Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Meganvs Opel(astra) vs Ford(Fusion)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
serban65978
Salutare!!
Dupa doua saptamani de chiunuri si de concediu am ajuns pe ultima suta de metrii in vederea achizitionarii unei masini, initial se numea Spark sau Picanto...parca..
Acum am nevoie de sfatul vostru, am vazut o groaza de masini si am ajuns, cred, la aceste modele (megan, opel, ford).Imi doresc o masina spatioasa, cu un consum in limite normale, un servis de bun simt...o masina cam buna la toate. Suma maxima ar fi undeva la 13.500 DDP (sa-mi traiasca parintii).
Deci, ajutor !!!!
Maniaku
eu zic sa excluzi reno-ul din punct de vedere al service-ului!!! Au un service de kkt si preturi exorbitante! Tocmai asta este politica lor:Masina ieftina-intretinere si piese extraordinar de scumpe!!!
ncristi
QUOTE
Au un service de kkt si preturi exorbitante!


Partial de acord cu servisurile dar nu de acord cu preturile la piese. Daca le cumperi de la reprezentanta renault se inscriu in valoarea practicata de toate firmele auto de la noi...adica f scumpe.

Avantajele sunt ca piese gasesti la orice magazin "noeficial" si le gasesti ieftin iar un alt avantaj este acela ca servisuri gasesti peste tot si nu sunt chear asa de slabe cum se spune smile.gif
Maniaku
Daca tu spui eu nu pot sa te contrazic!! Si asta pt. ca nu am avut dea-face cu ei. Parerile apartin proprietarilor de Renault si sunt scrise pe forumul dedicat!!!
AZAZEL
nu vreau sa intru iar in conflict cu cristi dar... azi a fost fratele cu masina in service.

pompa de apa "arunca afara" . a trebuit inlocuita.

dimineata cu motorul rece se auzea un scartait din motor. distributie dusa. solutia: schimbata acum la 35000 km

placute de frana spate uzate la 35000 km. au trebuit schimbate. in mod normal sunt prevazute pt schimbare la 60000 km.

in trecut. baterie varza. solutia: schimbata la aproximativ 25000 km.

schimbat caseta de directie.

schimbat flansele la amortizoare de 2 ori.

plus alte "nimicuri".

masina a inghitit in 1 an si 7 luni peste 3000 euro. este un megane privilege de 1.6 benzina. masina a fost condusa cu dragoste si multa atentie. proprietate personala si nebatjocorita. ce-i drept este printre primele loturi. iunie 2004 care au fost mai proaste, dar... totusi.
florin55503
serviceul la opel este unul din cele mai ieftine. cum noile mootorizari de la reno nu stiu daca se vand la noi in tara eu zic sa te uiti la astra. fordul fusion e o masina urata si serviceul e scump
ncristi
QUOTE
serviceul la opel este unul din cele mai ieftine. cum noile mootorizari de la reno nu stiu daca se vand la noi in tara eu zic sa te uiti la astra. fordul fusion e o masina urata si serviceul e scump


Si eu tot pe opel as merge smile.gif. Masina mai noua, service ieftin, piese de schimb ieftine si mai fiabila de cat celelalte doua smile.gif

Daca vrei megane zic ca merita sa astepti face liftul.
Mihai63349
Opel Astra, daca-i modelul nou. Fusion este de fapt Fiesta, deci alta clasa.
Megane ar fi a doua alegere. Nevasta are un Scenic II si mi se pare OK pana acuma. Reviziile sunt decente ca pret. Nu stiu de piese, ca inca n-a picat nimic (are 20000 la bord).
marius60959
tot pe opel te sfatuiesc si eu sa mergi. chiar si astra clasic. chiar daca e un model "putin trecut", mi se pare o oferta buna si verificata. mai ales ca au acum si promotie. despre ford fusion... blink.gif
bafta!
serban65978
Multumesc pentru sfaturile date !!!
am ajuns la 14.000 E si daca mai este cazul poate mai apar 1.500.
Impresiile mele:
-mi-a placut foarte mult Ford Fusion....pacat de plasticul de pe usi, in
dreptul geamurilor, lasa o senzatie de prost gust si ieftinela
-am vazut Megane II, am ramas impresionat....masina arata foarte bine,
pare de calitate si de un finisaj superior fordului
-Opel Astra, nu-mi place cum arata, dar am sa mai trec pe acolo
-trebuie sa mai fac (din nou) doua drumuri pe la Peugeot si Skoda
cum parca asi inclina catre Skoda Octavia...dar trebuie sa mai vad masinile ...iar.
in concluzie pot sa spun ca sunt fericit ca am atatea variante la dispozite, sper sa fiu fericit si dupa ce am sa aleg masina !
AlexTM
QUOTE(serban65978)
...parca asi inclina catre Skoda Octavia...

mergi in directia buna biggrin.gif
serban65978
Gata ! Am ales !!!!
Skoda Octavia II,1.6, 102 CP Ambiente, dotari optionale:
-pachet drumuri grele,
-proiectore ceata,
-jumbo box-cotiera fata,
- culoare metalizata verde Island,
- alarma cu inchidere centralizata,
- senzori parcare spate
Pret 16.000 E DDP.
Regrete: ESP,stergator luneta, eventual niste piele...
Dar, masina vine in 10 zile !!!
Multumesc de sfaturi si salutari de bine !![/b]
beer.gif band.gif :brave:
florin55503
felicitari. sa o stapanesti sanatos si fara incidente. ai facut o alegere buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.