vanzare de 55 cm am luat 2 bucati - adica un set - si pe partea dreapta a trebuit sa tai 2 cm din el ca dadea in margine si nu stergea bine. Sunt Bosch stergatoarele, sunt multumit de ele, dar ma mira faptul ca la reprezentanta Ford habar nu au ce stergatoare trebuie la o masina de-a lor... :bash:
Asta e buna la topicul "incompetenta oamenilor din show-room"
danmatyas
imi spui si mie cat te-au costat stergatoarele? mersi
Ghita A.
undeva intre 40 -50 ron. nu mai stiu exact
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.