Help - Search - Members - Calendar
Full Version: URGENT - "swirl pot" la masini de curse
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Dan26
Salut,

Scriu pe acest forum cu speranta ca cineva se pricepe un pic la motoare de masini sport si de curse. Am un termen in engleza "swirl pot", si nu stiu cum ii zice in romana. E vorba de un fel de rezervor secundar la masinile de curse sau sport, care este echipat cu o pompa de joasa presiune si care are rolul de a pastra continuitatea alimentarii catre motor. Asta am citit undeva. Sa ma scuzati daca gresesc, ca nu ma pricep. Va rog sa-mi spuneti daca are un nume in romana.

"Swirl pot - a secondry fuel tank fed by a low pressure pump from the main fuel tank. A high pressure pump then feeds fuel to the engine from the swirl pot. Used in competition cars where conditions may cause the pump in the main fuel tank to be starved, ie when cornering at speed. Keeps a constant flow of fuel available to the engine."

Multumesc mult,
Dan
Iulian8
salut! unde vrei sa folosesti rezervorul asta? alergi la raliu? eu inca nu am avut nevoie de asa ceva. daca e benzina in rezervor , pompa de benzina isi face cu brio treaba iar cand nu mai e benzina , nu mai ai nevoie de nici o pompa.....sau daca ai intalnit tu cazuri cand ai simtit nevoia ei , zi-mi , ok?


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-11 22:13 ]
FLORIN2
Ideea chiar e buna cu al doilea rezervor si a doua pompa. Am vazut o emisiune la tv unde se vorbea de faptul ca in curbe la viteza mare uleiul se urca in partea superioara a motorului deci e problema cu ungerea motorului si se cautau solutii pt rezolvarea acesteia si acelasi lucru e clar ca se intampla si cu combustibilul din rezervor care are o suprafata mult mai mare in care se poate 'juca liber' mai ales ca in timp rezervorul se tot goleste deci benzina e aruncata de colo-colo iar pompa poate prinde si momente de vid cand nu mai alimenteaza motorul. Pt a impiedica prea mult jocul combustibilului, rezervoarele au construite din cate stiu pereti despartitori(compartimente/baraje) dar in conditiile extreme ale unei curse nu prea cred ca-si fac prea bine treaba oricum asa ca dupa cate se vede s-a inventat aceasta solutie cu al doilea rezervor mai mic prin care trece benzina de la rezervorul mare care cu ajutorul unei pompe mici alimenteaza pompa principala.
Cat despre denumirea in romaneste, m-am cam crucit la 'swirl pot' asta si nu-i dau de cap. Oricum este un rezervor secundar de alimentare a pompei principale, mai mult nu-mi dau seama. Daca am noroc si aflu iti spun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.