Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia RS
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
MadMax
Salut. Cam ce parere aveti despre Skoda Fabia RS? Isi merita banii aceasta masina?
DORU
Personal, consider ca desi e deosebita, performantele sunt medii pt masa ei...9,3 sec 0-100 km/h e bine, dar nu f. sport. Insa este o masina sprintena si care are consum redus. Iar motorul de 131 CP este f fiabil.
Totusi, ce variante ai inafara de RS? Sau esti deja decis pt ea?
MadMax
Nu, nu sunt inca hotarat. De fapt nici macar nu ma gandisem la ea prima oara. Ma uitam la Mazda 3 sedan si Citroen C4 (mai era si alfa 147 dar dupa cum o "lauda" toata lumea, mai bine nu). Nu sunt neaparat adeptul condusului sportiv dar vreau ceva fiabil si mai putin intalnit la tot pasul la un pret acceptabil - cam maxim 15.000 cip
dutu65393
QUOTE(George66427)
ceva fiabil si mai putin intalnit la tot pasul la un pret acceptabil - cam maxim 15.000 cip


Iti recomand Mazda 3 am mai amintit de ea pe forum (costuri de intretinere etc.), te astept sa faci un test drive (Automaz)
Dan65515
se pare ca oricine incearca sa dezvolte un subiect despre ford intervine dutu care ii da inainte cu mazda.Dutule nu te supara dar pentru reclama exista televiziune,ziare,etc.Sau nu aveti bani decit sa conversati pe forumuri?
Centaurus
Probleme cu stabilitatea la viteze ridicate(drive test)
dutu65393
Pai poate va duceti (Dan) si incercati Ford si apoi Mazda si sa vedem la ce concluzie ajungeti,nu (eu nu fac reclama pe forum si incerc sa le propun o alternativa la Ford, etc.) ?? Eu i-am raspuns lui (George) care dorea o masina fiabila si mai rara pe la noi.

Eu cred cu convingere ca MAZDA e peste ford. biggrin.gif
DORU
La 15.000 CIP te poti uita si la masini din clasa compacta...Octavia, Astra, Peugeot, etc. Ce tip de masina ti s-ar potrivi? Ce motorizare? Trebuie sa-ti delimitezi si sa-ti clarifici prioritatile...
BRAC
Eu stiu ca Ford si Mazda construiesc modelele din clasa compacta pe platforme identice si au si unele motoare in comun. Vreau si eu un argument solid in sprijinul afirmatiei ca Mazda este peste Ford.
DORU
@Sorin & Dutu: VA ROG nu fiti Off-Topic, discutati prin MP, aici sa pastram discutia la subiect. Multumesc!
MadMax
QUOTE(DORU)
La 15.000 CIP te poti uita si la masini din clasa compacta...Octavia, Astra, Peugeot, etc. Ce tip de masina ti s-ar potrivi? Ce motorizare? Trebuie sa-ti delimitezi si sa-ti clarifici prioritatile...


Nu vreau masina masina din clasa compacta. Ma intereseaza o masina care :
1. sa fie fiabila (din cauza aceasta am renuntat la alfa 147)
2. sa fie pt 2 persoane ( + ocazional ceva rude)
3. sa nu fie prea comuna
4. motorizarea sa fie peste 100 cp dar nu neaparat sportiva
5. finisarile interioare si dotarile sa fie decente (aer conditionat, ABS......)
6. designul conteaza

Toate astea, insa mai adaug inca o data ca ma intereseaza o masina mai putin comuna pt soselele din Romania blush.gif
gabi4
vrei o masina care sa nu fie comuna si ai ales fabia rs. eu zic ca sunt destule auto fabia pe drumurile noastre.problema este ca nu sunt multi cei care recunosc o asemenea masina
BRAC
Masini comune cu motorizari asmanatoare: Polo 1.9tdi(130cp),Fiesta ST bicolor(150cp),in scurt timp Polo GTI(150cp)(seamana perfect cu Golf GTI).Pentru modele mai putin comune revin.
BRAC
Revin: Mini (facut de BMW),Lancia Ypsilon bicolor(nu stiu daca au motoare de 100CP+putine ),noul Renault Clio 1.6 de 112cp,1.5dci de 105cp (variante hatchback la vechiul model am vazut putine),noul Fiat Grande Punto 1.9multijet de 100,120,130cp(este comun dar arata extraordinar).
MadMax
@sorin65879 Multumesc Sorin dar sunt sigur ca Renault 3 si Grande Punto se vor vinde f. bine pe la noi, mai ales daca vin cu preturi acceptabile. Mini nu, iar Lancia Ypsilon mi se pare numai pt femei........

@gabi4 Stiu, dar de aceea si intreb despre ea
DORU
@George: cred ca raspunsul la nevoia ta de "cat mai deosebita" ar fi noua Honda Civic, cu design super-revolutionar. Insa pretul CIP este de 18.300 euro, mult peste banii tai. De ce nu incerci atunci C4, cu o motorizare mai fasneata? Este destul de inedita ca aparitie...
BRAC
George ai gasit o alternativa la Fabia RS?
MadMax
Inca nu, sambata asta ma duc la reprezentanta Skoda sa vad ce imi spun si ei........
BRAC
Singurul impediment din punctul meu de vedere este ca are ceva anisori de cand e lansata. In rest e placuta.
Lucian72846
Salut MAD , parerea mea este ca un drive test cu Fabia RS este cel mai bun lucru . Asa iti vei da singur seama de capacitatea masinii , nu din pareri subiective .
Bafta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.