Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alegere telefon mobil
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Luka
Ma bate gandul sa-mi schimb telefonul. Buget: 1000 RON (in rate oricum)

Cerinte: ecran color cat mai frumos (65k sau 262k culori)(5-8 linii), durata baterie decenta (folosire normala - 3-4 zile), fiabil (sa tina 2-3 ani), GPRS, camera (nu e neaparata nevoie, dar daca e.....), marime si greutate medii (nici foarte mic, dar nici imens), sa aiba un organizator de activitati (nu ceva ff sofisticat), sa aiba un calculator, fara clapeta.

Ca marca, as prefera Nokia, dar sunt deschis si la altceva.

Evident, daca in pretul asta are alte chestii in plus nu ma supar smile.gif

Stiu ca se pot folosi si cu sisteme de navigatie pe masina, dar nu-i obligatoriu.

Poate aveti ceva sugestii.

Mersi frumos.

PS: Mi-a placut foarte mult Nokia 6670. dar ma deranjeaza oarecum dispunerea tastelor de raspuns la apeluri (sunt undeva in lateralul celorlalte si nu stiu cat de usor e sa le folosesti)
Mariacu
Am eu un Nokia 6670 si sunt foarte multumit de el. Nu este absolut nici o probleme cu tastele laterale, meniul este foarte accesibil si are o gramada de utilitati. Mi-am pus si casuta de e-mail pe el, am acces la internet, merge super, iar pozele sunt clare. Bateria ma tine cam 5-6 zile, si vorbesc destul de des. Nu stiu cum sunt alte modele dar acesta la contacte de exemplu poti introduce o gramada de numere de telefon, adrese de mail, adresa, si multe alte chestii. Are convertor de valuta, suprafete, energie, putere, masa, etc. Cand l-am cumparat am primit si cablu de date, card de memorie si hands free. Plus ca mi se pare un telefon destul de barbatesc, nu-i ceva mic care sa-l pierzi prin buzunare dar nici caramida nu este....
sergiutruta
Eu iti recomand cu caldura Nokia 6230i, singurul minus ca nu are Symbian pe el, dar in rest e un telefon de nota 20. Eu am 6230 (fara i) si sunt super multumit de el. Inainte imi schimbam telefonul tot la cateva luni, asta il am de mai bine de un an. Deci sunt bune.
Apropo, 6230i il gasesti la mai putin de 1000 RON, aici:
http://www.rtelgsm.ro/detalii_produs.php?id=52
N-o luati ca pe o reclama, tot de aici mi-am luat si eu telefonul.
Un telefon foarte bun mai este Sony-Ericsson K750i, dar e mai scump decat vrei tu sa dai:
http://www.rtelgsm.ro/detalii_produs.php?id=99

Bafta la alegere.
Luka
Intr-adevar, imi place si 6230i. Singura chestie care ma deranjeaza oarecum este acel mic 'joystick' central. Nu prea imi place ideea. Dar in rest, stiu ca e un telefon bun.

Mariacu, poti sa-mi dai mai multe detalii pt ca nu inteleg niste chestii la 6670 (nici nu ma pricep foarte bine). De exemplu, precizeaza ei ca este smartphone.....sistem de operare Symbian....adica? blush.gif
Mariacu
Symbian este un sistem de operare, un fel de mini Windows, daca nu ma insel. Poti sa creezi fisiere sa copiezi din unul in altul, poti vizualiza fisiere Word si Excel, este ca un mini computer. De asemenea, s-au dezvoltat mai multe versiuni de Symbian care le poti downloda prin cablul de date ca sa-ti "actualizezi" telefonul cu o technologie mai noua. Practic, imi folosesc telefonul precum un computer, dar ma si conectez cateodata la calculator pentru diverse operatiuni, descarcare sau downladare de date....este mai mult decat un telefon. La inceput am crezut ca nu am nevoie de atatea utilitati dar acum intru frecvent pe internet prin intermediul telefonului si il folosesc si la o capacitate de 75%....inca nu am descoperit tot ce are blush.gif
G e o r g e
K750 smile.gif este peste 6230i wink.gif
Cipicanu`
E am de servici un 6230 normal dar imi face figuri in ultima perioada.Daca il tin pana se descarca bateria de tot, nu mai tine minte data si ora...oricum telefonul e super 'forjat'.

Telefonul personal e 6230i de care sunt super multumit...nu are decat 2 luni.Recomandarea mea(am auzit de la mai multe persoane) sa nu-ti iei telefon de la Euro GSM...le reconditioneaza si le vand k noi.
sergiutruta
Mai simplu spus:

Smarphone = telefon + PDA
http://en.wikipedia.org/wiki/Smartphone

Adica ai in el si functionalitatea unui telefon, si functionalitatea unui PDA (ce explica Mariacu mai sus: diferite aplicatii, suport pentru anumite formate de fisiere, dar cel mai important, parerea mea blush.gif este ca se pot dezvolta aplicatii pe ele).
Ca si o observatie, toate telefoanele, de la cele mai rudimentare incepand au sistem de operare. Doar ca sistemele de operare Symbian sunt mult mai apropiate ca si functionalitate/interfata/usurinta in utilizare de Windows. Intr-adevar, daca ar fi sa-mi cumpar acuma un telefon, probabil as lua unul cu Symbian.
George, de ce zici ca K750i e peste 6230i?
Din punctul meu de vedere Sony-Ericsson-urile sunt frumoase, dar se misca incet si nu sunt foarte fiabile.

Apropo de browsing de pe telefon, acum toate telefoanele cu suport java pot folosi browser-ul Opera Mini pentru telefoane. Vedeti aici:
http://www.gsmarena.com/news-detail157.php
Cipicanu`
Mie acum parca imi e putin ciuda k nu mi-am luat K750i...dar e bun si asta care-l am.
Luka
Ok, alegerea se va face intre Nokia 6230i si SonyEricsson K750i.
Am studiat cateva site-uri cu review-uri si comparatii directe si am ajuns la concluzia ca SE K750i are mai multe chestii, e mai dotat. Insa eu sunt atasat de Nokia ca marca.... blush.gif

O sa mai vad si preturile cum sunt.
CRG
eu am primit cadou un nokia 6111 (dar stiu ca a costat 1060 RON :angel: ) si care are cam asa: radio, handsfree inclus, camera video+foto 1 megapixel, bluetooth, infrared, etc. si se culiseaza, ceea ce mi se pare destul de util..

bafta!
HalbaSus
Eu am un nokia 6600 si sunt extrem de multumit de el dar la 1000 de RONi iti poti lua si 6680 sau alte nokia-uri cu symbian. De ce sunt atat de multumit de el ?
Pai in primul rand indeplineste functia pt care a fost facut cu brio (bateria tine 4-5 zile desi il folosesc destul de mult + folosesc din plin si telefonul si intru frecvent pe net prin WAP). In al doilea rand symbian-ul e o chestie foarte utila... exista si smartphone-uri facute de alte ericsson care sunt si ele bune dar pt nokia sunt TONE de aplicatii/jocuri pe net)...
Pot citi .pdf-uri, doc-uri sau fisiere excell, daca as avea receptor GPS as putea sa-l folosesc in masina pe post de navigatie, am un programel cu care pot sa-l folosesc pe post de telecomanda la televizoare/combine/etc... exista o tona de jocuri pt el (printre altele si carmagedon care se poate juca in retea :coolspeak:) - in general orice joc care este pe nokia n-gage poate fi jucat pe 6600 sau alte telefoane nokia cu symbian..
Ecranul este imens... si totusi bateria rezista bine... semnalul e foarte bun... singurul concurent serios ar fi smartphoneurile ericsson... dar pt ele nu exista atatea aplicatii ca si pt nokia. Oricum... restul telefoanelor (altele decat nokia sau ericsson) nu isi merita banii... sunt unele foarte frumoase, dar daca vrei telefon bun si destept, nu reprezinta o alternativa. Sunt convins ca multi dintre cei care au symbian nu prea folosesc facilitatile acestui sistem, dar eu zic ca ar fi pacat ca de banii astia sa nu iti iei un smartphone (fie el nokia sau ericsson).
sergiutruta
No offence Halba, 6600 e un telefon destul de vechi, aparut prin 2003. Nu contest ca este un telefon bun, chiar este si mai ales ca are Symbian.
Despre 6680, e mult peste 1000RON. Poate 6630, care este un urmas al lui 6600 (desi asta nu are radio). Da, cred ca intre 6230i si SE K750i as alege 6630 biggrin.gif.
HalbaSus
6600 e un telefon aproape antic, eu ziceam de avantajele telefoanelor nokia cu symbian in general. Un prieten si-a luat 6680 de curand cu vre-o 250 de euro (cu abonament)... pretul fara abonament poate e ceva mai mare.

Btw: se vinde deja in romania N92 ? nu ca as avea bani sa-l cumpar acum, dar doar de curiozitate, cand a aparut am citit niste date tehnice si m-a impresionat... wi-fi, 3g, smecher rau de tot telefonul ala.
Luka
La naiba biggrin.gif

Oricat ar fi de mare tentatia de a ingramadi pe telefon o gramada de chestii care nu imi trebuie si nu o sa le folosesc, o sa ma abtin. Evident, daca stau sa ma gandesc acum imi dau seama ca poate as folosi un excel sau word, desi mi-e de ajuns la serviciu smile.gif

Din pacate, smartphone-urile nu sunt ce-mi trebuie mie si, in afara de asta, sunt prea mari.

Probabil ca mi-ar ajunge un telefon normal, dar eu am obiceiul sa schimb telefonul la 2-3 ani asa ca nu vreau sa ma plictisesc prea repede de el. In concluzie, trebuie sa aiba cateva chestii care sa ma atraga si sa arate si bine.

CRG, poti sa detaliezi cum e 6111? Mi se pare un pic prea micut, e adevarat?
VECTOR
uita-te si la nokia 6170. eu il am de un an si sunt multumit.are tot ce am eu nevoie,plus ca imi plac foarte mult tastele mari.
CRG
QUOTE(Luka)
La naiba biggrin.gif


CRG, poti sa detaliezi cum e 6111? Mi se pare un pic prea micut, e adevarat?


trebuie sa-ti zic din prima ca nu sunt un gsm freak biggrin.gif

vezi ca este o prezentare destul de detaliata pe nokia.ro. ca lungime, cred ca are vreo 8 cm.
Luka
QUOTE(VECTOR)
uita-te si la nokia 6170. eu il am de un an si sunt multumit.are tot ce am eu nevoie,plus ca imi plac foarte mult tastele mari.


Mersi frumos, il stiu ca are o prietena, dar nu e pe gustul meu blush.gif
Luka
In cautari am gasit si Nokia 6021.
N-are camera, dar in rest are tot ce trebuie la casa omului.
Aveti vreo idee?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.