Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consumul este cam mare....
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
claudia66611
:wave: Salut!

Sunt posesoare unui Fiat Panda 4x4 si am constatat (cu tristete)ca este o mare diferenta intre consumul scris in carte si cel real( la mine este un consum de 9 chiar 9,5 uneori). Are masina mea o problema sau asa este?
Astept alti posesori de Panda 4x4 sa-mi confirme sau sa-mi infirme constatarea mea.
Paul31109
Si eu am patit cam la fel.
M-am panicat cand am realizat consumul real la un Fiat Doblo Panorama, care cred ca are acelasi motor (1,3 Multijet).
La mine consumul mediu este 7-8 l/100 Km (fata de 5,5 consumul din prospecte) si am pus aceeasi intrebare celor de la Fiat. Raspunsul a fost ca este absolut normal din mai multe motive, marea majoritate fiind din cauze independente de normele la care au fost programate motoarele: regimul de mers, calitatea carburantului, gradul de incarcare ori anotimpul.
Evident ca raspunsurile nu m-au satisfacut absolut deloc asa ca m-am programat la o verificare amanuntita.
Oricum banuiesc ca una din cauze este si ca motorul este inca in rodaj - pana in 10000 de Km consumul este mai mare. La mine dupa cei 10000 parca s-a mai cumintit - masina nu mai e asa gurmanda si se misca mai bine (ma refer la demarajele rapide unde creste cel mai mult consumul).
Mai trebuie sa ai in vedere ca si computerul de bord, atunci cand indica consumul instantaneu, are o marja de eroare. Consumul trebuie facut la numarul de Km parcursi cu o anumita cantitate de carburant.
Eventual foloseste carburant EURO 4 - e mai scump dar se cunoaste !
Ovidiu66986
Iarna orice autoturism papa mai mult decat in conditii de vara; plus ca nu ai specificat ce fel de panda ai: pe benzina sau diesel. Daca e pe benzina totul este cat se poate de normal, daca este diesel atunci s-ar putea sa ai o problema. Te rog sa verifici si cantitatea de ulei pe care o ai, fiindca iarna in general orice masina, indiferent de marca consuma mai mult ulei decat de obicei![/img]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.