Help - Search - Members - Calendar
Full Version: skoda fabia 1.2 benzina VS. 1.4 motorina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dumitrescu67075
ajutati-ma sa iau o decizie buna
as dori sa cumpar o skoda fabia
acum dilema mare, ce sa iau 1,2 benzina sau 1,4 motorina
(cam in sumele astea ma incadrez 12000e)
blink.gif
dutu65393
Depinde ce distanta parcurgi cu masina, se considera ca iti poti amortiza cheltuielile de achizitie si intretinere a unui diesel daca parcurgi cel putin 30 000 km/an.

Singura ta optiune e Sckoda ????????
bicycle.gif
bogdan43846
Salut, eu unu zic ca cea mai buna alegere este Fabia pe motorina indiferent nr de km parcursi. 1,4 Tdi este un motor de generatie noua PD, si in plus are viata si se infige destul de bine ptr puterea lui. Un singur dezavantaj ar fi ca este cam zgomotos. Parerea mea
dumitrescu67075
pai la bani pe care ii am nu am alta alegere decat renault (si nus de ce dar miam mancat viata cu dacia by renault :bandit: )
citroen c1 (dar e mult prea mic) (daewoo/cevrolet dar consuma cam multisor (kalos))

de seat nu poate fi vorba ca nu ma incadrez........
sunt in ceata completa blink.gif
o cumpar ptr o viata nustiu daca o voi putea schimba peste 3-5 ani
ma bazez pe ajutorul vostru
DD
stefan44002
Ia Fabia pe motorina, daca zici ca ai de gand sa o tii 3-5 ani. Valoarea de revanzare este mai mare la motorina decat la benzina si oricum, daca vei merge mult se va simti si la buzunar.
Alte variante, dar nu stiu daca te incadrezi : Opel Corsa, Opel Astra Classic - are o promote acum, Ford Fiesta, Citroen C3.
Oricum, spune-ne ce dotari vrei sa ia pe masina, detaliaza si tu putin.
Xalanx
Alte alternative: Ford Fiesta (cred ca te incadrezi la varianta Trend), Nissan Almera (varianta Visia).
Centaurus
opel astra clasic 1.6.16V, aer conditionat,gemuri electrice fata,oglinzi electrice si incalzite,ABS,etc. - pret aprox.12.500E - promotie
marius60959
alta alternativa:
opel corsa 1.3CDTI. parca au promotie si acum.
cu toate taxele te duce "mai jos" decat fabia diesel.
James Kilowatt
Eu n-as renunta chiar asa de usor la optiunea kalos.
E intr-adevar ceva mai gurmanda, insa are 94CP, si nu 65 ca skoda 1.2. In plus, cred ca la Daewoo intretinerea e mai ieftina. Daca mergi mult, te poti gandi eventual la o instalatie GPL, si vei iesi oricum sub pretul de la TDI-ul skoda, CP mai multi, mai economica, si in plus nici nu vei sta cu emotii ca prinzi o motorina botezata si paradesti o pompa de injectie de sute sau mii de euro.
DORU
MR are el dreptate pe undeva in privinta motorinei si a costului unei reparatii pt pompa injectie (desi asta apare peste 150-200 mii km).
Insa propunerea mea este noua oferta Skoda Fabia Diesel Avantaj 1.4 TDI...Iesi bine cu banii. Fa un drive-test, sa te edifici.
Dragos64713
Daca te incadrezi cu banii ia fara discutii Fabia 1.4tdi.Fa un drive -test si ai sa vezi ca un motor pe motorina e mai plin de viata la turatii uzuale.Opel Corsa 1.3cdti e ceva mai silentios si poate fi o alternativa la fel de buna.Daca vrei benzina ia Astra Classic 1.4 16v;chiar daca e mai veche,e peste oricare din modelele de clasa mica,iar motorul e execelent.
dumitrescu67075
multumesc mult de tot
M-am hotarat
SCODA OCTAVIA TOUR 1.9 TDI
ce parere aveti

(pls nu fiti prea duri ca acu am luat-o, tre sa vina ) :argue:

cinste la toti beer.gif

DD
radu66490
ia ti 1.4 diesel,ai si mai mult cuplu iar consumul la benzinar e mai mare decat ce scrie in cartea tehnica(stiu ca vanzatorii iti fac un calcul sa ti arate cati km tre sa faci cu masina ca sa ti recuperezi diferenta dar nu sunt valori reale),si dai o data un pic mai mult si dupa aia ai sa uiti sa mai pui motorina
Ovidiu67601
Ca posesor de skoda fabia iti recomand sa uiti de aceasta marca.Toate sunt bune si frumoase pana iese masina din garantie.Sa vezi atunci costuri.Intr-adevar are un design foarte reusit,atat interior cat si exterior,dar calitatea lor lasa de dorit.Sa nu uitam ca si cehii sau slovacii au fost comunisti.Oricum decizia iti apartine.Mai studiaza si alte oferte.Nu te lasa impresionat de Skodamania.
Ovidiu67601
Ca posesor de skoda fabia iti recomand sa uiti de aceasta marca.Toate sunt bune si frumoase pana iese masina din garantie.Sa vezi atunci costuri.Intr-adevar are un design foarte reusit,atat interior cat si exterior,dar calitatea lor lasa de dorit.Sa nu uitam ca si cehii sau slovacii au fost comunisti.Oricum decizia iti apartine.Mai studiaza si alte oferte.Nu te lasa impresionat de Skodamania.
DORU
Ovidiu, iti respect parerea, insa inclin sa cred ca ai avut tu parte de ghinion la masina ta. Eu sunt la a 5-a Skoda personala in 10 ani si sunt de-a dreptul incantat de fiabilitatea modelelor (am condus Favorit, Felicia Combi, Fabia, Octavia diesel si benzina).

Ce anume te-a adus in starea asta de disperare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.