Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat de des va indoiti janta pe drumurile patriei noastre?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Flaviu48913
Mi-a venit ideea asta de topic dupa ce am reusit din nou sa indoi janta pe drumurile noastre, mergand prin oras cu vreo 45 km/h... M-am gandit ca este cel putin a cincea oara in ultimii aproximativ 50.000 km parcursi in tara. Am ajuns deci la un raport de o indoitura la 10.000 km.

Voi cu ce va laudati?

P.S. Si ca sa vezi cum e sa traiesti in Romania, de fapt m-am bucurat ca doar am indoit janta si:
- n-am facut galma la anvelopa
- nu aveam jentile de aliaj ca sa o ciobesc
- nu aveam capace, ca s-ar fi spart si acesta
James Kilowatt
Eu am reusit sa nu o indoi niciodata, cam in 30-40.000km facuti in Ro.
Si asta n-are nici o legatura cu faptul ca aveam Moskwich biggrin.gif Taica-miu, in 150.000km a indoit o singura janta intr-un capac de canalizare care s-a rotit cand l-a calcat.
O indoitura la 10.000 e deci cam prea mult.
HalbaSus
eu odata in vre-o 40 de mii de km... dar atunci a fost destul de nasol, veneam pe centura albei iulia (groaznic drum) si in timpul depasirii unui camion observ (prea tarziu) un gropan "mic dar adanc"... ocazie cu care am indoit janta de aluminiu... dar in rest (bat in lemn) nu am indoit jante, desi circul cu cauciucuri cu talon jos.
danmatyas
si eu am mondeo cu jante pe 17 talon de 50 la cauciuc.din fericire nu am indoit niciodata janta.am luat de vreo 4 ori puternic nishte gropi.din pacate unul dintre cauciucuri mi-a facut o "besica" sau cum sa ii zic smile.gif mai incerc sa circul asa cu el, sper sa nu am probleme.Atentie la gropi!!!!!

ps:regret ca nu am jante pe 16, ar merge mai confortabil masina si cauciucuri mult mai ieftine!
Flaviu48913
Eu am jante de 16 tzoli (205/55) si tot am reusit sa o indoi. Mentionez ca pentru mine e primul eveniment de acest fel petrecut cu actuala masina.

Inainte aveam Matiz, cu binecunoscutele jenti pe 13 tzoli, care se indoiau cand aveau chef. Odata, cand am venit din concediu din strainatate am luat o groapa in Orastie pe timp de noapte rezultatul fiind o janta indoita, o anvelopa cu galma si doua capace lipsa. Asta a fost in loc de bun venit acasa!

Dar sa nu fim carcotasi, se mai pot intampla evenimente asemanatoare si in tari mai civilizate. Un coleg de al meu a lovit o bucata de tabla (fiindca gropi chiar nu erau de gasit) pe autostrada in Germania, iar rezultatul a fost explozie de pneu la 160 km/h.
radu66490
scuzati ma dar eu am vreo 150 000 km parcursi pe drumurile patriei si tata cred ca a facut vreo 400 000km si nu avem la activ nici macar o janta
eu nu stiu cum reusiti voi sa faceti asa ceva si....nici eu nici tata nu chiar respectam viteza legala
pina acu am avut dacie acu am jante de aliaj pe 16 si nimic ....n am probleme si am si lucrat undeva cu masina de firma
cred ca e cazul sa fiti mai atenti
cosmin45741
haide bre bub!
eu mi-am zapacit 3 din 4 jante intr-un an si jumatate (35000 km) si nu poti zice ca merg neatent...nu erau indoite dar erau discentrate suficient...ba dimpotriva uneori devin exagerat (spre ex. nu urc niciodata borduri)...ce-i drept am jante pe 17 cu balon de 45 blush.gif
radu66490
inseamna ca nu ai jantele si dimensiunea cauciucurilor potrivita pt drumurile noastre
si mie mi plac jantele pe 17 dar.....ce sa fac cu ele
mike.omega
Intrebare: Cam cum iti dai seama ca le ai indoite macar putin?
Ma refer la situatiile cand cu ochiul liber(dimineata somnoros in special!) nu se vede biggrin.gif
Eu mai simt cum se balangane toata masina la viteza foarte mica cand mai am 2 m si ma opresc din franare :bash: e o dacie :angel:

Help ca nu e deloc interesant sa faca asa! si ma gandesc ca o indreptare de jante n-ar strica, voi ce ziceti?
radu66490
ceva la tine la roata bate
sau e janta putin stramba sau bate cauciucul
du la echilibrat si ai sa vezi care i defectiunea
daca face NUMAI cand franezi alta i cauza
bafta
radu66490
si nu e neaparat sa vezi daca e stramba,doar bate vara vreo strambatura vizibila e ca 8 ul
mike.omega
Atunci am observat de cateva ori si de asta intreb biggrin.gif
Maniaku
La Matiz in 30000km cred ca vreo 6, sunt din acelea argintii si sunt foarte moi!!!
la SantaFe in 5000km nici una si sper sa o tin tot asa!!!
AZAZEL
osg data am indoit o janta pe fata stanga. sunt foarte atent cu gropile. incerc sa le evit pe cat posibil. odata eram sa ajung intr-un sant din cauza unei gropi. cine stie soseaua care trece prin fata fabricii de paine LOULIS. soseaua pleaca din pantelimon si merge spre centura si apoi tot inainte spre cernica. sunt numai catacombe acolo.
Mariacu
acum un an si ceva am luat si eu o "gropita" pe langa Casa Poporului si am facut praf ambele cauciucuri si genti pe partea stanga a masinii. Culmea este ca eram al 3-lea in decurs de 30 minute, cineva mi-a spus chiar sa stau la coada biggrin.gif
Andrei55037
In peste 50000km in Bucuresti si 30000 in afara nu am strambat nici o janta. Am taiat doar un cauciuc intr-o sina de tranvai.
Alex-F1
Pai da.....ma numar si io printre norocosii care, in ~ 65.000 km cu jenti de magneziu si ~ 25.000 km cu jenti de aluminiu, nu au indoit niciodata vreo janta la masina!!!! arigato.gif E adevarat ca am luat de cateva ori niste gropane, de mi-a sarit si sticluta de ambi-pur din suport si a picat pe sub scaune si puteam sa jur ca cel putin o janta e terci, dar nimic {vizibil}, din fericire.....poate niste dezechilibrari ale rotilor, dar alea se rezolvau repede cu o simpla echilibrare!!! :angel: Sper ca nici in continuare sa nu indoi vreo janta, ca nu am rezerva (decat de tabla :bash: ) si-mi plac la nebunie jentile actuale, alese si cumparate personal!!!

Vorbeamos
ALEX
Flaviu48913
Am placerea de a va informa ca am rezolvat indoitura la o vulcanizare: baiatul de acolo a dat jos roata, a dat cateva ciocane si a echilibrat-o apoi, plumbul pe care l-a pus fiind de 10 g, deci n-aramas cu sechele. Conteaza si faptul ca avea anvelope cu protectie pentru janta...

La Matiz cand loveam janta, daca nu trebuia sa o inlocuiesc de tot, o echilibram cu 25-30 g si o puneam pe spate. Asadar, foarte importanta e si calitatea jentii!
sorin90807
In 9 ani de condus dacie si nu am stiut ce e pana din cauza gropilor. Mentionez ca sunt genul (cum spunea un coleg) caruia "ii pune Dumnezeu gropile in fata rotilor" blush.gif
In schimb, de cand am Matiz, am distrus 2 cauciucuri si indoit 3 jenti, in mai putin de 1000 km (primii). Ce drac sa fac, imi plac masinile, sunt atent la trafic, cine se mai uita la o groapa urata? De mentionat ca in 9 ani in schimb nu am tamponat/julit masina mea sau a altora.
Baby Blues
De vreo 2 luni am spart un cauciuc si mi-am ciobit o janta de aliaj. Am iesit dintr-un poligon si am dat intr-un gaura de canal lasata cu vreo 20 de cm cu margini ascutite. Cand am avut dacie, pe Buc- Urziceni prin dreptul Metro , daca nu ma insel, am dat intr-o groapa la 80 de km/h, si mi-am indoi janta, spart cauciucul si rupt tot ce se putea pe sub masina care nu a mai putut sa mai mearga :evil: .
eddie
In 2 ani la Clio (15'') am roluit 4 jante,cum a trecut de 2 ani,a mai trebuit indreptata una pe stanga fata ,deci 5 bucati in doi ani si trei luni.
Si mai am una pe stanga spate care are nevoie de ajutor !
Cred ca se pastreaza proportia.... biggrin.gif
Baby Blues
Cati dintre noi au facut plangere la politie impotriva administratorului drumului? banuiesc ca nici unul sau putini. aha traim in Romania!!!
cioaba
cat am avut dacia n-am avut probleme. la renault dupa 20000km cand am ridicat-o pe rampa m-am speriat de cat de deformate erau. nu prea se simtea in volan, dar zici ca eru de la caruta. cred ca o sa trec la jante de 14' cu talon mai mare. si de tabla, nu de aliaj, sa pot pune ciocanul pe ele. :bash:
Leone
eu n-am distrus nici o janta....inca; dar mi s-a rupt un pivot cand am dat intr-o canalizare neacoperita :bash: ....situatie prin care nu mai vreau sa trec niciodata in viata mea!
air_wolf
la fiat n-am avut nici o problema in 120K. la skoda am dus 2 seturi in 5 ani. la slz - 4 seturi in 3 ani. iar la alte masini n-am prea stricat ca nu le tineam suficient. si-am mai trosnit una de aliaj.
Baby Blues
Se vede ca Air_Wolf merge nu gluma. Imi pare rau de jentile tale dar cred ca la atatea jenti indoite ar trebui sa faci un mic cimitir.
Repun intrebatrea de mai sus. cati dintre noi au facut ceva plangere impotriva adm drumurilor?
air_wolf
iti rid in nas si daca po;itia nu-ti da dovada nu ii poti da in judecata.
Baby Blues
Nu asa .
faci plangere contraventionala conform OUG 195 nu stiu exact art. si atasezi decl ta si celor cu care erai in masina cand ti-ai rupt jeanta si poate si cateva poze cu groapa si cu jeanta indoita,aduci facturi, etc. Dupa ce politia constata din vina cui era rupt canalul sau de ce era graoapa acolo si ii sanct conform legii de mai sus, te duci binisor si le ceri daune celor identificati de politisti ca fiind administratorii drumurilor.
Pare simplu in timp ce scriu? :bash:
DORU
QUOTE(stefan_adrian)
Cati dintre noi au facut ceva plangere impotriva adm drumurilor?


Am patit-o si eu sapt trecuta, mai exact miercuri 25 oct ora 7.15 AM pe A1 la km24 (pe firul aflat in lucru si cu circulatie in ambele sensuri): am luat in plin cu roata dreapta fata un suport plastic dur de la o baliza, aflat pe banda de circulatie aruncat probabil de un binevoitor. Cauciuc pocnit, janta Al 16" sparta. Am chemat platforma sa ma ia. Dupa o expertiza pe rampa la geometrie, unghiuri si control directie, am scapat doar cu paguba mentionata deja (in val de ~ 100RON, pe CASCO). Nu am facut plangere la AND pt ca deja am pe rol un litigiu cu alta firma si nu mai am timpul necesar sa ma lupt cu toti. Sotia e avocat si m-a zis ca AND nu a pierdut inca un proces...insa nu asta m-a oprit sa ma dau la ei, ci faptul ca nu mai am cum sa ma impart intre problemele actuale. M-am multumit cu CASCO. arigato.gif
Skywalker
Pana in prezent am scapat de acesta belea indiferent de masinile conduse de mine, in schimb mi-am terminat 2 telescoape pe fata la vectra din cauza gropilor mici si dese.
Baby Blues
La noi merge zicala: " Gropile mici si dese , cheia marilor decese(auto).
Bogdan84367
Adevarul este ca la noi in tara se poate intampla absolut orice in materie de accidente, nu poti sa stii mergand linistiti pe cararile asfaltate?? ale patriei cand iti iese in fata o groapa pe care binenteles nu mai o poti evita. Eu am cateva sute de mii de kilometri mai intai cu Dacia binenteles si apoi cu masini mai bune, insa ori am avut eu noroc ori am circulat mai atent de n-am avut niciodata probleme de acest gen cu jenti indoite. Concluzia este ca oricat de atent ai fi si oricat de incet ai merge nu poti preveni aparitia lor, eu am jenti pe 17" cu talon de 45, iar latimea cauciucului de 225 deci sunt destul de expus. Ceea ce poti sa faci este ca regulat sa-i faci geometria masinii si sa incerci sa fi mai atent decat de obicei.
edi82800
Azi, pentru ca dimineata am facut pana la serviciu 1 1/2h ( nasol pozitionar cartier Drumul Taberei asta, groaznic) am decis ca la plecarea de la serviciu (Dorobanti) sa merg acasa pe centura (Dorobanti - Pta Chibrit - chitila - Carrfour Militari - Drumul taberei).

Numai ca in Chitila, pe strada aia zob, pe la 50 la ora am auzit, ca de vazut nu am vazut nimic, izbitura intr-o groapa de mi s-a rupt efectiv sufletul pentru masina. M-am mirat ca nu s-a rupt, asa puternic a fost zgomotul.

M-am oprit si am vazut ca janta de aluminiu s-a indoit serios, insa nu rasufla cauciucul. Dupa galme nu am stat sa ma uit.

Ce sa zic... :minigun: rahat de autoritati..... :minigun: rahat de regii, AND - uri, Ministere de transport, primarii, etc, si altii ca ei. :minigun: ROMANIA!

In schimb se inghesuie sa ne cerara 15 mil daca parchezi ilegal !?!?! In Dorobanti, 80% din masini sunt parcate ilegal.
Baby Blues
Cam asa tremuram si eu ( de nervi)cand mi-am indoit jeanta de aluminiu. Si a tinut vreo trei zile in care am trimis la origine jumatate din primarie, politie, jandarmi, AJVPS, toti care mi-au picat in cale. biggrin.gif
Ideea este ca traim in Romania si ca e o adevarata aventura sa iesi pe strada (cu masina sau pe jos).
Zetics40545
Eu am reusit sa zgarii o jante de AL, parcand prea aproape de o bordura inclinata spre sosea (ca d-asta m-a si pacalit afurisita). S-a julit buza janteipe vreo 10 cm din circumferinta.

Am si luat de asemenea niste gropi uriase in plina viteza (una la intrare in Campulung Muscel si alta pe drumul Rasnov - Predeal). Le-am luat foarte tare, masina a facut un zgomot atat de urat incat am crezut ca am dat cu ceva metalic de asfalt. Dar nu, au fost doar rotile/amortizoare/ce o mai fi pe acolo. Si spre uluirea mea, NU s-au indoit jantele (OZ, 14").
Poate din cauza ca am oarece carnitza la cauciucuri (adica 185/60R14), oricum zic sarumana ca nu s-au indoit.
De ieri am pus rotile de iarna (175/70R13) asa ca pana la primavara scap de grija asta biggrin.gif
Tarabostes
Cea mai nashpa "capcana" in care era sa cad, a fost o gura de canal descoperita (pe Viilor) in care era bagata o teava ( pe la 10 cm diametru, mai groasa ca stalpul de sustinere al unui indicator) si care iesea cam 40 cm deasupra asfaltului, si asta era noaptea. Norocul meu ca strada avea si linie de tramvai si acesta nu circula.

In rest stricaciuni de la borduri la parcare, la serviciu strada e relativ ingusta si trebuie sa pun masina cat mai in interior.
DORU
Gura aia de canal e tot descoperita, din pacate. Si nu au fost putini cei care si-au rupt puntea acolo. Ultimul vazut de mine era un Ford Tranzit...
Alex-F1
QUOTE(gabi64453)
Cea mai nashpa "capcana" in care era sa cad, a fost o gura de canal descoperita (pe Viilor) in care era bagata o teava ( pe la 10 cm diametru, mai groasa ca stalpul de sustinere al unui indicator) si care iesea cam 40 cm deasupra asfaltului, si asta era noaptea


blink.gif chiar ca ai avut un mare noroc si o mare viteza de reactie/decizie :clapping: ....nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca luai teava aia pe sub masina.... :ewpu: La primavara vreau sa-mi duc si io toate cele 4 jante la indreptat (nu ca ar fi ele varza, dar tot nu-s ca noi niciuna), iar apoi sa le duc la cromat.... :punk:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.